REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rzecznik konsumentów złoży za ciebie pozew grupowy

Anna Śmigulska
Powództwo zbiorowe będą mogli złożyć konsumenci poszkodowani w tych samych okolicznościach faktycznych albo na tej samej podstawie prawnej.
Powództwo zbiorowe będą mogli złożyć konsumenci poszkodowani w tych samych okolicznościach faktycznych albo na tej samej podstawie prawnej.

REKLAMA

REKLAMA

Wczoraj w siedzibie UOKiK odbyla się debata na temat projektu ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępownaiu grupowym. Regulacje te umożliwią złożenia powództwa przez grupę co najmniej 10 osób przecwiko jednemu niuczciwemu przedsiębiorcy.

Tak jak w innych krajach, np. USA, Austrii, Niemczech, Szwecji, przepisy mają na celu ułatwienie dochodzenia swoich praw większej liczbie konsumentów, których prawa zostały naruszone przez tego samego przedsiębiorcę. W związku z wytycznymi Komisji Europejskiej, prace nad nowymi regulacjami trwają również w Polsce. Projekt ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym znajduje się w fazie uzgodnień międzyresortowych. Przewidywany koniec prac – koniec tego roku.

REKLAMA

Model opt-in

Powództwo zbiorowe będą mogli złożyć konsumenci poszkodowani w tych samych okolicznościach faktycznych albo na tej samej podstawie prawnej, jeżeli okoliczności faktyczne uzasadniające żądanie są wspólne dla wszystkich roszczeń. Przykładem mogą być poszkodowani przez ten sam kartel, np. poszkodowani używaniem tego samego leku. Uczestnikami w procesie mogą być jednak tylko ci, którzy w wyznaczonym terminie zgłoszą się do postępowania.

Łatwiejsza droga, ale…

REKLAMA

Rozwiązanie takie ma na celu zachęcenie osób do składania pozwów. W tej chwili każdy, kto został poszkodowany wnosi pozew, uiszcza stosowną opłatę sądową oraz ustanawia i opłaca swojego pełnomocnika. Wiąże się to z dużymi kosztami dla powoda. Proponowane zmiany przewidują, że koszty postępowania będą podzielone proporcjonalnie do członków grupy występującej z powództwem. Ułatwienia mogą też wystąpić dla sądów: nie będzie trzeba prowadzić wielu spraw o podobnym charakterze oraz będzie można przeprowadzić jedno postępowanie dowodowe.

Problematyczną kwestią pozostaje natomiast samo oszacowanie wysokości szkody. Grupa osób występująca z powództwem zbiorowym musi najpierw określić ryczałtową wysokość odszkodowania dla całej grupy lub podgrupy.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Reprezentant grupy

Nowe przepisy pozwolą na złożenie powództwa grupie co najmniej 10 osób. Grupa ta będzie musiała mieć swojego reprezentanta, którym może być członek grupy albo powiatowy/miejski rzecznik konsumentów. Reprezentant działałby na zasadzie podstawienia procesowego, dochodziłby on bowiem roszczeń we własnym imieniu, ale na rzecz innych osób.

Ochrona konkurencji

Pozwy zbiorowe wpłyną również na roszczenia związane z naruszeniem prawa konkurencji - private enforcement. Uczestnicy przedmiotowej debaty poruszali kwestię przyjęcia przez Komisje Europejską Białej Księgi. Stanowi ona pewnego rodzaju wyznacznik a propos naprawienia szkody, możliwości występowania z roszczeniami, wynikłymi z naruszenia wspólnotowego prawa ochrony konkurencji.

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niektórzy emeryci dostaną dwie emerytury w grudniu 2023 r. Ale za to w styczniu 2024 r. żadnej. Jak to możliwe?

  Tak jest każdego roku. Zależy to od zwykłych terminów w jakich ZUS wypłaca emerytury. Część emerytów dostaje emeryturę 1. dnia każdego miesiąca. Jeżeli w ten dzień wypada święto, to ZUS wypłaca emeryturę wcześniej. A że 1 stycznia jest co roku świętem, to z tego powodu ci emeryci dostają dwie wypłaty w grudniu (za grudzień i za styczeń). Następną emeryturę ZUS wypłaci im dopiero 1 lutego.

  2924,75 zł za pracownika. Będą wyższe wpłaty na PFRON od 1 grudnia 2023 r.

  Od 1 grudnia 2023 r. zwiększy się wysokość wpłat na PFRON. Jest to efekt wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale 2023 r.

  W 2025 r. opiekun faktyczny za darmo pomoże w domach 50 000 niepełnosprawnych z 84-100 punktami. Dwa lata później dla 70-100 punktów [projekt ustawy o asystencji]

  Opiekunowie faktycznie (asystenci) mają przychodzić do domów 50 000 niepełnosprawnych. Pomagać w jego prowadzeniu i codziennym życiu osoby niepełnosprawnej. Wszystko na koszt państwa (za pośrednictwem powiatów). I niezależnie od tego, czy niepełnosprawny jest majętny czy ubogi.

  Od 575,60 zł do 719,50 zł dla młodocianego. Już od 1 grudnia 2023 r. wyższe wynagrodzenia

  Wynagrodzenie pracowników młodocianych wzrośnie od 1 grudnia 2023 r. To skutek wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w III kwartale 2023 r.

  REKLAMA

  Raport: Mikołaj wciąż liderem na liście świątecznych zawodów

  Pracę można znaleźć m.in. w logistyce, sprzedaży ryb czy choinek, pakowaniu prezentów czy promocji produktów, ale jest jej mniej niż rok temu. Eksperci Personnel Service sprawdzili, ile w tym roku można w tych zawodach zarobić.

  Podwyżki dla pielęgniarek coraz realniejsze. Sejm na poważnie wziął się do pracy nad projektem obywatelskim

  Wszystkie kluby opowiedziały się w środę, podczas pierwszego czytania obywatelskiego projektu ustawy o sposobie ustalania wynagrodzenia pielęgniarek za dalszymi pracami nad nim w komisjach: zdrowia i finansów publicznych. Proponowane w nim zmiany dotyczą m.in. podwyższenia współczynnika pracy.

  Recepty na leki psychotropowe. Zmiany od 1 grudnia 2023 r.

  Od 1 grudnia 2023 r. nie zrealizujemy recepty papierowej na leki psychotropowe. Jak przypomina Ministerstwo Zdrowia, takich recept nie można wystawiać od 1 listopada, ale przez 30 dni można było wykupić na nie leki

  Historia Trybunału Stanu pokazuje, że raczej nikt przed nim za nic nie odpowie…

  Trybunał Stanu (TS) pełni w polskiej polityce rolę miecza Damoklesa. Wisi nad głowami naszych politycznych władców, grozi im, ale nie spada na ich głowy. Trybunałem się u nas bowiem często straszy, ale praktycznie nikogo się przed nim nie stawia. Tymczasem nie jest przecież tak, że polscy politycy są bez skazy. Wielu z nich zasługuje na to, by TS orzekł, czy nie powinni ponieść konstytucyjnej odpowiedzialności za swoje działania. Nasi politycy wolą sobie jednak nawzajem grozić użyciem tej instytucji, niż z niej korzystać. Ponieważ bardzo niedawno Sejm wybrał nowy skład TS, warto przypomnieć jego historię i zastanowić się czy do czegokolwiek właściwie on jest przydatny.

  REKLAMA

  Polacy niechętnie sporządzają testamenty. Ponadto panują błędne przekonania dotyczące dziedziczenia

  Sporządzanie testamentu w Polsce nie jest powszechne. Robi to tylko 9% osób powyżej 45 r.ż. Rodacy twierdzą, że albo nie mają co zostawić, albo mają zgodną rodzinę, albo mają jeszcze na to czas. Tymczasem testament to jest jedyny dokument, w którym możemy zadecydować, co się stanie z naszym majątkiem po naszej śmierci. 

  UWAGA! Rząd zmienił algorytm ustalania punktów dla świadczenia wspierającego. Waga o wartości 4 punktów. 25 najwyższych iloczynów. Wzór formularza. Jak to liczyć? [Dz.U poz. 2581]

  Wstępny algorytm przyznawania punktów przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności został kilka tygodni temu przedstawiony w projekcie rozporządzenia. Był od przedmiotem szeregu krytycznych uwag ze strony osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

  REKLAMA