REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warunki wymagane do uzyskania emerytury pracowniczej

Ewa Ryś
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przejście na wcześniejszą emeryturę pracowniczą jest uzależnione od spełnienia określonych warunków. Warto poznać szczegółowo zasady korzystania z tego uprawnienia.

Emerytura w obniżonym wieku emerytalnym przysługuje osobom, które:

REKLAMA

- ostatnio, przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę, były pracownikami oraz

- w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym pozostawały w stosunku pracy co najmniej przez sześć miesięcy.

Dodatkowe warunki dla urodzonych po 1948 roku

Jak wcześniej wspomniano prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej przysługuje także osobom urodzonym po 1948 roku a przed 1969 rokiem.

Osoby urodzone w takim okresie muszą jednak spełnić określone wymagania, jeśli chcą otrzymać emeryturę pracowniczą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Po pierwsze nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyły wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na dochody budżetu państwa.

Zgłoszenie wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody państwa wraz z wnioskiem o emeryturę skutkuje uznaniem przez ZUS, że został spełniony warunek nieprzystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego.

Po drugie warunki co do wieku, wymiaru okresów składkowych i w niektórych przypadkach niezdolności do pracy, wymaganych do uzyskania emerytury spełnią do 31 grudnia 2008 r.

Ze względu ograniczenia czasowe dotyczące daty spełnienia warunków, z emerytury pracowniczej mogą skorzystać tylko kobiety urodzone w latach 1949-1953. Wynika to z faktu, iż tylko kobiety urodzone w tym przedziale czasu osiągną do końca 2008 roku wymagany wiek emerytalny.

Mężczyźni urodzeni po 31 grudnia 1948 r. z uwagi, że nie ukończą wymaganego wieku 60 lat do 31 grudnia 2008 roku, nie mają możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę pracowniczą.

Wysokość emerytury pracowniczej

Wysokość emerytury pracowniczej dla osób spełniających warunki do jej utrzymania wyliczana jest na starych zasadach. To potwierdza fakt, iż osoby te nie mogą być członkami otwartego funduszu emerytalnego.

Sprawdź: 5 Kroków jak ustalić wysokość emerytury

W przypadku osób urodzonych po 1948 roku spełnienie warunków co do pozostawania ostatnio pracownikiem oraz w okresie 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym w stosunku pracy co najmniej sześć miesięcy, badane jest odmiennie niż spełnienie warunku ukończenia wieku. Oznacza to, że staż czy powstania niezdolności do pracy badane jest - nie na 31 grudnia 2008 r., lecz w dacie zgłoszenia wniosku o emeryturę.

Wiek i staż emerytalny

Kobieta, która chce przejść na wcześniejszą emeryturę pracowniczą musi mięć udokumentowane 30 lat składkowych i nieskładkowych przy osiągnięciu 55 lat życia. Gdy jednak kobieta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy, musi udowodnić co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy.

Od kobiety, która została uznana za niezdolna do pracy nie wymaga się, aby była uprawniona do renty.

Od kobiet urodzonych po 1948 roku wymaga się, aby posiadały wymagany staż emerytalny najpóźniej 31 grudnia 2008 r. Brak w tej dacie wymaganego okresu wyklucza możliwość przyznania wcześniejszej emerytury pracowniczej.

REKLAMA

Mężczyzna prawo do wcześniejszej emerytury zyskuje po udowodnieniu 25 lat składkowych i nieskładkowych przy osiągnięciu 60 lat życia. W przypadku mężczyzn wymaga się od nich oprócz spełnienia warunków o stażu pracy i wieku, uznania za niezdolnych do pracy.

Ważne: Wyrokiem z 23 października 2007 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że brak prawa do przejścia na wcześniejszą emeryturę pracowniczą mężczyzn, którzy ukończyli 60 rok życia i posiadają 35 letni okres składkowy i nieskładkowy jest niezgodny z konstytucją. Ustawodawca ma rok na wprowadzenie odpowiednich zmian. Z dniem 8 maja zacznie obowiązywać zmiana ustawy o emeryturach. Mężczyźni, którzy ukończyli 60 lat będą mieli prawo do wcześniejszej emerytury.

Ubezpieczenia pracownicze

Wcześniejsza emerytura pracownicza przysługuje osobom, które:

-ostatnio, przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę, były pracownikami oraz

- w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym pozostawały w stosunku pracy co najmniej przez sześć miesięcy.

Drugiego z wymienionych warunków nie wymaga się od tych ubezpieczonych, którzy w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę są uprawnieni do renty z tytułu niezdolności do pracy. Osoba, która przechodzi na emeryturę z renty, może się legitymować jakimkolwiek okresem ubezpieczenia pracowniczego. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczenie to musi być jednak ostatnim ubezpieczeniem, jakiemu podlegał rencista.

W praktyce oznacza to, że jeśli w okresie pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, osoba wykonywała działalność inną niż zatrudnienie na podstawie stosunku pracy i z tytułu wykonywania tej działalności podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym uznaje się, że nie został spełniony warunek bycia ostatnio pracownikiem, a tym samym nie przysługuje prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej.

Odnośnie do ubezpieczonych, którzy przez cały wymagany okres do nabycia prawa do emerytury podlegali ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pozostawania w stosunku pracy nie wymaga się spełnienia wymogu ostatnio, przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę, w stosunku pracy. Takie osoby nie musza także posiadać co najmniej sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia w czasie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym

Ważne: W przypadku emerytury pracowniczej okres ubezpieczenia pracowniczego musi być ostatnim okresem ubezpieczenia wnioskodawcy. Należy podkreślić, że termin ostatnio nie oznacza okresu przypadającego bezpośrednio przed spełnieniem warunków do emerytury, czy też zgłoszeniem wniosku o to świadczenie.

Z prawa do wcześniejszej emerytury pracowniczej mogą skorzystać także osoby przebywające na zasiłku przedemerytalnym czy też świadczeniu przedemerytalnym, a także mające ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Pod warunkiem spełnienia ogólnych wymogów do przejścia na emeryturę pracowniczą.

W przypadku gdy przed przyznaniem świadczenia osoba była ubezpieczona z tytułu umowy o pracę, a w czasie jego pobierania podlegała ubezpieczeniom z tytułu umowy o pracę albo im nie podlegała, warunek pozostawania ostatnio w ubezpieczeniu pracowniczym uważa się za spełniony.

Ważne :Przy ustalaniu prawa do emerytury pracowniczej nie wymaga się rozwiązania stosunku pracy. Warto jednak wiedzieć, że gdy stosunek pracy nie zostanie rozwiązany, wówczas prawo do emerytury zostanie zawieszone. Zawieszenie tego prawo będzie trwało do czasu rozwiązania stosunku pracy i przedłożenia w ZUS świadectwa pracy lub zaświadczenia pracodawcy, stwierdzającego fakt i datę ustania stosunku pracy.

Okres ubezpieczenia pracowniczego

Przy ustalaniu 24-miesięcznego okresu ubezpieczenia, jakiemu podlegała osoba ubiegająca się o emeryturę, wyłącza się okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych czy też inny okres ubezpieczenia, niezwiązany ze świadczeniem pracy, np. okres dobrowolnego kontynuowania ubezpieczeń społecznych po ustaniu zatrudnienia, czy też okres opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w związku z koniecznością sprawowania opieki nad członkiem rodziny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Reforma Trybunału Konstytucyjnego - dwie ustawy przyjęte przez Sejm

Reforma Trybunału Konstytucyjnego coraz bliżej - dwie ustawy zostały przyjęte przez Sejm. Teraz trafią do Senatu. Po wprowadzeniu reformy moc utracą trzy ustawy: o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK.

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym z dłuższym vacatio legis

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym - będzie dłuższe vacatio legis dla zmiany definicji zgwałcenia. Daje się tym samym więcej czasu sędziom, prokuratorom, policjantom i środowisku naukowemu na zapoznanie się z nowymi przepisami.

300 zł dla sołtysa po 7 latach pełnienia funkcji. Wystarczy 3 świadków. Sejm zmienił przepisy

W dniu 24 lipca 2024 r. Sejm uchwalił dwie (rozpatrywane wspólnie) nowelizacje ustaw - senacką i poselską - dotyczące świadczenia dla sołtysów. Zmienione przepisy przewidują m.in., że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

Kiedy wypłata 300 plus?

Pierwsze wypłaty 300 plus są już na kontach rodziców. Wciąż można składać wnioski o 300 zł. Warto się pospieszyć. Zasada jest prosta. Im szybciej wniosek trafi do ZUS, tym szybciej nastąpi wypłata.

REKLAMA

Przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności - Sejm uchwalił nowelizację ustawy

Maksymalnie o sześć miesięcy zostanie przedłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r. Tak przewiduje nowelizacja ustawy, którą właśnie uchwalił Sejm. Regulacja trafi teraz do prac w Senacie.

Rynek książki w agonii. Kryzys uderza szczególnie w małych wydawców

Rynek książki znajduje się w głębokim kryzysie. Sytuacja mniejszych podmiotów na rynku wydawniczym i rynku książki jest dramatyczna. Tak stwierdza prezeska Polskiej Izby Książki Magdalena Hajduk-Dębowska podczas sejmowej podkomisji stałej do spraw czytelnictwa i prawa autorskiego.

Czy organ publiczny może wdrożyć jeden system dla zgłoszeń wewnętrznych i zewnętrznych?

Większości jednostek samorządu terytorialnego będzie jednocześnie podmiotem prawnym zobowiązanym do wdrożenia systemu zgłoszeń wewnętrznych i organem publicznym zobowiązanym do wdrożenia zgłoszeń zewnętrznych.

Polska staje się atrakcyjnym rynkiem pracy. Coraz więcej cudzoziemskich pracowników jest zatrudnionych w naszym kraju

1 mln 160 tys. osób – tylu cudzoziemców pracowało w Polsce legalnie i podlegało ubezpieczeniom społecznym pod koniec czerwca 2024 r. Od marca br. ich liczba zwiększyła się o blisko 22 tys. osób. Największą grupę wśród pracujących obcokrajowców stanowią Ukraińcy - jest ich 771 tys.

REKLAMA

Darmowy żłobek, również prywatny, dla wszystkich? To miasto ma takie ambicje. Rządzący pomagają. Co pozostałymi częściami Polski?

Darmowy żłobek, również prywatny, dla wszystkich? To miasto ma takie ambicje, a rządzący pomagają. Co z dostępnością w pozostałych częściach Polski? Na mapie są białe plamy, w których rodzice nie mają dostępu do żadnej formy opieki żłobkowej. Ich sytuację trzeba zmienić.

Darowizna od siostry z majątku wspólnego. Ten jeden warunek daje zwolnienie

Darowizna od siostry podlega zwolnieniu od podatku także w przypadku, gdy pochodzi ze wspólnego małżeńskiego majątku. Fiskus to potwierdza w najnowszej interpretacji. Jest jednak jeden warunek, potrzebna jest zgoda drugiego małżonka do dokonania darowizny z majątku wspólnego.

REKLAMA