reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Jaka sankcja grozi za uszkodzenie cudzej rzeczy

Jaka sankcja grozi za uszkodzenie cudzej rzeczy

W ramach prawnokarnej ochrony własności prywatnej ustawodawca penalizuje zachowanie polegające na umyślnym niszczeniu cudzej rzeczy, uszkadzaniu jej lub czynieniu jej niezdatną do użytku.

Charakter prawny przepisu

Wskazane wykroczenie można popełnić tylko umyślnie z zamiarem bezpośrednim. Przedmiotem ochrony są nie tylko rzeczy ruchome, ale również nieruchomości.

Wskazane wykroczenie jest czynem ściganym na żądanie pokrzywdzonego co oznacza, iż oprócz ujawnienia czynu musi on zażądać ścigania i ukarania sprawców.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Co jest penalizowane

Wskazany przepis penalizuje następujące zachowania:

  • niszczenie rzeczy (np. wybicie małej szyby),
  • uszkadzanie rzeczy (np. zrobienie dziury w płocie, uszkodzenie fragmentu płotu),
  • czynienie rzeczy niezdatnej do użytku (np. wypełnienie czajnika kwasem, po którym nie będzie można bezpiecznie gotować już wody pitnej).

Na pytanie czy umieszczenie rysunku (plakatu, naklejki, etc) na budynku czy innym przedmiocie może stanowić uszkodzenie mienia, należy odpowiedzieć twierdząco, ale tylko pod warunkiem, że w wyniku tego działania nastąpiło pomniejszenie wartości materialnej lub użytkowej budynku, obiektu lub innej rzeczy w takim stopniu, że do usunięcia tego uszkodzenia konieczne jest naruszenie ich substancji (tak uchwała SN z dnia 13 marca 1984 r., VI KZP 48/83, OSNKW 1984, nr 7-8, poz. 71).

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Co grozi za to wykroczenie

Jeśli wartość takiej rzeczy nie przekracza 250 zł, czyn ten jest wykroczeniem, natomiast gdy wartość tego przedmiotu przekracza kwotę 250 zł czyn ten jest przestępstwem określonym w art. 288 §1 Kodeksu karnego zagrożonym karą pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Za wskazane wykroczenie sprawca może być ukarany karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Dodatkowo należy wskazać, iż sąd może orzec obowiązek zapłaty równowartości wyrządzonej szkody lub obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Niszczenie cudzej rzeczy to wykroczenie popełniane umyślnie z zamiarem bezpośrednim.
Niszczenie cudzej rzeczy to wykroczenie popełniane umyślnie z zamiarem bezpośrednim.

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama