REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warunki wymagane do uzyskania emerytury pracowniczej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Ryś
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przejście na wcześniejszą emeryturę pracowniczą jest uzależnione od spełnienia określonych warunków. Warto poznać szczegółowo zasady korzystania z tego uprawnienia.

Emerytura w obniżonym wieku emerytalnym przysługuje osobom, które:

REKLAMA

- ostatnio, przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę, były pracownikami oraz

- w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym pozostawały w stosunku pracy co najmniej przez sześć miesięcy.

Dodatkowe warunki dla urodzonych po 1948 roku

Jak wcześniej wspomniano prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej przysługuje także osobom urodzonym po 1948 roku a przed 1969 rokiem.

Osoby urodzone w takim okresie muszą jednak spełnić określone wymagania, jeśli chcą otrzymać emeryturę pracowniczą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Po pierwsze nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyły wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na dochody budżetu państwa.

Zgłoszenie wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody państwa wraz z wnioskiem o emeryturę skutkuje uznaniem przez ZUS, że został spełniony warunek nieprzystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego.

Po drugie warunki co do wieku, wymiaru okresów składkowych i w niektórych przypadkach niezdolności do pracy, wymaganych do uzyskania emerytury spełnią do 31 grudnia 2008 r.

Ze względu ograniczenia czasowe dotyczące daty spełnienia warunków, z emerytury pracowniczej mogą skorzystać tylko kobiety urodzone w latach 1949-1953. Wynika to z faktu, iż tylko kobiety urodzone w tym przedziale czasu osiągną do końca 2008 roku wymagany wiek emerytalny.

Mężczyźni urodzeni po 31 grudnia 1948 r. z uwagi, że nie ukończą wymaganego wieku 60 lat do 31 grudnia 2008 roku, nie mają możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę pracowniczą.

Wysokość emerytury pracowniczej

Wysokość emerytury pracowniczej dla osób spełniających warunki do jej utrzymania wyliczana jest na starych zasadach. To potwierdza fakt, iż osoby te nie mogą być członkami otwartego funduszu emerytalnego.

Sprawdź: 5 Kroków jak ustalić wysokość emerytury

W przypadku osób urodzonych po 1948 roku spełnienie warunków co do pozostawania ostatnio pracownikiem oraz w okresie 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym w stosunku pracy co najmniej sześć miesięcy, badane jest odmiennie niż spełnienie warunku ukończenia wieku. Oznacza to, że staż czy powstania niezdolności do pracy badane jest - nie na 31 grudnia 2008 r., lecz w dacie zgłoszenia wniosku o emeryturę.

Wiek i staż emerytalny

Kobieta, która chce przejść na wcześniejszą emeryturę pracowniczą musi mięć udokumentowane 30 lat składkowych i nieskładkowych przy osiągnięciu 55 lat życia. Gdy jednak kobieta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy, musi udowodnić co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy.

Od kobiety, która została uznana za niezdolna do pracy nie wymaga się, aby była uprawniona do renty.

Od kobiet urodzonych po 1948 roku wymaga się, aby posiadały wymagany staż emerytalny najpóźniej 31 grudnia 2008 r. Brak w tej dacie wymaganego okresu wyklucza możliwość przyznania wcześniejszej emerytury pracowniczej.

REKLAMA

Mężczyzna prawo do wcześniejszej emerytury zyskuje po udowodnieniu 25 lat składkowych i nieskładkowych przy osiągnięciu 60 lat życia. W przypadku mężczyzn wymaga się od nich oprócz spełnienia warunków o stażu pracy i wieku, uznania za niezdolnych do pracy.

Ważne: Wyrokiem z 23 października 2007 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że brak prawa do przejścia na wcześniejszą emeryturę pracowniczą mężczyzn, którzy ukończyli 60 rok życia i posiadają 35 letni okres składkowy i nieskładkowy jest niezgodny z konstytucją. Ustawodawca ma rok na wprowadzenie odpowiednich zmian. Z dniem 8 maja zacznie obowiązywać zmiana ustawy o emeryturach. Mężczyźni, którzy ukończyli 60 lat będą mieli prawo do wcześniejszej emerytury.

Ubezpieczenia pracownicze

Wcześniejsza emerytura pracownicza przysługuje osobom, które:

-ostatnio, przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę, były pracownikami oraz

- w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym pozostawały w stosunku pracy co najmniej przez sześć miesięcy.

Drugiego z wymienionych warunków nie wymaga się od tych ubezpieczonych, którzy w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę są uprawnieni do renty z tytułu niezdolności do pracy. Osoba, która przechodzi na emeryturę z renty, może się legitymować jakimkolwiek okresem ubezpieczenia pracowniczego. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczenie to musi być jednak ostatnim ubezpieczeniem, jakiemu podlegał rencista.

W praktyce oznacza to, że jeśli w okresie pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, osoba wykonywała działalność inną niż zatrudnienie na podstawie stosunku pracy i z tytułu wykonywania tej działalności podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym uznaje się, że nie został spełniony warunek bycia ostatnio pracownikiem, a tym samym nie przysługuje prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej.

Odnośnie do ubezpieczonych, którzy przez cały wymagany okres do nabycia prawa do emerytury podlegali ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pozostawania w stosunku pracy nie wymaga się spełnienia wymogu ostatnio, przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę, w stosunku pracy. Takie osoby nie musza także posiadać co najmniej sześciomiesięcznego okresu zatrudnienia w czasie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym

Ważne: W przypadku emerytury pracowniczej okres ubezpieczenia pracowniczego musi być ostatnim okresem ubezpieczenia wnioskodawcy. Należy podkreślić, że termin ostatnio nie oznacza okresu przypadającego bezpośrednio przed spełnieniem warunków do emerytury, czy też zgłoszeniem wniosku o to świadczenie.

Z prawa do wcześniejszej emerytury pracowniczej mogą skorzystać także osoby przebywające na zasiłku przedemerytalnym czy też świadczeniu przedemerytalnym, a także mające ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Pod warunkiem spełnienia ogólnych wymogów do przejścia na emeryturę pracowniczą.

W przypadku gdy przed przyznaniem świadczenia osoba była ubezpieczona z tytułu umowy o pracę, a w czasie jego pobierania podlegała ubezpieczeniom z tytułu umowy o pracę albo im nie podlegała, warunek pozostawania ostatnio w ubezpieczeniu pracowniczym uważa się za spełniony.

Ważne :Przy ustalaniu prawa do emerytury pracowniczej nie wymaga się rozwiązania stosunku pracy. Warto jednak wiedzieć, że gdy stosunek pracy nie zostanie rozwiązany, wówczas prawo do emerytury zostanie zawieszone. Zawieszenie tego prawo będzie trwało do czasu rozwiązania stosunku pracy i przedłożenia w ZUS świadectwa pracy lub zaświadczenia pracodawcy, stwierdzającego fakt i datę ustania stosunku pracy.

Okres ubezpieczenia pracowniczego

Przy ustalaniu 24-miesięcznego okresu ubezpieczenia, jakiemu podlegała osoba ubiegająca się o emeryturę, wyłącza się okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych czy też inny okres ubezpieczenia, niezwiązany ze świadczeniem pracy, np. okres dobrowolnego kontynuowania ubezpieczeń społecznych po ustaniu zatrudnienia, czy też okres opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w związku z koniecznością sprawowania opieki nad członkiem rodziny.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Sprawdź konto

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Warto zweryfikować swoje konto, ponieważ w wielu przypadkach ZUS wypłacił świadczenie automatycznie, bez składania wniosku. Wielu osobom należą się bowiem z urzędu dodatkowe pieniądze i to nie miało, bo z wyrównaniem od stycznia i z uwzględnieniem marcowej waloryzacji.

REKLAMA

Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną? ZUS odpowiada: Pacjenci mogą czuć się spokojnie.

Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

Pokaźne zyski z PPK: 135-181 % przez ponad 5 lat. Jak sprawdzić stan rachunku PPK? Wypłacić można zawsze ale przed 60 urodzinami są potrącenia

Zysk statystycznego uczestnika PPK od grudnia 2019 roku do kwietnia 2025 r. wyniósł 135-181 proc. - biorąc pod uwagę kwoty, które uczestnik sam wpłacił. Taka informacja została podana w opublikowanym 21 maja 2025 r. nr 5 (43) biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Debata Trzaskowski – Nawrocki [RELACJA NA ŻYWO]

Debata między kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. Relacja na żywo.

REKLAMA

Przez tę lukę prawną, konto bankowe może zostać wyczyszczone do zera. „Takie sytuacje zdarzają się częściej niż mogłoby się wydawać, a konsekwencje bywają dramatyczne"

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze nie są chronieni przed zajęciem przez komornika środków zgromadzonych przez nich na koncie bankowym w takim zakresie, jak osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy, w stosunku do których obowiązuje tzw. kwota wolna od potrąceń, której celem jest zabezpieczenie im tzw. minimum egzystencjalnego. Powyższa luka prawna – jak zwraca uwagę mec. Adam Kaczor z Kancelarii Restrukturyzacyjnej KPR – nierzadko skutkuje nie tylko likwidacją działalności, ale „dramatem całej rodziny”.

Miały być dopłaty, a są mandaty – i to 1500 zł. Biorą się za rowerzystów

Rządowe zapowiedzi dotyczące dofinansowania zakupu rowerów elektrycznych pojawiają się regularnie a jak dotąd nie wykroczyły poza status: obietnicy. Co najmniej od roku słyszymy, że „już niedługo” pojawią się konkretne środki wsparcia, a instytucje takie jak NFOŚiGW oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchomią programy, które mają objąć nawet kilkadziesiąt tysięcy potencjalnych nabywców rowerów elektrycznych. Zamiast tego jest akcja policji i są mandaty dla cyklistów i to niemałe bo nawet 1500 zł. Co dalej z pseudo e-rowerami?

REKLAMA