REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przeliczanie głosów na mandaty w Parlamencie Europejskim

Katarzyna Wilimborek
Po zakończeniu głosowania i podliczenia głosów przez obwodowe komisje wyborcze, protokoły głosowania z wynikami, po uprzedniej weryfikacji przez okręgowe komisje wyborcze, przesyłane są do Państwowej Komisji Wyborczej.
Po zakończeniu głosowania i podliczenia głosów przez obwodowe komisje wyborcze, protokoły głosowania z wynikami, po uprzedniej weryfikacji przez okręgowe komisje wyborcze, przesyłane są do Państwowej Komisji Wyborczej.

REKLAMA

REKLAMA

Dziś wybory do Parlamentu Europejskiego. Polacy wyłonią 50 europosłów, którzy będą nas reprezentować w Strasburgu. Warto poznać obowiązujący w Polsce system, na którego podstawie przydzielane są mandaty poszczególnym komitetom wyborczym.

Ustalanie wyników

Po zakończeniu głosowania i podliczenia głosów przez obwodowe komisje wyborcze, protokoły głosowania z wynikami, po uprzedniej weryfikacji przez okręgowe komisje wyborcze, przesyłane są do Państwowej Komisji Wyborczej.

REKLAMA

Ustala ona wyniki głosowania w skali kraju i stwierdza, które listy okręgowe spełniają warunki uprawniające do uczestniczenia w podziale mandatów. W polskim prawie obowiązują 5 procentowe klauzule zaporowe, co oznacza iż mandaty dzieli się tylko między te komitety, które w skali kraju otrzymały minimum 5 % głosów.

Metoda przeliczania głosów

W polskiej ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego przewidziano skomplikowany, dwustopniowy sposób przeliczania głosów na mandaty. Na początku, wykorzystując metodę d’Hondta ustala się, ile mandatów w całym kraju zdobył dany komitet wyborczy, a następnie dokonuje się podziału mandatów między poszczególne okręgi wyborcze- system Hare Niemeyera.

Zobacz również: Wybory parlamentarne

Krok I

Przy podsumowywaniu wyników wyborów wszystkie mandaty dzielone są między komitety wyborcze, które zdobyły 5 % głosów w skali kraju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krok II

Następnie komisja dzieli wszystkie 50 mandatów zgodnie z metodą d`Honda między poszczególne listy komitetów wyborczych, określając ile głosów przypada na każdą listę wyborczą.

Metoda d’Hondta polega na tym iż liczbę głosów oddanych łącznie na wszystkie listy okręgowe każdego z komitetów wyborczych dzieli się przez kolejne liczby naturalna 1,2,3 itd. tak długo, aż z otrzymanych w ten sposób ilorazów da się uszeregować 50 największych liczb, czyli tyle, ilu posłów do PE wybiera się w Polsce. Każdy komitet wyborczy otrzymuje następnie tyle mandatów, ile w wyniku opisanej operacji przypadło mu największych ilorazów. W konsekwencji wiemy ile mandatów przypadnie poszczególnym komitetom.

Krok III

REKLAMA

Następnym krokiem jest podział mandatów między poszczególne okręgi wyborcze, których zgodnie z ordynacją wyborczą jest 13. W celu przesunięcia przypadających poszczególnym komitetom mandatów do poszczególnych okręgów, stosowana jest metoda Hare-Niemeyera.

Metoda Hare-Niemeyera polega ona na ustaleniu jaki procent głosów oddanych na listy danego komitetu wyborczego w całym kraju padł na listy okręgowe tego komitetu. W tym celu liczbę głosów oddanych na poszczególne listy okręgowe mnoży się przez liczbę mandatów przypadających na dany komitet w skali kraju.

Otrzymane w ten sposób iloczyny dzielone są przez łączną liczbę głosów ważnych, oddanych we wszystkich okręgach na wszystkie listy danego komitetu. Uzyskany wynik w postaci liczby całkowitej oznacza ilość mandatów, przypadających danej liście w danym okręgu wyborczym.

Krok IV

Końcowym etapem jest przyznanie mandatów poszczególnym kandydatom z lit komitetów. Zwyciężają ci, którzy w swoim okręgu otrzymali najwięcej głosów, niezależnie od miejsca na liście wyborczej. Zapewnia to stosunkowo duży wpływ wyborców na promocję danego kandydata.

Zobacz również: Parlament Europejski a parlament krajowy

Frekwencja a wyniki wyborów

Na wynik wyborów wpływ ma zatem liczba osób uprawnionych do głosowania w danym okręgu oraz frekwencja wyborcza. Mandaty partii rozdzielane są między okręgi, w przybliżeniu proporcjonalnie do ilości głosów oddanych na tę partię w okręgu w stosunku do liczby głosów w skali kraju.

Przykładowo, jeżeli 10% głosów na partię A padło w okręgu warszawskim, to z tego okręgu będzie wywodzić się ok. 10% eurodeputowanych z tej partii.

Rozwiązanie takie miało skłonić mieszkańców danego okręgu do większej aktywności w celu posiadania licznej reprezentacji w Parlamencie Europejskim.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmienią się zasady przyznawania żołnierzom zawodowym dodatku za długoletnią służbę wojskową. Dodatek nie będzie już się zwiększał co 3 lata służby – jest projekt rozporządzenia

  Żołnierzowi zawodowemu przysługuje prawo do dodatku za długoletnią służbę wojskową. Obecnie dodatek ten jest zwiększany co 3 lata służby o 3% należnego mu uposażenia zasadniczego. Ta zasada zostanie zmieniona przez nowelizację przepisów o dodatkach do uposażenia żołnierzy.

  Zasiłek rodzinny 2024 – czy będzie waloryzacja?

  Czy w 2024 roku będzie waloryzacja zasiłku rodzinnego? Czy będzie podwyżka dodatków do zasiłku rodzinnego? Czy kryterium dochodowe, które obecnie nie pozwala na uzyskanie zasiłku osobom zarabiającym najniższą krajową, zostanie zmienione?

  Nie tylko podwyżki wynagrodzenia. Nauczyciele otrzymają też nowe legitymacje służbowe – projekt rozporządzenia

  Nauczyciele otrzymają nowe legitymacje służbowe. Obecne legitymacje nie spełniają wymagań odnośnie do minimalnych zabezpieczeń.

  Czy komornik może zająć zwrot podatku małżonków ze wspólnego rozliczenia? Sprawdź, jak zmieniły się przepisy.

  Decyzja o wspólnym rozliczeniu małżonków na gruncie podatku dochodowego jest zazwyczaj podyktowana chęcią osiągnięcia korzyści podatkowej – uniknięcia wejścia w wyższy próg podatkowy, czy pełniejszego skorzystania z ulg. Jednak może mieć też mniej przyjemne konsekwencje związane z zajęciem komorniczym.

  REKLAMA

  Dodatki do zasiłku rodzinnego 2024 – kwoty, ustawa

  Jakie dodatki do zasiłku rodzinnego wymienia ustawa? Czy jest dodatek na dziecko niepełnosprawne i dla rodziny wielodzietnej? Najwyższy dodatek do zasiłku rodzinnego wynosi 1000 zł i jest jednorazowy. Jakie są kwoty wszystkich 7 dodatków do zasiłku w 2024 roku?

  Zasiłek i dodatek dla samotnej matki 2024

  Samotna matka w 2024 roku może wnioskować o zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Jakie jest kryterium dochodowe? Jak złożyć wniosek o jakie dokumenty załączyć? Czy alimenty mają wpływ na przyznanie dodatku?

  Komunikat: Autostrada A2 nie będzie blokowana miesiąc. Strajk ostrzegawczy od 25 do 26 lutego. I Warszawa 27 lutego. Rolnicy blokują od strony Niemiec

  Trzy godziny rozmów rolników z przedstawicielami przedsiębiorstw zaowocowały nowymi ustaleniami w sprawie planowanego protestu rolników na odcinku autostrady A2 w Świecku. 

  Taki sam wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce? MRPiPS: nie ma przyzwolenia społecznego, nie są prowadzone prace

  Brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi żadnych prac w tym zakresie. Obecnie rząd nie prowadzi prac dotyczących wyliczenia, jak zmieniłaby się średnia wysokość emerytur dla kobiet w przypadku zrównania wieku emerytalnego dla obu płci. Jednocześnie zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z Konstytucją RP, regulacjami Międzynarodowej Organizacji Pracy i dyrektywami UE. Takie informacje zostały przekazane w odpowiedzi na interpelację poselską z 22 lutego 2024 r., której udzieliła Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  REKLAMA

  W Warszawie sędzia zakwestionowała działania A. Bodnara. Czy prokuratorzy będą mogli skutecznie ścigać przestępców?

  Do sądów karnych wkroczył chaos. Dowodem na to jest zwrócenie prokuraturze przez Sąd Apelacyjny w Warszawie wniosku o przedłużenie aresztu tymczasowego. Decyzja sądu nie dotyczy polityki, ale ma źródło w polityce.

  Czy syn byłego prezesa Orlenu postąpił rozsądnie, czyli fundacja rodzinna okiem potencjalnego beneficjenta

  W ostatnim czasie głośno było o założeniu fundacji rodzinnej przez byłego prezesa Orlenu – w szczególności w kontekście przekazania do fundacji majątku przez jego syna. Zostawiając z boku politykę, jest to na pewno ciekawy przyczynek do rozważań o tym, czy takie działanie jest dopuszczalne i w jakikolwiek sposób opłacalne – a szerzej do dyskusji o roli beneficjenta.

  REKLAMA