reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Ubezpieczenia społeczne > Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury lub renty

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury lub renty

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury lub renty może być zgłoszony przez osobę, która pracowała po przyznaniu świadczenia. Jakie warunki muszą być spełnione?

Od 1 marca 2011 roku kwota bazowa uwzględniana przy obliczaniu nowo przyznawanych świadczeń wzrosła i wynosi teraz 2822,66 zł, co oznacza, że jest wyższa od poprzednio obowiązującej o 105,95 zł. Nowa kwota bazowa może mieć zastosowanie do przeliczenia emerytur i rent już przyznanych.

Warunki do spełnienia

Po raz kolejny wysokość emerytury lub renty może być obliczona, jeżeli osoba ubiegająca się o przeliczenie świadczenia spełnia kilka warunków.

Zobacz: Kiedy możliwe jest przesyłanie emerytury za granicę?

Te warunki są następujące:

● osoba wskazuje do ponownego ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty zarobki przypadające w całości lub w części po przyznaniu tego świadczenia,

● osoba wnioskuje o obliczenie podstawy wymiaru emerytury lub renty z 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z ostatniego 20-lecia przypadającego przed rokiem złożenia wniosku, o ponowne ustalenie wysokości świadczenia lub też z 20 dowolnych lat z całego okresu ubezpieczenia sprzed roku złożenia tego wniosku,

● wskaźnik wysokości podstawy wymiaru z nowo wskazanego okresu jest wyższy od obliczonego poprzednio.

Gdy wskazane warunki są spełnione Zakład Ubezpieczeń Społecznych, stosuje kwotę bazową obowiązującą w dniu zgłoszenia wniosku o przeliczenie świadczenia. Ta kwota bazowa będzie miała zastosowanie zarówno do obliczenia podstawy wymiaru emerytury lub renty, jak i do ustalenia części socjalnej świadczenia.

Osoby, które wnioskowały o przeliczenie emerytury lub renty wcześniej niż po 28 lutego 2011 roku, nie będą jej miały przeliczonej zgodnie z nową kwotą bazową. Jeśli chcą mieć przeliczone na podstawie nowej kwoty bazowej muszą wycofać wniosek złożony przed tą datą i złożyć nowy wniosek o ustalenie emerytury.

Zobacz serwis: Prawa seniora

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nowa kwota bazowa wynosi obecnie 2822, 66 zł.
Nowa kwota bazowa wynosi obecnie 2822, 66 zł.

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama