| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Warunki wymagane do uzyskania emerytury pracowniczej

Warunki wymagane do uzyskania emerytury pracowniczej

Przejście na wcześniejszą emeryturę pracowniczą jest uzależnione od spełnienia określonych warunków. Warto poznać szczegółowo zasady korzystania z tego uprawnienia.

Emerytura w obniżonym wieku emerytalnym przysługuje osobom, które:

- ostatnio, przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę, były pracownikami oraz

- w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym pozostawały w stosunku pracy co najmniej przez sześć miesięcy.

Dodatkowe warunki dla urodzonych po 1948 roku

Jak wcześniej wspomniano prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej przysługuje także osobom urodzonym po 1948 roku a przed 1969 rokiem.

Osoby urodzone w takim okresie muszą jednak spełnić określone wymagania, jeśli chcą otrzymać emeryturę pracowniczą.

Po pierwsze nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyły wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na dochody budżetu państwa.

Zgłoszenie wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody państwa wraz z wnioskiem o emeryturę skutkuje uznaniem przez ZUS, że został spełniony warunek nieprzystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego.

Po drugie warunki co do wieku, wymiaru okresów składkowych i w niektórych przypadkach niezdolności do pracy, wymaganych do uzyskania emerytury spełnią do 31 grudnia 2008 r.

Ze względu ograniczenia czasowe dotyczące daty spełnienia warunków, z emerytury pracowniczej mogą skorzystać tylko kobiety urodzone w latach 1949-1953. Wynika to z faktu, iż tylko kobiety urodzone w tym przedziale czasu osiągną do końca 2008 roku wymagany wiek emerytalny.

Mężczyźni urodzeni po 31 grudnia 1948 r. z uwagi, że nie ukończą wymaganego wieku 60 lat do 31 grudnia 2008 roku, nie mają możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę pracowniczą.

Wysokość emerytury pracowniczej

Wysokość emerytury pracowniczej dla osób spełniających warunki do jej utrzymania wyliczana jest na starych zasadach. To potwierdza fakt, iż osoby te nie mogą być członkami otwartego funduszu emerytalnego.

Sprawdź: 5 Kroków jak ustalić wysokość emerytury

W przypadku osób urodzonych po 1948 roku spełnienie warunków co do pozostawania ostatnio pracownikiem oraz w okresie 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym w stosunku pracy co najmniej sześć miesięcy, badane jest odmiennie niż spełnienie warunku ukończenia wieku. Oznacza to, że staż czy powstania niezdolności do pracy badane jest - nie na 31 grudnia 2008 r., lecz w dacie zgłoszenia wniosku o emeryturę.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »