reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Mandaty dla rowerzystów – 2018 r.

Mandaty dla rowerzystów – 2018 r.

Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym (dalej: u.p.r.d.) dotyczą nie tylko użytkowników pojazdów mechanicznych lecz także m.in. rowerzystów. Za nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego rowerzyści mogą otrzymać mandat ale nie punkty karne. Sprawdź za co rowerzysta może otrzymać mandat.

Większość rowerzystów nie jest do końca świadomych tego, które zachowania są w ruchu drogowym zabronione, a które dozwolone. Szczególne emocje budzi tu kwestia poruszania się przez rowerzystę po chodniku a także kwestia jazdy na rowerze pod wpływem alkoholu.

Jazda po chodniku

Generalnie jest tak, że jazda rowerem po chodniku jest zabroniona – chodnik to miejsce służące pieszym. Od tej zasady istnieją jednak trzy wyjątkowe sytuację, w których dopuszczalne jest poruszanie się rowerem po chodniku:

  1. gdy rowerzysta opiekuje się dzieckiem do lat 10 kierującym rowerem – chodzi tu o jedno dziecko i co jest istotne, dziecko to samo kieruje rowerem;
  2. gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – warunki te muszą być spełnione łącznie;
  3. gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Rowerzysta wjeżdżając na chodnik powinien zachować szczególną ostrożność a na dodatek ustępować miejsca pieszym.

Jeżeli rowerzysta zostanie przyłapany na jeździe po chodniku, grozi mu kara w wysokości 50 zł za naruszenie przez kierującego rowerem przepisów o korzystaniu z chodnika lub drogi dla pieszych.

Jazda pod wpływem alkoholu

Za jazdę pod wpływem alkoholu rowerzystom nie grozi już utrata prawa jazdy czy też kara więzienia. Od niedawna przepisy są bardziej liberalne i wymierzają sankcje bardziej stosowne do popełnionego wykroczenia.

Zobacz też: Jak skutecznie odwołać się od mandatu drogowego?

Osoba złapana na jeździe rowerem w stanie po spożyciu alkoholu (0,2 – 0,5 promila alkoholu) może zostać ukarana mandatem w wysokości do 300 do 500 zł. Natomiast osoba, która kierowała rowerem w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu) zapłaci bezwzględnie 500 zł.

Niepełne wyposażenie roweru

Jak wynika z rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia każdy rower musi zostać wyposażony:

  • z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
  • z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej
  • co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec;
  • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Mandaty dla rowerzystów – 2017/2018 r./ fot. Fotolia
Mandaty dla rowerzystów – 2017/2018 r./ fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama