REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w VAT w 2025 r.? Organizacje pozarządowe mogą być już niedługo opodatkowane na nowych zasadach

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
dokumenty, vat, faktury, rozliczanie
Zmiany w VAT w 2025 r.? Organizacje pozarządowe mogą być już niedługo opodatkowane na nowych zasadach
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nad jakimi zmianami dotyczącymi wolontariatu pracuje obecnie ministra ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Adriana Porowska? Co będą mogły zyskać osoby będące wolontariuszami? Czy szykują się duże zmiany w VAT dla organizacji pozarządowych? Powołano specjalny zespół.

Zapytaliśmy ministrę ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Adrianę Porowską o wolontariat oraz prace nad zmianami ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie. Zapytaliśmy także o zmiany w VAT dla organizacji pozarządowych.

REKLAMA

Osoby angażujące się w wolontariat z pewnymi przywilejami

REKLAMA

Ministra ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Adriana Porowska zapytana przez redakcję Infor.pl o to, co zrobić, by wolontariat mógł się dalej w Polsce rozwijać, wskazała, że w ostatnim czasie przeprowadzili rozmowę na Radzie Programowej Narodowego Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW-CRSO) na temat tego jak wygląda ustawa o pożytku publicznym i wolontariacie. "Raczej myśleliśmy o deregulacji niż regulowaniu" – powiedziała. Dodała, że skłania się ku temu, aby samo bycie wolontariuszem czy oddawanie cząstki siebie, swojego czasu wiązało się z pewnymi przywilejami.

Zaznaczyła, że nie chodzi tylko i wyłącznie o wsparcie finansowe organizacji pozarządowych. "Myślę o takim wsparciu, jakie jest przy Honorowych Dawcach Krwi" - powiedziała. Dodała, że toczą się aktualnie rozmowy dotyczące tego, co można by było zrobić, by osoby angażujące się w wolontariat miały pewne realne przywileje. "Toczymy teraz taką rozmowę ta temat tego, co moglibyśmy zrobić, aby ktoś angażujący się miał realne, nie chcę powiedzieć profity, bo ci ludzie zazwyczaj nic nie chcą, ale na przykład, żeby miał zniżkę na przejazd czy coś, co spowoduje, że będzie mógł się wykazać, że jest legalnie działającym wolontariuszem" – powiedziała Porowska. Dodała, że przy tak dużych zmianach, potrzeba czasu, aby wypracować ostateczny kształt przepisów. Zapewniła, że grupy robocze pracują nad rozwiązaniami mającymi istotny wpływ dla rozwój wolontariatu. Dodała, że niektóre zapisy prawne wpływają na to, że wolontariuszy jest mniej. Jako przykład podała tzw. ustawę Kamilka, która nakłada na wolontariuszy obowiązek posiadania zaświadczenia o niekaralności.

REKLAMA

"Jeśli chcesz być wolontariuszem, to powinnaś mieć zaświadczenie o niekaralności, co jest jakby w idei słuszne. Tylko dlaczego wolontariusz miałby ponosić koszty finansowe? Z tym przychodzą do nas organizacje pozarządowe" – powiedziała. Przekazała, że zastanawia się nad stworzeniem bazy wolontariuszy oraz czegoś na wzór legitymacji Honorowych Dawców Krwi, dzięki czemu organizacje pozarządowe będą mogły weryfikować, czy dana osoba rzeczywiście jest wolontariuszem. Dodała, że jest to dosyć duża zmiana i chce ją przedyskutować z organizacjami pozarządowymi, by wskazały, czy jest to dobry kierunek działań i czy takie działania pozwolą rozwijać wolontariat.

"Trochę inaczej wolontariat wygląda przy usługach specjalistycznych, kiedy pomagamy osobom z niepełnosprawnością czy osobom doświadczającym bezdomności. Inaczej wygląda wolontariat młodych ludzi, których wolontariat bardziej skupia się na realizowaniu m.in. działań integracyjnych wokół własnej społeczności, chociażby szkolnej czy takiej uczniowskiej. To są trochę innego rodzaju zadania, inaczej postawione priorytety i nie chciałabym nikogo skrzywdzić tymi zapisami, bo przecież nie będę oczekiwała, że ktoś angażujący się w życie szkoły będzie musiał się zarejestrować. Jesteśmy tak naprawdę w przededniu dużej dyskusji na temat zmian w tej ustawie" – tłumaczyła Porowska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany w VAT w 2025 r.? Organizacje pozarządowe mogą być już niedługo opodatkowane na nowych zasadach

Odnosząc się do zmian w przepisach, które miałyby istotny wpływ na działanie organizacji pozarządowych, poinformowała, że został powołany zespół roboczy złożony z przedstawicieli ministerstw oraz organizacji pozarządowych, który zajmie się m.in. zmianami w VAT. "Jesteśmy na etapie pewnych zmian, ale i rozmów na temat bardzo dużych zmian dotyczących chociażby VAT-u dla organizacji pozarządowych" - powiedziała. Dodała, że będą szukać takich rozwiązań, w których organizacje pozarządowe będą mogły żyć w poczuciu, że ktoś o nich myśli i zdaje sobie z tego sprawę jak ważne jest to, by organizacje pozarządowe wiedziały jak poprawnie rozliczać dotacje. Przekazała, że zastanawiają się nad tym, jak naliczać VAT w przyszłości. "To, że będziemy go naliczać, to jest nieuniknione. Poprzednia ekipa niestety wiele lat zamiatała tę sprawę pod dywan" – zaznaczyła. Dodała, że będą na ten temat dyskutować z Ministrem Finansów.

"Oprócz dobrego serca i dobrych intencji potrzebne jest też policzenie skutków finansowych dla państwa. Na ile to jest możliwe, aby organizacje pozarządowe z jednej strony miały na przykład naliczony VAT, a potem mogły zwracać się o zwrot tego VAT u? Na ile uśrednijmy te koszty i od jakiego rodzaju czynności ten VAT będzie naliczony?” – wytłumaczyła Porowska. Dodała, że właśnie dlatego powołany został zespół roboczy, by pomóc znaleźć rozwiązania, które będą najskuteczniejsze i nie będą komplikowały życia nie tylko organizacjom pozarządowym, ale także samorządom. "Jestem wielkim zwolennikiem deregulacji niektórych przepisów, szczególnie tam, gdzie organizacje pozarządowe pokazują, że stało się to przeciwskuteczne" – zapewniła.

Dodała, że bardzo ważnym zadaniem nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie jest budowanie odporności społecznej, czyli ich zdolności do reagowania w sytuacjach nadzwyczajnych, na przykład podczas klęsk żywiołowych. "Jeśli spojrzymy na obrazki tego, co się dzieje w ogóle w Europie czy na całym świecie, należy zwrócić uwagę, że to właśnie ludzie wychodzą, upominają się o nasze prawa czy zatrzymują łamanie praworządności, demokracji. To właśnie ludzie są bezpiecznikami. To właśnie oni mogą nas wszystkich uratować. Musimy przygotować się na nadchodzące zmiany" – podsumowała.

Polecamy: VAT 2025. Podatki część 2

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Aby mieć od stycznia więcej urlopu i wyższe wypłaty, już teraz zadbaj o dokumenty. Dotyczy wszystkich pracowników

Przed nami duża zmiana dla wszystkich pracowników. Będzie dotyczyła zarówno pracowników budżetówki, jak i sektora prywatnego. Chodzi o większe pieniądze i wyższy wymiar urlopu. Żeby skorzystać, trzeba będzie mieć dowody.

Za nowy trawnik z rolki zapłaci… dostawca prądu. Przełomowy wyrok NSA, na podstawie którego tysiące właścicieli nieruchomości będzie mogło bezkosztowo odtworzyć swoje ogrody

Niejeden właściciel nieruchomości zmagał się już na pewno z usuwaniem drzew (lub krzewów) z jego nieruchomości na wniosek właściciela urządzeń przesyłowych służących do doprowadzania energii elektrycznej, z tego względu, że drzewa te (lub krzewy) – z tymi urządzeniami kolidowały (a konkretniej – zagrażały funkcjonowaniu tych urządzeń). Okazuje się, że zgodnie z najnowszym wyrokiem NSA – w takim przypadku – odszkodowanie należne od przedsiębiorstwa energetycznego, obejmuje nie tylko wartość usuniętych drzew (lub krzewów), koszty ich wycinki, ponownego zalesienia i pielęgnacji, ale również koszty odtworzenia trawnika, który – na skutek powyższych działań – uległ zniszczeniu.

Kupując nową nieruchomość, możesz wpaść w finansową pułapkę i ponieść dodatkowy koszt rzędu nawet 50 tys. zł. Wszystko za sprawą nowych wymogów Unii Europejskiej

Dla wielu z nas zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. W związku z nowymi klimatycznymi celami Unii Europejskiej, nieruchomości ogrzewane węglem lub gazem będą musiały przejść kosztowną modernizację. W przeciwnym razie ich utrzymanie stanie się bardzo drogie.

Nowe uprawnienia PIP i wyższe kary dla firm od 2026 r. Czy dojdzie do masowej zamiany śmieciówek w umowy o pracę? Szef PIP: uszczęśliwianie etatami na siłę się nie sprawdza

Nie będziemy masowo zmieniać umów cywilnoprawnych na etaty, a jedynie działać w przypadkach niebudzących wątpliwości – powiedział PAP szef Państwowej Inspekcji Pracy, główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zaznaczył, że w planowanych zmianach nie chodzi o „uszczęśliwianie etatami na siłę”, tylko o reagowanie na skargi.

REKLAMA

Zmiana cen gazu. Chodzi o kwoty od 1 tysiąca, nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Kto odczuje nową taryfę?

Choć większość z nas od miesięcy żyje tematem cen energii, to dla wielu osób równie istotne są ceny gazu. A te właśnie się zmieniły. Różnica obejmie rocznie kwoty od tysiąca, nawet do kilkunastu tysięcy.

Renta wdowia 2025. ZUS wypłaca świadczenia w zbiegu [Ważne terminy]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca już wdowie renty. Jak informuje ZUS, dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 359,82 zł. Dlaczego ważne jest szybkie złożenie wniosku?

Milion wniosków o rentę wdowią. ZUS: tym osobom świadczenia nie przyznamy
Dodatek pielęgnacyjny przed ukończeniem 75 lat. Ważny warunek i przykład z sądu

Po ukończeniu 75 lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna emerytowi dodatek z urzędu. Inaczej jest jednak w przypadku młodszych osób, które muszą spełnić dodatkowe warunki.

REKLAMA

W 2025 roku już 900 plus na dentystę. Może skorzystać każdy, kto opłaca składkę zdrowotną. Ale czy wiesz, jak?

Na początku 2025 roku pisaliśmy o tym, że każdy, kto opłaca składkę zdrowotną, może liczyć na 600 plus na dentystę. Co się w tym zakresie zmieniło? Głównie kwoty. Inflacja hamuje, ceny rosną, a pacjenci mają już 900 plus na dentystę.

Od 1 lipca 2025 r. dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów łatwiej o sanatorium. Rozporządzenie w mocy [NOWY WNIOSEK]

Zmieniły się zasady wystawiania skierowania na leczenie uzdrowiskowe / rehabilitację uzdrowiskową - jest nowy wzór wniosku. Według nowych zasad i przepisów rozporządzenia, które już obowiązują, także lista lekarzy, którzy mogą kierować na leczenie jest rozbudowana. Oznacza to tyle, że osoby z niepełnosprawnościami i seniorzy, którzy leczą się u lekarzy z zakresu tych specjalności będą mieli uproszczone możliwości dostania się na leczenie uzdrowiskowe. Co jeszcze się zmienia i skąd wynikają te zmiany?

REKLAMA