REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co jest nie tak z robotyką medyczną w Polsce

Dziennikarka medyczno-prawna
Roboty medyczne i niewykfalifikowani operatorzy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Roboty medyczne i niewykfalifikowani operatorzy – czy kompetencje operatorów robotów medycznych są wystarczające? Co ze sposobem ich weryfikacji? W Polsce brak jest państwowego nadzoru nad procesem szkoleniowym lekarzy z użyciem robotyki, a robotyzacja w szpitalach wciąż wzrasta. 

W Polsce rynek robotów chirurgicznych notuje niemal 50 proc. wzrost. W dobie szybkiego rozwoju robotyki szpitalnej, istotne jest, aby prawo podążało za tym rozwojem. Niestety tak się nie dzieje – proces szkoleniowy lekarzy operujących z użyciem robotyki jest nie tylko rozproszony, ale i bez legislacyjnych ram. Brak jest statystyk dotyczących powikłań pozabiegowych z użyciem robotyki, ani też statystyk przypadków śmiertelnych – nikt tego nie nadzoruje. Informacje opinia publiczna czerpie z gabinetów lekarskich czy sal sądowych. Bez wątpienia lekarze powinni zwracać szczególną uwagę na procedury obowiązujące w szpitalach, czy są i jakie są. 

REKLAMA

Historia robotów medycznych w Polsce 

REKLAMA

Po raz pierwszy robot medyczny został użyty w Polsce, w 2010 roku. W latach 2018-2021 z urządzeń tego typu zaczęły korzystać także prywatne placówki. Rynek medyczny zdominowały przede wszystkim zabiegi prostatektomii radykalnej – usunięcia gruczołu krokowego w przebiegu leczenia nowotworu prostaty. 

W 2020 roku kolejne publiczne placówki szpitalne wdrażały u siebie roboty do wykonywania zabiegów i rozliczały te świadczenia według wycen NFZ, otrzymując finansowanie m.in. dzięki wsparciu samorządów bądź instytucji rządowych. 

Najlepiej dynamiczny rozwój popularności robotów chirurgicznych przedstawia liczba szpitali przeprowadzającej zabiegi w ich asyście. W 2017 roku takich placówek było jedynie 3, w 2019 roku – 14 placówek, w 2021 roku – 22, a w 2022 roku już 35 szpitali. 

Co jest nie tak z robotyką medyczną w Polsce

Potrzeba kilku lat ćwiczeń i operacji z wykorzystaniem robota chirurgicznego, aby nabyć odpowiednie doświadczenie. Tymczasem okazuje się, że w niektórych szpitalach lekarze przeprowadzają zabiegi już po kilkudniowym kursie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Profesor Tomasza Drewa, pionier chirurgii robotycznej w Polsce, zapytany czy takie zachowanie można nazwać odpowiedzialnym, tłumaczy, że operacje z wykorzystaniem systemów robotycznych podlegają takim samym zasadom edukacji i szkoleń w chirurgii jak operacje klasyczne (otwarte), laparoskopowe i endoskopowe.

 – „Rozpoczęcie operacji daną techniką wymaga najpierw szkoleń, staży obserwacyjnych, szkoleń dotyczących technicznych aspektów korzystania z sprzętu, wreszcie asystowania do danego typu operacji i ostatecznie wykonywania jej samemu lub nadal z wsparciem chirurga doświadczonego” - wskazuje ekspert, i dodaje: – „W mojej klinice asystent, który chce operować nową techniką musi przejść wstępne elementy kształcenia oraz asystować do około 100 operacji danego typu, w zależności stopnia skomplikowania.  Czas trwania tej ścieżki jest różny, w zależności od doświadczenia operatora w innych podobnych procedurach. To jest ogólnie przyjęta ścieżka kształcenia chirurgów” – podkreśla. 

Jak mówi prof. Drewa, nadzór nad prawidłowym przebiegiem kształcenia chirurgów w ośrodkach akredytowanych i uniwersyteckich jest co najmniej trójstopniowy i prowadzony przez ordynatora (kierownika kliniki) lub lekarza nadzorującego (w przypadku lekarzy kontraktowych) oraz przez zespół lekarzy pracujących w danej jednostce. Te osoby ponoszą odpowiedzialność za nieprawidłowo przeprowadzane procedury chirurgiczne. Trzecim, najważniejszym elementem systemu odpowiedzialności jest operator, który zgodnie z zasadami etyki lekarskiej, kierując się sumieniem odpowiada za bezpieczeństwo operacji przez siebie prowadzonej. – „Jeżeli w ośrodku dana procedura jest nowa, wymaganych jest więcej staży wyjazdowych a czasem nawet przeniesienie czasowe miejsca wykonywania swojej pracy do innego ośrodka. 

Często lekarze specjaliści przyjeżdżają do naszego ośrodka, żeby asystować przez kilka miesięcy do wybranych przez siebie zabiegów. Takie kształcenie nie wymaga kliku lat. – „Sześciu lat wymaga wykształcenie urologa, który ma ogólne pojęcie o wszystkich technikach operacyjnych w swojej dziedzinie, w tym operacji z użyciem systemów robotycznych” – wyjaśnia mechanizm pracy prof. Drewa, wskazując, że po wprowadzeniu nowej techniki operacyjnej w jednostce kolejni chirurdzy mają łatwiejszą ścieżkę. – „Ja też spędziłem będąc już specjalistą urologiem kilka miesięcy w innym ośrodku ucząc się nowych technik, dzięki temu moi asystenci mogą szkolić się w dziedzinie laparoskopii i robotyki u nas. To normalna praktyka, którą odpowiedzialny chirurg doskonale rozumie” – podsumowuje. 

Obsługa robotów bez egzaminu

W Polsce nikt nie może zabronić lekarzowi używania robota medycznego. Nie ma wymogu prawnego, aby operator przechodził jakiekolwiek szkolenie w tym zakresie. Jak zauważa prof. Tomasz Drewa, podobnie jest w przypadku używania sprzętu laparoskopowego czy kamery endoskopowej i narzędzi endoskopowych.

– „Jak wspomniałem każda technika operacyjna wymaga krótszego lub dłuższego okresu nauki i wdrożenia a systemy robotyczne nie są akurat tymi narzędziami, które są najbardziej wymagające. O wiele trudniejsze są techniki laparoskopowe i endoskopowe. Należy też pamiętać, że producenci zaawansowanych narzędzi chirurgicznych w tym systemów robotycznych sami świetnie dbają o szkolenia z obsługi sprzętu. Prowadzą warsztaty, kursy i certyfikacje zanim pozwolą korzystać chirurgom z zaawansowanych technologii, dotyczy to zarówno Intuitive (polski przedstawiciel Synektik) jak i CMR (polski przedstawiciel Medico). Za kilka tygodni pojawi się w Polsce kolejny system robotyczny firmy Medtronic, który też zapewne zadba o szkolenia sprzętowe” – tłumaczy ekspert, dodając, że firmy sprzętowe nie mogą jednak szkolić w działalności klinicznej chirurgów, bo nie mają do tego kompetencji, ale organizują i ułatwiają staże i kontakty z innymi ośrodkami klinicznymi wykorzystującymi daną technologię sprzętową, absolutnie nie ograniczając chirurgom możliwości wyjazdów. Wręcz przeciwnie namawiają do odbywania staży i ustawicznego kształcenia często partycypując w jego kosztach. Wystarczy skorzystać z tej oferty. 

Zobacz także: Endoskopia

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Formuła 2023 r. Kto zdaje? Jakie arkusze egzaminacyjne? Jakie wymogi?

Na egzaminie maturalnym jest Formuła 2023 i Formuła 2015 r. Zdecydowana większość maturzystów podlega egzaminowi w "Formule 2023". Co charakteryzuje ten egzamin?

Kto zdaje Formułę 2023, a kto Formułę 2015? [Matura 2024 r. i dwa rodzaje egzaminu]

W 2024 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach, tj. w Formule 2023 oraz w Formule 2015.

Matury 2024 - kiedy? Harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów

Matury 2024. Jak wygląda harmonogram z terminami egzaminów z poszczególnych przedmiotów? Szczegółowe informacje dotyczące tego, kiedy odbywają się egzaminy maturalne w tym roku zawiera komunikat Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).

Od 2,5 do 4,5 mln złotych wsparcia dla innowacyjnych przedsiębiorców tworzących miejsca pracy. Ruszyła druga edycja programu. Potrwa do 2029 r.

Ruszyła druga edycja Programu Szwajcarskiego. Potrwa do 2029 r. Mogą brać w niej udział przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, jako motorów innowacyjności i tworzenia miejsc pracy.

REKLAMA

Opłata rejestracyjna od aut spalinowych już w IV kwartale. Zapłacimy też podatek od zanieczyszczania powietrza? Sprawdź, ile, i od kiedy.

Od marca trwają negocjacje z Komisją Europejską dotyczące opłaty i podatku od samochodów spalinowych, które Polska zobowiązała się wprowadzić w ramach realizacji kamieni milowych KPO.

Brawurowa akcja "Łowców Cieni". Poszukiwany listem gończym mężczyzna zatrzymany w Hiszpanii

Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że tzw. Łowcy Cieni zatrzymali Krzysztofa C., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa narkotykowe na dużą skalę. Policjanci namierzyli mężczyznę w Hiszpanii.

Projekt ustawy wiatrakowej wraca do Sejmu. "Mamy konsensus w sprawie odległości 500 m od farm wiatrowych do zabudowań. Nie przewidujemy wpisania norm hałasu"

Projektu ustawy wiatrakowej już wkrótce ma powrócić do Sejmu. "Termin do końca czerwca jest aktualny. Projekt zyskał już akceptację kierownictwa ministerstwa, niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych - powiedział w wywiadzie dla dzisiejszego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

REKLAMA

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Zatwierdzanie taryf za wodę i ścieki - zmiany 2024. Te kompetencje wrócą do gmin. Ale w pewnych granicach [założenia projektu nowelizacji]

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz Prawa wodnego. Celem tej nowelizacji jest zmiana zasad zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Wyłączna kompetencja zatwierdzania tych taryf wróci z powrotem do rad gmin. Tak jak to było do grudnia 2017 roku. PGW Wody Polskie będzie mogło wtrącić się w gminną procedurę zatwierdzania taryf jeżeli będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Nowelizacja ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów w III kwartale 2024 r. Nie jest zatem wykluczone wejście w życie tych zmian jeszcze w bieżącym roku.

REKLAMA