reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > U prawnika > Nie tylko akty notarialne

Nie tylko akty notarialne

Do zadań notariusza należy nie tylko spisywanie aktów notarialnych. Warto o tym wiedzieć, zwłaszcza że w ostatnim czasie jego uprawnienia powiększyły się. Obecnie notariusze mogą również poświadczać dziedziczenie.

Wielu osobom notariusz kojarzy się jedynie z osobą spisującą umowy. Jednak nie jest to prawda. U notariusza bowiem można dokonać wielu więcej czynności.

Testament

W formie aktu notarialnego można spisać testament. Spisanie ostatniej woli w takiej formie gwarantuje, że ona nie zginie. Oryginał testamentu jest bowiem przechowywany u notariusza razem z innymi aktami prawnymi. Dlatego też nie może on być zniszczony przez pominiętą czy wydziedziczoną osobę.

Poświadczenie dziedziczenia

Jest to nowe uprawnienie notariusza. Do tej pory potwierdzeniem nabycia spadku było postanowienie wydawane przez sąd po przeprowadzeniu rozprawy. Obecnie się to zmieniło i uprawnienia w zakresie prawa spadkowego nabyli również notariusze. Mogą oni poświadczać dziedziczenie. Poświadczenie u notariusza wywołuje te same skutki prawne co stwierdzenie nabycia spadku w drodze postanowienia.

Poświadczenia

Notariusz sporządza również poświadczenia. Do najpopularniejszych poświadczeń można zaliczyć poświadczenie własnoręczności podpisu. W takim wypadku osoba stająca przed notariuszem podpisuje się na kartce papieru a notariusz stwierdza, że podpis należy do tej osoby.

Innym przykładem poświadczenia jest poświadczenie zgodności kopii z oryginałem dokumentu.
Jeszcze innym poświadczeniem jest poświadczenie pozostawania przy życiu.

Protokoły

Notariusz spisuje również protokoły. Niektóre protokoły muszą mieć formę aktu notarialnego. Jest tak w wypadku protokołu z walnego zgromadzenia akcjonariuszy w spółce akcyjnej.

Inne czynności

Oprócz wymienionych wyżej czynności notariusz dokonuje protestów weksli, przyjmuje na przechowanie dokumenty, kosztowności, pieniądze, sporządza odpisy, wypisy i wyciągi oraz dokonuje doręczeń.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Oprócz spisywania aktów notarialnych, notariusz spisuje również protokoły, sporządza poświadczenia czy przyjmuje na przechowanie pieniądze i dokumenty.
Oprócz spisywania aktów notarialnych, notariusz spisuje również protokoły, sporządza poświadczenia czy przyjmuje na przechowanie pieniądze i dokumenty.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama