REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Alimenty na byłą żonę, męża. Czy i do kiedy trzeba płacić?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Alimenty na byłą żonę, męża. Czy i do kiedy trzeba płacić?
Alimenty na byłą żonę, męża. Czy i do kiedy trzeba płacić?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy w przypadku rozwodu istnieje obowiązek płacenia alimentów na byłego małżonka? Jak długo trzeba płacić zasądzone alimenty? Prezentujemy najważniejsze zasady i terminy.

Rozwód z orzeczeniem lub bez orzeczenia o winie

Pozew rozwodowy do sądu może wnieść każdy z małżonków, jeżeli nastąpił między nimi trwały i zupełny rozkład pożycia.

REKLAMA

Orzekając rozwód sąd orzeka m. in. o tym czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia.

Na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha jednak orzekania o winie. Skutki takiego rozwiązania są takie, jakby żaden z małżonków winy nie ponosił.

Wina rozkładu pożycia ma istotne znaczenie dla późniejszego obowiązku uiszczania alimentów. 

Alimenty dla małżonka w niedostatku

REKLAMA

Otóż małżonek, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia może żądać alimentów, jeżeli znajduje się w niedostatku. W takim przypadku zakres świadczeń powinien odpowiadać usprawiedliwionym potrzebom małżonka uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy wprost nie określają pojęcia „niedostatku”. „Niedostatek stanowiący podstawę zasądzenia alimentów na rzecz rozwiedzionego małżonka (art. 60 § 1 k.r.o.) ma charakter względny, stąd małżonek domagający się alimentów winien w pełni wykorzystać wszystkie możliwości w celu uzyskania dochodów niezbędnych do zaspokojenia usprawiedliwionych własnych potrzeb” – uznał Sąd Apelacyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 10 lutego 2004 r. (I ACa 1422/2003).

Alimenty od małżonka wyłącznie winnego

W sytuacji, gdy jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, to małżonek niewinny może żądać od niego alimentów, jeżeli rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie jego sytuacji. Nie jest tu wymagane istnienie niedostatku. 

Przykład

W praktyce zatem w przypadku orzeczenia rozwodu z wyłącznej winy jednego z małżonków alimentów może żądać tylko drugi małżonek.

Jak długo trzeba płacić alimenty po rozwodzie?

Jeżeli obowiązek płacenia alimentów spoczywa na małżonku, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, to co do zasady wygasa on z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu. Termin ten ulega przedłużeniu tylko ze względu na wyjątkowe okoliczności. 

Stanowi o tym art. 60&3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

REKLAMA

Obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Jednakże gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni.

„Art. 60 § 3 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (….) w zakresie, w jakim stanowi, że wynikający z art. 60 § 1 tego kodeksu obowiązek dostarczania przez rozwiedzionego małżonka, który został uznany za winnego rozkładu pożycia, środków utrzymania drugiemu rozwiedzionemu małżonkowi, nie wygasa wskutek upływu czasu, jest zgodny z art. 64 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i z nakazem urzeczywistniania zasad sprawiedliwości społecznej wyrażonym w art. 2 Konstytucji” – uznał Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 11 kwietnia 2006 r. (sygn. akt SK 57/04).

Pamiętajmy jednak, iż śmierć któregoś z małżonków powoduje wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego.

Ważne

Obowiązek ten zawsze wygasa również z chwilą zawarcia przez małżonka uprawnionego nowego małżeństwa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(7)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • OszuściSądowi
  2023-10-26 10:11:56
  Tyle że dług alimentacyjny jest bezprawny bo małżonkowie mają ustawowy majątek wspólny zgodnie z KRIO art31 który wyklucza możliwość istnienia jednoczesnego długu pomiędzy małżonkami i ustawowego wspólnego majątku. W praktyce tworząc dług alimentacyjny sędzia łamie prawo czyli KRIO art31, z którego jasno wynika że dług alimentacyjny może być spłacany z wynagrodzenia obydwu małzonków.....Sędzia tworząc dług oszukuje małżonków i społeczeństwo na korzyść Komornika i powoduje że małżonek zmuszony jest do niekorzystnego rozporządzania swoim majątkiem (art286KK) Zgodnie z treścią tego przepisu: § 1. Kto (sędzia), w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (na rzecz komornika sądowego), doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
  0
 • Skandal
  2023-10-26 10:28:10
  W praktyce uznany za winnego małzonek staje się nim bo nie zgadzał na nieprawdziwe zarzuty z pozwu ani na rozwód (czyli pozbawianiu nabytych praw )....A sądowi bardzo zależy na rozwodzie i go wymusza bezprawnie bo dzieki temu ma zlecenia rozwodowo-alimentacyjne i daje zysk komornikowi sądowemu w postaci procentu od spłacanej kwoty.... Obecnie dług sięga w kraju 14 mld zł czyli sedzia komornikowi przyznaje 25 % z tej kwoty czyli prawie 3 mld zł ... na tym polega oszukańczy biznes alimentacyjny a tzw dobro dzieci staje się tylko pretekstem.... Czy jakikolwiek artykuł na temat alimentów pokazuje jakie zyski dzięki oszustwu sądowemu czyli łamaniu KRIO art31 uzyskuje komornik sądowy ?
  0
 • OszuściIzłodziejeMajątku
  2023-10-26 10:38:30
  Najważniejsze to : 1) nie zgadzać się na alimenty 2 nie zgadzać się na żadne Postanowienie o zaspokojaniu potrzeb rodziny (to oszustwo gdyz małżonków chroni KRIO art31) 3) Nie zgadzać się na zarzuty z pozwu bo są *********** przez adwokata oszusta, 4) Nie zgadzać się na rozwód 5) Nie brać adwokata bo oszukuje i przekazuje wasze zamiary drugiej stronie a pieniądze bierze z góry bez żadnych gwarancji - w praktyce trzeba pamiętać że adwokaci mają jednocześnie kilka spraw jako obrońcy i jako oskarżyciele więc mają dogadane w swoim środowisku że pozwany zawsze przegrywa bo w przeciwnym razie mieliby chaos
  0
 • Bezprawie
  2023-10-26 10:16:16
  Zgodnie z KRIO art331 , jak ma wyglądać spłata długu alimentacyjnego ? Małżonek ma wziążć pieniądze z majątku wspólnego po to żeby przekazać je z powrotem do majątku wspólnego? A należy podkreślić że dług alimentacyjny powstaje bezprawnie za sprawą sądu w trakcie trwania ustawowego małżeństwa i jest traktowany jako powód rozwodu
  0
 • justyna
  2023-11-30 23:03:44
  Mi w podobnej sprawie pomogła Kancelaria Adwokacka Wojas Pawlak. Mega profesjonalni, rzetelni. Znają się na rzeczy
  0
 • Jan
  2023-11-29 15:17:54
  Mi w podobnej sytuacji pomógł adwokat Cejrowski z jednej z gdańskich kancelarii. Gorąco polecam. Doświadczony.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zima 2023/2024 się rozkręca. Nie chcesz być chory na święta, sprawdź jakie masz prawa. Pracodawca może zapłacić 30 000 zł kary

Upalne lato i mroźna zima to okresy, w których pracodawców obciążają dodatkowe obowiązki. To oni muszą zadbać o utrzymanie w miejscu pracy temperatury optymalnej do rodzaju wykonywanej pracy.

1500 zł grzywny za nieodśnieżony chodnik. Odszkodowanie 70 000 zł. Kto odśnieża? Jak często? [Zima 2023/2024 r.]

Kara wynika z art. 117 Kodeksu wykroczeń. To jej maksymalny wymiar. W praktyce jest mniej. Ale jest jeszcze problem odszkodowania cywilnego za wypadek przechodnia. 

Jeszcze przed 2024 r. pracodawca musi udzielić pracownikom 2 dni wolnego. Jeśli nie, grozi mu grzywna do 30 000 zł

Sprawdź komu jeszcze przed 2024 r. pracodawca musi udzielić dodatkowych dni zwolnienia od pracy. Pamiętaj, że pozostał już tylko grudzień na to, żeby je wykorzystać – później przepadną. Pracodawcy, który się nie wywiąże z obowiązku, może grozić grzywna nawet do 30 000 zł.

Styczeń i luty 2024 r. będą najlepsze do przejścia na emeryturę. Czy ty też zyskasz więcej niż 1783,82 zł?

Wysokość emerytury jest uzależniona przede wszystkim od stażu pracy i wysokości zarobków, które emeryt uzyskiwał pracując. Jednak nie tylko od tego. Zawsze przed podjęciem decyzji o zmianie statusu z pracownika na emeryta należy się dodatkowo zastanowić, który moment w roku będzie tym najkorzystniejszym na przejście na emeryturę, biorąc pod uwagę tablice trwania życia, waloryzację, a także tzw. trzynastki i czternastki.

REKLAMA

Podwyżka renty socjalnej do 4300 zł, podwyższa świadczenie wspierające do 9460 zł. Jest to realne?

Sejm pracuje nad projektem obywatelskim ustawy wprowadzającej podwyżkę renty socjalnej do równowartości minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2024 r. wynosi 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. 4300 zł brutto.

350 tys. godzin dodatkowych zajęć sportowych dla uczniów. Jakie zmiany na lekcjach WF w 2024 r.?

Profilaktyka prozdrowotna w szkołach bardzo ważnym zadaniem w 2024 r. MEiN i AWF będą ściśle współpracować w 2024 r.

Zmiany w wymaganiach, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora szkoły lub przedszkola. Rozporządzenie opublikowano już w Dzienniku Ustaw

W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce. Sprawdź co się zmienia!

Zmiany dotyczące możliwości zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodziców. W jakich przypadkach?

Zmiany dotyczące możliwości zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodziców. Sprawdź w jakich przypadkach! Nowe przepisy są już opublikowane w dzienniku ustaw. 

REKLAMA

Nowy zasiłek dla każdego 2024 – teraz wróci idea bezwarunkowego dochodu podstawowego i wszyscy co miesiąc dostaną przelew z ZUS?

Gdyby nie pandemia, to stały zasiłek w określonej wielkości – w Polsce analizy wskazywały na 1 300 zł co miesiąc – prawdopodobnie trafiałby na konta wszystkich obywateli w kilku przynajmniej krajach Europy i świata. Być może także w Polsce, choć zapewne nie w całym kraju, ale tytułem eksperymentu w kilku najbiedniejszych regionach.

Darmowe posiłki dla pracowników od 1 listopada 2023 r. do 31 marca 2024 r. Pracownik nie może z nich zrezygnować!

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia darmowych posiłków pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych. W okresie zimowym posiłek profilaktyczny przysługuje pracownikom wykonującym ciężką pracę fizyczną na otwartej przestrzeni.

REKLAMA