| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Kiedy zawrzeć umowę rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków

Kiedy zawrzeć umowę rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków

Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków jest dobrym rozwiązaniem dla par małżeńskich, w których jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą, a drugi jest nieaktywny zawodowo albo jego dochody są znacznie niższe.

W trakcie trwania małżeństwa

Do czasu ustania małżeństwa małżonków obowiązuje ustrój rozdzielności majątkowej. Ma to takie znaczenie, że majątek nabyty po zawarciu związku małżeńskiego jest własnością każdego z małżonków.

Małżonkowie powiększają swoje dotychczasowe majątki, nie pracują na wspólny dobytek. Ponadto każdy z nich zarządza swobodnie składnikami tego majątku. Mąż może samodzielnie podejmować najważniejsze decyzje dotyczące własnej firmy. Żona nie musi wyrażać zgody na jej zbycie, wydzierżawienie, czy, przykładowo na dysponowanie nieruchomościami.

W przypadku wspólności ustawowej prawo stanowi, że zgoda małżonka na najważniejsze czynności jest warunkiem ich skuteczności.

Ustanowienie rozdzielności majątkowej daje małżonkom większą swobodę w dysponowaniu ich majątkami.

Ochrona „niepracującego” małżonka

Standardowa rozdzielność majątkowa ma ten skutek, że w razie ustania małżeństwa nie ma żadnego majątku do podziału. Sytuacja finansowa małżonków co do zasady się nie zmienia.

Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków została pomyślana jako umowa zabezpieczająca interesy małżonka, który w trakcie małżeństwa nie wypracował swojego majątku. Ma to miejsce przykładowo w sytuacji, gdy małżonek nie pracował i zajmował się domem i wychowaniem dzieci.

Zobacz serwis: Małżeństwo

Wyrównanie dorobków

W razie ustania rozdzielności majątkowej następuje podział majątku, którego małżonek dorobił się w trakcie związku. Obliczając dorobek pomija się:

  • składniki nabyte przed zawarciem umowy majątkowej
  •  prawa majątkowe o osobistym charakterze m.in. przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie

Jednocześnie dolicza się sumy:

  • których małżonek wyzbył się z majątku w drodze darowizn (z wyłączeniem darowizn na rzecz wspólnych zstępnych małżonków oraz drobnych zwyczajowo przyjętych darowizn na rzecz innych osób),
  • usług świadczonych osobiście przez jednego z małżonków na rzecz majątku drugiego małżonka,
  • nakładów i wydatków na majątek jednego małżonka z majątku drugiego małżonka.

Wady umowy

Małżonek znajdujący się w słabszej sytuacji ekonomicznej nie ma żadnego wpływu na sposób, w jaki jego druga połowa podejmuje majątkowe decyzje. Nie ma żadnych prawnych środków, żeby zapobiec czynnościom niekorzystnym z punktu widzenia rodziny.

Tym samym, ma wprawdzie gwarancję udziału w majątku dorobkowym małżonka, ale nie ma wpływu na jego utrzymanie w trakcie trwania małżeństwa.

Ustawodawca nie przewidział rozwiązania na wypadek jednoczesnej śmierci obojga małżonków. Gdy małżonkowie stracą życie np. w wypadku drogowym, spadkobiercy ustawowi małżonka mniej zamożnego nie mają uprawnień do majątku drugiego małżonka.

Równy podział nie zawsze sprawiedliwy

Wyrównanie dorobków może nastąpić na mocy umowy zarówno w trakcie trwania jak i po ustaniu małżeństwa .

W razie sporu między małżonkami, często w razie rozwodu, jeden z małżonków może żądać zmniejszenia obowiązku wyrównania dorobków.

Sąd uwzględni takie żądanie w razie zaistnienia ważnych przyczyn np. w razie gdy roszczenia wysuwa małżonek, który w sposób naganny uchylał się od zaspokajania potrzeb rodziny.

Zadaj pytanie: Forum

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Warto zawrzeć umowę rozdzielności majątkowej, kiedy jeden z małżonków prowadzi działalność zawodową a drugi nie pracuje.
Warto zawrzeć umowę rozdzielności majątkowej, kiedy jeden z małżonków prowadzi działalność zawodową a drugi nie pracuje.

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Miżołębska

biuro prawne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »