| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zachowek i dział spadku > Pozbawienie prawa do zachowku w prawie niemieckim

Pozbawienie prawa do zachowku w prawie niemieckim

Problem zachowku powstaje wtedy, jeżeli uprawnieni do zachowku, a należą do nich tylko zstępni, małżonek oraz rodzice spadkodawcy, zostali wydziedziczeni przez spadkodawcę przez rozporządzenie na wypadek śmierci - testament albo umowę spadkową. Jakie są przesłanki pozbawienia prawa do zachowku w prawie niemieckim?

Niemiecki kodeks cywilny  inaczej jak polski kodeks cywilny nie używa pojęcia wydziedziczenia w przypadku pozbawienia zachowku. W Niemczech bardzo rozpowszechniony jest wspólny testament małżonków, tzw. Berliner Testament albo umowa spadkowa, w których małżonkowie ustanawiają się wzajemnie jako jedynych spadkobierców na wypadek zgonu jednego z nich. Powoduje to wydziedziczenie wszystkich innych spadkobierców ustawowych.

Ograniczenie swobody testowania potwierdził Związkowy Sąd Konstytucyjny (Bundesverfassungsgericht, Az.: 1 BvR 1644/00 i 1 BvR 188/03). Sąd ten uznał, że niezbywalne i niezależne od potrzeb materialnych  prawo dzieci do udziału w spadku jest gwarantowane przez art. 14 ust 2 zd. 1 (prawo dziedziczenia) w związku z art. 6 ust. 1 (ochrona małżeństwa i rodziny) niemieckiej Konstytucji, a więc nie tylko zgodne z konstytucją.

Pozbawienie prawa do zachowku osób najbliższych

Spadkodawca może tylko w wyjątkowych przypadkach pozbawić zachowku dzieci, małżonka albo rodziców. § 2333 BGB ust. 1 (niem. kodeks cywilny) przewiduje, że spadkodawca może pozbawić zstępnego ( dziecka) zachowku jeżeli on:

  1. czyha na życie spadkodawcy, jego dziecka albo najbliższej mu osoby,
  2. popełnił zbrodnię albo umyślne ciężkie przestępstwo przeciwko powyżej wymienionym osobom,
  3. z zamiarem złej woli uchylał się od płacenia ustawowych alimentów dla spadkodawcy,
  4. został prawomocnie skazany z powodu umyślnego popełnienia czynu karalnego na przynajmniej jeden rok więzienia bez warunkowego zawieszenia. Popełnienie tego czynu powoduje, że udział w spadku dziecka nie jest dla spadkodawcy do zaakceptowania.

Dotyczy to też przypadku   prawomocnego zarządzenia  umieszczenia zstępnego w zakładzie psychiatrycznym albo w zakładzie odwykowym za popełnienie ciężkiego  umyślnego czynu karalnego. § 2333 ust. 2 BGB stanowi, że powyższy ustęp przepisu stosuje się do zachowku dla rodziców i małżonka.

Powyższe przyczyny są uregulowane wyczerpująco, co oznacza że nie mogą one być rozszerzone albo stosowane analogicznie do innych podobnych przypadków, a więc pozbawienie zachowku w innych przypadkach nie jest prawnie dopuszczalne.

Zobacz również: Zachowek - ile komu się należy i jak go uzyskać?

W jaki sposób można pozbawić prawa do zachowku?

Spadkodawca  może pozbawić spadkobiercę  zachowku tylko w rozporządzeniu na wypadek śmierci (testament albo umowa spadkowa)  z podaniem przyczyn istniejących w chwili sporządzania testamentu. Pozbawienie  spadkobiercy  prawa do zachowku powoduje, że jego dziecko albo dzieci (zstępni) nabywają prawa do zachowku.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »