reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa narkotykowe > Zalety dobrowolnego poddanie się karze w sprawie o posiadanie narkotyków

Zalety dobrowolnego poddanie się karze w sprawie o posiadanie narkotyków

Jeżeli zostałeś zatrzymany na posiadaniu niewielkiej ilości narkotyków, wówczas po przesłuchaniu w charakterze podejrzanego zostaniesz zapytany, czy chcesz się dogadać z Prokuratorem, tzn. czy chcesz złożyć wniosek o dobrowolne poddanie karze. Czy układ z prokuratorem to dobre rozwiązanie?

Z mojego doświadczenia zawodowego zdobytego podczas orzekania jako sędzia wydziału karnego wynika, że większość osób zatrzymanych na posiadaniu narkotyków idzie na układ z Prokuratorem i uzgadnia z nim karę za popełnione przestępstwo posiadania narkotyków. W wyniku tego porozumienia Prokurator składa do Sądu z aktem oskarżenia wniosek w trybie art.335 Kodeksu postępowania karnego o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie oskarżonemu kary uzgodnionej z nim w postępowaniu przygotowawczym. W takiej sytuacji Sąd wyznacza posiedzenie,  w trakcie którego skazuje osobę zatrzymaną na posiadaniu narkotyków na karę uzgodnioną pomiędzy Prokuratorem a oskarżonym.

Zobacz: Kiedy posiadanie narkotyków w Polsce jest przestępstwem?

Jakie są zalety tego rozwiązania:

• po pierwsze unikniesz konieczności stawiennictwa  na rozprawę, składania wyjaśnień, uczestniczenia w postępowaniu dowodowym. Dzieje się tak dlatego, że Sąd po otrzymaniu aktu oskarżenia zawierającego wniosek o skazanie oskarżonego bez rozprawy wyznacza posiedzenia, na które oskarżony nie ma obowiązku się stawić. Na tym posiedzeniu Sąd bez przeprowadzania postępowania dowodowego wydaje wyrok skazujący, w którym wymierza oskarżonemu karę uzgodnioną wcześniej pomiędzy oskarżonym a Prokuratorem. Wszystko toczy się zatem bez Twojego udziału, można powiedzieć łatwo, prosto i przyjemnie. Ty otrzymasz jedynie odpis wyroku skazującego, w którym powinieneś sprawdzić czy kara w nim orzeczona jest zgodna z porozumieniem jakie zawarłeś z Prokuratorem

• po drugie wiesz dokładnie jaka kar zostanie Ci wymierzona przez Sąd w wyroku skazującym za przestępstwo posiadania narkotyków. Wynika to z tego, że Sąd uwzględniając wniosek Prokuratora o skazanie oskarżonego nie może wprowadzić żadnych zmian w stosunku do porozumienia zawartego pomiędzy Prokuratorem a oskarżonym.

Jeżeli zatem nie liczysz na umorzenie lub warunkowe umorzenie postępowania karnego w sprawie o posiadanie narkotyków, bo np. nie zależy Ci na niekaralności za przestępstwo, a więc czystej karcie karnej lub po prostu nie masz szans na łagodniejsze rozstrzygnięcie Sądu, wówczas warto skorzystać z dobrowolnego poddania karze.

Zobacz serwis: Postępowanie karne

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama