reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Oskarżony - podejrzany > Zatarcie ukarania

Zatarcie ukarania

Zatarcie ukarania, obok przedawnienia karalności i przedawnienia wykonania kary lub środka karnego jest instytucją związaną z upływem czasu. Jej istota polega na tym, że po upływie określonego czasu stosuje się fikcję prawną polegającą na uznaniu, iż dana osoba nie była nigdy skazana. Wówczas wzmianka o ukaraniu zostaje usunięta, wymazana z dokumentacji danej osoby.

Instytucję zatarcia skazania reguluje przepis art. 46 kodeksu wykroczeń. Stanowi, że ukaranie uważa się za niebyłe po upływie 2 lat od wykonania, darowania lub przedawnienia wykonania kary.

Jeżeli Jan. K zostanie skazany za kradzież prawomocnie w dniu 01.06.2006r., to zatarcie jego skazania nastąpi po 2 latach, tj. 02.06.2008 r.

Wskazany powyżej okres 2 letni, kiedy może nastąpić zatarcie skazania ulega przedłużeniu w przypadku, jeżeli przy wykroczeniu orzeczono środek karny. Okres ten ulega przedłużeniu na czas, gdy nie nastąpi wykonanie środka karnego, jego darowanie albo przedawnienie wykonania tego środka.

Przepisy kodeksu wykroczeń regulują również sytuację, w której dana osoba popełnia kolejne wykroczenie w okresie po skazaniu już za jedno. Wówczas zgodnie z treścią art. 46 § 2 kodeksu wykroczeń, jeżeli ukarany przed upływem okresu zatarcia skazania popełnił nowe wykroczenie, za które wymierzono mu karę aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny, to ukaranie za oba wykroczenia uważa się za niebyłe po upływie 2 lat od wykonania, darowania albo od przedawnienia wykonania kary za nowe wykroczenie.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Jeżeli Andrzej. T został skazany w dniu 10.01.2007 za wykroczenie to termin zatarcia skazania upłynąłby mu w dniu 11.01.2009 r. Jeżeli jednak w tym okresie popełni on inne wykroczenie, za które zostanie skazany przy wymierzeniu mu kary aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny, np. 10.12.2008 r. to zatarcie skazania obu wykroczeń nastąpi dopiero po 2 latach od wymierzonej nowej kary, tj. w dniu 11.12.2010 r.

Podstawa prawna: art. 46 kodeksu wykroczeń.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przy zatarciu skazania stosuje się fikcję prawną polegającą na uznaniu, że dana osoba nie była nigdy skazana.
Przy zatarciu skazania stosuje się fikcję prawną polegającą na uznaniu, że dana osoba nie była nigdy skazana.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Barbara Tomaszewska

doradca podatkowy, ekspert z zakresu prawa pracy, wynagrodzeń, ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama