reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Praca seniora > Kiedy emeryt nie musi rezygnować z pracy?

Kiedy emeryt nie musi rezygnować z pracy?

Jeżeli pracownik nie rozwiąże z pracodawcą stosunku pracy chociażby na jeden dzień, jego prawo do emerytury ulega zawieszeniu. Nie dotyczy to jednak wszystkich emerytów.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że nie podlegają zawieszeniu - w trybie art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z FUS - emerytury pobierane przez osoby, które rozwiązały stosunek pracy zawarty przed przyznaniem emerytury wcześniejszej, a następnie - po nawiązaniu nowego stosunku pracy - uzyskały prawo do emerytury powszechnej w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego 60 lat - kobieta i 65 lat - mężczyzna.

Oznacza to, że ZUS:

  • podejmie wypłatę emerytury przyznanej po dniu 31 grudnia 2010 r.,
  • nie wstrzyma z dniem 1 października 2011 r. wypłaty emerytury przyznanej przed dniem 1 stycznia 2011 r.

osobie uprawnionej do emerytury powszechnej, która przed przyznaniem tej emerytury była uprawniona do emerytury wcześniejszej i rozwiązała stosunek pracy zawarty przed nabyciem prawa do tej emerytury, a następnie zawarła kolejny stosunek pracy i nadal wykonuje zatrudnienie w ramach tego stosunku pracy.

Wcześniejsza emerytura pracownicza została przyznana w 2007 r. ubezpieczonej, urodzonej 18 sierpnia 1948 r. Emerytka rozwiązała stosunek pracy zawarty przed nabyciem prawa do tej emerytury, a z dniem 1 kwietnia 2008 r. ponownie podjęła zatrudnienie. W sierpniu 2011 r. emerytka zgłosiła wniosek o emeryturę powszechną. Wysokość emerytury - przyznanej na podstawie art. 27 ustawy o emeryturach i rentach z FUS od dnia ukończenia 60 lat - została obliczona w myśl art. 53 ust. 4 tej ustawy. Emerytka kontynuuje zatrudnienie podjęte z dniem 1 kwietnia 2008 r. ZUS nie zawiesi tej emerytury w myśl art. 103a ustawy, bowiem został rozwiązany stosunek pracy zawarty przed nabyciem prawa do emerytury wcześniejszej.

W 2005 r. ZUS przyznał wcześniejszą emeryturę 60 - letniemu ubezpieczonemu. Emeryt rozwiązał stosunek pracy, w jakim pozostawał przed nabyciem prawa do tej emerytury, a z dniem 1 lutego 2007 r. podjął kolejne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. W marcu 2010 r. emeryt skończył 65 lat i złożył wniosek o emeryturę z tytułu ukończenia tego wieku. ZUS przyznał emeryturę od dnia ukończenia wieku 65 lat. Wysokość tej emerytury została obliczona w myśl art. 53 ust. 4 ustawy emerytalnej, co oznacza, że podstawę jej wymiaru stanowi podstawa wymiaru emerytury wcześniejszej, a część socjalna - z uwagi na podleganie ubezpieczeniom społecznym przez co najmniej 30 miesięcy po przyznaniu emerytury wcześniejszej - została obliczona od kwoty bazowej obowiązującej od 1 marca 2011 r., tj. 2 822,66 zł. Emeryt kontynuuje zatrudnienie podjęte 1 lutego 2007 r. ZUS nie zawiesi tej emerytury od 1 października 2011 r., bowiem emeryt ten rozwiązał stosunek pracy zawarty przed nabyciem prawa do emerytury wcześniejszej. 

Zobacz również: Kiedy prawo do emerytury ulegnie zawieszeniu?

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama