reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Reklamacje > Terminy > Odpowiedź na reklamację po 14 dniach

Odpowiedź na reklamację po 14 dniach

Kupiłam kurtkę w jednym ze sklepów firmowych. Po 6 miesiącach noszenia jej podszewka wytarła się i wyglądało to bardzo nieładnie. Złożyłam reklamacje i zażądałam wymiany na nową.  Reklamacja została odrzucana. Nie otrzymałam jednak żadnej odpowiedzi. Poznałam decyzje dopiero kiedy sama poszłam do sklepu. Było to 16 dnia od momentu złożenia reklamacji. Czy nie jest to za długi okres na rozpatrzenie reklamacji?

Jeżeli reklamacja jest złożona do sprzedawcy z tytułu niezgodności towaru z umową, to zastosowanie mają przepisy ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Regulacje te nie wskazują jednoznacznie w jakim terminie odpowiedź na reklamacje powinna być udzielona konsumentowi. Niekiedy sklep od razu w momencie składania reklamacji uznają ją lub jej nie uznaje i automatycznie podejmuje niezbędne kroki w celu doprowadzenia produktu do stanu zgodnego z umową. W niektórych przypadkach konieczne jest szczegółowe sprawdzenie i zbadanie rzeczy co wymaga czasu.

Żeby uprawnienie to nie było przez przedsiębiorców nadużywane ustawodawca przewidział pewne sankcje za nieustosunkowanie się do żądania reklamacyjnego. Jeżeli złożymy reklamacje i zażądamy naprawy albo wymiany towaru, a sprzedawca nie udzieli nam odpowiedzi w terminie 14 dni, to reklamacje uważa się za uznaną.

Należy w tym miejscu wspomnieć, że termin ten liczy się od dnia następnego po którym wystąpiło zdarzenie, czyli w tym przypadku złożenie reklamacji, a dni liczy się kolejno po sobie.

Podstawa prawna:

art. 8 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. nr 141, poz. 1176 z późn. zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeśli sprzedawca w terminie nie udzieli odpowiedzi na reklamację, uważa się reklamację za uzasadnioną.
Jeśli sprzedawca w terminie nie udzieli odpowiedzi na reklamację, uważa się reklamację za uzasadnioną.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EPZ Kancelaria

Specjalizuje się w prawie rolnym oraz dochodzeniem odszkodowań z różnych zdarzeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama