REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2024 r. nowa kategoria emerytów? Emeryci chcą jednak mniejszych okresów składkowych [projekt ustawy w Sejmie]

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
W 2024 r. nowa kategoria emerytów? Emeryci chcą jednak mniejszych okresów składkowych [projekt ustawy w Sejmie]
W 2024 r. nowa kategoria emerytów? Emeryci chcą jednak mniejszych okresów składkowych [projekt ustawy w Sejmie]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wymagane okresy składkowe dla kobiet 38 lat, a w przypadku mężczyzn 43 lata. Bez względu na wiek! Są za wysokie? Zdania podzielone.

To emerytury stażowe. Od 1588,44 zł brutto. W przypadku uchwalenia ustawy będzie waloryzacja tej kwoty do poziomu najniższej emerytury. Po waloryzacji w 2024 r., to około 1784 zł brutto. 

REKLAMA

W 2024 r. dla 50 000 osób [projekt ustawy]. Emeryci są jednak niezadowoleni - z uwagi na zbyt wysokie limity dla okresów składkowych. Przykład wypowiedzi internauty:

Emerytury stażowe po 35 i 40 latach pracy a nie po 38 i 43. (…) chcą podnieść wiek emerytalny w zakamuflowany sposób. Młodzież po studiach w wieku 25 lat, to po 43 latach będzie miała 68 lat, a nie 65. Tak po 38 będzie 63 lata. (…). Emerytury stażowe mają być po 35 i 40 latach pracy.

Podstawa prawna nowych emerytur

Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. (wersja PDF kilka linijek niżej do ściągnięcia).

Projekt ustawy w PDF:

ustawa - emerytury stażowe plik PDF

 

Dotyczy wprowadzenia do polskiego systemu emerytalnego tzw. emerytury stażowej, która będzie przysługiwała bez względu na wiek, osobom posiadającym okres składkowy wynoszący co najmniej 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn. To kolejny projekt emerytalny, który czeka na uchwalenie przez Sejm. Drugim ważnym dla emerytur to wdowia renta, o czym informowaliśmy w poniższych publikacjach.

Jakie zasady dla emerytur stażowych w 2024 r.

Emerytury są przewidziane dla osób, które z okresem ubezpieczeniowym – składkowym: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

a) kobiety – 38 lat, 

b) mężczyzn – 43 lata. 

Prawa do emerytury stażowej są uzależnione od jej wysokości, tj. świadczenie będzie przysługiwało pod warunkiem, że jego wysokość nie będzie niższa od kwoty najniższego świadczenia emerytalnego, o którym mowa w art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251, z późn. zm.). Minimum to 1588,44 zł brutto. Kwota ta będzie waloryzowana w przypadku uchwalenia tej ustawy.

Wysokość emerytury stażowej będzie zasadniczo ustalana na tych samych zasadach co emerytury w systemie powszechnym.

Kto skorzysta z emerytur stażowych w 2024 r.

53,8 tys. osób w roku 2024 oraz 12,4–19,1 tys. osób rocznie w latach 2025–2033 z powszechnego systemu emerytalnego oraz ok. 10 tys. osób w latach 2024–2025 oraz ok. 20 tys. rocznie w latach 2026–2033 z systemu rolniczego.

Jak obliczana jest emerytura stażowa?

REKLAMA

Zgodnie z projektem ustawy emerytura stażowa stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na tę emeryturę danego ubezpieczonego. 

Przy czym wiek ubezpieczonego oraz średnie dalsze trwanie życia ustalane będą na zasadach określonych w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Emerytura stażowa a OFE 

W projekcie zaproponowano, aby przy ustalaniu podstawy obliczenia emerytury ubezpieczonego, jeżeli ubezpieczony jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego, środki zgromadzone w tym funduszu zostały przekazane jednorazowo na rachunek funduszu emerytalnego Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i zaewidencjonowane na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1230, z późn. zm.). 

Zawieszenie prawa do emerytury stażowej w 2024 r.

Zgodnie z projektem prawo do emerytury stażowej ulega zawieszeniu lub świadczenie to ulega zmniejszeniu na zasadach określonych w art.103a–106 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Czy można łączyć rentę i emeryturę stażową 

Projekt ustawy wyłącza możliwość łączenia świadczeń z systemu emerytalno-rentowego (niezależnie, czy powszechnego czy rolniczego) z emeryturą stażową. 

Projekt ustawy określa zasady, na których emerytury stażowe będą przysługiwały osobom ubezpieczonym w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Ubezpieczonemu, który nie osiągnął powszechnego wieku emerytalnego, będzie przysługiwała emerytura rolnicza, jeżeli podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 38 lat w przypadku kobiet i 43 lat w przypadku mężczyzn. 

Jak rząd uzasadnia konieczność wprowadzenia emerytur stażowych w 2024 r.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw

Emerytury stażowe dedykowane będą osobom, którym stan zdrowia nie pozwala na kontynuowanie aktywności zawodowej do osiągnięcia wieku emerytalnego. Należy podkreślić, że projektowane rozwiązanie stanowić będzie prawo a nie obowiązek i wyboru dokona osoba zainteresowana, uwzględniając zarówno swój stan zdrowotny, sytuację finansową, jak i możliwość dalszego kontynuowania aktywności zawodowej. Projektowane rozwiązanie pozwala pracownikom z wieloletnim stażem na podjęcie samodzielnie decyzji, uwzględniającej ich sytuację osobistą, zdrowotną, rodzinną, dochodową, majątkową i społeczną, czy kontynuować zatrudnienie, czy zdecydować się na przejście na emeryturę stażową. 

Projekt ustawy obejmuje swoimi regulacjami ubezpieczonych w powszechnym systemie emerytalnym, a także objętych rolniczym systemem ubezpieczeń społecznych. 

Zgodnie z projektem: 

1) ustawy emerytura stażowa będzie przysługiwała ubezpieczonym, którzy wykażą się odpowiednio długim okresem ubezpieczeniowym – składkowym, wynoszącym w przypadku kobiet – 38 lat oraz w przypadku mężczyzn – 43 lata. 

2) Proponuje się, aby nabycie prawa do emerytury stażowej było uzależnione od jej wysokości, tj. świadczenie będzie przysługiwało pod warunkiem, że jego wysokość nie będzie niższa od kwoty najniższego świadczenia emerytalnego, o którym mowa w art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251, z późn. zm.). 

3) Wysokość emerytury stażowej będzie zasadniczo ustalana na tych samych zasadach co emerytury w systemie powszechnym. 

4) Proponowane rozwiązanie, uzależniające prawo do emerytury od stażu ubezpieczeniowego, spełnia warunek powiązania wysokości przyznanego świadczenia z okresem aktywności zawodowej. Od okresu opłacania składek zależy bowiem udział ubezpieczonego w tworzeniu funduszu ubezpieczeniowego. Staż ubezpieczeniowy, a w szczególności okresy składkowe, obok wieku emerytalnego oraz kwoty opłacanych składek, to istotne parametry systemu emerytalnego, wpływające na wysokość emerytury. 

Porównanie starego i nowego systemu emerytalnego

W tzw. starym systemie emerytalnym staż ubezpieczeniowy przesądzał również o prawie do emerytury. W tzw. nowym systemie emerytalnym jest jedynie warunkiem uprawniającym do najniższej emerytury i renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. 

Projekt zakłada, że podstawę obliczenia emerytury stażowej stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(55)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Prawie emeryt
  2023-12-14 12:54:42
  Bedą rozdawać pieniądze 800plus, Babciowe, Wdowie i co jeszcze wymyślą - ale ludziom co przepracowali kilkadziesiąt lat i zbudowali dobrobyt nie dadzą na finiszu ani emerytury stażowej ani ubezpieczenia zdrowotnego - 700 zł które Ukraińcom darowali za darmo. Rozdawacze nie swoich pieniędzy. Prawo do emerytury stażowej to prawo do skorzystania z moich wypracowanych pieniędzy.
  0
 • Omc emeryt
  2023-12-10 09:51:56
  Emerytury stażowe po 35 i 40 latach pracy a nie po 38 i 43. Cwaniaki chcą podnieść wiek emerytalny w zakamuflowany sposób. Młodzież po studiach w wieku 25 lat to po43 latach będzie miał 68 lat a nie 65. Tak po38 będzie 63 lata. Cwaniaki i oszuści. Emerytury stażowe mają być po 35 i 40 latach pracy.
  12
  pokażodpowiedzi (3)
 • dziadek 62
  2023-12-10 13:44:21
  Jakie 25 lat młodzież co wy ********** ja od 16 roku pracuję nie mam już zdrowia mam 62 lata i nie wiem czy się załapię
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • gb
  2023-12-12 17:50:48
  A noworodek dostanie już na starcie pół emerytury (800 zł). Stać państwo na taki luksus? Zabrać i dać zharowanym. Młody tatuś i młoda mamusia niech się wezmą za robotę i utrzymują swoje bąbelki.
  7
  pokażodpowiedzi (2)
 • Emilia
  2023-12-10 11:16:33
  Jak wiadomo,Donek ze swoja ekipa I tak nie podpisze emerytur stazowych
  16
  pokażodpowiedzi (1)
 • Maiss
  2023-12-12 10:49:02
  Za 40 lat pracy niech sobie ZUS te pieniądze w d*pę wsadzi. Złodzieje...
  2
 • Obywatel
  2024-01-01 11:20:40
  Nie mogę już słuchać jak nowy rząd idzie w rozdawnictwo i nakręcanie inflacji - 800plus, Babciowe, Wdowie a wyborcy którzy na nich głosowali mieli nadzieję, że zakończą sypanie pieniędzy z helikoptera - dodam nie swoich pieniędzy. Tym bardziej nie rozumiem dlaczego nie wprowadzają emerytur stażowych które nie są żadną łaską bo to są nasze ciężko zapracowane przez kilkadziesiąt lat pieniądze ,które w niewielkim stopniu obciążą budżet w porównaniu do rozdawnictwa. A wprowadzanie emerytur stażowych tylko dla nauczycieli to jakaś segregacja i dyskryminacja. Jest wiele zawodów dużo cięższych niż zawód nauczyciela. Jak politycy uzurpują sobie prawo do decydowania komu emerytura stażowa. To ma być prawo, możliwość dla każdego kto wypracował wymagane lata i składki.
  2
  pokażodpowiedzi (2)
 • Polak uczciwy
  2023-12-11 21:11:15
  A co to znowu za socjalistyczny wymysł jakas renta wdowia. Znowu na koszt społeczeństwa?
  13
  pokażodpowiedzi (3)
 • Baga
  2024-01-04 19:18:26
  W dziwny sposób są traktowani ludzie, którzy najdłużej pracują i najwięcej wkładają do budżetu. Dziwna matematyka ludzi w ZUS i w rządzie. Gdy ma się wiek emerytalny 60 lub 65, wystarczy że pracowało się (legalnie) 20 lat i wtedy o dziwo zgromadziło się wystarczające środki. Gdy człowiek pracuje niejednokrotnie 45 lat, cały czas był zarejestrowany, oddawał daninę większą lub mniejszą do ZUS ale brakuje mu 2 lat do wieku emerytalnego to już jest mało wartościowy ( czyli 20>45 ?!). Jak tu w takim durnym państwie i ustawodawstwie nie kombinować, nie pracować na "czarno", nie pracować zupełnie, gdy to durne Państwo i tak nie docenia najpracowitszych i najuczciwszych. Gdyby funkcjonowały emerytury stażowe, ludzie pilnowali by żeby wszystkie prace były legalne, by móc wcześniej przejść na zasłużony odpoczynej,,,,ale w tym kraju zawsze logiki brak.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Lolek
  2023-12-10 15:18:12
  Jak wam podniosą wiek emerytury powszechnej do 70 lat to się będziecie cieszyć że będą wogole emerytury stażowe. Kobietki też jak ich zrównają do facetów będą zadowolone bo praktycznie będą mogły nadal odchodzić na emeryturę jak mają teraz. Ludzie. 35/40 wam nigdy nie wprowadza bo system padnie. Państwo stanie się niewypłacalne bo zamiast 50 tysięcy musiało by wysłać na emerytury 400 tysięcy. No weźcie się zastanówcie czy to realne w polskich warunkach rozdawania pieniędzy w setkach miliardów złotych
  65
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak wyliczyć, kiedy skończy się okres wypowiedzenia? W prawie pracy obowiązują szczególne reguły. Sprawdź jakie [WYLICZENIA]

Rozumienie niektórych słów na gruncie prawnym bywa inne, niż potoczne. To bywa mylące dla osób, które muszą stosować przepisy w praktyce. Tak jest np. w przypadku wyliczania okresów wypowiedzenia, gdy miesiąc nie zawsze jest równy miesiącowi kalendarzowemu.

W marcu 2024 r. przypada 168 godzin pracy i 21 dni roboczych. Niektórzy będą mieli szansę na dłuższy wypoczynek. Sprawdź, czy ty też.

W marcu 2024 r. pracownicy będą musieli przepracować 168 godzin. Jednak na przełomie marca i kwietnia będą mieli szansę na przedłużenie wypoczynku.

Jak przetrwać rozwód z narcyzem – 8 praktycznych wskazówek

Rozwód z narcyzem to nie tylko prawne, ale i emocjonalne wyzwanie. Zerwanie więzów z osobą z narcystycznym zaburzeniem osobowości prowadzi do wzmożenia konfliktu. Oto 8 praktycznych wskazówek od psychologa, które pomagają przetrwać rozwód z narcyzem, a może nawet pomagają go wygrać.

Podwyżka o 375 zł dodatku za stopień dla policjantów. Służbowy i funkcyjny w górę o 90 zł. Nowe mnożniki [projekt rozporządzenia]

To są podwyżki średnie. Trzeba przeliczyć indywidualnie, ile otrzyma dany policjant.

REKLAMA

Rząd o 20% podwyższa rozporządzeniami dodatki dla mundurowych. Pierwszym etapem były podwyżki 20% kwoty bazowej na 2024 r.

Przykładem takich zmian jest Służba Graniczna i opracowany przez rząd projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2424). Najdalej za kilkanaście dni stanie się obowiązującym prawem. Drugim przykładem w artykule są podwyżki dodatków u policjantów.

Orzekanie o zdolności do służby wojskowej. Nowe rozporządzenie ma zmniejszyć ilość osób uznanych za niezdolne do służby wojskowej

Zmienią się zasady orzekania o zdolności do służby wojskowej. Rząd pracuje nad projektem rozporządzenia, które ma m.in. zmniejszyć odsetek osób uznawanych za niezdolne do służby wojskowej.

Komunikat PFRON: od 1 marca dopłaty przez 5 lat do czynszu. 2732 zł w Katowicach, 2600 zł w Bydgoszczy i 3344 zł w Warszawie [miesięcznie]

PFRON poinformował, że od 1 marca obowiązuje bardzo korzystna nowość dla osób niepełnosprawnych. Wsparcie finansowe na wynajem mieszkania lub domu jednorodzinnego może być udzielane nawet przez 5 lat (60 miesięcy). Poprzednio to było 36 miesięcy.

Podatek wyrównawczy - to będzie nowy podatek w Polsce, zapłacą go przedsiębiorstwa

Do polskiego systemu prawnego ma zostać wprowadzony podatek wyrównawczy. Rząd pracuje nad projektem ustawy wdrażającej dyrektywę UE zapewniającą minimalny poziom opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

REKLAMA

Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

„Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację dodając "Zdaniem szefowej resortu reforma możliwa będzie najwcześniej w 2026 r.". 

14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

REKLAMA