REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Videotestament. Czy społeczeństwo jest na to gotowe? Jest już projekt ustawy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
videotestament, projekt
Videotestament. Czy społeczeństwo jest na to gotowe? Jest już projekt ustawy.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Do konsultacji publicznych trafił właśnie projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego. Świat się zmienia, technologie coraz śmielej wkraczają w nasze życie. Prawdopodobnie będzie dopuszczalna forma videotestamentu, tj. sporządzania testamentu ustnego za pomocą urządzeń audiowizualnych, takich jak nagrania wideo czy też tylko audio: głosu spadkodawcy. Czy już w 2025 r.? Zobaczymy.

rozwiń >

REKLAMA

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego (numer projektu: UD30, dalej jako: projekt) określa możliwość sporządzania testamentu ustnego za pomocą urządzeń audiowizualnych, takich jak nagrania wideo lub głosu spadkodawcy. Na chwilę obecną prawo nie dopuszcza takiej możliwości. Polski legislator jest jednak świadomy tego, że postęp technologiczny ma realny wpływ na nasze życie i w związku z tym regulacje prawne też powinny ulegać odpowiednim zmianom.

REKLAMA

Co ważne pomysł videotestamentu pojawił się już dawno. W 2018 r. bardzo interesującą monografię napisał na ten temat jeden z czołowych cywilistów prof. dr hab. Mariusz Załucki w swojej książce pt. "Videotestament. Prawo spadkowe wobec nowych technologii" wskazał w opisie, że: "Monografia jest próbą ustalenia wpływu rozwoju techniki na narzędzia prawne mogące posłużyć spadkodawcy do kształtowania stosunków społecznych mortis causa. Autor spogląda na dotychczasowe instrumenty będące w dyspozycji spadkodawcy, tak przez pryzmat aktualnie dostępnych form testamentu, jak również z perspektywy obecności urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk praktycznie w każdym gospodarstwie domowym. Jego zadaniem jest m.in. wytyczenie granic dla nowych rozwiązań prawnych, umożliwiających wykorzystanie powszechnie dostępnych urządzeń technicznych do celów prawnospadkowych, dla rejestracji ostatniej woli spadkodawcy. Takim instrumentem w rękach spadkodawcy może być videotestament, którego charakterystyka jest przedmiotem prowadzonych w książce badań".

Czy testament może być ustny?

Tak, testament może być ustny w szczególnych sytuacjach. Jak wynika ustawy z dnia z dnia 23 kwietnia 1964 r. (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1061, dalej jako: KC), a konkretnie z art. 925 § 1 KC: Jeżeli istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy albo jeżeli wskutek szczególnych okoliczności zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub bardzo utrudnione, spadkodawca może oświadczyć ostatnią wolę ustnie przy jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadków. § 2. Treść testamentu ustnego może być stwierdzona w ten sposób, że jeden ze świadków albo osoba trzecia spisze oświadczenie spadkodawcy przed upływem roku od jego złożenia, z podaniem miejsca i daty oświadczenia oraz miejsca i daty sporządzenia pisma, a pismo to podpiszą spadkodawca i dwaj świadkowie albo wszyscy świadkowie. § 3. W wypadku gdy treść testamentu ustnego nie została w powyższy sposób stwierdzona, można ją w ciągu sześciu miesięcy od dnia otwarcia spadku stwierdzić przez zgodne zeznania świadków złożone przed sądem. Jeżeli przesłuchanie jednego ze świadków nie jest możliwe lub napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd może poprzestać na zgodnych zeznaniach dwóch świadków.

Ważne

Testament ustny jest często fałszowany!

Ustne oświadczenie woli spadkodawcy często powoduje problemy dowodowe w praktyce sądowej. W doktrynie, na podstawie obserwacji praktyki sądowej, wskazuje się, że przypadki fałszowania testamentów ustnych są znacznie częstsze niż w przypadku innych rodzajów testamentów. Proponowany projekt zakłada modyfikację warunków określonych w art. 952 § 1 KC, które umożliwiają sporządzenie testamentu ustnego. Ta zmiana ma na celu ograniczenie prób fałszowania testamentów ustnych oraz dostosowanie prawnych przesłanek tej formy rozrządzenia na wypadek śmierci do przyjętych kryteriów.

Videotestament formą testamentu ustnego?

Dzięki postępowi technologicznemu stało się możliwe tworzenie testamentów ustnych za pomocą urządzeń audiowizualnych, takich jak nagrania wideo lub głosowe spadkodawcy. W praktyce często zdarza się, że testatorzy podejmują decyzję o sporządzeniu testamentu w ostatnich chwilach życia, kiedy złożenie go w tradycyjnej formie ustnej może być niemożliwe z powodu braku wystarczającej liczby świadków, którzy zapamiętaliby i potwierdzili treść testamentu. Sporządzenie testamentu w formie pisemnej lub notarialnej może być również utrudnione, na przykład ze względu na nagłość wydarzenia zagrażającego życiu. W takiej sytuacji idealną formą wydaje się nagranie głosowe spadkodawcy czy nagranie wideo.

Testament ustny audiowizualny [PROJEKT] 2025

Projekt ustawy zakłada wprowadzenie art. 952 § 1 zn. 1 k.c., który reguluje nową formę sporządzania testamentu ustnego – testament ustny audiowizualny. Taki testament będzie nagrywany za pomocą urządzenia rejestrującego obraz i dźwięk na trwałym nośniku informacji, umożliwiającym ich późniejsze odtworzenie. Dzięki temu osoby znajdujące się w sytuacji zagrożenia życia będą mogły łatwiej sporządzić testament. Większa liczba dostępnych form testamentów ułatwi testatorowi rozrządzenie własnym majątkiem w razie śmierci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ryzyko sfałszowania testamentu ustnego audiowizualnego za pomocą sztucznej inteligencji

Oczywiście istnieje ryzyko fałszowania takich testamentów, na przykład za pomocą sztucznej inteligencji. Musimy sobie więc zdać sprawę, że taka regulacja m mieć naprawdę szczególny charakter. Testament ustny audiowizualny będzie traktowany jako forma szczególna, a nie zwykła, podobnie jak testament ustny sporządzany w obecności świadków. Sąd będzie oceniał stan świadomości i wolności testatora w chwili sporządzania testamentu.

Ważne

JAK NAGRAĆ VIDEOTESTAMENT?

Pojęcie trwałego nośnika jest zdefiniowane w przepisach szczególnych, a sądy będą miały możliwość elastycznego określania, na czym polegało zarejestrowanie obrazu i dźwięku w danym przypadku. Nagranie może być dokonane zarówno przez samego testatora, jak i przez inną osobę. Spadkodawca powinien podać w oświadczeniu miejsce i datę sporządzenia testamentu, przy czym obecność świadków nie będzie konieczna. Każda osoba mająca dostęp do trwałego nośnika informacji, na którym utrwalono testament ustny audiowizualny, będzie zobowiązana dostarczyć go do sądu w ciągu miesiąca od jego sporządzenia lub trzech miesięcy od śmierci spadkodawcy. Sąd sporządzi protokół z odtworzenia takiego testamentu, stosując dotychczasowe przepisy dotyczące protokołu otwarcia i ogłoszenia testamentu. Nośnik będzie przechowywany w sejfie sądu.

Likwidacja instytucji testamentu podróżnego

W projekcie zdecydowano się na usunięcie instytucji testamentu podróżnego z systemu prawnego. Brak jest bowiem zainteresowania sporządzaniem testamentów podróżnych i prawdopodobnie niewiele osób wie o takiej możliwości. Warto dodać, że na wątpliwości oraz sens istnienia tego rodzaju testamentu zwraca się uwagę nie tylko w Polsce, ale i w krajach, gdzie przepisy przewidują podobne regulacje.

Kiedy ustawa wejdzie w życie?

Trwa etap legislacyjny. Według informacji z Rządowego Centrum Legislacji, projekt ustawy jest w trakcie opiniowania. Planowane jest, że ustawa wejdzie w życie miesiąc po jej ogłoszeniu.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia wielka debata prezydencka 2025? Druga tura pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę?

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

REKLAMA

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? [Druga tura]

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki?

Grozi Ci grzywna 81 tys. zł lub 10% obrotu. Nowe unijne prawo uderzy w tysiące polskich firm

Już za chwilę tysiące firm w Polsce mogą stanąć przed poważnym zagrożeniem – nowa unijna dyrektywa EAA oznacza obowiązkowe zmiany, których zignorowanie może skończyć się katastrofą finansową. Kary sięgają nawet 10% rocznego obrotu lub ponad 81 tys. zł. Wystarczy jedna skarga klienta, by urzędnicy wszczęli kontrolę i nałożyli sankcje. Masz czas tylko do 28 czerwca 2025 r. Potem może być za późno.

Czternasta emerytura w 2025 r. Jaka kwota brutto - netto: najniższa emerytura, czy Rada Ministrów da więcej? Kiedy wypłata?

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2025 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak w poprzednich dwóch latach. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2025 r., opublikowanych 20 maja 2025 r. Najprawdopodobniej "czternastka" wyniesie w 2025 roku 1878,91 zł brutto (ok. 1709,81 złotych netto), a więc tyle, ile wynosi najniższa emerytura. Choć ustawa daje Radzie Ministrów prawo podwyższenia tej kwoty.

REKLAMA

Jeśli Trzaskowski wygra wybory na Prezydenta Polski, co z prezydenturą Warszawy?

Jeżeli Rafał Trzaskowski wygra wybory na Prezydenta Polski, nie może być jednocześnie prezydentem Warszawy. Zakazuje tego Konstytucja RP. Co z prezydenturą stolicy? Mieliśmy już taki przypadek w historii.

Resort zdrowia: kamery w gabinetach lekarskich, przebieralniach, na sali operacyjnej - nawet bez zgody pacjenta

Przepisy dotyczące monitoringu w placówkach medycznych wywołały gorącą dyskusję, która wciąż trwa, ponieważ wciąż Rzecznik Praw Obywatelskich broni praw pacjentów, a Ministerstwo Zdrowia powołuje się na konieczność ich bezpieczeństwa i nie chce zmian. Z jednej strony celem przepisów jest rzeczywiście zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów, a z drugiej – pojawiają się poważne obawy o naruszenie prawa do prywatności i ochrony danych osobowych. Ten problem wraca, szczególnie mając na uwadze ostatnie okoliczności i śmierć lekarza w jednym z krakowskich szpitali, po ataku pacjenta.

REKLAMA