Kategorie

Rzecznik konsumentów złoży za ciebie pozew grupowy

Anna Śmigulska
Powództwo zbiorowe będą mogli złożyć konsumenci poszkodowani w tych samych okolicznościach faktycznych albo na tej samej podstawie prawnej.
Powództwo zbiorowe będą mogli złożyć konsumenci poszkodowani w tych samych okolicznościach faktycznych albo na tej samej podstawie prawnej.
Wczoraj w siedzibie UOKiK odbyla się debata na temat projektu ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępownaiu grupowym. Regulacje te umożliwią złożenia powództwa przez grupę co najmniej 10 osób przecwiko jednemu niuczciwemu przedsiębiorcy.

Tak jak w innych krajach, np. USA, Austrii, Niemczech, Szwecji, przepisy mają na celu ułatwienie dochodzenia swoich praw większej liczbie konsumentów, których prawa zostały naruszone przez tego samego przedsiębiorcę. W związku z wytycznymi Komisji Europejskiej, prace nad nowymi regulacjami trwają również w Polsce. Projekt ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym znajduje się w fazie uzgodnień międzyresortowych. Przewidywany koniec prac – koniec tego roku.

Model opt-in

Powództwo zbiorowe będą mogli złożyć konsumenci poszkodowani w tych samych okolicznościach faktycznych albo na tej samej podstawie prawnej, jeżeli okoliczności faktyczne uzasadniające żądanie są wspólne dla wszystkich roszczeń. Przykładem mogą być poszkodowani przez ten sam kartel, np. poszkodowani używaniem tego samego leku. Uczestnikami w procesie mogą być jednak tylko ci, którzy w wyznaczonym terminie zgłoszą się do postępowania.

Łatwiejsza droga, ale…

Reklama

Rozwiązanie takie ma na celu zachęcenie osób do składania pozwów. W tej chwili każdy, kto został poszkodowany wnosi pozew, uiszcza stosowną opłatę sądową oraz ustanawia i opłaca swojego pełnomocnika. Wiąże się to z dużymi kosztami dla powoda. Proponowane zmiany przewidują, że koszty postępowania będą podzielone proporcjonalnie do członków grupy występującej z powództwem. Ułatwienia mogą też wystąpić dla sądów: nie będzie trzeba prowadzić wielu spraw o podobnym charakterze oraz będzie można przeprowadzić jedno postępowanie dowodowe.

Problematyczną kwestią pozostaje natomiast samo oszacowanie wysokości szkody. Grupa osób występująca z powództwem zbiorowym musi najpierw określić ryczałtową wysokość odszkodowania dla całej grupy lub podgrupy.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Reprezentant grupy

Nowe przepisy pozwolą na złożenie powództwa grupie co najmniej 10 osób. Grupa ta będzie musiała mieć swojego reprezentanta, którym może być członek grupy albo powiatowy/miejski rzecznik konsumentów. Reprezentant działałby na zasadzie podstawienia procesowego, dochodziłby on bowiem roszczeń we własnym imieniu, ale na rzecz innych osób.

Ochrona konkurencji

Pozwy zbiorowe wpłyną również na roszczenia związane z naruszeniem prawa konkurencji - private enforcement. Uczestnicy przedmiotowej debaty poruszali kwestię przyjęcia przez Komisje Europejską Białej Księgi. Stanowi ona pewnego rodzaju wyznacznik a propos naprawienia szkody, możliwości występowania z roszczeniami, wynikłymi z naruszenia wspólnotowego prawa ochrony konkurencji.

Zadaj pytanie: Forum

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  4 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Prawo rodzinne – planowane zmiany

  W prawie rodzinnym zaplanowano ważne zmiany, które dotyczą m.in. alimentów czy postępowań rozwodowych.

  Zasiłek stały w 2022 r.

  Zasiłek stały w 2022 r. czekają zmiany. Dotyczą one nowej wysokości kryteriów dochodowych i maksymalnej wysokości świadczeń.

  Nieuwzględnienie skargi przez sąd - brak interesu skarżącego

  Skarżący musi mieć w złożeniu skargi interes prawny pojmowany jako istnienie związku między sferą jego indywidualnych praw i obowiązków a zaskarżonym aktem lub czynnością.

  Długi w małżeństwie w praktyce

  Wspólna odpowiedzialność małżonków za długi w małżeństwie zależy od wielu czynników. Czy intercyza zawsze chroni przed zadłużeniem?

  Wniosek o EKUZ online - zmiana od 1 października 2021 r.

  Wniosku o EKUZ online od 1 października 2021 r. nie złożymy przez e-mail. Dotyczy to wyjazdów turystycznych.

  RODO II czyli Rozporządzenie o e-Prywatności – co już wiemy?

  RODO II czyli Rozporządzenie o e-Prywatności to nowa regulacja unijna dotycząca bezpieczeństwa danych w Internecie.

  Monitoring na posesji a przepisy o ochronie danych osobowych

  Monitoring na posesji może nam przysporzyć wielu problemów natury prawnej. Warto pamiętać o przepisach dotyczących ochrony danych osobowych.

  Presja odpowiadania na służbowe maile i telefony podczas urlopu?

  Presję odpowiadania na służbowe maile i telefony podczas urlopu odczuwa co czwarty Polak. Kto ma największy problem z przejściem w tryb offline?

  Senackie poprawki do nowelizacji KPA [KOMENTARZ]

  Senat stworzył rozwiązanie, które tak naprawdę podzieli uprawnionych na dwie grupy. Zmiany komentuje radca prawny Jan Delmanowski.

  Dobry start - ZUS przelał prawie 240 mln zł na wyprawki

  ZUS przelał prawie 240 mln zł na konta w ramach programu "Dobry start". Świadczenie przyznawane jest bez względu na dochód.

  Zmiany w Kodeksie karnym ze względu na dobro dziecka

  Rząd zapowiada zmiany w Kodeksie karnym. "Musimy chronić dobro dziecka" - mówił minister w KPRM Michał Wójcik.

  Konfiskata pojazdu w projekcie Kodeksu karnego

  Rozwiązania dotyczące m.in. konfiskaty pojazdu mają się znaleźć w w osobnym projekcie Kodeksu karnego.

  Wysokie kary za zaśmiecanie m.in. plaż

  Rząd zapowiada zaostrzenie kar za zaśmiecanie m.in. plaż i lasów. Grzywna miałaby wzrosnąć z 500 zł do nawet 5 tys. zł.

  Recepta farmaceutyczna w 2021 r.

  Czym jest recepta farmaceutyczna? Kto w 2021 r. może skorzystać z takiej recepty? Kiedy można ją wystawić?

  Dziecko cudzoziemca urodzone w Polsce

  Narodziny i związane z tym procedury dotyczą również dzieci obcokrajowców. Jaka jest sytuacja prawna urodzonych w Polsce dzieci cudzoziemców?

  Fundusz Kompensacyjny Szczepień - projekt przyjęty przez rząd

  Projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych został przyjęty przez rząd. Kto będzie mógł otrzymać świadczenie?

  Jak zamówić e-receptę przez Internet?

  Jak zamówić e-receptę przez Internet? Można to zrobić na Internetowym Koncie Pacjenta.

  Co wie o nas Internet?

  Dane osobowe w Internecie rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Co wie o nas Internet? Czy dane można wykorzystać przeciwko nam?

  Mój wizerunek - czy to tylko zdjęcie?

  Każdy ma swoje wyobrażenie czym jest wizerunek albo co potocznie uznawane jest za wizerunek.

  Koszty sądowe w elektronicznym postępowaniu upominawczym

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przesądza, że w w elektronicznym postępowaniu upominawczym wydatki ponosi Skarb Państwa.

  Wyprzedaże - jakie prawa ma konsument?

  Letnie wyprzedaże trwają nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Czy konsument może zwrócić towar? Co z reklamacją?

  24 lipca przypada Święto Policji

  24 lipca obchodzone jest Święto Policji. Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował najważniejsze dane dla województwa mazowieckiego.

  Rodzinny kapitał opiekuńczy - projekt ustawy

  Projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym został skierowany do konsultacji społecznych. Komu będzie przysługiwało świadczenie?

  ETPCz: o powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej SN

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził poważne nieprawidłowości w powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

  12 tys. zł na dziecko w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego

  12 tys. zł na dziecko to maksymalna kwota nowego świadczenia dla rodziców. Komu będzie przysługiwał rodzinny kapitał opiekuńczy? W jakich częściach?