REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2024 r. nowa kategoria emerytów? Emeryci chcą jednak mniejszych okresów składkowych [projekt ustawy w Sejmie]

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
W 2024 r. nowa kategoria emerytów? Emeryci chcą jednak mniejszych okresów składkowych [projekt ustawy w Sejmie]
W 2024 r. nowa kategoria emerytów? Emeryci chcą jednak mniejszych okresów składkowych [projekt ustawy w Sejmie]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wymagane okresy składkowe dla kobiet 38 lat, a w przypadku mężczyzn 43 lata. Bez względu na wiek! Są za wysokie? Zdania podzielone.

To emerytury stażowe. Od 1588,44 zł brutto. W przypadku uchwalenia ustawy będzie waloryzacja tej kwoty do poziomu najniższej emerytury. Po waloryzacji w 2024 r., to około 1784 zł brutto. 

REKLAMA

W 2024 r. dla 50 000 osób [projekt ustawy]. Emeryci są jednak niezadowoleni - z uwagi na zbyt wysokie limity dla okresów składkowych. Przykład wypowiedzi internauty:

Emerytury stażowe po 35 i 40 latach pracy a nie po 38 i 43. (…) chcą podnieść wiek emerytalny w zakamuflowany sposób. Młodzież po studiach w wieku 25 lat, to po 43 latach będzie miała 68 lat, a nie 65. Tak po 38 będzie 63 lata. (…). Emerytury stażowe mają być po 35 i 40 latach pracy.

Podstawa prawna nowych emerytur

Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. (wersja PDF kilka linijek niżej do ściągnięcia).

Projekt ustawy w PDF:

ustawa - emerytury stażowe plik PDF

 

Dotyczy wprowadzenia do polskiego systemu emerytalnego tzw. emerytury stażowej, która będzie przysługiwała bez względu na wiek, osobom posiadającym okres składkowy wynoszący co najmniej 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn. To kolejny projekt emerytalny, który czeka na uchwalenie przez Sejm. Drugim ważnym dla emerytur to wdowia renta, o czym informowaliśmy w poniższych publikacjach.

Jakie zasady dla emerytur stażowych w 2024 r.

Emerytury są przewidziane dla osób, które z okresem ubezpieczeniowym – składkowym: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

a) kobiety – 38 lat, 

b) mężczyzn – 43 lata. 

Prawa do emerytury stażowej są uzależnione od jej wysokości, tj. świadczenie będzie przysługiwało pod warunkiem, że jego wysokość nie będzie niższa od kwoty najniższego świadczenia emerytalnego, o którym mowa w art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251, z późn. zm.). Minimum to 1588,44 zł brutto. Kwota ta będzie waloryzowana w przypadku uchwalenia tej ustawy.

Wysokość emerytury stażowej będzie zasadniczo ustalana na tych samych zasadach co emerytury w systemie powszechnym.

Kto skorzysta z emerytur stażowych w 2024 r.

53,8 tys. osób w roku 2024 oraz 12,4–19,1 tys. osób rocznie w latach 2025–2033 z powszechnego systemu emerytalnego oraz ok. 10 tys. osób w latach 2024–2025 oraz ok. 20 tys. rocznie w latach 2026–2033 z systemu rolniczego.

Jak obliczana jest emerytura stażowa?

REKLAMA

Zgodnie z projektem ustawy emerytura stażowa stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na tę emeryturę danego ubezpieczonego. 

Przy czym wiek ubezpieczonego oraz średnie dalsze trwanie życia ustalane będą na zasadach określonych w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Emerytura stażowa a OFE 

W projekcie zaproponowano, aby przy ustalaniu podstawy obliczenia emerytury ubezpieczonego, jeżeli ubezpieczony jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego, środki zgromadzone w tym funduszu zostały przekazane jednorazowo na rachunek funduszu emerytalnego Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i zaewidencjonowane na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1230, z późn. zm.). 

Zawieszenie prawa do emerytury stażowej w 2024 r.

Zgodnie z projektem prawo do emerytury stażowej ulega zawieszeniu lub świadczenie to ulega zmniejszeniu na zasadach określonych w art.103a–106 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Czy można łączyć rentę i emeryturę stażową 

Projekt ustawy wyłącza możliwość łączenia świadczeń z systemu emerytalno-rentowego (niezależnie, czy powszechnego czy rolniczego) z emeryturą stażową. 

Projekt ustawy określa zasady, na których emerytury stażowe będą przysługiwały osobom ubezpieczonym w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Ubezpieczonemu, który nie osiągnął powszechnego wieku emerytalnego, będzie przysługiwała emerytura rolnicza, jeżeli podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 38 lat w przypadku kobiet i 43 lat w przypadku mężczyzn. 

Jak rząd uzasadnia konieczność wprowadzenia emerytur stażowych w 2024 r.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw

Emerytury stażowe dedykowane będą osobom, którym stan zdrowia nie pozwala na kontynuowanie aktywności zawodowej do osiągnięcia wieku emerytalnego. Należy podkreślić, że projektowane rozwiązanie stanowić będzie prawo a nie obowiązek i wyboru dokona osoba zainteresowana, uwzględniając zarówno swój stan zdrowotny, sytuację finansową, jak i możliwość dalszego kontynuowania aktywności zawodowej. Projektowane rozwiązanie pozwala pracownikom z wieloletnim stażem na podjęcie samodzielnie decyzji, uwzględniającej ich sytuację osobistą, zdrowotną, rodzinną, dochodową, majątkową i społeczną, czy kontynuować zatrudnienie, czy zdecydować się na przejście na emeryturę stażową. 

Projekt ustawy obejmuje swoimi regulacjami ubezpieczonych w powszechnym systemie emerytalnym, a także objętych rolniczym systemem ubezpieczeń społecznych. 

Zgodnie z projektem: 

1) ustawy emerytura stażowa będzie przysługiwała ubezpieczonym, którzy wykażą się odpowiednio długim okresem ubezpieczeniowym – składkowym, wynoszącym w przypadku kobiet – 38 lat oraz w przypadku mężczyzn – 43 lata. 

2) Proponuje się, aby nabycie prawa do emerytury stażowej było uzależnione od jej wysokości, tj. świadczenie będzie przysługiwało pod warunkiem, że jego wysokość nie będzie niższa od kwoty najniższego świadczenia emerytalnego, o którym mowa w art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251, z późn. zm.). 

3) Wysokość emerytury stażowej będzie zasadniczo ustalana na tych samych zasadach co emerytury w systemie powszechnym. 

4) Proponowane rozwiązanie, uzależniające prawo do emerytury od stażu ubezpieczeniowego, spełnia warunek powiązania wysokości przyznanego świadczenia z okresem aktywności zawodowej. Od okresu opłacania składek zależy bowiem udział ubezpieczonego w tworzeniu funduszu ubezpieczeniowego. Staż ubezpieczeniowy, a w szczególności okresy składkowe, obok wieku emerytalnego oraz kwoty opłacanych składek, to istotne parametry systemu emerytalnego, wpływające na wysokość emerytury. 

Porównanie starego i nowego systemu emerytalnego

W tzw. starym systemie emerytalnym staż ubezpieczeniowy przesądzał również o prawie do emerytury. W tzw. nowym systemie emerytalnym jest jedynie warunkiem uprawniającym do najniższej emerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. 

Projekt zakłada, że podstawę obliczenia emerytury stażowej stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(55)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Prawie emeryt
  2023-12-14 12:54:42
  Bedą rozdawać pieniądze 800plus, Babciowe, Wdowie i co jeszcze wymyślą - ale ludziom co przepracowali kilkadziesiąt lat i zbudowali dobrobyt nie dadzą na finiszu ani emerytury stażowej ani ubezpieczenia zdrowotnego - 700 zł które Ukraińcom darowali za darmo. Rozdawacze nie swoich pieniędzy. Prawo do emerytury stażowej to prawo do skorzystania z moich wypracowanych pieniędzy.
  0
 • Omc emeryt
  2023-12-10 09:51:56
  Emerytury stażowe po 35 i 40 latach pracy a nie po 38 i 43. Cwaniaki chcą podnieść wiek emerytalny w zakamuflowany sposób. Młodzież po studiach w wieku 25 lat to po43 latach będzie miał 68 lat a nie 65. Tak po38 będzie 63 lata. Cwaniaki i oszuści. Emerytury stażowe mają być po 35 i 40 latach pracy.
  12
  pokażodpowiedzi (3)
 • dziadek 62
  2023-12-10 13:44:21
  Jakie 25 lat młodzież co wy ********** ja od 16 roku pracuję nie mam już zdrowia mam 62 lata i nie wiem czy się załapię
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • gb
  2023-12-12 17:50:48
  A noworodek dostanie już na starcie pół emerytury (800 zł). Stać państwo na taki luksus? Zabrać i dać zharowanym. Młody tatuś i młoda mamusia niech się wezmą za robotę i utrzymują swoje bąbelki.
  7
  pokażodpowiedzi (2)
 • Emilia
  2023-12-10 11:16:33
  Jak wiadomo,Donek ze swoja ekipa I tak nie podpisze emerytur stazowych
  16
  pokażodpowiedzi (1)
 • Maiss
  2023-12-12 10:49:02
  Za 40 lat pracy niech sobie ZUS te pieniądze w d*pę wsadzi. Złodzieje...
  2
 • Obywatel
  2024-01-01 11:20:40
  Nie mogę już słuchać jak nowy rząd idzie w rozdawnictwo i nakręcanie inflacji - 800plus, Babciowe, Wdowie a wyborcy którzy na nich głosowali mieli nadzieję, że zakończą sypanie pieniędzy z helikoptera - dodam nie swoich pieniędzy. Tym bardziej nie rozumiem dlaczego nie wprowadzają emerytur stażowych które nie są żadną łaską bo to są nasze ciężko zapracowane przez kilkadziesiąt lat pieniądze ,które w niewielkim stopniu obciążą budżet w porównaniu do rozdawnictwa. A wprowadzanie emerytur stażowych tylko dla nauczycieli to jakaś segregacja i dyskryminacja. Jest wiele zawodów dużo cięższych niż zawód nauczyciela. Jak politycy uzurpują sobie prawo do decydowania komu emerytura stażowa. To ma być prawo, możliwość dla każdego kto wypracował wymagane lata i składki.
  2
  pokażodpowiedzi (2)
 • Polak uczciwy
  2023-12-11 21:11:15
  A co to znowu za socjalistyczny wymysł jakas renta wdowia. Znowu na koszt społeczeństwa?
  13
  pokażodpowiedzi (3)
 • Baga
  2024-01-04 19:18:26
  W dziwny sposób są traktowani ludzie, którzy najdłużej pracują i najwięcej wkładają do budżetu. Dziwna matematyka ludzi w ZUS i w rządzie. Gdy ma się wiek emerytalny 60 lub 65, wystarczy że pracowało się (legalnie) 20 lat i wtedy o dziwo zgromadziło się wystarczające środki. Gdy człowiek pracuje niejednokrotnie 45 lat, cały czas był zarejestrowany, oddawał daninę większą lub mniejszą do ZUS ale brakuje mu 2 lat do wieku emerytalnego to już jest mało wartościowy ( czyli 20>45 ?!). Jak tu w takim durnym państwie i ustawodawstwie nie kombinować, nie pracować na "czarno", nie pracować zupełnie, gdy to durne Państwo i tak nie docenia najpracowitszych i najuczciwszych. Gdyby funkcjonowały emerytury stażowe, ludzie pilnowali by żeby wszystkie prace były legalne, by móc wcześniej przejść na zasłużony odpoczynej,,,,ale w tym kraju zawsze logiki brak.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Lolek
  2023-12-10 15:18:12
  Jak wam podniosą wiek emerytury powszechnej do 70 lat to się będziecie cieszyć że będą wogole emerytury stażowe. Kobietki też jak ich zrównają do facetów będą zadowolone bo praktycznie będą mogły nadal odchodzić na emeryturę jak mają teraz. Ludzie. 35/40 wam nigdy nie wprowadza bo system padnie. Państwo stanie się niewypłacalne bo zamiast 50 tysięcy musiało by wysłać na emerytury 400 tysięcy. No weźcie się zastanówcie czy to realne w polskich warunkach rozdawania pieniędzy w setkach miliardów złotych
  65
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w prawie autorskim 2024. Czy algorytmy sztucznej inteligencji naruszają prawa twórców?

W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego trwają obecnie prace nad nowelizacją ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany w polskiej ustawie o prawach autorskich mogą przesądzić, że algorytmy sztucznej inteligencji (SI) generujące nowe treści naruszają prawa twórców - ocenił prof. Grzegorz Tylec, ekspert ds. ochrony praw autorskich. Takie podejście jest nowością nie tylko w Europie, ale być może na całym świecie - dodał.

Niższe stawki dla adwokata z urzędu? Ważne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

Zgodnie z wtorkowym orzeczeniem trybunału, norma przewidująca niższe wynagrodzenie dla adwokatów świadczących pomoc prawną z urzędu niż wynagrodzenie dla adwokatów będących pełnomocnikami z wyboru, narusza konstytucję.

Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego. Czym zajmuje się ten członek rządu

Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego to, obok Ministra Równości nowość w składzie polskiego rządu. Stanowisko to utworzył premier Donald Tusk, a prezydent Andrzej Duda powołał na nie Agnieszkę Buczyńską. Szef rządu określił także zakres działania Ministra do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego. Czym zajmuje się ten członek rządu?

Rada Ministrów: Wybuduj sobie schron przydomowy bez pozwolenia. Będą zmiany w ustawie - Prawo budowlane

Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafił zapis o projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Projekt, nad którym pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, przewiduje rozszerzenie katalogu obiektów budowlanych zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę m.in. o przydomowe schrony i ukrycia doraźne.

REKLAMA

Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

Trasa przemarszu rolników. Jakie ulice? Od Placu Defilad aż pod kancelarię premiera. Zablokowana S7

Rozpoczął się protest rolników w Warszawie. Rolnicy z pl. Defilad przejdą ulicami stolicy.

Bon senioralny. Projekt ustawy będzie gotowy na 100 dni rządu

Dofinansowanie usług dla seniorów już niedługo. Jak poinformowała Marzena Okła-Drewnowicz projekt ustawy o bonie senioralnym będzie gotowy na 100 dni rządu.

Zmiany w ustawie o publicznej służbie krwi. W kierunku jednolitego przeliczania donacji składników krwi na krew pełną

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt zmian ustawy o publicznej służbie krwi. Chodzi o wprowadzenie jednolitego przeliczania donacji składników krwi na krew pełną. Nowela zakłada również przeniesienie przepisów dotyczących przeliczania oddanych składników krwi na krew pełną z poziomu regulacji ustawowej na poziom aktu wykonawczego.

REKLAMA

Czy rządowy program „Dobry Start” oprócz uczniów obejmie także studentów? Odpowiedź z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Rządowy program „Dobry Start” to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Czy program zostanie rozszerzony na studentów?

Minister edukacji narodowej zapowiada: Nauczyciele otrzymają podwyżki już w marcu, a od września uczniowie bez prac domowych

Nauczyciele powinni godnie zarabiać. Otrzymają podwyżki już w marcu z wyrównaniem od 1 stycznia – zapowiada Barbara Nowacka. Szefowa resortu oświaty obiecuje też, że od 1 września nastąpi odejście od obowiązkowych i ocenianych prac domowych.

REKLAMA