reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Kasjer - zarobki 2018

Kasjer - zarobki 2018

Ile zarabia kasjer? Jakie jest przeciętne wynagrodzenie kasjera, a jakie najwyższe? Czy pracujący na kasie otrzymują premie? Na jakie benefity mogą liczyć? Co wpływa na wysokość pensji i awanse? Jakie są plusy i minusy pracy kasjera? Na wszystkie pytania odpowiedzi znajdą Państwo poniżej w raporcie "Kasjerzy na rynku pracy" grupy Pracuj.pl.

Rozdział 1. Portret i portfel kasjera

Według danych ekspertów serwisu zarobki.pracuj.pl, zdecydowana większość kasjerów wykonuje swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę. Taką formę zatrudnienia deklaruje 85% ankietowanych, na innych zasadach pracuje niewiele więcej, niż co dziesiąty. Więcej, niż co trzeci z nich (36%) deklaruje, że co miesiąc otrzymuje premie za osiągane wyniki.

Zespoły kasjerów w Polsce są silnie sfeminizowane. Jak podają eksperci serwisu zarobki.pracuj.pl, 8 na 10 kasjerów to kobiety. Co ciekawe, panie dominują także wśród kierowników sklepów spożywczych (61%) oraz ich zastępców (66%).

Praca kasjera - kobiety, umowa o pracę, premie.

Na jakiej wysokości pensje mogą liczyć kasjerzy? Według danych serwisu zarobki.pracuj.pl ich przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosi 2000 zł netto. Natomiast najlepiej opłacani specjaliści otrzymują pensje o blisko połowę wyższe – wynoszące 2900 zł netto.

  • 2000 zł netto – wynosi przeciętna pensja kasjera
  • 2900 zł netto - osiągają najlepiej opłacani kasjerzy

Polecamy: Jak wypowiadać umowy o pracę. Procedura i wzory dokumentów.

Kasjerzy należą zazwyczaj do mniej doświadczonych pracowników niż np. sprzedawcy – doradcy klienta, przedstawiciele handlowi czy menedżerowie – co przekłada się na wysokość zarobków. Jednocześnie jednak ich pensje – szczególnie w największych sieciach handlowych – od kilku lat rosną. Kasjerzy coraz częściej otrzymują także benefity pozapłacowe. Zdecydowanie najpopularniejsze są bony towarowe (38%). Według wypowiedzi pracowników, firmy nieco rzadziej decydują się na świadczenia socjalne (28%), ubezpieczenia na życie (25%) czy dostęp do prywatnej opieki medycznej (18%).

Praca kasjera - benefity.

Praca kasjera a inni pracownicy z branży.

Rozdział 2. Co wpływa na pensję i awanse

Kasjer to jeden z najniższych szczebli pracy w handlu B2C. Regularny wzrost wynagrodzeń i benefitów zwiększa atrakcyjność pracy kasjera m.in. dla kadr z mniejszym doświadczeniem zawodowym czy niższymi kwalifikacjami. Jak podkreślają jednak ekspeci Pracuj.pl, to stanowisko może również pełnić rolę dobrego punktu startowego do rozwoju kariery w sprzedaży. Zarówno rozumianego jako osiąganie awansów, jak i podwyżek pensji.

Eksperci serwisu zarobki.pracuj.pl podają, że na wysokość pensji kasjera wpływają przede wszystkim trzy czynniki: skala i lokalizacja firmy, staż pracy i doświadczenie, a także rodzaj sprzedawanych dóbr.

Co wpływa na pensję?

Wskazują eksperci Pracuj.pl

  1. LOKALIZACJA: Duże sieci handlowe korzystają z efektu skali, kształtując rozbudowane i zintegrowane programy rozwoju pracowników. Jak pokazują także raporty płacowe Pracuj.pl dotyczące regionów, na wyższe przeciętne zarobki mogą liczyć pracownicy w największych miastach czy najsilniej rozwiniętych regionach.

  2. STAŻ PRACY: Ze względu na stosunkowo dużą rotację wśród kasjerów, duże firmy doceniają osoby, których czas pracy w jednym miejscu przekracza 2-3 lata. Taki staż oznacza często pensję wyższą o kilkaset złotych oraz możliwości awansu.

  3. SPECJALIZACJA: Wyższe wynagrodzenia oferują np. sklepy informatyczne, motoryzacyjne czy RTV-AGD oraz wszelkie inne,  w których kasjerzy powinni posiadać bardziej specjalistyczną wiedzę o specyfikacji sprzedawanych produktów.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ile zarabia kasjer? Jakie jest przeciętne wynagrodzenie kasjera, a jakie najwyższe? Czy pracujący na kasie otrzymują premie? Na jakie benefity mogą liczyć? Co wpływa na wysokość pensji i awanse? Jakie są plusy i minusy pracy kasjera? /fot. Shutterstock
Ile zarabia kasjer? Jakie jest przeciętne wynagrodzenie kasjera, a jakie najwyższe? Czy pracujący na kasie otrzymują premie? Na jakie benefity mogą liczyć? Co wpływa na wysokość pensji i awanse? Jakie są plusy i minusy pracy kasjera? /fot. Shutterstock

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama