| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Wyrok i kara > Jak wygląda odpowiedzialność karna prowokatora?

Jak wygląda odpowiedzialność karna prowokatora?

Prowokator to specyficzna odmiana podżegacza. Kodeks karny przewiduje jednak surowszą odpowiedzialność karną dla prowokatora. Nie może on bowiem korzystać ze wszystkich dobrodziejstw jakie ustawa przewiduje dla podżegacza.

Art. 24 Kodeksu karnego. stanowi, że jak za podżeganie, odpowiada , ten kto w celu skierowania przeciwko innej osobie postępowania karnego nakłania ją do popełnienia czynu zabronionego.

Jak odpowiada podżegacz

Skoro prowokator odpowiada na takich samych zasadach jak podżegacz, trzeba sobie zadać pytanie, jak kształtuje się odpowiedzialność podżegacza. Otóż art. 19 k.k. udziela jasnej odpowiedzi na pytanie o wysokość kary przewidzianej dla podżegacza. Stanowi on mianowicie, że sąd wymierza podżegaczowi karę w granicach przewidzianych za sprawstwo.

Tak więc prowokator może liczyć na karę w takiej wysokości, jaka przewidziana jest za dokonanie czynu zabronionego.

Łagodniejsza odpowiedzialność

Podżegacz jednak w pewnych sytuacjach może liczyć na łagodniejsze potraktowanie. Otóż, jeżeli czynu zabronionego tylko usiłowano dokonać podżegacz odpowiada nie jak za sprawstwo ale jak za usiłowanie.

Natomiast jeżeli czynu zabronionego nie próbowano nawet dokonać wtedy sąd może zastosować wobec podżegacza nadzwyczajne złagodzenie kary a nawet od niej odstąpić.

Na takie ułatwienia nie może natomiast liczyć prowokator.

Zobacz również: Co to jest sprawstwo, współsprawstwo i sprawstwo kierownicze

Czynny żal

Podżegacz może skorzystać również z instytucji czynnego żalu. Chodzi mianowicie o sytuacje gdy podżegacz dobrowolnie zapobiegł dokonaniu czynu zabronionego. W takim wypadku podżegacz nie podlega karze.

Natomiast na nadzwyczajne złagodzenie kary albo na odstąpienie od jej wymierzenia może liczyć podżegacz, który dobrowolnie starał się zapobiec dokonaniu czynu zabronionego.

Kodeks karny nie przewiduje natomiast możliwości aby prowokator mógł skorzystać z instytucji czynnego żalu.

Podsumowanie

Odpowiedzialność karna prowokatora jest zbliżona do odpowiedzialności karnej podżegacza. Z tą jednak różnicą, że prowokator nie może liczyć na łagodniejsze traktowanie.

Zobacz również serwis: Oskarżony przed sądem

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prowokator może liczyć na karę w takiej wysokości, jaka przewidziana jest za dokonanie czynu zabronionego.
Prowokator może liczyć na karę w takiej wysokości, jaka przewidziana jest za dokonanie czynu zabronionego.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »