REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kasjer - zarobki 2018

Ile zarabia kasjer? Jakie jest przeciętne wynagrodzenie kasjera, a jakie najwyższe? Czy pracujący na kasie otrzymują premie? Na jakie benefity mogą liczyć? Co wpływa na wysokość pensji i awanse? Jakie są plusy i minusy pracy kasjera? /fot. Shutterstock
Ile zarabia kasjer? Jakie jest przeciętne wynagrodzenie kasjera, a jakie najwyższe? Czy pracujący na kasie otrzymują premie? Na jakie benefity mogą liczyć? Co wpływa na wysokość pensji i awanse? Jakie są plusy i minusy pracy kasjera? /fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ile zarabia kasjer? Jakie jest przeciętne wynagrodzenie kasjera, a jakie najwyższe? Czy pracujący na kasie otrzymują premie? Na jakie benefity mogą liczyć? Co wpływa na wysokość pensji i awanse? Jakie są plusy i minusy pracy kasjera? Na wszystkie pytania odpowiedzi znajdą Państwo poniżej w raporcie "Kasjerzy na rynku pracy" grupy Pracuj.pl.

Rozdział 1. Portret i portfel kasjera

Według danych ekspertów serwisu zarobki.pracuj.pl, zdecydowana większość kasjerów wykonuje swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę. Taką formę zatrudnienia deklaruje 85% ankietowanych, na innych zasadach pracuje niewiele więcej, niż co dziesiąty. Więcej, niż co trzeci z nich (36%) deklaruje, że co miesiąc otrzymuje premie za osiągane wyniki.

REKLAMA

Zespoły kasjerów w Polsce są silnie sfeminizowane. Jak podają eksperci serwisu zarobki.pracuj.pl, 8 na 10 kasjerów to kobiety. Co ciekawe, panie dominują także wśród kierowników sklepów spożywczych (61%) oraz ich zastępców (66%).

Praca kasjera - kobiety, <a class=umowa o pracę, premie."/>

Praca kasjera - kobiety, umowa o pracę, premie.

Pracuj.pl

Na jakiej wysokości pensje mogą liczyć kasjerzy? Według danych serwisu zarobki.pracuj.pl ich przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosi 2000 zł netto. Natomiast najlepiej opłacani specjaliści otrzymują pensje o blisko połowę wyższe – wynoszące 2900 zł netto.

  • 2000 zł netto – wynosi przeciętna pensja kasjera
  • 2900 zł netto - osiągają najlepiej opłacani kasjerzy

Polecamy: Jak wypowiadać umowy o pracę. Procedura i wzory dokumentów.

Kasjerzy należą zazwyczaj do mniej doświadczonych pracowników niż np. sprzedawcy – doradcy klienta, przedstawiciele handlowi czy menedżerowie – co przekłada się na wysokość zarobków. Jednocześnie jednak ich pensje – szczególnie w największych sieciach handlowych – od kilku lat rosną. Kasjerzy coraz częściej otrzymują także benefity pozapłacowe. Zdecydowanie najpopularniejsze są bony towarowe (38%). Według wypowiedzi pracowników, firmy nieco rzadziej decydują się na świadczenia socjalne (28%), ubezpieczenia na życie (25%) czy dostęp do prywatnej opieki medycznej (18%).

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Praca kasjera - benefity.

Praca kasjera - benefity.

Pracuj.pl

Praca kasjera a inni <a class=pracownicy z branży."/>

Praca kasjera a inni pracownicy z branży.

Pracuj.pl

Rozdział 2. Co wpływa na pensję i awanse

Kasjer to jeden z najniższych szczebli pracy w handlu B2C. Regularny wzrost wynagrodzeń i benefitów zwiększa atrakcyjność pracy kasjera m.in. dla kadr z mniejszym doświadczeniem zawodowym czy niższymi kwalifikacjami. Jak podkreślają jednak ekspeci Pracuj.pl, to stanowisko może również pełnić rolę dobrego punktu startowego do rozwoju kariery w sprzedaży. Zarówno rozumianego jako osiąganie awansów, jak i podwyżek pensji.

Eksperci serwisu zarobki.pracuj.pl podają, że na wysokość pensji kasjera wpływają przede wszystkim trzy czynniki: skala i lokalizacja firmy, staż pracy i doświadczenie, a także rodzaj sprzedawanych dóbr.

Co wpływa na pensję?

Wskazują eksperci Pracuj.pl

  1. LOKALIZACJA: Duże sieci handlowe korzystają z efektu skali, kształtując rozbudowane i zintegrowane programy rozwoju pracowników. Jak pokazują także raporty płacowe Pracuj.pl dotyczące regionów, na wyższe przeciętne zarobki mogą liczyć pracownicy w największych miastach czy najsilniej rozwiniętych regionach.

  2. STAŻ PRACY: Ze względu na stosunkowo dużą rotację wśród kasjerów, duże firmy doceniają osoby, których czas pracy w jednym miejscu przekracza 2-3 lata. Taki staż oznacza często pensję wyższą o kilkaset złotych oraz możliwości awansu.

  3. SPECJALIZACJA: Wyższe wynagrodzenia oferują np. sklepy informatyczne, motoryzacyjne czy RTV-AGD oraz wszelkie inne,  w których kasjerzy powinni posiadać bardziej specjalistyczną wiedzę o specyfikacji sprzedawanych produktów.

Rozdział 3. Kasjerzy i inni – oczekiwania

REKLAMA

Kasjerzy to jedna z najbardziej charakterystycznych grup pracowników fizycznych. W odniesieniu to tego segmentu kandydatów eksperci coraz częściej zwracają uwagę na fakt niedoboru kadr i wykwalifikowanych specjalistów, a także rosnących oczekiwań kandydatów. Jak w praktyce samych siebie widzą pracownicy fizyczni, do których należą kasjerzy?

Szacunek – to słowo, w którym skupiają się potrzeby większości osób, których opinie znalazły się w raporcie Pracuj.pl „Na tropie dobrej pracy”. Pracownicy fizyczni oczekują stabilnych i jasnych zasad zatrudnienia. Chcą wygodnej i szybkiej rekrutacji, uczciwych relacji z szefami oraz zdrowego środowiska pracy.

Jak pokazał raport Pracuj.pl, pracownicy fizyczni zwracają przede wszystkim uwagę na wysokość wynagrodzenia, a rozwój kariery nie zawsze musi dla nich oznaczać awans w strukturze. Tylko 35% badanych chciałoby zmienić stanowisko na wyższe, ale już 77% zmieniłoby pracę, jeśli w nowym miejscu otrzymaliby wyższe wynagrodzenie.

Praca kasjera - plusy.

Praca kasjera - plusy.

Pracuj.pl

Praca kasjera - minusy.

Praca kasjera - minusy.

Pracuj.pl

Rozdział 4. Okiem eksperta – Jeronimo Martins

Kinga Jagiełło Kulesza, Jeronimo Martins

Kinga Jagiełło Kulesza, Jeronimo Martins

Pracuj.pl

Praca na stanowisku kasjera – to zajęcie tymczasowe, dorywcze, wakacyjne? Czy też może stanowi duży krok w karierze i jest ważnym punktem na ścieżce zawodowej?

To zależy od celów i potrzeb osoby, która decyduje się na taką pracę. Może to być wyłącznie praca dorywcza, traktowana jako coś na chwilę, lub podjęta na niepełny etat, po to, żeby sobie tylko dorobić. Ale może też wiązać się z rozbudowaną ścieżką awansów.

Jakie są możliwości rozwoju?

W zależności od przedsiębiorstwa i branży może to różnie wyglądać. Zwykle zaczyna się od stanowiska kasjera czy też sprzedawcy-kasjera, a później można awansować na starszego sprzedawcę – kasjera i zastępcę kierownika sklepu. Można wybrać ścieżkę specjalistyczną albo menedżerską. W sieci Biedronka kierownik sklepu może awansować na kierownika sprzedaży produktów świeżych, na kierownika operacji i sprzedaży, później na starszego menedżera, nadzorującego pracę kilkudziesięciu sklepów, następnie – dyrektora centrum dystrybucyjnego, aż na stanowisko dyrektora operacyjnego regionu. Taka pozycja też wiąże się z różnymi możliwościami – można na przykład zmienić specjalizację, zostać dyrektorem w dziale zakupów itd. Dużo zależy od tego, jak wygląda struktura firmy lub aktualne potrzeby biznesowe. Praca na stanowiskach związanych ze sprzedażą pozwala uzyskać kompetencje, które można wykorzystać także w innych obszarach, m.in. w marketingu. Taka osoba może przejść np. do działu personalnego albo zostać trenerem wewnętrznym i prowadzić szkolenia.

Czego pracodawcy oczekują od kasjerów? Jakie kompetencje są szczególnie cenne?

Na początku najważniejsza jest chęć do pracy i motywacja. My nie stawiamy wymagań co do wykształcenia i doświadczenia. Wielu rzeczy należy się nauczyć w praktyce – sprzedawcy i kasjerzy nie tylko pracują na kasie, ale też wykładają towar, sprzątają sklep, uzupełniają ceny, dbają o czystość. Są to więc różne zajęcia, a praca ma bardzo dynamiczny charakter, dlatego liczy się otwartość i elastyczność. Przede wszystkim odnajdą się tutaj ci, którzy lubią pracę z ludźmi.

Tak zwana smykałka, żyłka do handlu – jest potrzebna?

Nie, niekoniecznie. Nie trzeba być urodzonym handlowcem, żeby pracować przy kasie. Na takim stanowisku nie są kluczowe umiejętności negocjacyjne i znajomość technik sprzedaży, istotne w sytuacji, gdy reklamujemy jakiś produkt albo usługę, pozyskujemy nowych klientów itd. Ważne są natomiast umiejętności komunikacyjne i organizacyjne, kultura osobista, cierpliwość, opanowanie oraz dokładność.

Jak można zadbać o swój rozwój? Co ułatwia wykonywanie obowiązków?

Warto korzystać z oferty szkoleniowej. Początkujący sprzedawca – kasjer zapoznaje się ze specyfiką pracy i poszczególnymi zadaniami. W naszej firmie takim osobom oferujemy szkolenia dotyczące trudniejszych fragmentów pracy, np. wypiekania pieczywa czy opieki nad stoiskiem z owocami i warzywami. Pomocne mogą być też szkolenia i warsztaty dotyczące kompetencji miękkich, obsługi klienta, współpracy w grupie czy komunikacji. Tylko w ubiegłym roku zrealizowaliśmy 2,7 mln godzin szkoleniowych. Na kolejnych szczeblach kariery, w przypadku stanowisk kierowniczych, istotne jest rozwijanie umiejętności związanych z zarządzaniem zespołem. Można też korzystać z kursów e-learningowych i w ten  sposób poszerzać wiedzę.

Kto ma szansę zostać menedżerem?

Kierownik sklepu obserwuje, którzy kasjerzy są najbardziej zaangażowani, dobrze sobie radzą, wykazują własną inicjatywę, są samodzielni, pomysłowi, odpowiedzialni. O swoich planach zawodowych i potrzebach rozwojowych warto rozmawiać z przełożonym np. o w ramach spotkań dotyczących oceny pracowniczej. W naszej organizacji 90 procent menedżerów objęło te stanowiska w drodze awansu wewnętrznego. Jeśli poszukiwany jest na przykład zastępca kierownika sklepu, to ogłaszany jest nabór, każdy pracownik ma wgląd w ofertę, która jest publikowana na firmowym portalu. Kompetencje i kwalifikacje są sprawdzane podczas rozmów z kierownikiem oraz przedstawicielem działu personalnego. Różne czynniki decydują o awansie, jednym z nich jest poziom motywacji. Od potencjalnego menedżera oczekuje się predyspozycji do zarządzania zespołem, a proszę pamiętać, że często są to zróżnicowane zespoły – pod względem wieku, płci, wykształcenia, ambicji zawodowych i celów życiowych.

Co wpływa na wysokość wynagrodzenia kasjerów? Jakie warunki zatrudnienia oferuje Państwa firma?

W przypadku kasjerów ważna jest przede wszystkim obecność w pracy, która zapewnia nagrodę, czyli dodatkowe pieniądze doliczane do pensji. Kasjerzy otrzymują też premie, których wysokość jest uzależniona od wyników sprzedaży całego sklepu. Branża sprzedażowa oferuje też różne świadczenia pozapłacowe. W naszej firmie są to m.in. świadczenia socjalne (program badań profilaktycznych, paczki z okazji świąt czy wyprawki dla dzieci pracowników) i karta Multisport. Proponujemy umowę o pracę – wymiar godzin jest dostosowany do potrzeb pracownika, więc to może być np. umowa na pół etatu, na trzy czwarte itd. Jest też możliwa praca tylko w weekendy. Praca w sklepie odbywa się w systemie zmianowym, zwykle są to dwie zmiany.

O czym warto powiedzieć początkującym kasjerom i sprzedawcom?

Na początku, tak jak w każdej pracy, może nie być łatwo – trzeba oswoić się z charakterem pracy i z tym że w sklepie cały czas coś się dzieje i przychodzi dużo klientów, a nie każdy z nich jest cierpliwy i uprzejmy. Nie należy się jednak zniechęcać. Z każdym tygodniem nabywa się wprawy, czynności wykonywane w pracy są powtarzalne, więc dzięki temu można je szybciej opanować. Warto pomyśleć o czynnikach motywacyjnych takich jak na przykład stabilność zatrudnienia, renoma firmy czy możliwości dalszego rozwoju. Wpis w CV, mówiący o tym, że przeszliśmy drogę od kasjera do np. zastępcy kierownika sklepu, dużo mówi o naszych kompetencjach i nastawieniu do pracy. Świadczy o tym, że potrafiliśmy odnaleźć się w różnych zespołach, samodzielnie zapanować nad różnymi aspektami i nauczyć się nowych rzeczy.

Źródło: Pracuj.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MSWiA: podwyżka do 6000 zł brutto dla kursanta w policji od 1 maja 2024 r. [projekt rozporządzenia]

Podwyżka 1010 zł dla kursantów w policji. Ze stałymi dodatkami kursanci otrzymują 6000 zł brutto. Od 1 maja 2024 r. Takie same wynagrodzenia brutto i netto jak na początku służby w wojsku.

Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł. Bon energetyczny wprowadzony zostanie na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała ponadto działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów, szczególnie na wsiach. Zostaną również utworzone regionalne rad ds. polityki senioralnej.

REKLAMA

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

REKLAMA

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA