Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Różnice formalne między śledztwem a dochodzeniem

Umorzenie rejestrowe to instytucja właściwa dla dochodzenia.
Umorzenie rejestrowe to instytucja właściwa dla dochodzenia.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Śledztwo i dochodzenie to formy postępowania przygotowawczego. Pomiędzy nimi występują istotne różnice formalne. Z założenia prawodawcy śledztwo jest formą podstawową a dochodzenie- uproszczoną, co przekłada się na mniejsze wymagania formalne.

Pierwsze uproszczenie dochodzenia –  brak konieczności sporządzania uzasadnień poszczególnych decyzji

Odnosząc się do dochodzenia, należy w pierwszej kolejności zauważyć iż ustawodawca w celu “odciążenia” organów ścigania dał im fakultatywną możliwość od zwolnienia się od kilku pracochłonnych i czasochłonnych czynności – sporządzania uzasadnień od swoich decyzji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami policja oraz organy uprawnione do prowadzenia dochodzenia na podstawie art. 325d KPK mogą nie sporządzać uzasadnienia w przypadku:

REKLAMA

 • wnoszenia aktu oskarżenia,
 • postanowienia o wszczęciu dochodzenia,
 • wydania postanowienia o odmowie wszczęcia dochodzenia,
 • umorzenia dochodzenia i wpisania sprawy do rejestru przestępstw,
 • umorzenia dochodzenia,
 • zawieszenia dochodzenia.

Użyte określenie “mogą” daje organom swobodę decyzyjną. Z pewnością brak sporządzania uzasadnień przez wskazane organy jest z ich punktu widzenia oszczędny czasowo, ale już tylko lektura tych czynności rodzi naturalne pytanie – czy jest to korzystne dla uczestników postępowania? Odpowiedź wydaje się jednoznaczna.

Zobacz również: Istotne decyzje śledczych w dochodzeniu nie wymagające uzasadnienia

Drugie uproszczenie  –  możliwość umorzenia rejestrowego oraz prowadzenia tzw. skróconego dochodzenia

REKLAMA

Wskazane wyżej dwa uproszczenia sprowadzają się do możliwości zastosowania przez śledczych wyżej wskazanych dwóch instytucji tj. umorzenia rejestrowego oraz możliwości prowadzenia tzw. skróconego dochodzenia. Są to instytucje wyjątkowe i właściwe tylko dla dochodzenia.

Umorzenie rejestrowe polega na tym, że jeżeli dane uzyskane w toku czynności, o których mowa w art. 308 § 1 KPK lub prowadzonego przez okres co najmniej pięć dni dochodzenia nie stwarzają dostatecznych podstaw do wykrycia sprawcy w drodze dalszych czynności procesowych, można wydać postanowienie o umorzeniu dochodzenia i wpisaniu sprawy do rejestru przestępstw. Teoretycznie nad sprawą na podstawie odrębnych przepisów pracuje wówczas Policja i może być ona podjęta w każdej chwili w razie ujawnienia się nowych faktów, dowodów etc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei możliwość prowadzenia skróconego dochodzenia statuuje art. 325h KPK, który stanowi, iż dochodzenie można ograniczyć do ustalenia, czy zachodzą wystarczające podstawy do wniesienia aktu oskarżenia lub innego zakończenia postępowania. Obligatoryjne są jedynie czynności przewidziane w art. 321 § 1-5 oraz w art. 325g § 2 oraz przesłuchanie podejrzanego i pokrzywdzonego oraz przeprowadzenie i utrwalenie w protokołach czynności, których nie będzie można powtórzyć. Utrwalenie innych czynności dowodowych następuje w formie protokołu ograniczonego do zapisu najbardziej istotnych oświadczeń osób biorących udział w czynności.

Zobacz również: Czym jest umorzenie rejestrowe?

Pozostałe uproszczenia

Pozostałe uproszczenia dochodzenia nie mają tak olbrzymiej rangi, ale należy je zaznaczyć i wymienić. Są one następujące:

Po pierwsze, w dochodzeniu nie jest wymagane sporządzenie postanowienia o przedstawieniu zarzutów oraz wydanie postanowienia o zamknięciu dochodzenia, chyba że podejrzany jest tymczasowo aresztowany.

Po drugie, o wszczęciu dochodzenia nie musi być informowany Prokurator (co stawia pod znakiem zapytania ustawowy zapis o tym, iż Prokurator nadzoruje każde dochodzenie). Również elementem uproszczenia jest fakt, iż Prokurator nie zatwierdza postanowienia o wszczęciu dochodzenia oraz postanowienia o umorzeniu rejestrowym (a zatwierdza pozostałe tego typu postanowienia).

Zobacz serwis: Prawo karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Mowa nienawiści

  Mowa nienawiści (tzw. hate speech) to zjawisko, które może występować zarówno w przestrzeni online, jak i offline. Ma ono poważne negatywne skutki społeczne. Na mowę nienawiści są szczególnie narażone dzieci.

  Minister Telus: Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus powiedział: Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych; jeżeli Polska powie, że do końca roku nie potrzebuje czterech zbóż, to nie będą wydawane licencje. Jest to kwestia do rozważenia, ale wydaje się, że jest to dobra propozycja.

  Wydatki związane z edukacją dziecka mogą być problemem, gdy brakuje alimentów

  Dla w sumie 6,446 mln młodych ludzi 1 września rozpoczął się rok szkolny 2023/2024. Wśród nich jest ok. 1,46 mln przedszkolaków oraz 4,66 mln uczniów szkół podstawowych i średnich. Dla zdecydowanej większości tych żaków nowy rok szkolny to czas potężnych wyzwań i sukcesów. Stres związany z edukacją pociech nie omija także rodziców, od których również w tym zakresie wymaga się bardzo dużo – od zaangażowania, wspierania szkolnych inicjatyw, po finansowanie m.in. wycieczek, licznych atrakcji czy dodatkowych lekcji lub zajęć pozalekcyjnych. 

  Trolling

  Trolling stanowi obecnie poważne zagrożenie w komunikacji pomiędzy użytkownikami Internetu. Jakie metody obrażania w sieci najczęściej spotykamy i w jaki sposób możemy się przed nimi chronić?

  REKLAMA

  "Następca tronu Dubaju" oszukał seniora na ponad 70 tys. zł

  Kolejna ofiara oszustwa "na legendę". 76-letni mieszkaniec Krakowa stracił ponad 70 tys. zł. Policja apeluje o rozsądek i zachowanie czujności.

  Zakończyła się wypłata czternastek przez ZUS

  We wrześniu 2023 r. do emerytów i rencistów trafiło łącznie blisko 17,5 mld zł. Większość seniorów pobiera swoje świadczenia, w tym czternastą emeryturę, na konto w banku.

  Zasiłek dla bezrobotnych - co wpływa na jego wysokość?

  Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? W jakiej wysokości? Co wpływa na wysokość zasiłku dla bezrobotnych? Które okresy nie są brane pod uwagę przy jego wyliczaniu?

  Catfishing

  Na czym polega catfishing w Internecie? Jak go rozpoznać i w jaki sposób można się przed nim chronić?

  REKLAMA

  22 października sprawdzą, kto chodzi do kościoła

  Tradycyjnie raz w roku w kościele katolickim odbywa się liczenie wiernych. Podczas niedzielnych praktyk religijnych sprawdza się, ilu z zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępowania do komunii św. katolików jest obecnych. W tym roku odbędzie się to 22 października we wszystkich parafiach.

  Phishing

  Phishing to jedno z podstawowych pojęć związanych z cyberprzemocą. Na czym polega atak phishingowy? Jak się chronić przed tym zjawiskiem?

  REKLAMA