| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sieci > Prawo do namysłu, czyli odstąpienie od umowy

Prawo do namysłu, czyli odstąpienie od umowy

Konsumenci, którzy  nabywają towary w sieci nie mają możliwości sprawdzenia ich przed zakupem. W przeciwieństwie do sprzedaży dokonywanej bezpośrednio w sklepie. Dlatego też kupujący zostali wyposażeni w prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 10 dni i zrezygnowania z zakupu.

Kupując rzeczy w internecie konsument podejmuje decyzję o zawarciu umowy jedynie na podstawie informacji dostarczonych przez sprzedawcę. Niestety pozbawiony jest możliwości sprawdzenia towaru poprzez jego obejrzenie. W ten sposób jego interes nie jest chroniony w dostatecznym stopniu. Dlatego też ma prawo do namysłu i ewentualnego zwrotu towaru do sprzedawcy.

Dziesięć dni na odstąpienie od umowy

Konsument może odstąpić od umowy zawartej na odległość bez podania przyczyny. Oznacza to, że nie jest wymagane, aby kupujący podawał sprzedawcy powód rezygnacji za zamówionego towaru. Konsument musi tylko złożyć stosowne oświadczenie na piśmie w terminie 10 dni. Do zachowania tego terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem.

Termin ten liczy się od dnia wydania rzeczy, a gdy umowa dotyczy świadczenia usługi - od dnia zawarcia umowy. W razie braku potwierdzenia informacji, o tym, że takie prawo kupującemu przysługuje termin, w którym konsument może odstąpić od umowy, wynosi trzy miesiące i liczy się od dnia wydania rzeczy. Jeżeli umowa dotyczy świadczenia usługi - od dnia jej zawarcia. Jeżeli jednak konsument po rozpoczęciu biegu tego terminu otrzyma potwierdzenie, termin ulega skróceniu do 10 dni od tej daty.

Nie jest dopuszczalne zastrzeżenie, że konsumentowi wolno odstąpić od umowy za zapłatą oznaczonej sumy (odstępne).

Oświadczenie

Oświadczenie o odstąpieniu od umowy powinno być złożone na piśmie. Nie wystarczy zatem samo wysłanie e-maila. Chyba, że jest on opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Odstąpienie

Jeżeli konsument odstąpi od umowy, przedsiębiorca ma obowiązek poświadczyć na piśmie zwrot świadczenia.

W przypadku, gdy świadczenie konsumenta ma być spełnione z wykorzystaniem kredytu lub pożyczki udzielonych przez przedsiębiorcę albo gdy umowa przewidywała wykorzystanie kredytu udzielonego na podstawie porozumienia kredytodawcy z przedsiębiorcą, odstąpienie od umowy zawartej na odległość jest skuteczne także wobec umowy kredytu lub pożyczki zawartej przez konsumenta.

Wyjątki

Jeżeli strony nie umówiły się inaczej, prawo odstąpienia od umowy zawartej przez internet nie przysługuje kupującemu w wypadkach:

  • świadczenia usług rozpoczętego, za zgodą konsumenta, przed upływem 10 dniowego terminu do odstąpienia od umowy,
  • dotyczących nagrań audialnych i wizualnych oraz zapisanych na nośnikach programów komputerowych po usunięciu przez konsumenta ich oryginalnego opakowania,

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »