REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Głosowanie poza miejscem stałego zamieszkania w II turze wyborów prezydenckich

Głosowanie poza miejscem stałego zamieszkania w II turze wyborów prezydenckich. /Fot. Fotolia
Głosowanie poza miejscem stałego zamieszkania w II turze wyborów prezydenckich. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ci, którzy chcą zagłosować w II turze wyborów prezydenckich a nie mają możliwości oddania głosu w swoim miejscu zamieszkania, mogą skorzystać z innych rozwiązań.

Wszyscy, którzy w dniu 24 maja 2015 roku będą przebywać  poza swoim stałym miejscem zamieszkania będą mogli w celu wzięcia udziału głosowaniu ponownym w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej skorzystać z następujących rozwiązań prawnych.

REKLAMA

1. Dopisanie do spisu wyborców. Termin upływa w dniu 19 maja 2015 roku.

Wyborcy którzy będą przebywać w dniu 24 maja czasowo poza miejscem w którym zazwyczaj głosują (są wpisani do stałego rejestru wyborców) mogą złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Wniosek taki składa się w urzędzie dzielnicy na terenie której w dniu wyborów będzie się przebywać. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest pod adresem: http://www.um.warszawa.pl/zalatw-sprawe-w-urzedzie/sprawa-w-urzedzie/dop...

2. Zaświadczenie o prawie do głosowania. Termin na uzyskanie zaświadczenia upływa w dniu 22 maja 2015 roku.

Zaświadczenie wydawane jest przez urząd dzielnicy (gminy) na terenie której wyborca jest wpisany do stałego rejestru wyborców (zazwyczaj jest to dzielnica/gmina na terenie której wyborca posiada stały meldunek). Zaświadczenie o prawie do głosowania upoważnia do głosowania w każdej obwodowej komisji wyborczej zarówno w kraju jak i zagranicą. Osoby pobierające zaświadczenie o prawie do głosowania muszą mieć na uwadze, ze duplikaty tych dokumentów nie są wydawane. Osoby pobierające zaświadczenie o prawie do głosowania przed pierwszą turą wyborów otrzymują jednocześnie zaświadczenie o prawie do głosowania na drugą turę wyborów.
 Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj: http://www.um.warszawa.pl/zalatw-sprawe-w-urzedzie/sprawa-w-urzedzie/wyd...

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3. Głosowanie korepondencyjne. Termin na zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego upływa w dniu 14 maja (czwartek) 2015 roku.

Zamiar głosowania korespondencyjnego zgłasza się w urzędzie dzielnicy/gminy na terenie której wyborca jest wpisany do stałego rejestru wyborców. Więcej informacji na temat głosowania korespondencyjnego można znaleźć tutaj:  http://www.um.warszawa.pl/zalatw-sprawe-w-urzedzie/sprawa-w-urzedzie/g-o....

Osoby które głosowały korepondencyjnie w pierwszej turze wyborów otrzymają pakiety wyborcze również na drugą ture na ten sam adres.

Źródło: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA