| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sieci > Moment otrzymania oświadczenia o odstąpieniu

Moment otrzymania oświadczenia o odstąpieniu

Zamówiłem przez Internet część do komputera. Po otrzymaniu jej zauważyłem, że niestety się pomyliłem i zakupiłem nie ten model co potrzeba. Dwa dni później wysłałem do sklepu internetowego oświadczenie o odstąpieniu od umowy wraz z towarem. Po 2 tygodniach otrzymałem informacje, że sprzedawca nie uznał odstąpienia ponieważ pismo otrzymał 12 dnia od momentu dotracenia produktu do klienta. Czy taka odpowiedź jest słuszna?

Nie. Kupując rzeczy przez Internet, czyli zawierając umowę na odległość, mamy ten komfort, że możemy od niej odstąpić. Termin na dokonanie tej czynności wynosi 10 dni od momentu wydania towaru. Ważne jest to, aby konsument wysłał przed upływem tego terminu oświadczenie o odstąpieniu. Jest to więc wyjątek od ogólnej zasady, że oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią.

W przypadku odstąpienia od umowy zawartej na odległość ważny jest termin wysłania oświadczenia o odstąpieniu, a nie data doręczenia pisma do przedsiębiorcy, czyli data otrzymania listu. Jeżeli więc konsument wysłał oświadczenie o odstąpieniu od umowy trzeciego dnia od momentu odebrania rzeczy, a sprzedawca odebrał je 12 dnia od momentu zaistnienia tego zdarzenia, to odstąpienie i tak będzie skuteczne.

Gdybyśmy przyjęli inną wykładanie, to spowodowałby to, że konsument w niektórych przypadkach byłby pozbawiony w ogóle prawa do odstąpienia.

Podstawa prawna:

art. 7 ustawy z dnia 2 marca 200 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (tekst jedn. Dz. U. nr 22, poz. 271 z późn. zm.).

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »