REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązek wniesienia wadium

Monika Pązik
wniesienie wadium warunkiem uczestnictwa w aukcji, zwrot wadium/ Fot. Fotolia
wniesienie wadium warunkiem uczestnictwa w aukcji, zwrot wadium/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wadium stanowi zabezpieczenie przedmiotu aukcji oraz warunek udziału w aukcji lub przetargu i jest traktowane jako środek ochrony interesów oferenta wyłączając odpowiedzialność majątkową. Po zakończeniu aukcji wadium podlega zwrotowi na rzecz wszystkich uczestników.

Wadium traktowane jest jako warunek konieczny do wzięcia udziału w aukcji. Zgodnie z art. 704 § 1 kodeksu cywilnego organizator aukcji lub przetargu może zaznaczyć, iż udział w nich uzależniony jest od wpłaty odpowiedniej sumy, co powoduje zabezpieczenie wadium. Nie wywiązanie się z tego obowiązku skutkuje niedopuszczeniem do udziału w aukcji a składane oferty nie będą wywierały żadnego skutku prawnego. Jeżeli organizator zastrzeże wadium w warunkach przetargu to uczestnicy zobowiązani są do jego akceptacji a samo wadium staje się elementem stosunku aukcyjnego (przetargowego).

REKLAMA

Funkcje wadium

Wpłacone wadium spełnia kilka istotnych funkcji podczas prowadzonej aukcji. Przede wszystkim służy zapewnieniu wiarygodności majątkowej uczestnika, który podejmuje się przyjęcia oferty. Oznacza to, że zastrzeżenie wadium w warunkach przetargowych skutkuje wprowadzeniem ograniczenia, które zapewnia zawarcie umowy w sytuacji, kiedy jej ważność zależy od szczególnych ustawowo określonych warunków. Dodatkowo wadium powoduje zmniejszenie do minimum ryzyka niebezpieczeństwa udziału osób działających w złej wierze.

Zobacz także: Na czym polega przetarg ograniczony?

Wadium może występować w postaci wpłaty określonej kwoty pieniężnej jak również może służyć jako zabezpieczenie zapłaty tej kwoty. Przepisy prawne nie określają dokładnie rodzaju zabezpieczenia, jednakże w praktyce istotne są gwarancje bankowe.

Zwrot wadium

Zgodnie z art. 704 § 2 k.c. zapłacone wadium należy zwrócić po zakończonej aukcji, a ustanowione zabezpieczenie wygasa. Przepisy nie precyzują dokładnie terminu w jakim powinno zostać zwrócone, natomiast powinno to nastąpić niezwłocznie bez naliczania odsetek za zwłokę. Po zakończeniu akcji można zaliczyć wadium na poczet zapłaty ceny za wybraną ofertę. Jednakże ważne jest, aby za przedmiot przetargu można było uiścić opłatę pieniężną, bowiem przykładowo w sytuacji, gdy przetarg dotyczył wyłonienia najlepszej oferty przyjmującego zlecenie nie byłoby możliwe zaliczenie wadium na poczet spłaty oferty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niedopełnienie określonych warunków aukcji

Zwrot wadium należny jest uczestnikom aukcji, których oferta nie została wybrana. Jednakże, jeżeli uczestnik przetargu uchyla się od zawarcia umowy, której ważność zależy od spełnienia szczególnych wymagań ustawowych pomimo wybrania jego oferty, organizator aukcji ma prawo zatrzymać wpłacone wadium albo dochodzić zaspokojenia z przedmiotu zabezpieczenia. W sytuacji, gdy oferta danego uczestnika została wybrana, a organizator aukcji uchyla się od zawarcia umowy, uczestnik może domagać się zapłaty podwójnego wadium bądź naprawienia szkody.

Zobacz także: Zawarcie umowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA