REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Izolacja domowa z powodu COVID-19: najważniejsze informacje

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Izolacja domowa z powodu COVID-19/Fot. Shutterstock
Izolacja domowa z powodu COVID-19/Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Izolacja domowa z powodu COVID-19 jest zagadnieniem, które budzi wiele wątpliwości. Czym jest izolacja? Jak długo trwa? Warto poznać najważniejsze informacje dotyczące zasad odbywania izolacji domowej.

Co to jest izolacja, czym jest izolacja domowa?

Izolacją określa się odosobnienie osoby lub grupy osób chorych na chorobę zakaźną albo osoby lub grupy osób podejrzanych o chorobę zakaźną, w celu uniemożliwienia przeniesienia biologicznego czynnika chorobotwórczego na inne osoby.

REKLAMA

Izolacja w warunkach domowych to odosobnienie osoby chorej z przebiegiem choroby zakaźnej niewymagającej bezwzględnej hospitalizacji ze względów medycznych w jej miejscu zamieszkania lub pobytu, w celu zapobieżenia szerzenia się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych.

Polecamy: Nowy JPK_VAT + Nowe oznaczenia (szczegółowa tabela) + 150 odpowiedzi na pytania o kody w JPK_VAT - Komplet

Kto kieruje na izolację domową?

Do izolacji w warunkach domowych kieruje lekarz lub felczer w przypadku pozytywnego testu na koronawirusa.

Ile czasu trwa izolacja domowa z powodu COVID-19?

Osoby skierowane do izolacji w warunkach domowych nie później niż w siódmej dobie odbywania izolacji otrzymują na numer telefonu wiadomość o konieczności skontaktowania się z lekarzem POZ w celu uzyskania informacji o czasie trwania izolacji domowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakończenie izolacji następuje:

  • po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów – w przypadku pacjenta z objawami klinicznymi,
  • po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 – w przypadku pacjenta bez objawów klinicznych,

- chyba że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który udzielił teleporady lub porady w warunkach domowych nie wcześniej niż w ósmej dobie odbywania tej izolacji, przedłuży okres jej trwania.

REKLAMA

Istnieją jednak sytuacje, gdy zakończenie izolacji pacjenta następuje po uzyskaniu dwukrotnie ujemnego wyniku testu z próbek pobranych w odstępach co najmniej 24-godzinnych, niezależnie od liczby dni, które upłynęły od ostatniego dodatniego wyniku diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 i od rodzaju objawów klinicznych. Ma to miejsce w szczególnych sytuacjach, w tym w przypadku osób wykonujących zawód medyczny lub sprawujących opiekę nad osobami przebywającymi w domach pomocy społecznej, lub przypadkach uzasadnionych klinicznie.

Ponadto, okres izolacji może zostać przedłużony do 20 dni w przypadku pacjentów immunoniekompetentnych. Decyzję podejmuje tu lekarz sprawujący opiekę nad pacjentem w szpitalu albo izolatorium albo lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Czynności związanych z przedłużeniem izolacji domowej mogą w imieniu lekarza dokonywać również osoby przez niego upoważnione do wystawiania recept lub skierowań. Są to osoby wykonujące zawód medyczny oraz czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych.

Kto wystawia zwolnienie lekarskie?

Obecnie podstawą wypłaty wynagrodzenia albo świadczenia pieniężnego z tytułu choroby jest informacja w systemie EWP o objęciu danej osoby izolacją w warunkach domowych.

ZUS taką informację udostępnia bezpłatnie płatnikowi składek na profilu informacyjnym płatnika.

W przypadku nieprzekazania informacji do systemu w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia obowiązkowej izolacji domowej pacjent składa pracodawcy albo ZUS pisemne oświadczenie potwierdzające odbycie obowiązkowej izolacji w warunkach domowych. Oświadczenie to można złożyć również za pośrednictwem systemów teleinformatycznych.

Oświadczenie zawiera dane osoby, która odbyła obowiązkową kwarantannę albo izolację w warunkach domowych takie jak:

  • imię i nazwisko,
  • numer PESEL, jeżeli go posiada,
  • serię i numer paszportu, jeżeli był okazywany funkcjonariuszowi Straży Granicznej w ramach kontroli, w przypadku przekroczenia granicy;

W oświadczeniu podaje się również dzień rozpoczęcia odbywania obowiązkowej izolacji w warunkach domowych i dzień jej zakończenia. Osoba, która składa oświadczenie, powinna je podpisać.

Pracodawca albo ZUS występuje do organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniu.

Izolacja a praca zdalna

Kwestia możliwości pracy zdalnej podczas izolacji budzi sporo wątpliwości, ponieważ nie została wprost określona w ustawie „covidowej”.

Zdaniem adwokat Karoliny Kołakowskiej z Kancelarii Brzezińska Narolski Adwokaci pracownik jest poddawany izolacji z powodu choroby, ale zakażenie nie przesądza, że jest niezdolny do pracy.

Czytaj więcej w artykule pt. Czy praca zdalna podczas izolacji domowej jest dozwolona?

W obecnych przepisach nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy pracownik może pracować zdalnie podczas izolacji. Często podkreśla się, iż pracodawca zezwalając na pracę zdalną podczas izolacji naraża się na spore ryzyko.

Na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt ustawy, która ma umożliwiać pracę zdalną podczas izolacji domowej osobom, które nie przejawiają symptomów choroby Covid-19, bądź objawy tej choroby mają łagodny przebieg.

Zobacz: Praca zdalna na izolacji - projekt ustawy

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 1845);

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 kwietnia 2020 r. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego (Dz. U. z 2020 r., poz. 607; ost. zm. Dz. U. z 2020 r., poz. 1942).

Polecamy serwis: Prawa pacjenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA