Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozbawienie prawa do zachowku w prawie niemieckim

Paul Ostrowski
Adwokat i notariusz
Pozbawienie prawa do zachowku w prawie niemieckim. / Fot. Fotolia
Pozbawienie prawa do zachowku w prawie niemieckim. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Problem zachowku powstaje wtedy, jeżeli uprawnieni do zachowku, a należą do nich tylko zstępni, małżonek oraz rodzice spadkodawcy, zostali wydziedziczeni przez spadkodawcę przez rozporządzenie na wypadek śmierci - testament albo umowę spadkową. Jakie są przesłanki pozbawienia prawa do zachowku w prawie niemieckim?

Niemiecki kodeks cywilny  inaczej jak polski kodeks cywilny nie używa pojęcia wydziedziczenia w przypadku pozbawienia zachowku. W Niemczech bardzo rozpowszechniony jest wspólny testament małżonków, tzw. Berliner Testament albo umowa spadkowa, w których małżonkowie ustanawiają się wzajemnie jako jedynych spadkobierców na wypadek zgonu jednego z nich. Powoduje to wydziedziczenie wszystkich innych spadkobierców ustawowych.

REKLAMA

Ograniczenie swobody testowania potwierdził Związkowy Sąd Konstytucyjny (Bundesverfassungsgericht, Az.: 1 BvR 1644/00 i 1 BvR 188/03). Sąd ten uznał, że niezbywalne i niezależne od potrzeb materialnych  prawo dzieci do udziału w spadku jest gwarantowane przez art. 14 ust 2 zd. 1 (prawo dziedziczenia) w związku z art. 6 ust. 1 (ochrona małżeństwa i rodziny) niemieckiej Konstytucji, a więc nie tylko zgodne z konstytucją.

Pozbawienie prawa do zachowku osób najbliższych

Spadkodawca może tylko w wyjątkowych przypadkach pozbawić zachowku dzieci, małżonka albo rodziców. § 2333 BGB ust. 1 (niem. kodeks cywilny) przewiduje, że spadkodawca może pozbawić zstępnego ( dziecka) zachowku jeżeli on:

 1. czyha na życie spadkodawcy, jego dziecka albo najbliższej mu osoby,
 2. popełnił zbrodnię albo umyślne ciężkie przestępstwo przeciwko powyżej wymienionym osobom,
 3. z zamiarem złej woli uchylał się od płacenia ustawowych alimentów dla spadkodawcy,
 4. został prawomocnie skazany z powodu umyślnego popełnienia czynu karalnego na przynajmniej jeden rok więzienia bez warunkowego zawieszenia. Popełnienie tego czynu powoduje, że udział w spadku dziecka nie jest dla spadkodawcy do zaakceptowania.

REKLAMA

Dotyczy to też przypadku   prawomocnego zarządzenia  umieszczenia zstępnego w zakładzie psychiatrycznym albo w zakładzie odwykowym za popełnienie ciężkiego  umyślnego czynu karalnego. § 2333 ust. 2 BGB stanowi, że powyższy ustęp przepisu stosuje się do zachowku dla rodziców i małżonka.

Powyższe przyczyny są uregulowane wyczerpująco, co oznacza że nie mogą one być rozszerzone albo stosowane analogicznie do innych podobnych przypadków, a więc pozbawienie zachowku w innych przypadkach nie jest prawnie dopuszczalne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Zachowek - ile komu się należy i jak go uzyskać?

W jaki sposób można pozbawić prawa do zachowku?

REKLAMA

Spadkodawca  może pozbawić spadkobiercę  zachowku tylko w rozporządzeniu na wypadek śmierci (testament albo umowa spadkowa)  z podaniem przyczyn istniejących w chwili sporządzania testamentu. Pozbawienie  spadkobiercy  prawa do zachowku powoduje, że jego dziecko albo dzieci (zstępni) nabywają prawa do zachowku.

Z dniem dnia 1.01.2010 r. zmodernizowane zostały reguły dopuszczające pozbawienia prawa do zachowku.  Pomimo tej modernizacji niezmienione jednak zostało pojęcie „czyhanie na życie…”, które nie jest znane nawet prawu karnemu. Związkowy Sąd Konstytucyjny określił to pojęcie jako czyn uprawionego do zachowku, przez który zamierza on doprowadzić do zgonu spadkodawcy i innych chronionych przez ten przepis osób, przy czym  nie chodzi tutaj o zawinienie w sensie prawa karnego. Ma to ten skutek, że chory psychicznie, który z „naturalnym” zamiarem  dąży do spowodowania zgonu spadkodawcy może być pozbawiony prawa do zachowku (Bundesverfassungsgericht, AZ.: 1 BvR 1644/00).

Dotyczy to też usiłowania i pomocy. Wystarczające jest też na podstawie orzecznictwa same przygotowanie. Czynny żal w myśl prawa karnego nie powoduje ustania przyczyny do pozbawienia prawa do zachowku.

Zgodnie z § 2337 BGB prawo do pozbawienia zachowku wygasa  przez przebaczenie. Odpowiednie postanowienie, w którym spadkodawca zarządził pozbawienie praw do zachowku staje się nieskuteczne.

Zobacz też: Przedawnienie roszczenia o zachowek

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kiedy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy? W jakiej wysokości wypłacana jest odprawa ekonomiczna?

  Jak ustala się wynagrodzenie za wykonaną pracę? Kiedy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy? W jakiej wysokości wypłacana jest odprawa ekonomiczna?

  Za co pracownik ponosi odpowiedzialność porządkową? Jakie są konsekwencje wyrządzenia szkody pracodawcy?

  Za co pracownik ponosi odpowiedzialność porządkową? Jakie są konsekwencje wyrządzenia szkody pracodawcy? Sprawdź co grozi pracownikowi!

  Jak reagować w sytuacji doświadczania mobbingu? Jak są rodzaje dyskryminacji?

  Czym jest mobbing? Jak reagować w sytuacji doświadczania mobbingu? Jak są rodzaje dyskryminacji?

  Zatrudnianie pracowników młodocianych. Sprawdź aktualnie obowiązujące przepisy

  Kto jest pracownikiem młodocianym w rozumieniu przepisów prawa pracy? W jaki sposób zatrudnić osobę młodocianą? le dni urlopu wypoczynkowego przysługuje młodocianemu w pierwszym roku pracy?

  REKLAMA

  Jak rozróżnić umowę o pracę od umowy cywilnoprawnej

  Jak rozróżnić umowę o pracę od umowy cywilnoprawnej? Prawne podstawy świadczenia pracy można podzielić na dwie grupy, tj. na zatrudnienie pracownicze, oparte na przepisach prawa pracy oraz na tzw. zatrudnienie niepracownicze.

  Wypadek przy pracy: Koszty związane z ustalaniem okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy ponosi pracodawca

  Koszty związane z ustalaniem okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy ponosi pracodawca. Sprawdź co możesz zrobić gdy ulegniesz wypadkowi. 

  Twój pracodawca naruszył przepisy prawa pracy? Sprawdź jak skutecznie złożyć skargę, żeby pracodawca nie wiedział kto ją złożył

  Twój pracodawca naruszył przepisy prawa pracy? Jako pracownik masz prawo do dochodzenia swoich praw przed sądem pracy. Możesz również złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy.

  1000 zł przez rok lub 500 zł przez dwa lata na dziecko. Wsparcie nie zależy od dochodów rodziny

  1000 zł przez rok lub 500 zł przez dwa lata na dziecko, czyli łącznie 12 tyś zł mogą otrzymać rodzice lub opiekunowie. RKO przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca.

  REKLAMA

  Za nieokazanie i nieudostępnienie do kontroli urządzenia, na którym zainstalowana jest aplikacja mobilna - 12 000 zł! Taksówki zamawiane na aplikacje na nowych zasadach! Czy będzie bezpieczniej?

  Bezpieczniej w taksówkach zamawianych na aplikacje! Nowe przepisy już obowiązują. Dokładna weryfikacja tożsamości potencjalnych kierowców to niejedyna zmiana. Sprawdź co się zmienia! 

  200 tys. zł na zorganizowanie pracowni komputerowych. Termin na złożenie wniosków mija 6 października 2023 r.

  200 tys. zł na zorganizowanie pracowni komputerowej - tyle otrzymają JST. Powstanie aż 50 pracowni komputerowych.

  REKLAMA