reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne > Ochrona konsumentów korzystających z Premium Rate

Ochrona konsumentów korzystających z Premium Rate

Ustawa o zmianie ustawy Prawo telekomunikacyjne została podpisana przez Prezydenta RP w dniu 10 października 2011 roku, a jej głównym założeniem jest zwiększenie ochrony użytkowników końcowych i abonamentów przed nadużyciami związanymi z korzystania z usług o podwyższonej opłacie, zwanymi Premium rate.

Pojawiające się ostatnio nieprawidłowości na rynku usług o podwyższonej opłacie, tzw. Premium Rate doprowadziły do znowelizowania Prawa telekomunikacyjnego. 

Zobacz: Jakim jesteś konsumentem?

Nowe przepisy poszerzają obowiązki informacyjne wobec odbiorców takich usług, w szczególności w zakresie sposobu podawania informacji o cenie i numerze usługi. Ponadto, w ustawie przewidziano szereg możliwości blokowania przez abonentów połączeń przychodzących i wychodzących na numery usług o podwyższonej opłacie.

Między innymi wprowadza się możliwość wskazania przez abonenta progów kwotowych, po przekroczeniu których abonent otrzyma stosowną informację, a także będzie miał możliwość zablokowania możliwości korzystania z usług.

Niezależnie od powyższego, abonent będzie miał również możliwość zdefiniowania rodzaju usług, które dostawca będzie obowiązany blokować (np. usługi dla dorosłych, loterie etc.) oraz określenia pułapu cenowego usług, powyżej którego usługi będą automatycznie blokowane (np. abonent wskaże, że nie chce korzystać z usług o podwyższonej opłacie o cenie powyżej 5 zł).

Zobacz: Konsument musi znać swoje prawa

Ustawa zawiera również regulacje umożliwiające wydawanie decyzji dopuszczającej czasowe używanie urządzenia radiowego w celu zapewnienia okazjonalnego przekazu informacji na okres nieprzekraczający 30 dni, co przede wszystkim związane jest z organizacją przez Polskę Turnieju finałowego 14. Mistrzostw Europy UEFA w piłce nożnej.

AS/Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia


CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Grajda

Partner Zarządzający, Członek Zarządu MGW Corporate Consulting Group Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama