reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Księga wieczysta > Niezgodność wpisu w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym

Niezgodność wpisu w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym

Zawsze, gdy mamy do czynienia z niezgodnością pomiędzy rzeczywistym stanem nieruchomości a wpisem w księdze wieczystej, możemy żądać usunięcia niezgodności. Często leży to w naszym interesie. Pamiętajmy bowiem o istnieniu rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych.

Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych

Oznacza ona, iż w razie niezgodności pomiędzy stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według treści księgi nabył własność lub inne prawo rzeczowe.

Bracia Marek i Antoni Michalak są współwłaścicielami nieruchomości. W księdze wieczystej jako właściciel jest jednak wpisany jedynie Antoni Michalak, który sprzedał nieruchomość osobie trzeciej.  W tej sytuacji nabywca nabywa skutecznie własność nieruchomości. Gdyby nabywca wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć o rzeczywistym staniem prawnym nieruchomości nie byłby chroniony rękojmią.

Rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych wyłącza tzw. zła wiara nabywcy. Polega ona na tym, iż nabywca wiedział, że treść księgi wieczystej jest niezgodna z rzeczywistym stanem prawnym lub z łatwością mógł się o tym dowiedzieć.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Ponadto rękojmia wiary publicznej nie chroni rozporządzeń nieodpłatnych, a także nie działa przeciwko:
1) prawom obciążającym nieruchomość z mocy ustawy, niezależnie od wpisu,
2) prawu dożywocia,
3) służebnościom ustanowionym na podstawie decyzji właściwego organu administracji państwowej,
4) służebnościom drogi koniecznej albo ustanowionym w związku z przekroczeniem granicy przy wznoszeniu budynku lub innego urządzenia,
5) służebnościom przesyłu.

Usunięcia niezgodności może żądać osoba, której prawo nie jest wpisane lub jest wpisane błędnie albo jest dotknięte wpisem nieistniejącego obciążenia lub ograniczenia. Roszczenie o usunięcie niezgodności może zostać ujawnione przez ostrzeżenie. Podstawa wpisu jest tu nieprawomocne orzeczenie sądu lub postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia.

Ostrzeżenie dotyczące niezgodności stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym nieruchomości wyłącza rękojmie wiary publicznej ksiąg wieczystych. Takie same skutki ma wzmianka o wniosku, skardze na orzeczenie referendarza, apelacji lub kasacji.

Zobacz również: Księga wieczysta - opłaty

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nieruchomość i prawo./ Fot. Fotolia
Nieruchomość i prawo./ Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Jakubowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama