REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczne komunikatory oraz VPN – jak działa taki duet?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bezpieczne komunikatory oraz VPN – jak działa taki duet?
Bezpieczne komunikatory oraz VPN – jak działa taki duet?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Tradycyjne SMS-y coraz częściej ustępują miejsca znacznie bardziej zaawansowanym komunikatorom internetowym. Pojawia się jednak kwestia, czy zapewniają one wystarczająco wysoki poziom bezpieczeństwa dla naszej prywatności i przesyłanych przez nas informacji. Jak zatem chronić dane wrażliwe przed cyberprzestępcami lub autorytarnymi rządami i czy stosowanie VPN-a to optymalne rozwiązanie?

Bezpieczny komunikator, czyli jaki?

REKLAMA

Łatwy dostęp do szybkiego internetu z telefonu komórkowego sprawia, że SMS-y są coraz częściej wypierane przez komunikatory internetowe. Do przekazywania wiadomości i plików potrzebujemy jedynie dostępu do internetu (np. sieci Wi-Fi), co oznacza, że możemy korzystać z nich również w miejscach pozostających poza zasięgiem nadajników telefonii komórkowej. Co więcej, nie ponosimy z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów.

REKLAMA

Konieczność odpowiedniej ochrony przesyłanych w ten sposób informacji sprawiła, że praktycznie wszystkie komunikatory zostały wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia, m.in. szyfrowanie informacji (end-to-end encryption). Nie oznacza to jednak, że korzystanie z takich aplikacji jak Signal, Telegram, WhatsApp czy iMessager gwarantuje pełną poufność. Cyberprzestępcy są bowiem w stanie pokonać najlepsze nawet zabezpieczenia i wykraść wrażliwe dane. Co innego, gdy komunikatory zabezpieczymy dodatkowo specjalnym oprogramowaniem szyfrującym.

Cyberprzestępcy wykorzystują komunikatory internetowe także do przesyłania szkodliwego oprogramowania (malware). Czasami za pośrednictwem tego kanału komunikacji rozprzestrzeniane jest oprogramowanie szpiegowskie typu zero-click, które infekuje urządzenia bez żadnej interakcji ze strony użytkownika. Możliwości takiego oprogramowania sprawiają, że jest ono niezwykle niebezpieczne dla użytkownika końcowego.

Niektóre rozwiązania VPN oferują filtrowanie ruchu sieciowego, uniemożliwiając złośliwemu oprogramowaniu komunikowanie się z ich serwerami C&C (Command & Control). Nie jest to ochrona 100-procentowa, ale może być pomocna w niektórych przypadkach. Tym niemniej, nie należy polegać na jednym tylko rozwiązaniu zabezpieczającym – optymalnie jest dodać kilka dodatkowych warstw ochrony, np. program antywirusowy wraz z siecią VPN itp.

Czy bezpieczny komunikator potrzebuje VPN-a?

REKLAMA

W dobie różnorodnych zagrożeń dla prywatności w internecie, niezbędne są narzędzia chroniące użytkowników komputerów i urządzeń przenośnych. Oprócz dobrze znanych programów antywirusowych i firewalli, coraz większą popularnością cieszy się technologia VPN. Virtual Private Network to prywatna sieć zapewniająca użytkownikom dodatkową warstwę bezpieczeństwa w postaci silnie chronionego i szyfrowanego połączenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Stosowanie VPN-a pozwala na bezpieczną wymianę informacji przez komunikatory. Duet ten sprawdza się znakomicie także w sytuacji, gdy używanie określonego komunikatora jest zablokowane. W niektórych regionach świata lokalni dostawcy internetu uniemożliwiają bowiem korzystanie z konkretnych usług sieciowych. VPN może wtedy imitować serwer z innego regionu, takiego, w którym korzystanie z komunikatorów jest możliwe – wystarczy tylko stabilne połączenie z internetem – tłumaczy ekspert Surfshark.

VPN w urządzeniu mobilnym – jaki wybrać?

Zaawansowane narzędzia VPN oferują możliwość objęcia ochroną zarówno komputera, jak i urządzenia przenośnego. Dedykowana, łatwo konfigurowalna aplikacja mobilna, zabezpiecza połączenie z siecią internetową od razu po zainstalowaniu. Ma to kluczowe znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy korzystamy z coraz liczniejszych, publicznych, ogólnie dostępnych hotspotów.

VPN jest pomocny przy przeglądaniu stron internetowych (ma opcję blokowania reklam w oknie przeglądarki), chroni również użytkowników przed sieciowymi trackerami oraz próbami phishingu. Optymalny VPN dla smartfonów, który będzie sprawnie współpracował z bezpiecznymi komunikatorami, powinien posiadać:

  • wysokiej klasy szyfrowanie, zapewniające odpowiedni poziom ochrony danych wrażliwych,
  • możliwość zmiany adresu IP podczas połączenia z siecią,
  • tryb prywatnego przeglądania, zapewniający pełną anonimowość podczas surfowania po zasobach internetu,
  • opcję łączenia się z serwerami w różnych lokalizacjach w celu korzystania z usług niedostępnych w regionie, w którym aktualnie się znajdujemy.

Aplikacje VPN są bardzo łatwe w obsłudze. Nawet osoby nieposiadające zaawansowanej wiedzy technicznej są w stanie w krótkim czasie poprawnie je zainstalować, skonfigurować i uruchomić. Wystarczy założyć konto u wybranego dostawcy, opłacić abonament i ściągnąć aplikację na telefon. Następnie należy podać dane do logowania, by korzystać z pełni możliwości naszego pakietu.

VPN i bezpieczny komunikator – zgrany duet na obecne czasy

Internet to nie tylko ogromne możliwości, ale także liczne zagrożenia. Z jednej strony zyskujemy dostęp do wielu przydatnych zasobów, ale z drugiej często wystawiamy się nieświadomie na ryzyko przejęcia ważnych dla nas informacji. W związku z tym VPN jest użytecznym narzędziem chroniącym naszą prywatność, na przykład podczas rozmów za pomocą komunikatorów.

Musimy pamiętać, że nawet najlepsze zabezpieczenia nie gwarantują 100-procentowego bezpieczeństwa. Dlatego też warto korzystać z różnych sposobów, by maksymalnie podnieść jego poziom. W przypadku korzystania z Signala, WhatsAppa, iMessengera oraz innych podobnych aplikacji z wbudowanym szyfrowaniem, VPN stanowi dodatkową zaporę, skutecznie chroniącą naszą prywatność i przesyłane przez nas informacje.

Surfshark
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

REKLAMA

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna od matki w kwocie 4 mln złotych: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne do poprawy. Trzy wady przepisów

Prawie 1,5 roku obowiązywania ustawy o świadczeniu wspierających pokazało trzy słabe punkty tej ustawy. Są to 1) zwroty świadczenia pielęgnacyjnego 2) składki ubezpieczeniowe (zdrowotna i emerytalna) na rzecz opiekuna 3) zasiłek dla bezrobotnych dla opiekuna (daje czas na dostosowanie się do rynku pracy po utracie świadczenia pielęgnacyjnego.

REKLAMA

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

REKLAMA