reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Podwyżka czynszu

Podwyżka czynszu

Od kilku miesięcy wynajmuję mieszkanie na podstawie umowy najmu na czas nieokreślony, ostatnio jednak właściciel lokum zapowiedział podwyższenie czynszu. Czy w tej sytuacji należy zawrzeć nową umowę? Od kiedy będę musiał płacić wyższą stawkę?

Jednym z podstawowych obowiązków najemcy jest płacenie umówionego czynszu stanowiącego ekwiwalent wynagrodzenia za korzystanie z lokalu.

Strony zawierając umowę najmu ustalają wysokość czynszu i terminy jego płatności, nie oznacza to jednak że będzie to stała stawka obowiązująca przez cały czas trwania umowy.

Wynajmujący ma prawo do podwyższenia czynszu, zgodnie z przepisami ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego.

Wypowiedzenie wysokości czynszu

Właściciel może podwyższyć czynsz składając oświadczenie na piśmie, w którym wypowiada jego dotychczasową wysokość, najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego, z zachowaniem terminów wypowiedzenia. Termin wypowiedzenia wysokości czynszu wynosi 3 miesiące, chyba że strony w umowie ustalą termin dłuższy. Zatem po upływie terminu wypowiedzenia dotychczasowej wysokości czynszu obowiązuje nowa stawka czynszu.

POBIERZ WZORY: Umowy najmu i dzierżawy

Zmiana umowy

Zmiana wysokości czynszu nie wymaga zawiązywania nowej umowy, wystarczy np. odpowiedni aneks. Jeżeli umowa była zawarta w formie pisemnej, jej zmiana również wymaga zachowania takiej formy.

Co zrobić jeśli nie zgadzamy się z wysokością czynszu

Lokator może też nie wyrazić zgody na podwyżkę czynszu. W tej sytuacji w ciągu 2 miesięcy od dnia wypowiedzenia wysokości czynszu przez właściciela, powinien złożyć pisemne oświadczenie, ze skutkiem rozwiązania stosunku prawnego lub też jeżeli podwyżka jest niezasadna może wnieść pozew do sądu na podstawie przepisów ustawy o ochronie lokatorów.

Zobacz: Jak dochodzić odszkodowania od byłego najemcy?

Warto również pamiętać, że podwyższanie czynszu albo innych opłat za używanie lokalu, z wyjątkiem opłat niezależnych od właściciela, nie może być dokonywane częściej niż co 6 miesięcy. Termin ten biegnie od dnia, w którym podwyżka zaczęła obowiązywać.

Podstawa prawna: art. 77 i 659 kodeksu cywilnego oraz art. 8a ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podwyższanie czynszu przy umowie najmu
Podwyższanie czynszu przy umowie najmu

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Olesiński & Wspólnicy

Olesiński & Wspólnicy to nowoczesna polska firma doradcza, działająca od 2005 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama