reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta rodzinna > Renta rodzinna Vademecum

Renta rodzinna Vademecum

Renta rodzinna przysługuje w razie śmierci osoby uprawnionej do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Wysokość renty rodzinnej zależy od wysokości emerytury lub renty, która przysługiwałaby zmarłemu.

Kto ma prawo do renty rodzinnej

Prawo do renty rodzinnej przysługuje po określonej przez przepisy prawa grupie osób. Renta rodzinna przysługuje członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Jeśli osoba zmarła nie miała ustalonego prawa do tych świadczeń, ale przy najmniej spełniała wymagane do ich uzyskania, jej najbliżsi także otrzymają rentę rodzinną. Przyjmuje się, w takim przypadku, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy.

Ponadto prawo do renty rodzinnej przysługuje członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne.

Zobacz także: Wszystko co warto wiedzieć o rencie rodzinnej

Zobacz także: Komu przysługuje renta rodzinna

Prawo do renty rodzinnej mają dzieci. Przy czym prawo nie rozgranicza uprawnienia do renty rodzinnej dzieci własnych czy adoptowanych. Bowiem do renty rodzinnej mają prawo: dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci  przysposobione. Dzieci mają prawo do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu do ukończenia 16 roku życia lub 25 roku życia, jeśli się uczą . Bez względu na wiek, dzieci mają prawo do renty rodzinnej, jeśli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed 16 rokiem życia lub w czasie nauki w szkole do ukończenia 25 roku życia.

Zobacz także: Kiedy dzieci mają prawo do renty rodzinnej

Wnuki po swoich zmarłych dziadkach mają prawo do renty rodzinnej, jeśli w pierwszej kolejności spełnią wymagania stawiane dzieciom ubiegającym się o rentę rodzinną. Kolejnym warunkiem uzyskania renty przez wnuki jest fakt, iż zostały przyjęte na wychowanie co najmniej na rok przed śmiercią ubezpieczonego (emeryta lub rencisty), chyba że śmierć była następstwem wypadku. Wnuki ponadto nie mają prawa do renty po zmarłych rodzicach, a gdy rodzice żyją, jeśli nie mogą zapewnić im utrzymania.

Zobacz także: Kiedy wnuki są uprawnione do renty rodzinnej

Rodzice po zmarłych dzieciach mogą ubiegać się o rentę rodzinną. Rodzice mają prawo do renty rodzinnej, jeżeli ubezpieczony bezpośrednio przed śmiercią przyczyniał się do ich utrzymania a ponadto spełniają warunki takie jakie prawo stawia dla wdowy lub wdowca ubiegających się o rentę rodzinną po zmarłym małżonku.

Zobacz także: Kiedy rodzice uprawnieni są do renty rodzinnej

Prawo do renty rodzinnej przysługuje małżonkowi, który do dnia śmierci współmałżonka pozostawał z nim we wspólności małżeńskiej, jeśli:

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na wysokość renty rodzinnej ma wpływ wysokość emerytury lub renty z tytuu niezdolności do pracy, która przysługiwałaby zmarłemu. Fot. Fotolia
Na wysokość renty rodzinnej ma wpływ wysokość emerytury lub renty z tytuu niezdolności do pracy, która przysługiwałaby zmarłemu. Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama