reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Wyrok i kara > Jak kształtuje się odpowiedzialność młodocianego?

Jak kształtuje się odpowiedzialność młodocianego?

Kodeks karny w sposób specyficzny traktuje osoby młodociane. Kary dla takich osób są z reguły łagodniejsze. Dotyczą ich także specyficzne regulacje prawne.

Polski kodeks karny w wielu miejscach posługuje się pojęciem młodociany. Dlatego też w pierwszej kolejności trzeba zdefiniować kto to jest.

Nieletni, małoletni, młodociany

Nie można mylić osoby nieletniej, małoletniej i młodocianej. Zgodnie z przepisami prawa często do każdej z tych kategorii stosuje się oddzielne regulacje.
Nieletnim jest osoba, która ukończyła lat 15 a nie ukończyła jeszcze 17 lat. Chodzi oczywiście o moment popełnienia czynu zabronionego.

Nie można mylić nieletniego z małoletnim. Małoletnim bowiem jest osoba która w momencie popełnienia czynu zabronionego miała więcej niż 17 lat ale mniej niż 18 lat.

Jeszcze kim innym jest interesujący nas młodociany. Definicję młodocianego zawiera art. 115 par. 10 k.k. Zgodnie z tą definicją młodociany to sprawca, który w chwili popełnienia czynu zabronionego nie ukończył lat 21 i w czasie orzekania w pierwszej instancji 24 lat.

Jak widać z reguły każdy nieletni będzie młodocianym, natomiast nie zawsze młodociany będzie nieletnim. Należy o tym pamiętać.

Zobacz również: Młodociany w rozumieniu Kodeksu pracy

Specyficzne przepisy

Sąd wymierzając karę młodocianemu kieruje się tym aby sprawcę nie ukarać a wychować.

Warto również pamiętać, że jeżeli młodociany w chwili popełnienia czynu zabronionego nie ukończył 18 lat nie można wobec niego orzec kary dożywotniego pozbawienia wolności.

Wobec młodocianego można zawsze zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary. Oczywiście za złagodzeniem nadzwyczajnym kary muszą przemawiać względy wychowawcze.

Inaczej wygląda również sytuacja młodocianego wobec, którego sąd orzekł środek probacyjny, w postaci warunkowego zawieszenia kary. Po pierwsze okres próby wobec takiego sprawcy wynosi od do 5 lat (dotyczy to kary pozbawienia wolności). Po drugie natomiast dla młodocianego w okresie próby ustanawiany jest zawsze dozór kuratora.

Podsumowanie

Ustawodawca wyszedł z założenia , że młodzi ludzie zasługują na łagodniejsze traktowanie. Dlatego też wprowadził szereg przepisów zgodnie z którymi osoby młodociane należy traktować łagodniej niż innych sprawców.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Sąd wymierzając karę młodocianemu kieruje się tym aby sprawcę nie ukarać a wychować.
Sąd wymierzając karę młodocianemu kieruje się tym aby sprawcę nie ukarać a wychować.

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Randstad Polska

lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama