Czy odstąpienie od umowy powinno być wysłane na piśmie
REKLAMA
REKLAMA
Konsument, który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa, może od niej odstąpić bez podania przyczyn. Wykonuje się to poprzez złożenie stosownego oświadczenia na piśmie w terminie 10 dni od zawarcia umowy. W razie odstąpienia od umowy, jest ona uważana za niezawartą, a konsument jest zwolniony z wszelkich zobowiązań.
REKLAMA
W tej sprawie istotne jest czy odstąpienie od umowy było skuteczne. Należy uznać, że tak. Konsumenci zwrócili nabytą rzecz w odpowiednim terminie. Fakt niedołączenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy jest kwestią poboczną. Spakowanie i wysłanie przedmiotu sprzedaży jest wystarczającym przejawem woli konsumentów. Forma pisemna jest bowiem zastrzeżona tylko dla celów dowodowych. Dowodem może być potwierdzenie nadania przesyłki, z której będzie wynikać termin, kiedy została wysłana.
Podstawa prawna:
art. 2, art. 3 ustawy z 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz. U. nr 22, poz. 271 z późn. zm.).
Zadaj pytanie: Forum
Zobacz serwis: Prawa konsumenta
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat