REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Konsument, Pozew

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pułapki prawne w umowie sprzedaży – cz. 1

Zawierając umowę sprzedaży powinniśmy mieć świadomość jakie pułapki prawne mogą na nas czyhać. Skutki naszej umowy mogą zależeć nie tylko do jej treści lecz również od tego kto jest sprzedawcą.

Czy dziecko może samo dokonywać zakupów?

Dzieci stanowią dużą grupę konsumentów. Jednak nie zawsze mogą same dokonywać zakupów. Co mogą zrobić rodzice niezadowoleni z zakupu dziecka?

Nieznane miejsce pobytu pozwanego

Składając do sądu pozew lub wniosek należy wskazać adres strony pozwanej, pod który będzie możliwe przesłanie przez sąd korespondencji. Ma to na celu zapoznanie się drugiej strony z treścią pisma oraz ustosunkowanie się do żądań strony. Oczywiście sytuacja jest prosta, gdy znany jest adres zamieszkania lub miejsce pracy strony przeciwko, której osoba chce wystąpić na drogę sądową. Problem pojawia się w sytuacji, gdy nie można takiego miejsca wskazać i nie można tego ustalić.

Jak napisać pozew o sprostowanie świadectwa pracy?

Wraz z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy. W razie błędów w świadectwie pracy, pracownik może wystąpić do pracodawcy o jego sprostowanie.

REKLAMA

Czy reklamacja przecenionego towaru jest możliwa?

Wakacje to czas wyprzedaży i przecen. Czy kupno przecenionego towaru oznacza, że nie będziemy mogli skorzystać z prawa do reklamacji? Jaki wpływ ma przecena na reklamację?

Ile czasu powinna trwać reklamacja?

Sprzedawca ma obowiązek przyjąć reklamację do rozpatrzenia, dać odpowiedź klientowi oraz uczynić zadość jego roszczeniu, jeżeli jest zasadne. Ile jednak czasu powinna trwać procedura reklamacyjna?

Jak napisać pozew o zadośćuczynienie z tytułu mobbingu?

Jeżeli stałeś się ofiarą mobbingu w pracy, możesz złożyć pozew o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. W pozwie musimy określić nasze żądania, uzasadnić je oraz powołać dowody popierające nasze stanowisko.

Jak napisać pozew o przywrócenie do pracy?

Jeżeli zostaniemy niesłusznie zwolnieni z pracy, możemy domagać albo uznania wypowiedzenia za bezskuteczne albo przywrócenia do pracy. Dodatkowo, możemy żądać odszkodowania za okres pozostawania bez pracy. Aby to uczynić musimy złożyć pozew do sądu rejonowego.

REKLAMA

Czy mieszkaniec może domagać się usunięcia reklamy zasłaniającej okna?

Powszechność korzystania przez reklamodawców z tzw. reklamy wielkoformatowej skutkowała, częstym jej umieszczaniem na budynkach mieszkalnych, a w skrajnych przypadkach całkowitym przesłonięciem widoku „z okna” takiego budynku przez płachty, na których takie reklamy są umieszczone.

Od 1 lipca odszkodowanie za spóźniony pociąg

Od 1 lipca PKP będą zmuszone do wypłaty odszkodowań za spóźnione pociągi.

Odszkodowanie za zmarnowany urlop. Jak je uzyskać?

Odszkodowanie jest jednym z możliwych roszczeń w przypadku zmarnowanego urlopu. Poszkodowani turyści mogą żądać od biura podróży odszkodowania, a nawet zadośćuczynienia za zmarnowany urlop. Jak dochodzić swoich roszczeń?

Klienci pozywają zbiorowo PZU Życie

Niezgodną z prawem definicję zawału serca zarzucają ubezpieczycielowi jego klienci i idą z pozwem zbiorowym do sądu – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Senior i usługi: Nie dajmy się złapać na marketingowe chwyty

Jakie zabiegi stosują producenci i sprzedawcy, by skusić nas do zakupu konkretnych produktów? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy codziennych zakupach.

Senior i usługi: Zlecenie usługi

Konsumentem jest każdy z nas, również wtedy gdy zamawia/zleca usługę. Może to być oddanie spodni do pralni albo telewizora do naprawy. Konsumentami jesteśmy także u fryzjera i dentysty.

Senior i usługi: Zakupy z katalogu (na odległość)

Zawarcie umowy nie zawsze odbywa się przy jednoczesnej obecności sprzedawcy i kupującego. Możliwe są także inne formy sprzedaży, jak na przykład zamówienie na podstawie katalogu wysyłkowego, zamówienie złożone drogą mailową lub na formularzu wydrukowanym w reklamie prasowej.

Senior i usługi: Oferty składane przez telefon

Konsumenci są, niestety, narażeni na wiele nieuczciwych praktyk. Jednym z przykładów jest informowanie o rzekomej wygranej: może to być wycieczka albo luksusowy towar czy duża kwota pieniędzy. Do każdej informacji o wygranej należy podchodzić sceptycznie i przede wszystkim przypomnieć sobie, czy aby na pewno zgłaszaliśmy swój udział w jakimś konkursie.

Senior i usługi: Zaliczka i zadatek

Kiedy jednym z warunków umowy jest dokonanie przedpłaty lub wpłaty części ustalonej ceny, konsument powinien mieć pewność, czy ta przedpłata to zaliczka, czy może zadatek. Różnica między zadatkiem i zaliczką jest poważna, zwłaszcza, jeśli chodzi o skutki ewentualnego niedotrzymania warunków umowy.

Senior w sklepie: Oznakowanie żywności

Etykiety produktów spożywczych zawierają bardzo dużo cennych informacji. Zanim produkt wyląduje w koszyku, warto sprawdzić czy przypadkiem nie zawiera zbyt dużo soli, cukru czy tłuszczu.

Senior w sklepie: Oznakowanie wyrobów włókienniczych

Wyroby włókiennicze produkowane są z różnych materiałów (uwaga alergicy!), dlatego trzeba je prać, suszyć i prasować w różny sposób. Instrukcję zawiera etykieta lub wszywka.

Senior w sklepie: Oznakowanie zabawek

Wszystkim nam zależy na bezpieczeństwie dzieci. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę na oznakowanie zabawek. Kontrole wykazują, że wiele zabawek nie spełnia przewidzianych przepisami wymagań.

Senior w sklepie: Oznakowanie obuwia

Buty są jednym z najczęściej reklamowanych produktów. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, kupując buty należy zwracać uwagę na oznaczenia słowne i piktogramy (czyli oznakowanie obuwia za pomocą symboli). Oznakowania te pomogą wybrać obuwie odpowiednie do naszych potrzeb (jest to szczególnie ważne np. dla alergików, których pewne materiały mogą uczulać). Poza tym oznakowanie wskazuje, w jaki sposób konserwować i czyścić obuwie.

Senior w sklepie: Znaki, które warto zapamiętać

Niejednokrotnie na produktach, w które zaopatrujemy się każdego dnia widnieją charakterystyczne oznaczenia. Warto wiedzieć o czym producent informuje nas zamieszczając ja opakowaniu odpowiedni znak.

Pełnomocnik przed e-sądem

Strona w postępowaniu przed e-sądem może działać osobiście lub przez pełnomocnika. Nie ma natomiast obowiązku dołączania pełnomocnictwa do sprawy.

Kiedy z e-sądu do prawdziwego sądu?

Wytoczenie powództwa przed e-sądem nie wyklucza prowadzenia postępowania przed tradycyjnym sądem po spełnieniu określonych przesłanek.

O czym pamiętać przy składaniu pozwu do e-sądu?

W pozwie przed e-sądem ważnym jest, aby prawidłowo oznaczyć swoje dane oraz wskazać dowody na poparcie swoich twierdzeń.

Senior w sklepie: Gwarancja

Gwarancja może być udzielona przez producenta, sprzedawcę albo inny podmiot. Nie ma jednego, obowiązującego wszystkich, terminu trwania gwarancji.

Senior w sklepie: Zwrot towaru bez wad

Zdarza się, że towar, pomimo braku wad przestaje nam się podobać. Czy możemy go wówczas zwrócić do sklepu?

Senior w sklepie: Reklamacje żywności

Zdarza się także, że towar żywnościowy jest po prostu zepsuty. Nawet, jeśli nie jest to bezpośrednio winą sprzedawcy, ale wynika np. z błędów w transporcie, to sprzedawca odpowiada przed konsumentem, bo tylko z nim konsument zawierał umowę.

Senior w sklepie: Niezgodność towaru z umową

Sprzedawca w świetle przepisów odpowiada za niezgodność towaru z umową, a towar jest niezgodny z umową, jeśli podane konsumentowi informacje o towarze są nieprawdziwe, mylące lub towar nie posiada cech, o których zapewniał sprzedawca.

Senior w banku: Karty debetowe i kredytowe

Karta debetowa wydawana jest do rachunku bankowego i podobnie jak karta kredytowa umożliwia płacenie za zakupy. Bank przed podpisaniem umowy o kartę, sprawdzi naszą zdolność kredytową i ustali wysokość limitu kredytowego.

Kto może założyć aptekę?

Prowadzenie apteki wymaga uzyskania zezwolenia od wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Kto może prowadzić aptekę? Co powinien zawierać wniosek o wydanie zezwolenia na jej założenie?

Co zrobić, gdy dowód w sprawie jest w posiadaniu pozwanego?

Zgodnie z ciężarem dowodów to na stronie powodowej będzie ciążył obowiązek udowodnienia faktów, z którymi łączy ona skutki prawne. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy dowód dla nas istotny znajduje się w posiadaniu pozwanego?

Czy wiesz kiedy jesteś konsumentem?

Bycie konsumentem to przywilej, z którym łączą się spore uprawnienia. W pewnych sytuacjach konsumenci mogą odstąpić od umowy bez powodu, czy doprowadzić do unieważnienia niekorzystnych postanowień umownych. Przekonaj się kiedy może skorzystać z tych uprawnień.

Pozwanie operatora za niezawartą umowę

Pomimo, że nie wyraziliśmy zgody na zawarcie umowy w rozmowie z konsultantem telefonicznym, operator naliczył nam dodatkowe opłaty. Wobec nieuznanej reklamacji, pozostaje nam już droga sądowa. Jak to zrobić?

W jakich przypadkach pozew lub wniosek wymaga szczególnej formy?

Są sytuacje, w których Twój pozew lub wniosek powinien być sporządzony na urzędowym formularzu, który możesz pobrać z sądu.

Wnoszenie pozwu do sądu

Pozew to pismo rozpoczynające postępowanie cywilne procesowe. Skierowanie sprawy do sądu powinno być jednak ostatecznością. Najlepiej najpierw zaproponować pozwanemu dobrowolne spełnienie żądania.

Do którego sądu powinienem skierować pozew lub wniosek?

Co do zasady sądem właściwym do rozpoznania sprawy cywilnej w pierwszej instancji jest sąd rejonowy i to do niego składa się pozwy i wnioski.

Co warto wiedzieć o wnoszeniu pozwu do sądu?

Pozew wnoszony do sądu powinien składać się z określonych elementów. Nie należy również zapominać o takich kwestiach jak oznaczenie wartości przedmiotu sporu w sprawach majątkowych.

Czy podczas przyjęcia do szpitala trzeba mieć ubezpieczenie?

Opłacanie ubezpieczenia zdrowotnego jest obowiązkowe, a osoba która regularnie opłaca składkę zdrowotną ma prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, których źródłem finansowania jest Narodowy Fundusz Zdrowia.

Czy można nie zgodzić się na udział studentów w zabiegu?

W wielu szpitalach, a przede wszystkim w szpitalach uniwersyteckich, częstą sytuacja jest uczestnictwo studentów medycyny oraz pielęgniarstwa w leczeniu chorych. W taki sposób uczą się oni zawodu, jest to jednak krępujące dla wielu osób. Czy można się temu sprzeciwić?

Castorama zapłaci karę

Castorama zawarła niedozwolone porozumienie z producentem farb ICI i będzie musiała zapłacić karę. Decyzję UOKiKu potwierdził Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak dochodzić odszkodowania od byłego najemcy?

Po zakończeniu umowy najmu najemca powinien zwrócić rzecz w stanie niepogorszonym. Za remont zdewastowanego mieszkania będzie zatem płacił najemca.

UOKiK karze miejskie wodociągi z Bydgoszczy

Spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja z Bydgoszczy naruszała prawa konsumentów i narzucała im niekorzystne warunki umów – uznała Prezes UOKiKu. Obędzie się jednak bez finansowej kary.

Roszczeń spółki cywilnej dochodzą wszyscy wspólnicy

Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, ani zdolności sądowej. Wspólnik spółki cywilnej nie jest legitymowany samodzielnie do dochodzenia wierzytelności wchodzącej w skład majątku wspólnego wspólników tej spółki.

10 angielskich zwrotów prawniczych używanych w osnowie pozwu

Zgodnie z doktryną anglosaską osnowa pozwu powinna skupić się na wykazaniu, że pozwany popełnił czyn niedozwolony, którym naruszył prawa cywilne powoda. Ponieważ w nagłówku pozwu powód i pozwany wskazywani są tylko z imienia i nazwiska lub nazwy, pierwszym elementem osnowy są punkty pozwalające na dokładniejszą identyfikację stron postępowania.

Bezprawny stan wojenny. Czy czeka nas lawina pozwów?

Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż dekrety wprowadzające stan wojenny były niezgodne z ówczesną Konstytucją. Otwiera to drogę do dochodzenia swoich praw przed sądem. Nawet. 170 tys. osób będzie mogło żądać wznowienia postępowań – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”.

Co warto wiedzieć, zanim złożysz reklamację?

Prawo do reklamacji to jedno z podstawowych uprawnień konsumentów. Co należy wiedzieć, by w pełni korzystać ze swoich uprawnień? Jakie błędy najczęściej popełniają konsumenci przy pisaniu reklamacji?

Światowy Dzień Konsumenta

15 marca przypada Światowy Dzień Konsumentów. Z tej okazji przypominamy krótką historię prawa konsumenckiego oraz podstawowe uprawnienia każdego z nas.

Co warto wiedzieć o pozwach zbiorowych?

Skuteczne wytoczenie powództwa w postępowaniu grupowym uzależnione jest od spełnienia warunków zamieszczonych w ustawie.

Umowna właściwość sądu. Gdzie wnieść pozew?

Zawarłem umowę ze sprzedającym, w której uznaliśmy, że postępowanie sądowe będzie rozstrzygane w konkretnym sądzie. Czy mogę jakoś obejść ten zapis?

REKLAMA