| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Ubezpieczenia społeczne > Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury lub renty

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury lub renty

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury lub renty może być zgłoszony przez osobę, która pracowała po przyznaniu świadczenia. Jakie warunki muszą być spełnione?

Od 1 marca 2011 roku kwota bazowa uwzględniana przy obliczaniu nowo przyznawanych świadczeń wzrosła i wynosi teraz 2822,66 zł, co oznacza, że jest wyższa od poprzednio obowiązującej o 105,95 zł. Nowa kwota bazowa może mieć zastosowanie do przeliczenia emerytur i rent już przyznanych.

Warunki do spełnienia

Po raz kolejny wysokość emerytury lub renty może być obliczona, jeżeli osoba ubiegająca się o przeliczenie świadczenia spełnia kilka warunków.

Zobacz: Kiedy możliwe jest przesyłanie emerytury za granicę?

Te warunki są następujące:

● osoba wskazuje do ponownego ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty zarobki przypadające w całości lub w części po przyznaniu tego świadczenia,

● osoba wnioskuje o obliczenie podstawy wymiaru emerytury lub renty z 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z ostatniego 20-lecia przypadającego przed rokiem złożenia wniosku, o ponowne ustalenie wysokości świadczenia lub też z 20 dowolnych lat z całego okresu ubezpieczenia sprzed roku złożenia tego wniosku,

● wskaźnik wysokości podstawy wymiaru z nowo wskazanego okresu jest wyższy od obliczonego poprzednio.

Gdy wskazane warunki są spełnione Zakład Ubezpieczeń Społecznych, stosuje kwotę bazową obowiązującą w dniu zgłoszenia wniosku o przeliczenie świadczenia. Ta kwota bazowa będzie miała zastosowanie zarówno do obliczenia podstawy wymiaru emerytury lub renty, jak i do ustalenia części socjalnej świadczenia.

Osoby, które wnioskowały o przeliczenie emerytury lub renty wcześniej niż po 28 lutego 2011 roku, nie będą jej miały przeliczonej zgodnie z nową kwotą bazową. Jeśli chcą mieć przeliczone na podstawie nowej kwoty bazowej muszą wycofać wniosek złożony przed tą datą i złożyć nowy wniosek o ustalenie emerytury.

Zobacz serwis: Prawa seniora

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »