REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Majątek, Spadek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Oświadczenie o odrzuceniu spadku 2019 – WZÓR

Spadkobierca, który zdecyduje się by odrzucić ofiarowany mu spadek, musi złożyć w tym celu oświadczenie o odrzuceniu spadku. Na złożenie takiego oświadczenia spadkobierca ma 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tytule swojego powołania. Niedochowanie tego terminu grozi przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Spadek po teściu lub teściowej – zasady, podatek

Na jakich zasadach można otrzymać spadek po teściu lub teściowej? Czy zięć i synowa korzystają ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn?

Oświadczenie o przyjęciu spadku z mocy testamentu 2019 – WZÓR

Zgodnie z art. 1012 Kodeksu cywilnego, osoba powołana do spadku może go przyjąć bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też ten spadek odrzucić. Na złożenie stosownego oświadczenia w kwestii przyjęcia spadku spadkobierca ma 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tytule swego powołania. Niedochowanie tego terminu grozi przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Czy można podważyć testament notarialny?

Testament notarialny jest jedną z form w jakiej spadkodawca może rozrządzić swoim majątkiem na wypadek śmierci. Pomimo, iż ta forma sporządzenia testamentu wydaje się najpewniejsza (bowiem zostaje sporządzona przez notariusza w formie aktu notarialnego), nie oznacza to, że takiego testamentu nie da się podważyć, wręcz przeciwnie.

REKLAMA

W jakim terminie należy złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku?

Każda osoba w swoim życiu spotka się z sytuacją, w której zostanie powołana do spadku. Nie każdy jednak wie, jak zachować się w takiej sytuacji. Z czym wiąże się przyjęcie spadku, a z czym odrzucenie? Czy jest na to jakiś termin?

Forma oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku

Spadkobierca może przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi, z ograniczeniem tej odpowiedzialności lub też spadek odrzucić. Skuteczność oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku uzależniona jest m.in. od zachowania przewidzianej przez przepisy prawa formy.

Dziedziczenie ustawowe – kodeksowa kolejność dziedziczenia

Dziedziczenie ustawowe jest obok dziedziczenia testamentowego formą dziedziczenia. Z dziedziczeniem ustawowym mamy do czynienia w przypadku braku testamentu. Do dziedziczenia ustawowego powołane są osoby określone w ustawie Kodeks Cywilny w art. 931-940. W jakich częściach poszczególne osoby dziedziczą spadek?

Podatek od spadków i darowizn w 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. podatkowi od spadków i darowizn nie będą podlegały odziedziczone środki z pracowniczego planu kapitałowego. Wysokość podatku pozostanie bez zmian. Nie zmieni się także zakres zwolnienia dla członków najbliższej rodziny.

REKLAMA

Podział majątku u notariusza a kredyt hipoteczny

Zdaniem ekspertów w przypadku zaciągnięcia przez małżonków wspólnego kredytu hipotecznego warto podziału majątku dokonać przed notariuszem. Jednak o tym, kto będzie po rozwodzie spłacał raty kredytu decyduje wierzyciel.

Podział majątku dorobkowego – jak ustalić czy zakupiona rzecz wchodzi w skład majątku wspólnego?

Sprawy o podział majątku są przeważnie sprawami skomplikowanymi i budzącymi sporo wątpliwości, szczególnie jeśli chodzi o ustalenie czy dany składnik należy do majątku wspólnego. Najlepszym dowodem tego są liczne orzeczenia Sądu Najwyższego rozstrzygające rozterki sądów pojawiające się w toku prowadzenia spraw działowych. W jednej z ostatnich uchwał SN stwierdził, że w przypadku nabycia przedmiotu za środki pochodzące z różnych mas majątkowych małżonków, nabyta rzecz w odpowiednich udziałach wejdzie zarówno do majątku osobistego jak i majątku wspólnego małżonków, chyba że jedno ze świadczeń miało charakter nakładu.

Dziedziczenie firmy bez podatku od spadków

Ustawa z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej wprowadza od 25 listopada 2018 r. nowe zwolnienie z podatku od spadków i darowizn. Zwolnienie to obejmuje spadkobierców zmarłego (25 listopada 2018 r. lub później) przedsiębiorcy odnośnie odziedziczonego przedsiębiorstwa (lub udziału w tym przedsiębiorstwie).

Ważne pytania, gdy wdrażasz system IT do zarządzania majątkiem

Po pierwsze: jaki system wybrać? Po drugie: jak go wdrożyć? Oba na pierwszy rzut oka proste, potrafią sprawić kłopot nawet doświadczonym menadżerom zarządzania. Z wielu powodów najczęściej używane są moduły środków trwałych w systemie ERP, a w sytuacjach mniejszej ilości składników tabele arkusza kalkulacyjnego np. MS Excel. Czy takie rozwiązania to dobry wybór?

Zarząd majątkiem wspólnym małżonków

W jaki sposób małżonkowie zarządzają majątkiem wspólnym? Kto rozstrzyga sprawy sporne?

Od czego zacząć by efektywnie zarządzać majątkiem organizacji?

W jaki sposób zwiększyć efektywność aktywów pracujących na zysk organizacji? Od czego zacząć by wynik naszych działań był rzeczywiście wyjątkowy? Artykuł odpowiada na te pytania.

Jak zmienić postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku?

Nic nie jest wieczne, również sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, które w pewnych okolicznościach może zostać zmienione przez sąd. Aby jednak doszło do zmiany postanowienia, musi zaistnieć uzasadnione przypuszczenie, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku, nie jest spadkobiercą lub że jej udział w spadku jest inny niż stwierdzony.

Jak podważyć testament?

Czy można kwestionować testament w postępowaniu o stwierdzeniu nabycia spadku, czy trzeba odrębnego postępowania w tym celu i zawieszenia postępowania o stwierdzeniu nabycia spadku? Wyjaśnia radca prawny Paulina Piekarska.

Zarząd majątkiem małoletniego dziecka

Jak uregulowane prawnie jest zarządzanie majątkiem małoletniego dziecka? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Wniosek o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku – WZÓR

W sytuacji, w której zachodzi podejrzenie, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku, nie jest spadkobiercą lub że jej udział w spadku jest inny niż stwierdzony, sąd na wniosek może zmienić postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Poniżej znajduje się wzór wniosku o zmianę takiego postanowienia.

Zachowek - jak liczyć?

Roszczenie o zachowek to roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej. Kodeks cywilny wskazuje jak liczyć przysługujący uprawnionym udział spadkowy oraz kto może domagać się zapłaty.

Zarządca sukcesyjny - nowa instytucja prawna

Jeszcze w tym roku wejdą w życie przepisy ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Ustawa wprowadza nową instytucję prawną – zarządcę sukcesyjnego. Ustanowienie zarządcy sukcesyjnego, jak zaznacza ekspert Grant Thornton, w każdym przypadku wymagać będzie aktywnego działania spadkobierców, którzy na mocy działu spadku przejmą określone części majątku przedsiębiorstwa.

Jakie wyróżniamy rodzaje testamentów?

Dochowanie obowiązku sporządzenia testamentu w jednej z określonych w prawie spadkowym form, jest kluczowe dla ważności tego dokumentu, bowiem w razie niedochowania formy testament jest nieważny i dochodzi do dziedziczenia ustawowego. Przepisy Kodeksu cywilnego wyróżniają dwie formy testamentów: testamenty zwykłe i szczególne. Jakie wymagania formalne należy spełniać, sporządzając testament?

Wniosek o zgodę na odrzucenie spadku w imieniu dziecka – WZÓR

Opiekun lub opiekunowie dziecka mogą chcieć odrzucić spadek w jego imieniu. W tym celu muszą jednak wcześniej prosić sąd rodzinny o zgodę na dokonanie tej czynności. Jak powinien wyglądać wniosek o zezwolenie na odrzucenie spadku w imieniu dziecka?

Jak zrzec się spadku w imieniu małoletniego dziecka?

O ile odrzucenie spadku we własnym imieniu nie jest zbyt trudną czynnością, odrzucenie spadku w imieniu dziecka jest trochę bardziej skomplikowane, jednak nie ma z tym większych problemów, pod warunkiem dochowania przepisanych terminów. Jak więc zrzec się spadku w imieniu małoletniego dziecka i w jakim terminie należy to zrobić?

Podatek od spadków i darowizn 2018 - korzystne zmiany już obowiązują

19 lipca 2018 r. weszły w życie zmiany w podatku od spadków i darowizn, które pozwalają na korzystniejsze podatkowo rozliczanie darowanego lub dziedziczonego majątku.

Spadek po rodzicach – zasady dziedziczenia, formalności, podatek

Dzieci oraz małżonek w pierwszej kolejności dziedziczą z ustawy spadek po rodzicach. W jakich częściach? Jakich formalności powinni dopełnić? Co z dziedziczeniem na podstawie testamentu i podatkiem od spadku?

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z testamentu 2018/2019 – WZÓR

Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku ma na celu rozwianie wątpliwości co do statusu spadku i osób uczestniczących w tym postępowaniu. Prawo do złożenia wniosku do sądu o wszczęcie postępowania ma każda osoba mająca interes prawny w stwierdzeniu nabycia spadku. Jak powinien wyglądać taki wniosek?

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z ustawy 2018/2019 – WZÓR

Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku ma na celu rozwianie wątpliwości co do statusu spadku i osób uczestniczących w tym postępowaniu. Prawo do złożenia wniosku do sądu o wszczęcie postępowania ma każda osoba mająca interes prawny w stwierdzeniu nabycia spadku. Jak powinien wyglądać taki wniosek?

Testament wideo i inne e-testamenty – badanie ankietowe

Zachęcamy do wzięcia udziału w badaniu ankietowym, które ma na celu zebranie opinii społeczeństwa dotyczących zmian prawa spadkowego w celu wykorzystania nowych technologii przy dokonywaniu rozrządzeń na wypadek śmierci (tzw. e-testament – np. testament wideo). Badanie opracował Paweł Dyrduł, prawnik z kancelarii KG LEGAL Kiełtyka Gładkowski - Spółka partnerska. Kancelaria radców prawnych. Opinie przedstawione w ankietach wypełnionych do 23 sierpnia 2018 r. posłużą do przygotowania publikacji naukowej.

Spadkodawca zalegał z alimentami? Możesz odziedziczyć spory dług - jak tego uniknąć?

Spadkobiercy dziedziczą cały majątek po spadkodawcy, w tym konieczność spłaty zaległych rat alimentów. Jeżeli zaległości były wyższe, niż 500 zł, które regulował Fundusz Alimentacyjny, to różnica między zasądzonym świadczeniem, a wypłacanym, wchodzi w skład spadku jako dług. Istnieje jednak pewien sposób na to by uniknąć tego zobowiązania - jak to zrobić?

Zakupy z polecenia darczyńcy bez podatku od spadków i darowizn

Jeśli zgodnie z poleceniem darczyńcy lub testatora kupimy sobie mieszkanie, samochód czy choćby telefon, to fiskus nie dostanie od tego ani grosza podatku od spadków i darowizn.

Spadek 2018 – wszystko co musisz wiedzieć

Spadek to ogół praw i obowiązków majątkowych zmarłego przechodzących na spadkobierców z chwilą śmierci spadkodawcy. Przedstawiamy najważniejsze informacje odnośnie dziedziczenia.

Czym jest zapis naddziałowy?

Zapis może być poczyniony również na rzecz spadkobiercy ustawowego lub testamentowego bez obowiązku zaliczenia go na poczet udziału w spadku – wtedy mamy do czynienia z testamentowym zapisem naddziałowym. Od tego rodzaju zapisu naddziałowego trzeba odróżnić ustawowy zapis naddziałowy, który stanowi specjalne uprawnienie małżonka spadkodawcy. 

Zapis zwykły i zapis windykacyjny – czym się różnią?

Spadkodawca w testamencie dokonuje rozporządzeń swoim majątkiem na czas po swojej śmierci. Oprócz powołania spadkobiercy testament może zawierać szczegółowe rozporządzenia co do poszczególnych składników majątku w postaci zapisu zwykłego i zapisu windykacyjnego. Czym się różnią te dwa rozporządzenia i którym lepiej się posłużyć?

Porządek dziedziczenia ustawowego - kto po kim dziedziczy i jaki udział?

Dziedziczenie z testamentu ma pierwszeństwo przed dziedziczeniem ustawowym. Jednakże w sytuacji gdy spadkodawca nie powołał w testamencie spadkobiercy albo gdy żadna z osób nie chce lub nie może dziedziczyć, dochodzi do dziedziczenia ustawowego. Kto dziedziczy na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym, w jakiej kolejności i jaka część komu się należy?

Ustawowa wspólność majątkowa

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa. Małżonkowie mogą jednak w umowie zawartej w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową.

Zwolnienie z podatku od spadków dla najbliższej rodziny - spadki otwarte przed 2007 rokiem

Według obowiązującego od 1 stycznia 2007 r. art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn ze zwolnienia podatkowego (w określonych przypadkach) mogą skorzystać małżonkowie, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha spadkodawcy. Takiego zwolnienia nie było jednak w stanie prawnym przed 1 stycznia 2007 r. A w przypadku spadków otwartych (decyduje o tym data śmierci spadkobiercy) przed tą datą stosuje się stan prawny obowiązujący przed 2007 rokiem – bez względu na datę stwierdzenia nabycia spadku.

Dziedziczenie rodzinnej firmy przez małżonka – nowe przepisy w 2018 r.

Od 1 czerwca 2018 r. małżonkowie uzyskają nowy sposób dziedziczenia rodzinnej firmy. Rządowy projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej jest obecnie przedmiotem prac sejmowych.

Nowe zasady sukcesji firm rodzinnych - kto z nich skorzysta?

Podstawowym celem przygotowywanej ustawy jest zapewnienie przedsiębiorcom, będącym osobami fizycznymi, warunków do zachowania ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstwa po ich śmierci. Ustawa będzie użyteczna dla niektórych przedsiębiorców, ale zapewne nie będzie miała większego wpływu na ograniczenie zjawiska polegającego na braku sukcesji firm rodzinnych.

Wpływ ustanowienia rozdzielności majątkowej na stosunki majątkowe małżonków

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa. Małżonkowie mogą jednak w umowie zawartej w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową, w tym rozdzielność z wyrównaniem dorobków, przy czym umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa.

Amortyzacja dziedziczonego majątku przedsiębiorstwa

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która weszła w życie z początkiem roku, wprowadziła spore zamieszanie. Pojawiły się bowiem wątpliwości, czy istnieje możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od składników majątkowych przedsiębiorstwa nabytych w drodze spadku lub darowizny w gronie najbliższej rodziny.

Konfiskata rozszerzona

Czym są przepadek i konfiskata rozszerzona? Jaka korzyść majątkowa może być uznana za pochodzącą z przestępstwa? Czy odpowiada tylko sprawca?

Sukcesja a ogłoszenie upadłości

Sporządzenie testamentu nie zawsze zapewni ochronę zgromadzonego majątku czy skuteczną sukcesję przedsiębiorstwa. Jednym z takich przypadków, gdy pomimo sporządzenia testamentu zainteresowani tracą kontrolę nad tym, do kogo trafi spadek jest sytuacja, gdy względem spadkobiercy ogłaszana jest upadłość.

Zmiany w podatku od spadków i darowizn 2018 r.

Amortyzacja dziedziczonego majątku w 2018 r. będzie odbywać się na dotychczasowych zasadach. Zmiany dotyczą darowizn.

Zajęcie majątku z powodu braku zapłaty podatku

W przypadku braku zapłaty podatku następuje zazwyczaj wszczęcie postępowania egzekucyjnego przez komornika skarbowego. Jak w takiej sytuacji ochronić swój majątek?

Amortyzacja dziedziczonego majątku na dotychczasowych zasadach

W przygotowanym przez Ministerstwo Finansów projekcie nowelizacji ustawy o PIT i CIT, którą teraz zajmuje się Senat, znalazły się propozycje zmian w amortyzacji dziedziczonego majątku. Ministerstwo Finansów wraz z Ministerstwem Rozwoju doszły jednak do wniosku, że amortyzacja powinna odbywać się na dotychczasowych zasadach.

Amortyzacja dziedziczonego majątku na dotychczasowych zasadach

Ministerstwo Finansów w porozumieniu z Ministerstwem rozwoju stwierdziło, że amortyzacja dziedziczonego majątku powinna odbywać się na dotychczasowych zasadach. Jednocześnie zapowiedziano nowe rozwiązanie w stosunku do darowizn.

Przyjęcie i odrzucenie spadku w 2018 r.

Czy trzeba złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku? W jakiś sposób można go odrzucić? Jak kształtuje się odpowiedzialność za długi spadkowe?

Dziedziczenie testamentowe

Czym jest testament? Kto i w jaki sposób może go sporządzić? Czy można go odwołać lub zmienić?

Jak chronić majątek przedsiębiorstwa?

Niejednokrotnie z powodu pochopnie podjętych decyzji lub oszustw ze strony nieuczciwych kontrahentów przedsiębiorca narażony jest na utratę majątku. Warto zatem, nie tylko w trakcie prowadzenia działalności, ale już na etapie jej zakładania, pomyśleć o ochronie majątku przedsiębiorstwa oraz samego przedsiębiorcy.

Poszkodowani w nawałnicach mają dłuższy termin na złożenie zeznań podatkowych

Termin na złożenie zeznań podatkowych dla poszkodowanych w nawałnicach został wydłużony o 6 miesięcy. Termin, o którym mowa w zdaniu poprzednim liczony jest od dnia powstania obowiązku podatkowego.

REKLAMA