REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powszechny Spis Rolny w 2020 r. – pytania i odpowiedzi

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Powszechny Spis Rolny zostanie przeprowadzony w całej Polsce od 1 września do 30 listopada 2020 r./Fot. Shutterstock
Powszechny Spis Rolny zostanie przeprowadzony w całej Polsce od 1 września do 30 listopada 2020 r./Fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2020 r. zostanie przeprowadzony Powszechny Spis Rolny. Jakie gospodarstwa zostaną objęte badaniem? Czy spis będzie obowiązkowy? Warto poznać odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące spisu.

Kiedy odbędzie się Powszechny Spis Rolny?

Powszechny Spis Rolny zostanie przeprowadzony w całej Polsce od 1 września do 30 listopada 2020 r.

REKLAMA

Dane zbierane w spisie będą odnosiły się do stanu na dzień 1 czerwca 2020 r. Spis rolny odbędzie się w Polsce w tym samym terminie co w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Będzie miał również ten sam zakres tematyczny.

Poprzednie spisy rolne odbyły się w Polsce w latach 2002 i 2010.

Polecamy: RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

W jakim celu przeprowadza się spis rolny?

Spisy rolne dają możliwość zebrania wielu danych, pokazania struktury poszczególnych gospodarstw rolnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z uzasadnieniem do ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. (dalej jako ustawa) tegoroczne badanie zostanie przeprowadzone w celu:

1) zapewnienia bazy informacyjnej o gospodarstwach rolnych i związanych z nimi gospodarstwach domowych, koniecznej dla realizacji krajowej, regionalnej i lokalnej polityki rolnej i społecznej na wsi,

2) analizy zmian, jakie zaszły w rolnictwie na przestrzeni lat 2010‒2020,

3) wykonania zobowiązań Polski w zakresie dostarczenia informacji na potrzeby innych niż EUROSTAT organizacji międzynarodowych (FAO, OECD i inne),

4) aktualizacji statystycznego rejestru gospodarstw rolnych, a tym samym przygotowanie operatów do różnotematycznych badań reprezentacyjnych z zakresu rolnictwa (w latach następnych).

Jakie gospodarstwa obejmie Powszechny Spis Rolny?

Badaniem zostaną objęte wszystkie gospodarstwa rolne:

  • osób fizycznych;
  • osób prawnych;
  • jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej.

Do gospodarstw indywidualnych zaliczone będą wszystkie użytkowane przez osoby fizyczne gospodarstwa rolne o powierzchni 1 ha użytków rolnych i powyżej. W przypadku jednostek, gdzie powierzchnia użytków rolnych jest mniejsza od 1 ha lub brak jest użytków rolnych, za gospodarstwa rolne zostaną uznane jednostki prowadzące działy specjalne produkcji rolnej lub prowadzące produkcję powyżej określonych progów. Progi te zostały wyszczególnione w załączniku nr 1 ustawy.

Zobacz więcej: Ustawa z dnia 31 lipca 2019 r. o powszechnym spisie rolnym w 2020 r.

Czy udział w spisie rolnym jest obowiązkowy?

Tak, udział w spisie rolnym jest obowiązkowy. Wynika to z art. 7 ustawy.

Użytkownicy gospodarstw rolnych w ramach spisu rolnego będą mieli obowiązek udzielania dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi.

W jaki sposób zostanie przeprowadzony spis?

Dane w ramach spisu będą pozyskiwane na za pomocą trzech metod:

  1. samopisu internetowego;
  2. wywiadu telefonicznego;
  3. wywiadu bezpośredniego.

REKLAMA

Samospis internetowy odbędzie się za pośrednictwem interaktywnej aplikacji, która zostanie udostępniona na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Zgodnie z zapowiedziami GUS-u aplikacja ma wyświetlać wizualne podpowiedzi ułatwiające wypełnienie formularza. Pomocna będzie również instrukcja do wypełniania oraz uwierzytelniania formularza.

Użytkownik gospodarstwa rolnego, który nie dokona samospisu internetowego albo nie przekaże danych w formie wywiadu telefonicznego nie będzie mógł odmówić przeprowadzenia przez rachmistrza spisowego badania w formie bezpośredniego wywiadu.

Jakie dane będzie obejmowało badanie?

Część danych zostanie pobrana ze źródeł administracyjnych. Przekażą je m.in. poszczególne ministerstwa czy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Rachmistrzowie zbiorą dane dotyczące m.in. osoby kierującej gospodarstwem rolnym, zużycia nawozów mineralnych i organicznych, rodzaju budynków gospodarskich, pracy w gospodarstwie członków rodziny i pracowników najemnych.

Jak będą chronione przekazane dane?

Dane zebrane w ramach spisu rolnego będą objęte tajemnicą statystyczną.

Oznacza to, iż będą one mogły być wykorzystywane wyłącznie do opracowań, zestawień i analiz statystycznych oraz do tworzenia przez służby statystyki publicznej operatu do badań statystycznych. Zabronione będzie udostępnianie lub wykorzystywanie tych danych dla innych celów.

Ochronę danych zapewnia Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

Osoby wykonujące prace spisowe również będą miały obowiązek przestrzegania tajemnicy statystycznej. Powinny zostać odpowiednio przeszkolone i pouczone o istocie takiej tajemnicy.

Administratorem danych zebranych w ramach spisu rolnego jest Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Nie może on powierzyć przetwarzania tych danych innemu podmiotowi.

Gdzie można uzyskać informacje na temat spisu rolnego?

W ramach popularyzacji spisu będą prowadzone działania informacyjne, edukacyjne i promocyjne. Informacje powinniśmy uzyskać m.in. w ośrodkach kultury czy placówkach oświatowych.

Od 1 marca do 30 listopada 2020 r. przez Telewizję Polską S. A., Polskie Radio S.A. i spółki radiofonii regionalnej zostaną wyemitowane audycje poświęcone spisowi.

Główny Urząd Statystyczny przygotowuje specjalny portal o Powszechnym Spisie Rolnym: https://spisrolny.gov.pl/

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 31 lipca 2019 r. o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. (Dz. U. z 2019 r., poz. 1728)

Polecamy serwis: Spis powszechny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niegodność dziedziczenia. Kto może zostać uznany za niegodnego dziedziczenia?

Kto, przez kogo i z jakich przyczyn może zostać uznany za niegodnego dziedziczenia? Jakie są skutki uznania za niegodnego dziedziczenia? O tym wszystkim w poniższym artykule. 

1000 zł miesięcznie dopłaty do wynajętego mieszkania a czasem więcej. Dla kogo? Mieszkanie na Start nadal działa

W ostatnich miesiącach dość głośno o zapowiadanym przez rząd programie dopłat kredytowych „Kredyt na Start”. A mało osób pamięta o programie mieszkaniowym, który ma podobną nazwę. Chodzi o program Mieszkanie na Start przewidujący całkiem wysokie dopłaty do najmu dla wybranych lokatorów. Program Mieszkanie na Start działa i będzie funkcjonował w najbliższych latach, bo państwo obiecało najemcom długoterminowe wsparcie. Kiedy najemcom przysługują dopłaty do najmu?

PIP zdecyduje, czy prowadzisz działalność, czy jesteś pracownikiem. Toczą się prace nad przyznaniem nowych uprawnień. Czy już od 2025 r.?

Czy Polska wdroży regulacje unijne i już niedługo inspektor pracy będzie mógł nakazać przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę? Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Ma to być ważny element walki z fikcyjnym samozatrudnieniem.

e-Legitymacja i m-Legitymacja: Szkoły wydają uczniom plastikowe legitymacje szkolne. Koniec z legitymacjami papierowymi

13 lipca 2024 r. wszedł w życie obowiązek zastąpienia papierowej legitymacji szkolnej wersją plastikową, tzw. e-Legitymacją. Szkoły będą musiały także wydawać m-Legitymacje, które są przeznaczone dla urządzeń mobilnych.

REKLAMA

2540 złotych dla ucznia. Pomoc również w roku szkolnym 2024/2025. 1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć albo starać się o 500 złotych na zajęcia terapeutyczno-edukacyjne. Dla kogo?

Zamach na Donalda Trumpa na wiecu w Pensylwanii. Jest ranny ale już bezpieczny

Były prezydent USA, ponownie obecnie kandydujący na ten urząd Donald Trump został ranny 13 lipca 2024 r. podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Był to zamach i próba zabójstwa. Trump padł na ziemię podczas przemówienia, trzymając się za głowę, po czym został odeskortowany do swojego samochodu przez Secret Service. Trump nie odniósł większych obrażeń (został postrzelony w ucho) ale od kul zamachowca zginęła jedna osoba, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Zamachowiec został zastrzelony przez agentów Secret Service.

Czy palenie papierosów na balkonie to wykroczenie? Jest reakcja Ministra Sprawiedliwości

Czy palenie tytoniu (papierosów) na własnym balkonie lub tarasie w budynku wielorodzinnym (bloku mieszkalnym), pomimo sprzeciwu zgłaszanego przez innych mieszkańców tego budynku (sąsiadów), może zostać uznane za wybryk, co może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń? Takie pytanie zadała Ministrowi Sprawiedliwości jedna z posłanek w interpelacji poselskiej nr 3429 z 15 czerwca 2024 r. Minister Sprawiedliwości odpowiedział.

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Nowe obowiązki dla pracodawców w czasie upałów. Od kiedy?

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Do tego odpowiednia reorganizacja. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Tylko od kiedy? Póki co, pozostają napoje, czapka i krem z filtrem.

REKLAMA

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia dla rodziny na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć zasiłek rodzinny z innymi świadczeniami, by osiągnąć taką kwotę?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mogła uzyskać rodzina na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć zasiłek rodzinny z innymi świadczeniami, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

REKLAMA