reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa narkotykowe > Kiedy możliwe jest warunkowe umorzenie postępowania w sprawie o posiadanie narkotyków?

Kiedy możliwe jest warunkowe umorzenie postępowania w sprawie o posiadanie narkotyków?

Warunkowe umorzenie postępowania jest bardzo korzystnym rozwiązaniem sprawy o przestępstwo posiadania narkotyków. Kiedy warunkowe umorzenie postępowania może mieć miejsce?

Warunkowe umorzenie postępowania karnego jest dla oskarżonego korzystnym wyrokiem jaki może zapaść w sprawie o posiadanie narkotyków z dwóch powodów:

• warunkowo umarzając postępowanie karne Sąd stwierdza fakt popełnienia przestępstwa lecz nie wymierza oskarżonemu kary

• przy warunkowym umorzeniu postępowania karnego oskarżony zachowuje status osoby nie karanej za przestępstwo (tzw. czystą kartę karną)

• jakakolwiek wzmianka o tym postępowaniu karnym ulega zatarciu po upływie 6 miesięcy od zakończenia okresu próby, który wynosi od 1 roku do 2 lat.

Warunkowe umorzenie postępowania karnego to umorzenie tego postępowania na okres próby wynoszący 1 rok lub 2 lata, w trakcie której oskarżony ma wykonać nałożone przez Sąd obowiązki, np. podjęcia terapii dla osób uzależnionych od narkotyków, czy wpłacenia świadczenia pieniężnego na cel społeczny.

Zobacz: Jakie są konsekwencje posiadania znacznej ilości narkotyków?

Warunkowe umorzenie postępowania karnego jest możliwe w sprawie o przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. Oznacza to, że oskarżony może uzyskać takie rozstrzygnięcia w razie popełnienia przestępstwa posiadania narkotyków w typie podstawowym (zwykła ilość narkotyków  - art.62 ust.1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii) oraz w typie uprzywilejowanym (wypadek mniejszej wagi z art.62 ust.3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii).

Warunkowe umorzenie postępowania karnego nie jest możliwe w razie popełnienia przestępstwa posiadania znacznej ilości narkotyków z art.62ust.2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomani, które jest zagrożone kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Warunkowe umorzenie postępowania karnego jest możliwe jedynie wobec oskarżonego niekaranego za jakiekolwiek przestępstwo umyślne.  A contrario jest możliwe wobec sprawcy niekaranego za przestępstwo lub karanego ale za przestępstwo nieumyślne.

Zobacz serwis: Przestępstwa narkotykowe

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama