reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia rolnicze > Rolnicze ubezpieczenie społeczne wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w 2018 r.

Rolnicze ubezpieczenie społeczne wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w 2018 r.

Prezes KRUS ogłosił wysokość miesięczne składki na rolnicze ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie jaka będzie obowiązywać w I kwartale 2018 r. Kwota jaką przyjdzie zapłacić rolnikom wyniesie 42,00 zł miesięcznie.

Kwestie związane z ubezpieczeniem społecznym rolników reguluje ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników

Kto podlega i może podlegać ubezpieczeniu?

Ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu obowiązkowo podlega:

  • rolnik prowadzący działalność rolniczą posiadający gospodarstwo rolne o powierzchni 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny produkcji rolnej;
  • małżonek rolnika (chyba że ten małżonek nie pracuje w gospodarstwie rolnika ani w gospodarstwie domowym bezpośrednio związanym z tym gospodarstwem rolnym).;
  • domownik rolnika;

- jeżeli nie podlegają innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty albo ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Rolnik lub domownik podlegają innemu ubezpieczeniu społecznemu jeżeli z tytułu pracy lub innej aktywności zawodowej objęty jest obowiązkowymi ubezpieczeniami: emerytalnym i rentowymi. Oznacza to, że innemu ubezpieczeniu społecznemu podlegają osoby zatrudnione na umowę zlecenie, umowę agencyjną, pobierające zasiłek dla bezrobotnych, a także prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Polecamy produkt: E-składka. Jedno konto ZUS od 2018 r.

Ubezpieczeniu, o którym mowa może podlegać (na swój wniosek) także inny rolnik jeżeli działalność rolnicza przez niego prowadzona stanowi stałe źródło jego utrzymania, a także osoba, która będąc rolnikiem przeznaczyła grunty prowadzonego gospodarstwa rolnego do zalesienia.

O ubezpieczenie w ograniczonym zakresie (tylko prawo do jednorazowego odszkodowania) może wnioskować również inny rolnik, domownik lub osoba, która przeznaczyła grunty do zalesienia, jeżeli podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu albo ma  ustalone prawo do emerytury lub renty lub do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Ile wynosi składka?

Wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie obowiązującej na jeden lub kilka kwartałów jest określana przez Radę Rolników. Prezes KRUS na co najmniej 14 dni ogłasza wysokość składki. Rada Rolników ustaliła, że w I kwartale 2018 r. miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie wyniesie 42,00 zł. Stawka więc nie zmienia się w porównaniu z aktualnym kwartałem, a nawet w porównaniu z całym 2017 r.

Osoby, którym przyznano ubezpieczenie tylko w ograniczonym zakresie płacą 1/3 składki.

Składki opłaca się kwartalnie – termin zapłaty przypada na ostatni dzień pierwszego miesiąca danego kwartału, tj.:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama