REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zmiany w postępowaniu cywilnym po 7 listopada 2019 r.?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Barbara Bil
Kancelaria Bil
Kancelaria Bil specjalizuje się w obsłudze prawnej biznesu. Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz przedsiębiorców na wszystkich płaszczyznach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.
Począwszy od 7 listopada, strony postępowania zobowiązane będą do przywoływania wszystkich twierdzeń i dowodów już w pierwszym piśmie procesowym kierowanym do sądu./Fot. Shutterstcok
Począwszy od 7 listopada, strony postępowania zobowiązane będą do przywoływania wszystkich twierdzeń i dowodów już w pierwszym piśmie procesowym kierowanym do sądu./Fot. Shutterstcok
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

7 listopada 2019 r. weszły w życie zmiany w postępowaniu cywilnym istotne dla przedsiębiorców. Czy nowelizacja poprawi sytuację firm?

7 listopada 2019 r. powraca postępowanie gospodarcze

REKLAMA

Postępowanie gospodarcze dedykowane przedsiębiorcom powraca z dniem 7 listopada br. Nowelizacja przepisów kpc ma na za zadanie przyspieszyć dochodzenie przez przedsiębiorców należności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Do tej pory sprawy o zapłatę potrafiły ciągnąć się nawet ok. 2 lat. Teraz ma się to zmienić – sąd powinien tak prowadzić sprawę, aby jej rozstrzygniecie zapadło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia złożenia odpowiedzi na pozew.

REKLAMA

Co warto wiedzieć o nowelizacji? Zdecydowanie to, że po kilku latach nieobecności wraca do kodeksu postępowania cywilnego odrębne postępowanie w sprawach gospodarczych. Co więcej, określono jakiego rodzaju sprawy należy uznać za sprawy gospodarcze. Art. 4582 Kodeksu postępowania cywilnego wskazuje wprost jakiego rodzaju sprawy należy uznać za sprawy gospodarcze. Jest to o tyle istotne, że do tej pory często pojawiały się wątpliwości, czy dana sprawa jest sprawą gospodarczą.

Polecamy: Twój urlop. To Ci się należy! - Kolekcja Poznaj swoje prawa!

REKLAMA

W nowych regulacjach można upatrywać szansy na wprowadzenie pewnego rodzaju dynamiki postępowania. Wprowadzają one bowiem nowe zasady dotyczące prekluzji dowodowej. Począwszy od 7 listopada, strony postępowania zobowiązane będą do przywoływania wszystkich twierdzeń i dowodów już w pierwszym piśmie procesowym kierowanym do sądu. Docelowo ma to doprowadzić do tego, że sąd będzie w stanie rozstrzygnąć sprawę nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia złożenia odpowiedzi na pozew.

Nowelizacja może znacznie poprawić sytuację polskich firm. Jest szansa, że przedsiębiorcy szybciej będą mogli odzyskać zaległe należności związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Obecnie średni odsetek przeterminowanych należności w portfelach polskich firm wynosi już 25,6%. W przeliczeniu na złotówki oznacza to, że z każdego 1000 zł widniejącego na fakturze 256 zł nie zostało przelane na konto sprzedawcy – wynika z badania Krajowego Rejestru Długów (KRD) przeprowadzonego w styczniu 2019 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego dotyczące postępowania gospodarczego wprowadzają w pewnym sensie nową regułę, którą można pokrótce opisać, że to dokument stanie się istotniejszy niż człowiek. Dotychczas zeznania świadków odgrywały istotną rolę w procesie cywilnym. Po wejściu w życie znowelizowanych przepisów sąd będzie mógł dopuścić dowód z zeznań świadków tylko wtedy, gdy zostaną wyczerpane inne środki dowodowe lub nie uda się wyjaśnić istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy faktów.

Barbara Bil, adwokat, Kancelaria Bil (AdWise Group)

Po 7 listopada br. zeznania świadków będą najmniej istotnym dowodem, a najważniejszą i podstawową rolę odgrywać będą dowody z dokumentów, i to nie tylko te utrwalone na standardowej kartce papieru. Dokumentem w sprawie będą mogły być dane zapisane i przechowywane w wersji elektronicznej, zwłaszcza tekst lub nagranie dźwiękowe, wizualne lub audiowizualne, a ponadto – w tym znaczeniu – również wiadomość elektroniczna e-mail czy SMS/MMS. Jest to istotne biorąc pod uwagę, że tradycyjna forma dokumentacji powoli schodzi na drugi plan wraz z rozwojem nowych technologii.

W związku z tym warto, aby przedsiębiorcy pamiętali o tym, aby dokumentować wszelkiego rodzaju ustalenia czynione z klientami i kontrahentami, zatwierdzenia i odbiory wykonanych prac, wzajemne rozliczenia. Dzięki temu w przypadku sporu sądowego przedsiębiorcy będą dysponować dowodami, które będą mogły zostać uznane przez sąd i tym samym przyczynią się do wygrania sprawy. Czy zmiany te będą korzystne dla biznesu? Nie da się teraz jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od tego jak znowelizowane przepisy będą stosowane przez sądy w praktyce.

Barbara Bil, adwokat, Kancelaria Bil (AdWise Group)

AdWise Group to grupa marketingowa zrzeszająca trzy podmioty: Brandwise, Animise oraz Kancelarię Bil. Brandwise to agencja marketingu zintegrowanego, specjalizująca się w skutecznej komunikacji oraz tworzeniu unikatowych narzędzi marketingowych. Animise to studio produkcji animacji i filmów biznesowych, szybko i efektywnie trafiających z komunikatem do odbiorców. Każda realizacje jest dopasowana do celów i budżetu Klienta, oparta na wiedzy o najlepszych praktykach w produkcji video. Animise, w opracowywaniu scenariuszy, bazuje również na twardych danych, dzięki czemu osiąga zamierzone wyniki. Kancelaria Bil, będąca częścią AdWise Group, zapewnia klientom wsparcie prawne w zakresie prowadzonych działań promocyjnych i obsługę prawną dla firm.

Polecamy serwis: W sądzie

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stary) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

REKLAMA

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

REKLAMA

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

REKLAMA