REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

11 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Śmiecenia. Jak prawidłowo segregować odpady?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
11 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Śmiecenia. Jak prawidłowo segregować odpady?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Światowy Dzień bez Śmiecenia promuje prawidłową segregację odpadów oraz postawy społeczne przyjazne środowisku. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przypomina o segregowaniu odpadów zgodnie z przyjętymi zasadami. Jakimi?

11 maja - Dzień Bez Śmiecenia

W tym roku Światowy Dzień bez Śmiecenia jest promowany pod hasłem „SEGREGACJA ODPADÓW JEST PROSTA! - Ty też masz wpływ na postawy innych”. Segregowanie odpadów powstających w naszych domach jest obowiązkiem każdego z Nas.

Problem śmiecenia dostrzegamy wszyscy, ale czy odpowiednio na niego reagujemy?

Jak zachowujemy się w domu? - czy staramy się rzetelnie segregować odpady, aby pozyskać z nich surowiec wtórny?

Czy wiemy w jaki sposób powinniśmy segregować poszczególne odpady? Czy temat selektywnej zbiórki odpadów jest dla Nas ważny a może wyrzucamy śmieci zupełnie bez zastanowienia i liczymy, że nikt nie zauważy?

Zawsze możemy zmienić utarte nawyki i zamienić je na te bardziej ekologiczne. A wszystko po to, aby pomóc środowisku i zredukować ilość wytwarzanych śmieci zmniejszając ilość stosowanych opakowań, używając produktów wielorazowych oraz oczywiście tekstylnych toreb na zakupy.

Aby lepiej zrozumieć konieczność segregowania odpadów oraz korzyści płynące z ich przetwarzania przygotowaliśmy  „vademecum” w którym znajdziecie przydatne wskazówki o tym co i jak segregować, aby przysłużyć się naszej planecie i jej mieszkańcom.

Segreguj odpady i pomagaj środowisku

Odpady, które wytwarzamy w domach to tzw. odpady komunalne, które w pierwszej kolejności segregujemy na 4 frakcje (pojemnik żółty, niebieski, zielony i brazowy), a te, których nie zbieramy selektywnie to odpady resztkowe ()czarny pojemnik.

Odpady segregujemy na cztery frakcje, w pojemnikach lub workach w określonych kolorach:

  • NIEBIESKI – PAPIER
  • ZIELONY – SZKŁO z możliwością rozdzielenia na szkło bezbarwne – biały i szkło kolorowe – zielony
  • ŻÓŁTY - METALE, TWORZYWA SZTUCZNE oraz ODPADY OPAKOWANIOWE WIELOMATERIAŁOWE
  • BRĄZOWY – ODPADY ULEGAJĄCE BIODEGRADACJI
  • CZARNY – odpady resztkowe pozostałe po segregacji ().

Ważne jest abyśmy mieli świadomość, jak segregować odpady biodegradowalne. Istnieją dwa sposoby na ich zagospodarowanie.

1. Zbieranie bioodpadów w pojemniku

  • Mieszkańcy w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi mają zapewniony odbiór odpadów biodegradowalnych z pojemnika przeznaczonego na te odpady bezpośrednio sprzed posesji zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów biodegradowalnych.
  • Pojemnik przeznaczony na odpady biodegradowalne jest w kolorze brązowym najlepiej z otworami wentylacyjnymi i kratką odciekową.
  • Odpady zielone (gałęzie drzew i krzewów skoszona trawa, liście, kwiaty trociny i kora drzew) oraz odpady kuchenne (odpadki warzywne i owocowe resztki jedzenia) wrzucamy do pojemnika luzem. Plastikowe worki, które wydają się wygodnym rozwiązaniemzanieczyszczają frakcję odpadów i utrudniają ich przetwarzanie. W wyniku kompostowania uzyskuje się nawóz, a produktem fermentacji metanowej jest biogaz (metan), wykorzystywany jako źródło energii lub ciepła.

2.  Kompostowanie

Odpady biodegradowalne można kompostować w przydomowych kompostownikach, dzięki temu, że nie trafiają one do gminnego systemu odbioru odpadów komunalnych i można uzyskać ulgę w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a co najważniejsze nawóz do przydomowego ogródka.

W wyniku kompostowania uzyskuje się nawóz, a produktem fermentacji w biogazowni jest biogaz (metan), wykorzystywany jako źródło energii lub ciepła.

Czym jest PSZOK?

Do Punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK) zlokalizowanego na terenie każdej gminy możemy oddać odpady, których nie wolno wyrzucać do pojemników do segregacji . Do PSZOK przyjmowane są odpady:

  • zużyte baterie i akumulatory;
  • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny;
  • meble i inne odpady wielkogabarytowe;
  • zużyte opony;
  • odpady tekstyliów i odzieży;
  • odpady budowlane i rozbiórkowe z gospodarstw domowych;
  • odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych, które powstały w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji
    i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igły
    i strzykawki;
  • odpady niebezpieczne (farby, rozpuszczalniki i inne chemikalia);
  • przeterminowane leki (przeterminowane leki możemy również oddać do apteki).

Daj odpadom drugie życie

Segregacja odpadów komunalnych  to szereg wymiernych korzyści dla środowiska . Odpady komunalne zebrane w sposób selektywny, mogą być kierowane bezpośrednio do zakładów zajmujących się recyklingiem. Odpady posegregowane nadające się do recyklingu są  surowcem do produkcji nowych towarów.

To ogromna korzyść dla środowiska naturalnego. 30 % szkła w Polsce jest przetwarzane na stłuczkę

Szkło jest jednym z surowców, które najłatwiej podlega recyklingowi. Szklane opakowania można przetwarzać nieskończoną ilość razy. Pamiętajmy jednak, aby do pojemnika na szkło wrzucać jedynie szkło opakowaniowe tzn. np. butelki słoiki. Pamiętajmy, że do przetopienia nadaje się jedynie stłuczka oczyszczona. Jeśli wrzucimy do pojemnika na szkło również produkty szklane z domieszką innych frakcji np. soczewki, żarówki, lusterka - nie będzie można odzyskać z nich surowca.

Czy wiecie, że  ponowne wykorzystanie jednej szklanej butelki to oszczędność 1000 W energii potrzebnej do jej wyprodukowania?

Jesteście ciekawi jak odbywa się ten proces?

Szkło zebrane selektywnie trafia do sortowni, gdzie na taśmociągach, wyposażonych w separatory elektromagnetyczne, usuwane są części metalowe tj. pokrywki, kapsle. Następnie surowiec trafia do kruszarek i po rozdrobnieniu jest automatycznie dzielony na 2 grupy kolorystyczne: przezroczystą i barwioną.

Następnie szklana stłuczka trafia do huty, gdzie następuje formowanie nowych wyrobów jak np. pojemników szklanych oraz oczywiście butelek i opakowań.

Recykling jest super, bo…

  • Recykling pozwala na oszczędność energii, surowców i środowiska naturalnego.
  • Każda wykorzystana ponownie szklana butelka to oszczędność energii potrzebnej do oświetlenia pokoju żarówką przez 4 godziny.
  • Dzięki recyklingowi zmniejszamy zużycie surowców, których zasoby są ograniczone i emisję szkodliwych substancji do środowiska.
  • Szkło i aluminium podlegają recyklingowi w 100%, można je też przetwarzać nieskończoną ilość razy.
  • Z 35 popularnych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru.
  • Plastik może być przetwarzany na innego rodzaju ubrania specjalistyczne
    lub sportowe, powstają z niego także namioty, plecaki czy buty.
  • Aby uratować jedno drzewo, wystarczy 59 kg makulatury.
  • Torebka foliowa - rozkłada się około 100-400 lat. Z 1 tony folii można zrobić ponownie 55 550 toreb na zakupy.
  • Energia odzyskana z jednej torby plastikowej to 10 minut świecenia 60-watowej żarówki.

Jak sami widzicie segregacja odpadów znacząco wpływa na stan środowiska. Dzięki niej możemy oszczędzić bardzo wiele zasobów naturalnych i dbać ekosystem. Segregowanie odpadów deklaruje około 66 procent Polaków a ile faktycznie segreguje? Dołącz do tych, którzy świadomie segregują, bo SEGREGACJA ODPADÓW JEST PROSTA – i Ty masz wpływ na postawę innych!

Źródło: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska

 

Zobacz także: Downcykling

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polacy chcą szybko na emeryturę, ale nie chcą przestać żyć aktywnie. Tylko nieliczni pracują po 60-tce

Choć prawo pozwala łączyć emeryturę z pracą, robi to zaledwie 11,6 proc. Polaków w wieku 50–74 lat. Ponad połowa osób zbliżających się do wieku emerytalnego nie wyobraża sobie dalszej aktywności zawodowej. Eksperci ostrzegają: bez zachęt do pracy po 60. roku życia system emerytalny może się nie utrzymać.

Nowe prawo planistyczne 2026: Co oznacza dla właścicieli gruntów rolnych? Ekspert wyjaśnia

Najistotniejszą zmianą wydaje się fakt, iż „dla właścicieli gruntów rolnych tych najlepszych klas bonitacyjnych, położonych poza granicami miast zasadniczo do czasu uchwalenia planu ogólnego nie będzie możliwe uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, a więc i faktyczne odrolnienie nieruchomości.” – mówi Barbara Pancer w wywiadzie z ekspertem INFOR, [Radca prawny, local partner w warszawskiej praktyce nieruchomości kancelarii Greenberg Traurig].

Wielka zmiana w polskiej polityce! Premier Donald Tusk ogłosił nowy rząd: mniej ministrów, więcej odpowiedzialności, nowa jakość zarządzania państwem

„Porządek, bezpieczeństwo i przyszłość” – to trzy filary, które mają kierować nowym gabinetem Donalda Tuska. Premier ogłosił zmniejszenie liczby ministrów konstytucyjnych z 26 do 21, utworzenie nowych superministerstw, powołanie kontrolingu pracy ministrów i całkowicie nowe podejście do energetyki, finansów i relacji międzynarodowych.

Niższa renta: dla jednych tak a dla drugich nie. RPO interweniuje

Niższa renta: dla jednych tak a dla drugich nie. RPO interweniuje - dlaczego? Chodzi o osiemnaste urodziny i rentę rodzinną. Mówi się, że 18-stka to symboliczny próg dorosłości, czas nowych praw, ale też i obowiązków. Chociaż dla większości młodych ludzi to radosny moment, to istnieje jednak grupa, dla której ten dzień, zamiast otwierać nowe możliwości, przynosi pewne bolesne finansowe rozczarowanie. Chodzi o rentę rodzinną, która dla niektórych nie jest już tak wysoka, jak przed ukończeniem 18. roku życia.

REKLAMA

Rewolucja technologiczna bez kobiet? Sztuczna inteligencja może pogłębić nierówności

Rewolucja technologiczna bez kobiet? Sztuczna inteligencja może pogłębić nierówności, chociaż sektor sztucznej inteligencji woła o nowych specjalistów, ale kobiet wciąż jest w nim jak na lekarstwo. Choć to one częściej niż mężczyźni kończą studia wyższe, rzadziej wybierają karierę w branży technologicznej. Jaki będzie miało to wpływ na sytuację kobiet na rynku pracy?

Koniec z ulgami na dzieci. Rodzice lawinowo tracą wsparcie: paradoksalnie za sprawą dzieci i wzrostu płac

Koniec z ulgami na dzieci. Rodzice lawinowo tracą wsparcie: paradoksalnie za sprawą dzieci i wzrostu płac. Jak to możliwe? A no tak, że dzieci często dorabiają w wakacje a ich zarobki mają wpływ na sytuację finansową rodziców i przekroczenie pewnych progów podatkowych, które wpływają na utratę różnych ulg.

Rekonstrukcja rządu. 23 lipca 2025 r. premier przedstawi nową Radę Ministrów

Premier ogłosi skład nowej Rady Ministrów w środę o godz. 10:00. Zgodnie z deklaracjami rządu celem rekonstrukcji ma być efektywniejsza i skuteczniejsza praca Rady Ministrów.

Hołownia chce badać posłów alkomatem. Projekt ustawy po incydentach w Sejmie

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przygotował projekt ustawy, który umożliwi marszałkowi zlecenie badania alkomatem posła podejrzewanego o nietrzeźwość w czasie obrad. "Kończymy tolerowanie pijanych posłów" – zapowiedział. Projekt ma być odpowiedzią na incydenty, do których dochodziło już kilkukrotnie.

REKLAMA

Jak wspierać naukę i zaangażowanie pracowników?

Dla 70 proc. pracowników z pokolenia Z cotygodniowe zdobywanie nowych umiejętności jest jednym z podstawowych oczekiwań wobec pracodawcy. Młode pokolenie coraz częściej poszukuje w pracy sensu, wyzwań i realnych możliwości rozwoju. Dlatego firmy oferują coraz więcej różnorodnych inicjatyw wspierających naukę i zaangażowanie.

Szybciej, łatwiej, taniej: rozwód pozasądowy. Opinia RPO do projektu

Szybciej, łatwiej, taniej: rozwody pozasądowe. Być może tak - jest projekt, a RPO właśnie wydał o nim opinię. Główne założenie jest takie, że ma dojść do stworzenia alternatywnej, szybszej i mniej sformalizowanej ścieżki do rozwiązania małżeństwa, omijającej sale sądowe. Ma to być odpowiedź na potrzeby tych par, które rozstają się w pełnej zgodzie i nie chcą przechodzić przez często długotrwały i stresujący proces sądowy. A wszystko to za sprawą projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (nr UDER24, wersja z 17 czerwca 2025 r.).

REKLAMA