REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy reklamacja przecenionego towaru jest możliwa?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Reklamacja przecenionego towaru/Fot. fotolia
Reklamacja przecenionego towaru/Fot. fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje to czas wyprzedaży i przecen. Czy kupno przecenionego towaru oznacza, że nie będziemy mogli skorzystać z prawa do reklamacji? Jaki wpływ ma przecena na reklamację?

Reklamacja 

Lipiec i sierpień to czas, w którym w galeriach handlowych królują wyprzedaże. Co prawda daleko nam jeszcze do takich rabatów, jakimi swoich klientów kuszą sprzedawcy w Europie Zachodniej, czy Stanach Zjednoczonych, niemniej jednak w większości wypadków można kupić ubrania tańsze nawet o połowę.

REKLAMA

REKLAMA

W takiej sytuacji warto jednak odpowiedzieć sobie na pewne pytanie: czy przeceniony towar podlega reklamacji na tych samych zasadach, jak towary kupiony w normalnej cenie? Aby udzielić odpowiedzi na to pytanie trzeba sięgnąć do samego „źródła”, czyli ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej.

Zgodnie z art. 4 tejże ustawy sprzedawca odpowiada wobec kupującego, jeżeli towar w chwili wydania jest niezgodny z umową. Powyższe oznacza, że reklamacja towaru jest możliwa jeżeli produkt jest niezgodny z umową, czyli ma np. wady, a źródło niezgodności znajdowało się w towarze przed jego wydaniem. Jeżeli niezgodność została spostrzeżona przed upływem 6 miesięcy istnieje domniemanie, iż niezgodność istniała już w chwili wydania. Takie domniemanie ułatwia życie konsumentowi, gdyż to sprzedawca musi udowodnić że było inaczej.

Zgodnie z art. 8 tejże ustawy w takim przypadku konsumentowi przysługuje wybór między dwoma żądaniami. Konsument może domagać się od sprzedawcy bezpłatnej naprawy towaru albo bezpłatnej wymiany. Wybór pomiędzy nimi należy do konsumenta i jest wiążący dla sprzedawcy.

Należy pamiętać, iż ustawa dotyczy żądań kierowanych do sprzedawcy. Nie może on odmówić przyjęcia reklamacji argumentując, iż wina leży po stronie producenta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Co warto wiedzieć, zanim złożysz reklamację?

Reklamacja przecenionego towaru

REKLAMA

Żaden przepis ustawy nie stanowi jednak, że uprawnienia konsumenta przy kupnie produktów z przeceny są mniejsze. Oznacza to, ze nie ma możliwości, by przy okazji przeceny sprzedawca wymusił na konsumencie rezygnację z części swoich uprawnień. Nawet, gdyby konsument wyraził na to zgodę, będzie ona nieważna.

Nie oznacza to jednak że będzie tak zawsze, a wszystko zależy od okoliczności sprzedaży. Zgodnie z art. 7 ustawy sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za niezgodność towaru, gdy kupujący w chwili zawarcia umowy o tej niezgodności wiedział lub powinien był wiedzieć. Jeżeli zatem wyprzedaży będzie podlegał wadliwy produkt, a sprzedawca poinformuje o tym klientów (np. poprzez odpowiednią informację przy produkcie), wtedy też reklamacja danej wady nie będzie możliwa.

Nie oznacza to jednak możliwości co do reklamacji innych wad, o których sprzedawca nie poinformował.

Zobacz również serwis: Prawa konsumenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie może uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Można przedłużyć ważność orzeczeń o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r. Ale czy wiesz, co zrobić, żeby nie stracić uprawnień,

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

REKLAMA

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Emerytury stażowe: Duda interweniuje, Hołownia odpowiada, prace nad ustawami zostaną wznowione pod koniec lipca

W Sejmie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Projekty zostaną rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny pod koniec lipca.

Od 95 zł do 135 zł. Zasiłek rodzinny na lata 2025–2027. Nie takiej podwyżki spodziewały się rodziny.

95 zł, 124 zł i 135 zł – to kwoty zasiłku rodzinnego na lata 2025–2027. Czy to oznacza, że obserwujemy stopniowe wygaszanie świadczenia? Pobiera je coraz mniej rodzin, a celem wydaje się być dalsze pomniejszanie kręgu uprawnionych.

REKLAMA

Strażnicy miejscy już zatrzymują kierowców. Ich samochody są wykluczone, wyświetlają się na czerwono w strefie czystego transportu (SCT)

Od początku lipca strażnicy miejscy pouczyli już kilkudziesięciu kierowców, którzy wjechali do strefy czystego transportu w Warszawie nieuprawnionym autem. System widzi, które samochody są dopuszczone do ruchu w strefie czystego transportu (SCT), a które nie.

Orzeczenia o niepełnosprawności tracą ważność 30 września 2024 r. Problem 400 tys. osób. Będzie przedłużenie do 31 marca 2025 r. pod jednym warunkiem [nowelizacja]

W dniu 30 września 2024 r. upłynie ważność orzeczeń o niepełnosprawności prawie 400 tys. osób. Nowelizacja ustawy (której projekt został opublikowany 11 lipca 2024 r.) o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ma pozwolić na zachowanie statusu osób niepełnosprawnych przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia - ale nie dłużej niż do 31 marca 2025 r. Chodzi o zabezpieczenie tych osób przed nagłą utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień przysługujących na podstawie dotychczasowego orzeczenia. MRPiPS chce także ograniczyć spiętrzenie w czasie wniosków o nowe orzeczenie o niepełnosprawności.

REKLAMA