Kategorie

Odmowa przyjęcia mandatu karnego w sprawach o wykroczenia

Sylwia Uścimiak
Prawnik, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa i postępowania karnego
Odmowa przyjęcia mandatu karnego w sprawach o wykroczenia/Fot. Shutterstock
Odmowa przyjęcia mandatu karnego jest prawem, z którego może skorzystać sprawca wykroczenia. Kiedy można odmówić przyjęcia mandatu?

Odmowa przyjęcia mandatu

Grzywna w drodze mandatu karnego może zostać nałożona na sprawcę wykroczenia w ściśle określonych przypadkach, ale nie oznacza to, że sprawca musi obligatoryjnie taki mandat przyjąć. Kiedy można odmówić przyjęcia mandatu i jakie są konsekwencje odmowy?

Obowiązki funkcjonariusza

W myśl art. 97 § 3 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia (dalej: k.p.w.), na funkcjonariusza organu mandatowego zostały nałożone obowiązki, do których należy: pouczenie sprawcy o jego prawach, przysługującym prawie do odmowy przyjęcia mandatu karnego oraz o konsekwencjach skutkujących odmową przyjęcia mandatu.

Odmowa przyjęcia mandatu i komentarz

Reklama

Ustawodawca w art. 97 § 2 k.p.w. przyznał sprawcom wykroczeń prawo do odmowy przyjęcia mandatu karnego, z którego sprawca może skorzystać aż do momentu fizycznego przyjęcia mandatu czyli pokwitowania jego odbioru (również w placówce pocztowej) lub uiszczenia grzywny funkcjonariuszowi, który nałożył mandat karny gotówkowy. Niniejsze prawo tak naprawdę jest uregulowanym konstytucyjnie prawem do obrony (art. 42 ust. 2 i 3 Konstytucji RP w zw. z art. 5 k.p.k. w zw. z art. 8 k.p.w) i przysługuje każdemu sprawcy. Na uwagę zasługuje również fakt, iż sprawca, które chce skorzystać z prawa do odmowy przyjęcia mandatu karnego nie musi podawać powodu dla którego nie chce przyjąć nakładanego mandatu karnego.

W obecnym stanie prawnym, aby nałożyć grzywnę w formie mandatu karnego, funkcjonariusz musi uzyskać wyraźną zgodę na jego nałożenie od głównego zainteresowanego, zaś w przypadku braku zgody funkcjonariusz organu mandatowego nie może sam podjąć decyzji i nałożyć grzywny, tylko musi sporządzić wniosek o ukaranie, który jest kierowany do właściwego sądu rejonowego i wówczas może zostać wydany wyrok nakazowy, od którego sprawcy jak również organowi mandatowemu będzie przysługiwał sprzeciw. Innymi słowy, to funkcjonariusz jest aktywną stroną w postępowaniu mandatowym, albowiem musi on zgromadzić cały materiał dowodowy, który potwierdza winę sprawcy wykroczenia.

Mandat karny, który nie został przyjęty nie ma mocy prawnej i nie istnieje w obiegu prawnym.

Kwestionowanie przyjętego mandatu karnego

W przypadku gdy sprawca wyraża zgodę na przyjęcie mandatu, musi on mieć świadomość, że pozbawia siebie prawa do obrony, albowiem wówczas kwestionowanie nałożonego (w tym momencie, już prawomocnego) mandatu karnego jest możliwe tylko w drodze jego uchylenia (art. 101 k.p.w.), co z kolei jest możliwe tylko w ściśle określonych przypadkach. Należy mieć na uwadze, iż posiedzenie sądowe w przedmiocie uchylenia mandatu karnego nie polega na badaniu dowodów złożonych w sprawie przez sprawcę wykroczenia, tylko na badaniu czy mandat został nałożony przez właściwy organ lub zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  12 maja 2021
  Zakres dat:

  Bezpłatne leki dla kobiet w połogu?

  Bezpłatne leki mają przysługiwać również kobietom w połogu. Obecnie z takiego uprawnienia mogą korzystać kobiety w ciąży.

  Alimenty natychmiastowe. Ministerstwo Sprawiedliwości o reformie

  Alimenty natychmiastowe zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości mają poprawić sytuację dzieci. Ile będą wynosiły takie alimenty?

  Od kiedy bez maseczek na powietrzu?

  Od kiedy bez maseczek na powietrzu? To pytanie pojawia się często w związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia dotyczącego obostrzeń.

  Jak radzić sobie z komornikiem?

  Jak radzić sobie z komornikiem? Co w chwili, kiedy dłużnik stał się kompletnie niewypłacalny?

  Bon turystyczny - czy termin ważności zostanie wydłużony?

  Bon turystyczny z dłuższym terminem ważności? Analizy dotyczące wprowadzenia takiego rozwiązania prowadzi resort rozwoju.

  Fundusz kompensacyjny - co z projektem ustawy?

  Co z ustawą, która wprowadza fundusz kompensacyjny? Kiedy projekt trafi do Sejmu? Kto będzie mógł uzyskać rekompensatę?

  Ile może zająć komornik z emerytury w 2021 r.?

  Ile może zająć komornik z emerytury w 2021 r.? Jakie są aktualne kwoty świadczeń wolnych od egzekucji i potrąceń?

  Dzieciobójstwo w polskim prawie karnym

  Dzieciobójstwo w praktyce stanowi uprzywilejowany typ zabójstwa. Kto może być sprawcą dzieciobójstwa i co za nie grozi?

  Świadek koronny, czyli jaki?

  „Świadek koronny” jest pojęciem dość znanym. Zazwyczaj ludziom kojarzy się, że przysługują mu „jakieś korzyści”.

  Kiedy Boże Ciało w 2021 r.?

  Kiedy wypada Boże Ciało w 2021 r.? Czy jest to dzień wolny od pracy? Co z długim weekendem i zakupami?

  W pandemii konsumenci częściej zgłaszają problemy

  W pandemii konsumenci częściej zgłaszają się o pomoc w rozwiązywaniu transgranicznych problemów. Czego dotychczas dotyczyły skargi?

  ETPCz o wyborze polskiego TK

  Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) uznał, iż wybór polskiego Trybunału Konstytucyjnego był nieprawidłowy, co spowodowało niezgodność z prawem składu orzekającego.

  Bon turystyczny. Czym jest Certyfikat Dobrych Praktyk?

  Podmiot realizujący bon turystyczny może otrzymać Certyfikat Dobrych Praktyk. Co to oznacza dla turysty?

  Maseczki na świeżym powietrzu? Zmiany od 15 maja 2021 r.

  Maseczki na świeżym powietrzu nie będą obowiązkowe od 15 maja 2021 r. pod warunkiem zachowania odpowiedniego dystansu.

  Emerytury stażowe. Prezydent powołał Radę ds. Społecznych

  Wypracowanie propozycji tzw. emerytury stażowej ma być jednym z zadań Rady ds. Społecznych, którą powołał prezydent.

  Czy biuro podróży może wymagać od turysty szczepienia?

  Szczepień przeciw COVID-19 może wymagać organizujące wyjazd biuro podróży, przyjmujący turystę hotel czy przewoźnik. Czy jest to zgodne z prawem?

  Internet popularny w komunikacji z administracją publiczną

  Internet na Mazowszu ma coraz większe znaczenie jako kanał komunikacji z administracją publiczną. Jakie są statystyki?

  Rzecznik TSUE o polskim systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów

  Według opinii rzecznika generalnego TSUE trybunał powinien orzec, iż polskie prawo w sprawie systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów jest sprzeczne z prawem unijnym.

  Bezpieczne hasło - czyli jakie?

  Bezpieczne hasło jest pierwszą linią obrony przed cyberprzestępcami. Jak skutecznie tworzyć hasło i nie dać się hakerom?

  Szczepienia w zakładach karnych - projekt

  Szczepienia w zakładach karnych zakłada projekt rozporządzenia, który przygotowało Ministerstwo Zdrowia. To nie jedyne miejsce, o które zostanie rozszerzony katalog miejsc, w których będą wykonywane szczepienia.

  SMS-y z pytaniem o alimenty nękaniem? SN uchylił wyrok

  SMS-y z pytaniem o alimenty zostały przez męża uznane za nękanie. Zdaniem Sądu Najwyższego nie można bez wątpliwości uznać, iż doszło do popełnienia występku.

  Zadłużeni emeryci. Co mogą zrobić w ciężkiej sytuacji finansowej?

  Emeryci znajdują się w coraz gorszych sytuacjach finansowych. Według danych Krajowego Rejestru Długów, zadłużonych w tej grupie przybywa.

  Po roku większa liczba bezrobotnych – porównanie [TABELA]

  Liczba bezrobotnych w Polsce w 2021 r. wzrosła w porównaniu do roku ubiegłego. Jak wygląda porównanie w poszczególnych województwach?

  Z jakich wydatków zrezygnują konsumenci w II kwartale 2021 r.?

  Wydatki zakupowe planuje ograniczyć 40% Polaków. Z deklaracji konsumentów wynika, że głównym powodem ograniczeń są rosnące ceny.

  Rejestracja na szczepienie COVID - 4 sposoby

  Rejestracja na szczepienie COVID może odbyć się na 4 sposoby - infolinia, online, SMS i kontakt z konkretnym punktem szczepień. Jak zapisać się na szczepienie?