| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > Obywatelstwo > Urodzenie dziecka we Włoszech a obywatelstwo

Urodzenie dziecka we Włoszech a obywatelstwo

Czy urodzenie dziecka we Włoszech zagwarantuje mu automatyczne uzyskanie przez nie włoskiego obywatelstwa?

Zgodnie z prawem włoskim (ustawa z 5 lutego 1992, Nr 91. „Nowe zasady dotyczące obywatelstwa”), dzieci imigrantów, które urodziły się we Włoszech nie mają prawa do automatycznego nabycia obywatelstwa włoskiego.

W wieku 18 lat, obywatel innego państwa, żyjący przez cały czas legalnie we Włoszech, w przeciągu roku od osiągnięcia pełnoletniości może zadecydować czy chce przyjąć obywatelstwo włoskie.

Aby potwierdzić stały pobyt należy poświadczyć okres legalnego pobytu w Italii, przedstawiając tzw. certificato storico di iscrizione. Zaświadczenie to wydawane jest w anagrafe w miejscu zameldowania. Oprócz tego osoba starająca się o przyznanie obywatelstwa musi przedłożyć dokument potwierdzający, prawo do stałego pobytu we Włoszech.

Często zdarza się, że rodzice nie zarejestrowali od razu urodzonego tutaj dziecka lub  poprosili z opóźnieniem o włączenie go do ich zezwolenia na pobyt. W tym przypadku wymóg stałego pobytu nie zostanie spełniony. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w tych przypadkach, w celu ułatwienia prawa do otrzymania obywatelstwa włoskiego, wydało specjalny okólnik, w którym prosi urzędników stanu cywilnego, by elastycznie oceniali wymóg ciągłego zameldowania w Italii. MSW ustaliło, że w przypadku nie posiadania dokumentów, potwierdzających stałe zameldowanie tutaj, należy wziąć pod uwagę np. zaświadczenia lekarskie (świadectwo szczepień), czy świadectwa szkolne, itp.

Zobacz również: Mandat we Włoszech - co robić?

Osoby, które zadeklarują chęć przyjęcia obywatelstwa włoskiego muszą złożyć wniosek w Urzędzie stanu Cywilnego (Ufficio dello Stato Civile) w Comune miejsca zameldowania.

Do wniosku należy załączyć:
1. ważny paszport;
2. dokument, potwierdzający prawo do stałego pobytu we Włoszech, czyli w przypadku obywateli polskich iscrizione anagrafica;
3. w przypadku nie posiadania dokumentów, potwierdzających stałe zameldowanie tutaj, należy wziąć pod uwagę np. zaświadczenia lekarskie (świadectwo szczepień), czy świadectwa szkolne, itp;
4. certificato stolico di iscrizione, czyli zaświadczenie poświadczające okres legalnego pobytu we Włoszech;
5. zupełny odpis aktu urodzenia (copia integrale dell'atto di nascita);
6. certificato storico di residenza;
7. potwierdzenie uiszczenia opłaty w wysokości 200 euro na konto: c.c. 809020 Ministero dell’Interno.

Odpowiedzi udzielił Adwokat Mascia Salvatore

Zobacz również serwis: Praca za granicą

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

e-agropodatki.pl

Pierwszy w Polsce podatkowy serwis informacyjny dla rolników indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »