REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Władza rodzicielska, Adwokat

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ponad dziesięć tysięcy osób zdających na aplikacje prawnicze

25 września o godz. 11:00 w całym kraju rozpoczynają się egzaminy na aplikację adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą. Według Ministerstwa Sprawiedliwości chętnych do odbycia szkolenia jest ponad 10 000 osób.

Zmiany w aplikacjach prawniczych

Szykują się kolejne zmiany w aplikacjach prawniczych. Tym razem do pracy nad kształceniem prawników zabrali się parlamentarzyści. Sprawę opisuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czy tylko adwokat może reprezentować w sądzie?

Nowelizacja przepisów kodeksu postępowania karnego zakłada, że pełnomocnikiem może być nie tylko adwokat, ale również radca prawny. Oznacza to, że uprawnienia radcy prawnego jako pełnomocnika zostały zrównane z uprawnieniami adwokata.

Kasy fiskalne obowiązkowe również dla prawników i lekarzy

Kancelarie prawne oraz prywatne gabinety lekarskie będą miały obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej najpóźniej w dniu 1 maja 2011 r. zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, które wejdzie w życie dnia 1 stycznia 2011 r.

REKLAMA

Czym jest Rodzicielski Plan Wychowawczy

W dniu 13 czerwca 2009 r. weszła w życie zmiana do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówiąca o tym, że jeżeli oboje rodzice po rozwodzie lub po orzeczeniu separacji chcą mieć pełnię władzy rodzicielskiej, to powinni przedstawić w sądzie porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej, jak również o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem, oczywiście jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.

Rodzicielski Plan Wychowawczy - jak sporządzić

W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.

Kiedy sąd orzeka o pozbawieniu władzy rodzicielskiej

Władza rodzicielska to uprawnienia i obowiązki rodziców względem dziecka. Obejmuje w szczególności obowiązek wychowania dziecka, reprezentowania go oraz sprawowania opieki nad nim oraz jego majątkiem. Możliwość pozbawienia władzy rodzicielskiej przez sąd jest najsurowszym środkiem ingerencji w sprawowanie tej władzy.

Brak porozumienia rodziców co do istotnych spraw dziecka

Władza rodzicielska to uprawnienia i obowiązki rodziców względem dziecka. Władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. Każdy z rodziców jest zobowiązany, jak i uprawniony do jej sprawowania. Oznacza to, że samodzielnie rodzice mogą podejmować decyzje dotyczące zwykłych spraw życia codziennego dziecka.

REKLAMA

Kiepskie wyniki egzaminów zawodowych na aplikacji radcowskiej

Aż 43 proc. aplikantów radcowskich w Warszawie nie zdało egzaminów uprawniających do wykonywania zawodu - wynika z danych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Podobnie było w innych miastach.

Samorządy dążą do stworzenia wspólnej reprezentacji

Przedstawiciele samorządów zawodów zaufania publicznego, m.in. adwokatów, lekarzy, architektów, zawarli porozumienie zakładające utworzenie wspólnej reprezentacji. Zapowiedzieli również chęć ubiegania się o członkostwo w Komisji Trójstronnej.

Aplikacje prawnicze: ostatni dzień na złożenie dokumentów

Dziś upływa ostatni dzień składania dokumentów na aplikację adwokacką, radcowską oraz notarialną. Dokumenty należy złożyć w siedzibie komisji kwalifikacyjnej, na obszarze właściwej okręgowej rady adwokackiej, okręgowej izby radców prawnych oraz izby notarialnej.

Kancelarie będą mogły zareklamować się w internecie

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowuje projekt zmiany przepisów dotyczących świadczenia usług drogą elektroniczną, który ma na celu wprowadzenie instytucji reklamy internetowej zawodów regulowanych oraz ograniczenie odpowiedzialności administratorów stron internetowych.

Czy przed sądem muszę mieć adwokata?

Wszczęcie sprawy przed sądem nie wymaga pomocy adwokata. Są jednak pewne sytuacje, w których skorzystanie z usług profesjonalnego pełnomocnika jest wymagane.

Komputery na egzaminie adwokackim i radcowskm

Minister Sprawiedliwości spotkał się z aplikantami adwokackimi i radcowskimi. Przyszłoroczny egzamin adwokacki i radcowski odbędzie się z wykorzystaniem komputerów.

Kto może być ojcem chrzestnym?

W świecie współczesnym daje się zauważyć pewne odejście od prawnych i historycznych nakazów dotyczących wyboru chrzestnego podczas sakramentu chrztu. W tej chwili jest to najlepszy przyjaciel, często brat lub siostra, ktoś, kto jest ważny dla rodziców. Ale czy chrzestny powinien być wybierany według takiej miary?

Skutki procesowe śmierci pełnomocnika

Pełnomocnictwo - mimo braku w tym zakresie wyraźnego przepisu - wygasa również w razie śmierci pełnomocnika, a gdy była nim osoba prawna - w razie jej ustania.

Adwokat otrzyma zwrot wydatków za dojazd do klienta

Obrońca z urzędu nie musi się zwracać do sądu o zezwolenie na poniesienie określonych wydatków. Koszty obrony z urzędu obejmują opłatę oraz niezbędne, udokumentowane wydatki adwokata.

Zawieszenie władzy rodzicielskiej

Władza rodzicielska to ściśle z nią związane prawa i obowiązki związane z wychowaniem dziecka. Wymaga ona czynnego działania rodziców a więc prawo powinno reagować na wszystkie przerwy w jej czynnym wykonywaniu.

Odpowiedzialność dyscyplinarna adwokata

Adwokaci i aplikanci adwokaccy podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za postępowanie sprzeczne z prawem, zasadami etyki lub godności zawodu bądź za naruszenie swych obowiązków zawodowych.

Czy adwokat z urzędu może wypowiedzieć pełnomocnictwo?

Ustanowienie adwokata lub radcy prawnego dla strony zwolnionej od kosztów sądowych jest równoznaczne z udzieleniem pełnomocnictwa procesowego.

Organy adwokatury

Samorząd adwokacki posiada cztery główne organy: Krajowy Zjazd Adwokatury, Naczelną Radę Adwokacką, Wyższy Sąd Dyscyplinarny i Wyższą Komisję Rewizyjną.

Tajemnica adwokacka

Specyfika zawodu adwokata wymaga zachowania w tajemnicy wszelkich informacji, jakie adwokat uzyskuje w związku z prowadzeniem sprawy. Wynika to nie tylko z etyki zawodu, ale również z mocy prawa – ustawy prawo o adwokaturze oraz uchwały Naczelnej Rady Adwokackiej.

Zakaz reklamy adwokatów

Ograniczenia dotyczące reklamy w działalności adwokatów wynikają ze Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu, uchwalony przez Naczelną Radę Adwokacką 10 października 1998r.

Zakres immunitetu adwokackiego

Adwokat podczas i w związku z wykonywaniem obowiązków zawodowych korzysta z ochrony prawnej podobnie jak sędzia i prokurator.

Zlecenie sprawy - umowa o zastępstwo procesowe

Umowa o zastępstwo procesowe jest umową o świadczenie usług przewidzianą w art. 750 kc. Podstawą zastępstwa procesowego jest natomiast pełnomocnictwo udzielone przez mocodawcę. Podstawą zlecenia sprawy adwokatowi powinna być pisemna umowa zlecenia lub karta ewidencyjna.

Na egzaminach adwokackich będzie walka o komputer

Osoby przystępujące do egzaminów na adwokata i radcę prawnego muszą się liczyć ze sporymi utrudnieniami. Ze względu na ograniczoną liczbę stanowisk komputerowych, zdającym może zabraknąć czasu na udzielenie odpowiedzi. Dostęp do komputera będą mieli jedynie przez 25 minut – donosi w poniedziałkowym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”.

Adwokaci pomogą bezpłatnie powodzianom

Naczelna Rada Adwokacka będzie udzielała bezpłatne porady prawne osobom poszkodowanym przez tegoroczną powódź.

Skutki procesowe śmierci pełnomocnika

Pełnomocnictwo - mimo braku w tym zakresie wyraźnego przepisu - wygasa również w razie śmierci pełnomocnika, a gdy była nim osoba prawna - w razie jej ustania.

Na egzamin bez laptopa

Przystępujący do egzaminów końcowych uprawniających do wykonywania zawodu adwokata, radcy prawnego lub notariusza nie będą mogli posługiwać się laptopem na egzaminie.

Ojcowie chcą opieki nad dziećmi

Posłowie z komisji "Przyjazne Państwo" zapoznali się z projektem ustawy przygotowanym przez organizacje broniące praw ojców.

Porady pro bono prawników zwolnione z podatku

Prawnicy którzy udzielają porad pro bono nie będą płacili podatku od towarów i usług. Taką opinię wyraził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku w sprawie VAT od nieodpłatnych usług doradztwa prawnego.

Prawnicy z kasami fiskalnymi

Od 1 maja 2011 r. kasy fiskalne będą musieli stosować m.in. lekarze i prawnicy. Resort finansów opublikował projekt rozporządzenia o kasach fiskalnych.

Znamy już wykaz aktów prawnych na egzaminy korporacyjne

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało wykaz aktów prawnych, jaki będzie obowiązywał na egzamin na aplikację adwokacka i radcowską oraz notarialną.

Zmiany w kodeksie postępowania cywilnego

Adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy oraz radca Prokuratorii Generalnej wnosząc sprawę do sądu, będą mieli obowiązek doręczenia sobie bezpośrednio odpisów pism sądowych wraz z załącznikami. Przewiduje to nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która 19 kwietnia weszła w życie.

Palestra w żałobie

Adwokat Joanna Agacka-Indecka, prezes Naczelnej Rady adwokackiej oraz Adwokat Stanisław Mikke, redaktor naczelny miesięcznika „Palestra”, zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. To ogromna strata dla polskiej adwokatury.

Władza rodzicielska powierzona ojcu

Dziecko aż do pełnoletniości pozostaje pod władzą rodzicielską. Z reguły jest ona sprawowana przez obojga rodziców. Zdarza się jednak tak, iż jest ona powierzana wyłącznie ojcu dziecka. Niniejszy artykuł przedstawi prawne uregulowania powyższej kwestii.

Porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej

Rozwód nie zawsze musi się skończyć walką o władzę rodzicielską nad wspólnymi małoletnimi dziećmi.

Czy niepełnoletnia córka ma władzę rodzicielską nad swoim dzieckiem

W obecnych czasach ciąże nieletnich zdarzają się bardzo często. Dla samej młodej matki, ale także dla jej rodziców i rodziny często jest to ogromny szok. Jak wygląda kwestia władzy rodzicielskiej w takim wypadku?

Kiedy potrzebna jest zgoda rodzica na czynność prawną dziecka

Dzieci, jako osoby mające niewielkie doświadczenie życiowe, w dodatku nie w pełni rozwinięte psychicznie, podlegają szczególnej ochronie prawnej.

Czym jest zaprzeczenie macierzyństwa

Zaprzeczenie macierzyństwa to nic innego, jak specjalny prawny tryb wykazania, że kobieta, która jest wpisana w akcie urodzenia dziecka tak naprawdę nie jest jego matką.

Jak ustanowić obrońcę z urzędu?

Prawo do obrony jest jednym z fundamentalnych praw obwinionego. W ramach realizacji tego prawa może on korzystać z pomocy jednego obrońcy w postępowaniu wykroczeniowym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami obrońcą może być adwokat albo radca prawny. W ramach prawa do obrony obwiniony może ustanowić obrońcę z wyboru lub może posiadać obrońcę z urzędu.

Prawo do obrony obwinionego

Obwinionym jest osoba, przeciwko której wniesiono wniosek o ukaranie w sprawie o wykroczenie. Wraz z wniesieniem tego wniosku do sądu i wstąpieniem danej osoby w rolę obwinionego uruchamia się (uaktywnia) jego prawo do obrony, które jest jednym z naczelnych i konstytucyjnie zagwarantowanych uprawnień.

Obrona obligatoryjna

Pod pojęciem obligatoryjnej obrony należy rozumieć sytuacje, w których dana osoba musi mieć obrońcę przed sądem w toku postępowania. Może to być obrońca ustanowiony z wyboru, ale w sytuacjach, w których ustanowienie tego obrońcy nie następuje, sąd wyznacza obwinionemu obrońcę z urzędu.

Władza rodzicielska- poradnik

Władza rodzicielska oznacza sprawowanie opieki nad dzieckiem. Czy jednak w pełni zdajemy sobie sprawę, co kryje się pod pojęciem władzy rodzicielskiej. Kiedy ulega ona zawieszeniu? Czy rodzice mogą zostać pozbawieni władzy rodzicielskiej? Co dzieje się z władzą rodzicielską w czasie rozwodu i separacji.

Separacja a władza rozdzicielska

Sąd orzekając separację ma obowiązek orzec któremu z rodziców i w jakim zakresie powierza pełnienie władzy rodzicielskiej. Pod pojęciem władzy rodzicielskiej rozumieć należy szereg praw i obowiązków spoczywających na rodzicach służących należytemu wychowaniu dziecka oraz sprawowaniu pieczy nad dzieckiem jak również majątkiem dziecka.

Separacja a kontakty z dzieckiem

Sąd w wyroku zasądzającym separację, podobnie jak przy orzeczeniu rozwodu powinien z urzędu orzec o sposobie kontaktowania się rodziców z ich małoletnimi dziećmi. Zgodnie ze zmienionymi przepisami Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego kontakty rodziców z dziećmi nie są związane z władzą rodzicielską. Oznacza to, że nawet w wypadku ograniczenia władzy rodzicielskiej bądź jej pozbawienia rodzic ma prawo do styczności z dzieckiem i dopiero pozbawienie go tej styczności przez sąd pozbawi go możliwości kontaktowania się z dzieckiem.

Rodzina zastępcza

Rodzinę zastępczą może tworzyć małżeństwo lub osoba samotna.

Ustalenie macierzyństwa chroni matki zastępcze

W odróżnieniu od postępowania o ustalenie ojcostwa – w postępowaniu o ustalenie macierzyństwa nie chodzi o stwierdzenie pokrewieństwa – tylko o to, która kobieta dziecko urodziła.

Relacja z akcji adwokatów pro bono

Największa jak do tej pory akcja udzielania bezpłatnych porad prawnych przez adwokatów odbyła się w dniu 9 maja 2009 roku. Ze wstępnych obliczeń wzięło w niej udział przynajmniej 11 tysięcy osób.

Co warto wiedzieć o pełnomocnictwie

Pełnomocnik to osoba zastępująca nas przy jakiejś czynności. Pełnomocnik może zastępować nas przy zawieraniu umowy, w sprawach urzędowych a także przed sądem. Ustanowienie pełnomocnika jest bardzo przydatne gdy sami nie mamy czasu na dokonanie czynności prawnej lub gdy nie mamy ku temu stosownej wiedzy.

REKLAMA