reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Obowiązek wniesienia wadium

Obowiązek wniesienia wadium

Wadium stanowi zabezpieczenie przedmiotu aukcji oraz warunek udziału w aukcji lub przetargu i jest traktowane jako środek ochrony interesów oferenta wyłączając odpowiedzialność majątkową. Po zakończeniu aukcji wadium podlega zwrotowi na rzecz wszystkich uczestników.

Wadium traktowane jest jako warunek konieczny do wzięcia udziału w aukcji. Zgodnie z art. 704 § 1 kodeksu cywilnego organizator aukcji lub przetargu może zaznaczyć, iż udział w nich uzależniony jest od wpłaty odpowiedniej sumy, co powoduje zabezpieczenie wadium. Nie wywiązanie się z tego obowiązku skutkuje niedopuszczeniem do udziału w aukcji a składane oferty nie będą wywierały żadnego skutku prawnego. Jeżeli organizator zastrzeże wadium w warunkach przetargu to uczestnicy zobowiązani są do jego akceptacji a samo wadium staje się elementem stosunku aukcyjnego (przetargowego).

Funkcje wadium

Wpłacone wadium spełnia kilka istotnych funkcji podczas prowadzonej aukcji. Przede wszystkim służy zapewnieniu wiarygodności majątkowej uczestnika, który podejmuje się przyjęcia oferty. Oznacza to, że zastrzeżenie wadium w warunkach przetargowych skutkuje wprowadzeniem ograniczenia, które zapewnia zawarcie umowy w sytuacji, kiedy jej ważność zależy od szczególnych ustawowo określonych warunków. Dodatkowo wadium powoduje zmniejszenie do minimum ryzyka niebezpieczeństwa udziału osób działających w złej wierze.

Zobacz także: Na czym polega przetarg ograniczony?

Wadium może występować w postaci wpłaty określonej kwoty pieniężnej jak również może służyć jako zabezpieczenie zapłaty tej kwoty. Przepisy prawne nie określają dokładnie rodzaju zabezpieczenia, jednakże w praktyce istotne są gwarancje bankowe.

Zwrot wadium

Zgodnie z art. 704 § 2 k.c. zapłacone wadium należy zwrócić po zakończonej aukcji, a ustanowione zabezpieczenie wygasa. Przepisy nie precyzują dokładnie terminu w jakim powinno zostać zwrócone, natomiast powinno to nastąpić niezwłocznie bez naliczania odsetek za zwłokę. Po zakończeniu akcji można zaliczyć wadium na poczet zapłaty ceny za wybraną ofertę. Jednakże ważne jest, aby za przedmiot przetargu można było uiścić opłatę pieniężną, bowiem przykładowo w sytuacji, gdy przetarg dotyczył wyłonienia najlepszej oferty przyjmującego zlecenie nie byłoby możliwe zaliczenie wadium na poczet spłaty oferty.

Niedopełnienie określonych warunków aukcji

Zwrot wadium należny jest uczestnikom aukcji, których oferta nie została wybrana. Jednakże, jeżeli uczestnik przetargu uchyla się od zawarcia umowy, której ważność zależy od spełnienia szczególnych wymagań ustawowych pomimo wybrania jego oferty, organizator aukcji ma prawo zatrzymać wpłacone wadium albo dochodzić zaspokojenia z przedmiotu zabezpieczenia. W sytuacji, gdy oferta danego uczestnika została wybrana, a organizator aukcji uchyla się od zawarcia umowy, uczestnik może domagać się zapłaty podwójnego wadium bądź naprawienia szkody.

Zobacz także: Zawarcie umowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

wniesienie wadium warunkiem uczestnictwa w aukcji, zwrot wadium/ Fot. Fotolia
wniesienie wadium warunkiem uczestnictwa w aukcji, zwrot wadium/ Fot. Fotolia

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Kijaczko

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama