REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł
Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Tym razem podwyżki dla funkcjonariuszy ABW – przyznano im podwyżki pensji i dodatków.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) ukazał się projekt rozporządzenia w sprawie uposażeń i dodatków funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Według niego mogą się oni spodziewać podwyżek.

REKLAMA

REKLAMA

Do wykazu prac legislacyjnych rządu trafił projekt rozporządzenia prezesa Rady Ministrów dotyczący zaszeregowania i stawek uposażenia, wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat i dodatków do uposażenia dla funkcjonariuszy ABW. W jego uzasadnieniu czytamy, że w budżecie ABW na 2024 r. ujęto dodatkowe około 89 mln zł z przeznaczeniem na regulację uposażeń funkcjonariuszy ABW.

"Kwota ta została podzielona na podwyższenie stawek dodatków za stopnie służbowe oraz regulację stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy ABW z dniem 1 stycznia 2024 roku" – napisano w projekcie.

Projektowana regulacja obejmuje zatem wzrost stawek minimalnych uposażenia zasadniczego średnio o 15 proc. i stawek maksymalnych uposażenia zasadniczego o 20 proc.

Kolejni funkcjonariusze mają podwyżki. Nawet do 16 100 zł

Minimalne stawki uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy ABW będą wynosić od 2200 zł do 12,1 tys. zł. Stawki maksymalne będą mieścić się w przedziale od 4700 zł do 16,2 tys.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W uzasadnieniu projektu napisano, że proponowana regulacja "umożliwi zróżnicowanie w uposażeniu funkcjonariuszy ABW będących na tym samym stanowisku, a wykazujących się innymi umiejętnościami, praktyką czy charakterem i trudnościami wykonywanych czynności służbowych związanych z ochroną bezpieczeństwa wewnętrznego państwa".

Obowiązujące od 1 stycznia 2022 r. stawki miesięcznego uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy ABW zakładają minimalną wysokość uposażenia od 2000 zł do 10,5 tys. zł brutto. Stawki maksymalne kształtują się od 2200 zł do 12,1 tys. zł brutto.

 

Wyższe dodatki

W RCL pojawiło się również rozporządzenie o dodatkach do uposażenia funkcjonariuszy ABW. Chodzi o przeznaczenie części przyznanych w 2024 r. pieniędzy na podwyższenie stawek dodatków za stopień służbowy.

"Przyjęto wskaźniki wzrostu stawki dodatku za (...) stopień służbowy funkcjonariuszy ABW wahający się od 33 proc. w stopniu szeregowego do 50 proc. w stopniu młodszego chorążego i generała, przy czym średni wzrost stawki dodatku za stopień wynosi 44 proc. w odniesieniu do obecnie obowiązujących stawek" (z uzasadnienia)

Przykładowo szeregowy funkcjonariusz otrzyma 800 zł dodatku, podporucznik 2 tys. 50 zł, a generał brygady 2,7 tys. zł.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

REKLAMA

MRPiPS: o waloryzacji 1010 zł dla samotnych i 823 zł dla rodzin. Co z propozycją rządu dla pomocy społecznej?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje waloryzację progów w ustawie o pomocy społecznej co roku. Obecnie jest co trzy lata, co spowodowało drastyczny spadek dostępności świadczeń z ustawy o pomocy społecznej dla obywateli.

9000 zł, 16.000 zł, a nawet 17.000 zł miesięcznie. Tyle zarabiają Polacy za granicą. Na jakich stanowiskach?

Polacy, szukając pracy sezonowej za granicą, najczęściej decydują się na Niemcy, Czechy, Szwecję i Norwegię. Według raportu Personnel Service, zarobki w tych krajach mogą sięgać nawet 19 tys. zł miesięcznie.

Facebook i Instagram łamią prawa dzieci? KE już się tym zajęła

16 maja 2024 r. Komisja Europejska opublikowała komunikat, w którym poinformowała, że wszczęła postępowanie wobec firmy Meta, która jest właścicielem Facebooka i Instagrama. Chodzi o podejrzenia dotyczące wykorzystania algorytmów, które mogą prowadzić do uzależnień dzieci od social mediów. 

Obrona Polski, granic i żołnierzy. PiS ma nowy plan

Klub Prawa i Sprawiedliwości przedstawił projekt uchwały Sejmu dotyczący obrony żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących granicy Polski. To reakcja na ataki na żołnierzy po hybrydowym ataku w 2021 roku.

REKLAMA

Co na maturze rozszerzonej z języka polskiego 20 maja 2024 r. [ARKUSZE]

Maturzyści, którzy zdecydowali się zdawać egzamin z języka polskiego w wersji rozszerzonej dziś, 20 maja o godz. 9:00 zasiedli do pisania. Na napisanie egzaminu mają 240 minut. 

Sygnaliści i ich ochrona - przepisy. Wdrożenie w Polsce unijnej dyrektywy już wkrótce. Czy jeszcze w 2024 roku?

Polscy pracownicy oraz przedsiębiorcy, na wdrożenie Unijnej dyrektywy dotyczącej sygnalistów czekają już od prawie 3 lat, gdyż to do 17 grudnia 2021 roku Polska, tak jak pozostałe kraje Unii Europejskiej, była zobowiązana do implementacji unijnych przepisów do naszego krajowego systemu prawnego. Z czego wynika tak duże opóźnienie? Na wdrożenie jakich regulacji muszą być przygotowani pracodawcy?

REKLAMA