Wniosek o zasiłek pielęgnacyjny 2025 jak i kiedy złożyć
REKLAMA
REKLAMA
- Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny
- Komu nie przysługuje zasiłek pielęgnacyjny
- Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego
- Zasiłek pielęgnacyjny: dokumenty
- Kiedy złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny?
- Gdzie złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny?
- Jak długo przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?
Zasiłek pielęgnacyjny został wprowadzony po to, by częściowo pokryć wydatki związane z opieką i pomocą osobie niezdolnej do samodzielnej egzystencji.
REKLAMA
Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
- niepełnosprawnemu dziecku;
- osobie niepełnosprawnej, która ukończyła 16 lat i legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- osobie niepełnosprawnej, która ukończyła 16 lat i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia.
- osobie, która ukończyła 75 lat.
Komu nie przysługuje zasiłek pielęgnacyjny
Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje w przypadku, gdy dana osoba jest uprawniona do dodatku pielęgnacyjnego. Zasiłku pielęgnacyjnego nie otrzymają także osoby, które są umieszczone w instytucji zapewniającej nieodpłatnie całodobowe utrzymanie. Ponadto, nie przysługuje w przypadku, gdy członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tej osoby, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego
Ostatni raz zasiłek pielęgnacyjny został podniesiony w 2019 r. zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2018 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna. Od 1 listopada 2019 r. wysokość zasiłku pielęgnacyjnego pozostaje na tym samym poziomie i wynosi 215,84 zł.
Kwota zasiłku pielęgnacyjnego podlega co 3 lata weryfikacji, z uwzględnieniem wyników badań progu wsparcia dochodowego rodzin.
W 2024 r. kwota zasiłku pielęgnacyjnego podlegała weryfikacji. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13 sierpnia 2024 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna, pozostał na dotychczasowym poziomie.
Zasiłek pielęgnacyjny: dokumenty
Chcąc otrzymać świadczenie, należy złożyć druk SR-3 - Wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego. Dodatkowo należy złożyć także kopię orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności z datą, kiedy powstała oraz skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument potwierdzający wiek dziecka. Należy mieć także ze sobą oryginał orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu nie pełnosprawności, by móc przedstawić go do wglądu. W przypadku osób powyżej 75 roku życia wystarczy złożenie jedynie poprawnie wypełnionego wniosku.
Kiedy złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny?
W przypadku, gdy wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego zostanie złożony w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności. Gdy wniosek złoży się w terminie późniejszym niż trzy miesiące od dnia wydania orzeczenia, prawo do zasiłku pielęgnacyjnego będzie przysługiwało od miesiąca, w którym został złożony wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego.
Gdzie złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny?
Wniosek o zasiłek pielęgnacyjny można złożyć w jednostkach terenowych odpowiedzialnych za realizację świadczeń rodzinnych w danej gminie. Są to najczęściej ośrodki pomocy społecznej. Jeżeli jednak nie ma takiej jednostki w pobliżu, wniosek można złożyć w urzędzie miasta lub gminy. Można przesłać go także w formie elektronicznej za pośrednictwem portalu Emp@tia.
Jak długo przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?
Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony. W przypadku wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności na czas określony prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 13 sierpnia 2024 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dz.U.2024.1238)
USTAWA z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U.2024.323 t.j.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat