REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przestępstwa przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową w rozumieniu Kodeksu karnego

Sylwia Uścimiak
Prawnik, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa i postępowania karnego
Prawa osób wykonujących pracę zarobkową są chronione przez wiele aktów prawnych./Fot. Shutterstock
Prawa osób wykonujących pracę zarobkową są chronione przez wiele aktów prawnych./Fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prawa osób wykonujących pracę zarobkową są chronione przez wiele aktów prawnych, m.in. przez przepisy prawa pracy, prawa o ubezpieczeniu społecznym, a skończywszy na przepisach prawa karnego. Jakie zatem zachowania wymierzone przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową ustawodawca spenalizował w prawie karnym?

Podstawa prawna

Obecnie obowiązujący Kodeks karny (dalej: k.k.) w rozdziale XXVIII zatytułowanym "Przestępstwa przeciwko prawom osób wykonujących pracę" penalizuje pięć przestępstw, a mianowicie:

REKLAMA

- złośliwe naruszanie praw (art. 218 k.k.)

- powierzenie wykonywania pracy w handlu wbrew zakazowi (art. 218a k.k.)

- niezgłoszenie danych (art. 219 k.k.)

- narażenie na niebezpieczeństwo (art. 220 k.k.)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- niezawiadomienie o wypadku (art. 221 k.k.)

Polecamy: Serwis Inforlex Przeciwdziałanie praniu pieniędzy – procedury

Strona podmiotowa

REKLAMA

Omawiając niniejsze zagadnienie należy zwrócić uwagę na fakt, iż ustawodawca, w tytule rozdziału nie posłużył się zwrotem "prawom pracowniczym" ani "pracownikom" tylko "prawom osób wykonujących pracę zarobkową", co pozwala przyjąć, że ustawodawcy zależy nie tylko na ochronie osób zatrudnionych w ramach umowy o pracę, ale także na penalizacji zachowań, które dotyczą osób zatrudnionych w ramach umowy cywilnoprawnej, choćby z uwagi na użyte w przepisach określenia takie jak: "(...) pracownikowi lub zatrudnionemu (...)" (art. 218a pkt 1 k.k.) czy "(...) nawet za zgodą zainteresowanego (...)" (art. 219 k.k.).

Jeżeli chodzi o pozycję sprawcy, to może być nim pracodawca bądź osoba wykonująca czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych co do których należy stosować definicje zawarte w Kodeksie pracy jak również podmiot zatrudniający w odniesieniu do umów cywilnoprawnych. Innymi podmiotami, które mogą być pociągnięte do odpowiedzialności są specjaliści odpowiedzialni za bezpieczeństwo i higienę pracy, a nawet przełożeni np. gdy nie powiadomili o wypadku przy pracy.

Strona przedmiotowa

REKLAMA

Przedmiotem ochrony omawianej kategorii przestępstw są nie tylko prawa pracownicze przyjęte w doktrynie prawa pracy. Ochronie podlega również respektowanie orzeczeń o przywróceniu do pracy (art. 218 §2 k.k.), przestrzeganie zakazu handlu, który z kolei chroni również pracownicze uprawnienie do wypoczynku (art. 218a k.k.), uprawnienia przewidziane w prawie ubezpieczeń społecznych, co wynika choćby z treści art. 218 §1a k.k. czy art. 219 k.k. jak również bezpieczne warunki wykonywania pracy zarobkowej (art. 220 k.k.) i zdrowie osoby wykonującej pracę, która ulega wypadkowi (art. 221 k.k.).

Analizując przepisy k.k. na przestrzeni lat należy również zwrócić uwagę, iż ustawodawca stara się w miarę systematycznie reagować na przejawy potencjalnych zachowań mogących naruszać lub naruszających czy to prawa pracownicze czy to prawa osób wykonujących pracę zarobkową poprzez ich penalizację, czego przykładem może być uregulowanie w przepisach k.k. np. powierzenia wykonywania pracy w handlu wbrew zakazowi.

Polecamy serwis: Przestępstwa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Laptopy także dla nauczycieli przedszkoli i poradni psychologiczno-pedagogicznych. Kiedy? Sprawdź, co się zmienia w tej sprawie

  Określone grupy nauczycieli otrzymały w 2023 r. wsparcie na rozwój kompetencji cyfrowych. Nadal aktualne pozostaje pytanie, co z pozostałymi nauczycielami, którzy nie mogli jeszcze liczyć na bon na zakup laptopa? Czy zostaną uwzględnieni w ramach II rewizji Krajowego Planu Odbudowy? ZNP podjął działania w tej sprawie.

  Eurowybory 2024 - kiedy? Do 22 kwietnia jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, do 2 maja trzeba zgłosić kandydatów na posłów do PE

  Eurowybory w Polsce odbędą się 9 czerwca 2024 roku. Natomiast do 22 kwietnia jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, a do 2 maja należy zgłosić kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego.

  Morderstwo Polaka w Szwecji. Aresztowano 17-latka

  Sąd rejonowy w Huddinge, pod Sztokholmem, aresztował na dwa tygodnie 17-latka w związku z morderstwem 39-letniego Polaka. Prokuratura oskarża nastolatka o "ukrywanie przestępstwa". Yassin Z., z długimi kręconymi włosami, wszedł na salę sądową ubrany w koszulkę i spodnie dresowe, nie wykazując żadnych emocji. Przez swojego obrońcę przekazał, że "zaprzecza popełnieniu przestępstwa".

  Mniej zarobimy na zleceniach. To efekt kamienia milowego KPO. Sprawdź, od kiedy i jak zmienią się przepisy. Już wiadomo.

  Wszystkie umowy cywilnoprawne mają podlegać składkom na ubezpieczenia społeczne, by Polska mogła otrzymać kolejne środki z KPO. To będzie koniec płacenia składek do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Przesądził kamień milowy KPO.

  REKLAMA

  Dramatycznie spadnie liczba ludności w Polsce. Ekspert ocenia, że konieczne będzie podwyższenie wieku emerytalnego

  W Polsce zmniejsza się liczba ludności. Programy wspierające zwiększanie dzietności to za mało, by odwrócić niekorzystne trendy. Podwyższenie wieku emerytalnego będzie konieczne, żeby w dłuższej perspektywie utrzymać stabilny system ubezpieczeń – twierdzi prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH.

  60 proc. wełny według metki, a w rzeczywistości jej brak. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań, UOKiK nałożył kary

  Na firmy wprowadzające klientów w błąd informacją o składzie ubrań na metce UOKiK nałożył kary finansowe. "Konsumenci nie mogą samodzielnie zweryfikować składu surowcowego odzieży, muszą w tym zakresie ufać informacjom na etykiecie" - powiedział prezes Tomasz Chróstny. 

  Nowy rejestr w kodeksie pracy. Wpiszesz do niego prace szczególne i pracowników je wykonujących [posiedzenie rządu 16 kwietnia]

  Nowe przepisy w kodeksie pracy mają wyeliminować (albo ograniczyć) kontakt pracowników z takimi substancjami jak toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. To tzw. substancje reprotoksyczne.

  Zmiana, która wpłynie na miliony Polaków. ZUS od umów-zleceń. Data reformy jest już znana

  Rewolucja, która była zapowiadana przez kilka lat, teraz staje się nieunikniona. Chodzi o wprowadzenie składek ZUS dla wszystkich umów-zleceń. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej potwierdziło, że reforma w tym zakresie jest utrzymana w Krajowym Planie Odbudowy bez zmian. Ma ona wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

  REKLAMA

  Dodatkowe 2 dni urlopu z powodu działania siły wyższej. Jak w praktyce skorzystać?

  Urlop z powodu działania siły wyższej to prawo do zwolnienia od pracy w przypadku nagłych zdarzeń rodzinnych, takich jak choroba lub wypadek, wymagających natychmiastowej obecności pracownika. Omawiamy, jak w praktyce można skorzystać z tego urlopu.

  Rozwodnicy a prawo do preferencji podatkowej. RPO interweniuje, MF odpowiada

  Obecna interpretacja przepisów podatkowych praktycznie wyklucza możliwość jakiegokolwiek udziału drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka, aby rodzic faktycznie samotnie wychowujący dziecko mógł skorzystać z preferencji podatkowej. Wydaje się to sprzeczne z polityką prorodzinną państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza tych samotnych - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Finansów.

  REKLAMA