| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej – nowe święto państwowe od 2018 r.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej – nowe święto państwowe od 2018 r.

W dniu 15 września 2017 r. posłowie uchwalili ustawę o ustanowieniu Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Nowe święto miałoby być obchodzone w dniu 12 lipca każdego roku. Dzień ten nie będzie jednak dniem wolnym od pracy.

Na 47 posiedzeniu Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Posłowie postanowili o tym, że nowe święto państwowe będzie obchodzone 12 lipca każdego roku. Nowe święto ma być wyrazem hołdu dla poświecenia i bohaterskiej postawy mieszkańców wsi polskich w trakcie II wojny światowej. Autorem inicjatywy jest PSL, a ustawa została uchwalona jednogłośnie.

Mieszkańcy polskich wsi w trakcie II wojny światowej udzielali schronienia uciekinierom, osobom  które ukrywały się przed okupantem, a także aktywnie brali udział w walkach partyzanckich przeciwko nieprzyjacielowi. Właśnie z tego powodu wielu z nich zostało rozstrzelanych, pozbawionych dobytku, wywiezionych do obozów koncentracyjnych/łagrów lub na przymusowe roboty do III Rzeszy lub ZSRR.

Major Henryk Dobrzański ,,Hubal’’ właśnie dzięki wsparciu mieszkańców wsi mógł skutecznie prowadzić partyzancką walkę z nieprzyjacielem. Z tego powodu mieszkańców dotknęły różne represje ze strony okupanta – Niemcy zamordowali łącznie 712 osób na terenie 31 wsi położonych w przedwojennych powiatach koneckim, kieleckim i opoczyńskim, a także kilka z nich zniszczyli doszczętnie.

Zobacz też: Odpowiedzialność karna

Polacy musieli mierzyć się nie tylko z niemieckim okupantem ale także z ukraińskimi nacjonalistami z UON i UPA. Na kartach historii szczególnie krwawo zapisał się rok 1943 kiedy to działacze UPA i UON dokonali okrutnego mordu na kilkudziesięciu tysiącach Polaków – była to tzw. Rzeź Wołyńska.

Dzień 12 lipca to data symboliczna – 12 i 13 lipca 1943 r. niemieccy żołnierze dokonali masowego mordu we wsi Michów położonej w województwie świętokrzyskiem. Najmłodsza ofiara miała zaledwie 8 dni.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej będzie świętem państwowym jednak nie będzie dniem wolnym od pracy. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 15 września 2017 r. o ustanowieniu Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Wojciechowski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »