reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie przed sądem > Jak za przestępstwa odpowiada małoletni?

Jak za przestępstwa odpowiada małoletni?

Zgodnie z przepisami prawa pociągnięcie do odpowiedzialności karnej oraz wymiar kary dla małoletniego kształtuje się w sposób odmienny niż wobec „dorosłych” sprawców. Odpowiedzialność ta jest z reguły łagodniejsza.

Nieletni, małoletni, młodociany

W pierwszej kolejności należy zdefiniować kim jest osoba małoletnia i odróżnić ja od takich podmiotów jak nieletni i młodociany.

Nieletnim jest osoba, która w momencie popełnienia czynu zabronionego nie ukończyła 17 lat.

Małoletnim jest osoba która w momencie popełnienia czynu zabronionego miała więcej niż 17 lat ale mniej niż 18 lat.

Jeszcze kim innym jest młodociany. Definicję młodocianego zawiera art. 115 par. 10 k.k. Zgodnie z tą definicją młodociany to sprawca, który w chwili popełnienia czynu zabronionego nie ukończył lat 21 i w czasie orzekania w pierwszej instancji 24 lat.

Wszystkie te terminy wydają się brzmieć podobnie i dotyczyć tych samych osób. Jest jednak inaczej.

Środki wychowawcze

Odpowiedzialności karnej na podstawie kodeksu karnego podlegają osoby, które w momencie popełnienia czynu zabronionego miały ukończone 17 lat.
Kodeks jednak nieco inaczej nakazuje traktować osoby, które co prawda ukończyły 17 lat ale nie uzyskały jeszcze pełnoletniości, czyli lat 18.

Takie osoby należy przede wszystkim wychowywać, dlatego też ustawodawca nakazuje stosować wobec nich w pierwszej kolejności środki wychowawcze. Z jednym tylko zastrzeżeniem, chodzi o odpowiedzialność za występki . Gdy osoba małoletnia dopuściła się zbrodni wtedy nie można wobec niej stosować „taryfy ulgowej”. Odpowiada ona jak dorosły za swoje czyny.

Wobec sprawcy, który w momencie popełnienia czynu zabronionego nie można stosować najsurowszej z kar, mianowicie dożywotniego pozbawienia wolności.

Zobacz również: Jakie środki mogą być zastosowane wobec nieletniego

Małoletni a młodociany

Należy również pamiętać, że do małoletniego będą w większości wypadków miały zastosowanie przepisy dotyczące młodocianych. Te natomiast jeszcze inaczej kształtują odpowiedzialność sprawcy.

Młodociany inaczej jest traktowany przy warunkowym zawieszeniu wykonania kary. Stosuje się wobec niego inny okres próby a także często obligatoryjnie oddaje się pod dozór kuratora lub innej osoby.

Podsumowanie

Małoletni odpowiada co do zasady przed normalnym sądem karnym. Jednak sąd nie może stosować wobec niego niektórych instytucji i kar.

Zobacz również serwis: Postępowanie dowodowe

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Do małoletniego będą w większości wypadków miały zastosowanie przepisy dotyczące młodocianych.
Do małoletniego będą w większości wypadków miały zastosowanie przepisy dotyczące młodocianych.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama