REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Renta rodzinna Vademecum

Ewa Ryś
Na wysokość renty rodzinnej ma wpływ wysokość emerytury lub renty z tytuu niezdolności do pracy, która przysługiwałaby zmarłemu. Fot. Fotolia
Na wysokość renty rodzinnej ma wpływ wysokość emerytury lub renty z tytuu niezdolności do pracy, która przysługiwałaby zmarłemu. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Renta rodzinna przysługuje w razie śmierci osoby uprawnionej do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Wysokość renty rodzinnej zależy od wysokości emerytury lub renty, która przysługiwałaby zmarłemu.

Kto ma prawo do renty rodzinnej

Prawo do renty rodzinnej przysługuje po określonej przez przepisy prawa grupie osób. Renta rodzinna przysługuje członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Jeśli osoba zmarła nie miała ustalonego prawa do tych świadczeń, ale przy najmniej spełniała wymagane do ich uzyskania, jej najbliżsi także otrzymają rentę rodzinną. Przyjmuje się, w takim przypadku, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy.

REKLAMA

Ponadto prawo do renty rodzinnej przysługuje członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne.

Zobacz także: Wszystko co warto wiedzieć o rencie rodzinnej

Zobacz także: Komu przysługuje renta rodzinna

Prawo do renty rodzinnej mają dzieci. Przy czym prawo nie rozgranicza uprawnienia do renty rodzinnej dzieci własnych czy adoptowanych. Bowiem do renty rodzinnej mają prawo: dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci  przysposobione. Dzieci mają prawo do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu do ukończenia 16 roku życia lub 25 roku życia, jeśli się uczą . Bez względu na wiek, dzieci mają prawo do renty rodzinnej, jeśli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed 16 rokiem życia lub w czasie nauki w szkole do ukończenia 25 roku życia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Kiedy dzieci mają prawo do renty rodzinnej

Wnuki po swoich zmarłych dziadkach mają prawo do renty rodzinnej, jeśli w pierwszej kolejności spełnią wymagania stawiane dzieciom ubiegającym się o rentę rodzinną. Kolejnym warunkiem uzyskania renty przez wnuki jest fakt, iż zostały przyjęte na wychowanie co najmniej na rok przed śmiercią ubezpieczonego (emeryta lub rencisty), chyba że śmierć była następstwem wypadku. Wnuki ponadto nie mają prawa do renty po zmarłych rodzicach, a gdy rodzice żyją, jeśli nie mogą zapewnić im utrzymania.

Zobacz także: Kiedy wnuki są uprawnione do renty rodzinnej

Rodzice po zmarłych dzieciach mogą ubiegać się o rentę rodzinną. Rodzice mają prawo do renty rodzinnej, jeżeli ubezpieczony bezpośrednio przed śmiercią przyczyniał się do ich utrzymania a ponadto spełniają warunki takie jakie prawo stawia dla wdowy lub wdowca ubiegających się o rentę rodzinną po zmarłym małżonku.

Zobacz także: Kiedy rodzice uprawnieni są do renty rodzinnej

Prawo do renty rodzinnej przysługuje małżonkowi, który do dnia śmierci współmałżonka pozostawał z nim we wspólności małżeńskiej, jeśli:

  • osiągnął wiek 50 lat lub jest niezdolny do pracy, albo
  • wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku, które nie ukończyło 16 lat, a gdy kształci się w szkole – 18 lat, lub
  • sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej,
  • osiągnął wiek 50 lat lub stał się niezdolny do pracy po śmierci współmałżonka w czasie nie dłuższym niż 5 lat od jego śmierci albo od zaprzestania wychowywania dzieci, wnuków lub rodzeństwa bądź innych dzieci uprawnionych do renty rodzinnej.

Zobacz także: Kiedy rozwiedziona ma prawo do renty rodzinnej po zmarłym byłym mężu

Wysokość renty rodzinnej

Na wysokość renty rodzinnej ma wpływ wysokość emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, która przysługiwałaby zmarłemu. Wysokość renty rodzinnej wynosi dla jednej osoby uprawnionej 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu, dla dwóch osób uprawnionych  renta rodzinna wynosi 90 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu. Natomiast  dla trzech i więcej osób uprawnionych renta wynosi 95 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.

Zobacz także: W jakiej wysokości wypłacana jest renta rodzinna

Do renty rodzinnej może być uprawnionych więcej osób. W takim przypadku wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna, która dzielona jest w równych częściach między uprawnionych.

Zobacz także: Kiedy renta rodzinna ulega podziałowi

Wniosek o rentę rodzinną

W celu uzyskania renty rodzinnej członkowi rodzinny zmarłego muszą złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek o rentę rodzinną ma swój formularz ZUS Rp-2.

Zobacz także: Jak napisać wniosek o rentę rodzinną

Prawo do wypadkowej renty rodzinnej przysługuje, w razie gdy śmierć członka rodziny, po którym otrzymują rentę nastąpiła w skutek choroby zawodowej lub wypadku przy pracy. Prawo do wypadkowej renty rodzinnej mają małżonek, dzieci, wnuki, rodzeństwo oraz rodzice. Wniosek o wypadkową rentę rodzinną składa się w dowolnej jednostce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz także: Jak złożyć wniosek o wypadkową rentę rodzinną

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
35-godzinny tydzień pracy zamiast 40-godzinnego, wynagrodzenie się nie zmniejsza. Pierwsze miasto w Polsce wprowadza zmiany

Urząd miejski w Lesznie wprowadza zmiany. Od 1 lipca urzędnicy będą pracować 35 godzin tygodniowo, a wysokość wynagrodzenia się nie zmniejszy. Wymiar urlopu wypoczynkowego również nie ulegnie zmianie.

Klauzula wyjścia ze stosowania reguły wydatkowej. Zmianami w budżecie 2025 r. 19 czerwca zajmie się Rada Ministrów

Zmieniona zostanie klauzula wyjścia ze stosowania reguły wydatkowej. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy dotyczącej budżetu państwa na 2025 r., którym 19 czerwca zajmie się Rada Ministrów. Pojawią się także inne zmiany.

Zbyt duży wzrost płacy minimalnej. Jest pilna potrzeba zmian

Wzrost płacy minimalnej w 2025 roku o 7,6% jest konsekwencją uwzględnienia przez rząd obowiązujących jeszcze mechanizmów ustawy. Zdaniem przedsiębiorców, jest pilna potrzeba wdrożenia przepisów dyrektywy o adekwatnych wynagrodzeniach, które zwiążą wysokość minimalnego wynagrodzenia z połową przeciętnej płacy lub 60% mediany wynagrodzeń.

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych i opiekunów w 2024 i 2025 roku

Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o różnego rodzaju świadczenia i dodatki. Prezentujemy zestawienie najważniejszych form wsparcia i niezbędne kryteria do ich uzyskania.

REKLAMA

Jaka ochrona przysługuje sygnaliście

Okazuje się, że ochrona sygnalistów jest bardzo szeroka, wręcz niedookreślona, ponieważ przepis zawiera katalog otwarty. W szczególności sygnaliście przysługuje ochrona stosunku pracy, ochrona przed mobbingiem, dyskryminacją, zmianą warunków pracy i płacy.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

ZUS: Nowe możliwości dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób może skorzystać z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

REKLAMA

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

REKLAMA