Kategorie

Kasjer - zarobki 2018

Ile zarabia kasjer? Jakie jest przeciętne wynagrodzenie kasjera, a jakie najwyższe? Czy pracujący na kasie otrzymują premie? Na jakie benefity mogą liczyć? Co wpływa na wysokość pensji i awanse? Jakie są plusy i minusy pracy kasjera? /fot. Shutterstock
Ile zarabia kasjer? Jakie jest przeciętne wynagrodzenie kasjera, a jakie najwyższe? Czy pracujący na kasie otrzymują premie? Na jakie benefity mogą liczyć? Co wpływa na wysokość pensji i awanse? Jakie są plusy i minusy pracy kasjera? /fot. Shutterstock
fot. Shutterstock
Ile zarabia kasjer? Jakie jest przeciętne wynagrodzenie kasjera, a jakie najwyższe? Czy pracujący na kasie otrzymują premie? Na jakie benefity mogą liczyć? Co wpływa na wysokość pensji i awanse? Jakie są plusy i minusy pracy kasjera? Na wszystkie pytania odpowiedzi znajdą Państwo poniżej w raporcie "Kasjerzy na rynku pracy" grupy Pracuj.pl.

Rozdział 1. Portret i portfel kasjera

Według danych ekspertów serwisu zarobki.pracuj.pl, zdecydowana większość kasjerów wykonuje swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę. Taką formę zatrudnienia deklaruje 85% ankietowanych, na innych zasadach pracuje niewiele więcej, niż co dziesiąty. Więcej, niż co trzeci z nich (36%) deklaruje, że co miesiąc otrzymuje premie za osiągane wyniki.

Zespoły kasjerów w Polsce są silnie sfeminizowane. Jak podają eksperci serwisu zarobki.pracuj.pl, 8 na 10 kasjerów to kobiety. Co ciekawe, panie dominują także wśród kierowników sklepów spożywczych (61%) oraz ich zastępców (66%).

Praca kasjera - kobiety, umowa o pracę, premie.

Na jakiej wysokości pensje mogą liczyć kasjerzy? Według danych serwisu zarobki.pracuj.pl ich przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosi 2000 zł netto. Natomiast najlepiej opłacani specjaliści otrzymują pensje o blisko połowę wyższe – wynoszące 2900 zł netto.

 • 2000 zł netto – wynosi przeciętna pensja kasjera
 • 2900 zł netto - osiągają najlepiej opłacani kasjerzy

Polecamy: Jak wypowiadać umowy o pracę. Procedura i wzory dokumentów.

Kasjerzy należą zazwyczaj do mniej doświadczonych pracowników niż np. sprzedawcy – doradcy klienta, przedstawiciele handlowi czy menedżerowie – co przekłada się na wysokość zarobków. Jednocześnie jednak ich pensje – szczególnie w największych sieciach handlowych – od kilku lat rosną. Kasjerzy coraz częściej otrzymują także benefity pozapłacowe. Zdecydowanie najpopularniejsze są bony towarowe (38%). Według wypowiedzi pracowników, firmy nieco rzadziej decydują się na świadczenia socjalne (28%), ubezpieczenia na życie (25%) czy dostęp do prywatnej opieki medycznej (18%).

Praca kasjera - benefity.

Praca kasjera a inni pracownicy z branży.

Rozdział 2. Co wpływa na pensję i awanse

Kasjer to jeden z najniższych szczebli pracy w handlu B2C. Regularny wzrost wynagrodzeń i benefitów zwiększa atrakcyjność pracy kasjera m.in. dla kadr z mniejszym doświadczeniem zawodowym czy niższymi kwalifikacjami. Jak podkreślają jednak ekspeci Pracuj.pl, to stanowisko może również pełnić rolę dobrego punktu startowego do rozwoju kariery w sprzedaży. Zarówno rozumianego jako osiąganie awansów, jak i podwyżek pensji.

Eksperci serwisu zarobki.pracuj.pl podają, że na wysokość pensji kasjera wpływają przede wszystkim trzy czynniki: skala i lokalizacja firmy, staż pracy i doświadczenie, a także rodzaj sprzedawanych dóbr.

Co wpływa na pensję?

Wskazują eksperci Pracuj.pl

 1. LOKALIZACJA: Duże sieci handlowe korzystają z efektu skali, kształtując rozbudowane i zintegrowane programy rozwoju pracowników. Jak pokazują także raporty płacowe Pracuj.pl dotyczące regionów, na wyższe przeciętne zarobki mogą liczyć pracownicy w największych miastach czy najsilniej rozwiniętych regionach.

 2. STAŻ PRACY: Ze względu na stosunkowo dużą rotację wśród kasjerów, duże firmy doceniają osoby, których czas pracy w jednym miejscu przekracza 2-3 lata. Taki staż oznacza często pensję wyższą o kilkaset złotych oraz możliwości awansu.

 3. SPECJALIZACJA: Wyższe wynagrodzenia oferują np. sklepy informatyczne, motoryzacyjne czy RTV-AGD oraz wszelkie inne,  w których kasjerzy powinni posiadać bardziej specjalistyczną wiedzę o specyfikacji sprzedawanych produktów.

Rozdział 3. Kasjerzy i inni – oczekiwania

Kasjerzy to jedna z najbardziej charakterystycznych grup pracowników fizycznych. W odniesieniu to tego segmentu kandydatów eksperci coraz częściej zwracają uwagę na fakt niedoboru kadr i wykwalifikowanych specjalistów, a także rosnących oczekiwań kandydatów. Jak w praktyce samych siebie widzą pracownicy fizyczni, do których należą kasjerzy?

Szacunek – to słowo, w którym skupiają się potrzeby większości osób, których opinie znalazły się w raporcie Pracuj.pl „Na tropie dobrej pracy”. Pracownicy fizyczni oczekują stabilnych i jasnych zasad zatrudnienia. Chcą wygodnej i szybkiej rekrutacji, uczciwych relacji z szefami oraz zdrowego środowiska pracy.

Jak pokazał raport Pracuj.pl, pracownicy fizyczni zwracają przede wszystkim uwagę na wysokość wynagrodzenia, a rozwój kariery nie zawsze musi dla nich oznaczać awans w strukturze. Tylko 35% badanych chciałoby zmienić stanowisko na wyższe, ale już 77% zmieniłoby pracę, jeśli w nowym miejscu otrzymaliby wyższe wynagrodzenie.

Praca kasjera - plusy.

Praca kasjera - minusy.

Rozdział 4. Okiem eksperta – Jeronimo Martins

Kinga Jagiełło Kulesza, Jeronimo Martins

Praca na stanowisku kasjera – to zajęcie tymczasowe, dorywcze, wakacyjne? Czy też może stanowi duży krok w karierze i jest ważnym punktem na ścieżce zawodowej?

To zależy od celów i potrzeb osoby, która decyduje się na taką pracę. Może to być wyłącznie praca dorywcza, traktowana jako coś na chwilę, lub podjęta na niepełny etat, po to, żeby sobie tylko dorobić. Ale może też wiązać się z rozbudowaną ścieżką awansów.

Jakie są możliwości rozwoju?

W zależności od przedsiębiorstwa i branży może to różnie wyglądać. Zwykle zaczyna się od stanowiska kasjera czy też sprzedawcy-kasjera, a później można awansować na starszego sprzedawcę – kasjera i zastępcę kierownika sklepu. Można wybrać ścieżkę specjalistyczną albo menedżerską. W sieci Biedronka kierownik sklepu może awansować na kierownika sprzedaży produktów świeżych, na kierownika operacji i sprzedaży, później na starszego menedżera, nadzorującego pracę kilkudziesięciu sklepów, następnie – dyrektora centrum dystrybucyjnego, aż na stanowisko dyrektora operacyjnego regionu. Taka pozycja też wiąże się z różnymi możliwościami – można na przykład zmienić specjalizację, zostać dyrektorem w dziale zakupów itd. Dużo zależy od tego, jak wygląda struktura firmy lub aktualne potrzeby biznesowe. Praca na stanowiskach związanych ze sprzedażą pozwala uzyskać kompetencje, które można wykorzystać także w innych obszarach, m.in. w marketingu. Taka osoba może przejść np. do działu personalnego albo zostać trenerem wewnętrznym i prowadzić szkolenia.

Czego pracodawcy oczekują od kasjerów? Jakie kompetencje są szczególnie cenne?

Na początku najważniejsza jest chęć do pracy i motywacja. My nie stawiamy wymagań co do wykształcenia i doświadczenia. Wielu rzeczy należy się nauczyć w praktyce – sprzedawcy i kasjerzy nie tylko pracują na kasie, ale też wykładają towar, sprzątają sklep, uzupełniają ceny, dbają o czystość. Są to więc różne zajęcia, a praca ma bardzo dynamiczny charakter, dlatego liczy się otwartość i elastyczność. Przede wszystkim odnajdą się tutaj ci, którzy lubią pracę z ludźmi.

Tak zwana smykałka, żyłka do handlu – jest potrzebna?

Nie, niekoniecznie. Nie trzeba być urodzonym handlowcem, żeby pracować przy kasie. Na takim stanowisku nie są kluczowe umiejętności negocjacyjne i znajomość technik sprzedaży, istotne w sytuacji, gdy reklamujemy jakiś produkt albo usługę, pozyskujemy nowych klientów itd. Ważne są natomiast umiejętności komunikacyjne i organizacyjne, kultura osobista, cierpliwość, opanowanie oraz dokładność.

Jak można zadbać o swój rozwój? Co ułatwia wykonywanie obowiązków?

Warto korzystać z oferty szkoleniowej. Początkujący sprzedawca – kasjer zapoznaje się ze specyfiką pracy i poszczególnymi zadaniami. W naszej firmie takim osobom oferujemy szkolenia dotyczące trudniejszych fragmentów pracy, np. wypiekania pieczywa czy opieki nad stoiskiem z owocami i warzywami. Pomocne mogą być też szkolenia i warsztaty dotyczące kompetencji miękkich, obsługi klienta, współpracy w grupie czy komunikacji. Tylko w ubiegłym roku zrealizowaliśmy 2,7 mln godzin szkoleniowych. Na kolejnych szczeblach kariery, w przypadku stanowisk kierowniczych, istotne jest rozwijanie umiejętności związanych z zarządzaniem zespołem. Można też korzystać z kursów e-learningowych i w ten  sposób poszerzać wiedzę.

Kto ma szansę zostać menedżerem?

Kierownik sklepu obserwuje, którzy kasjerzy są najbardziej zaangażowani, dobrze sobie radzą, wykazują własną inicjatywę, są samodzielni, pomysłowi, odpowiedzialni. O swoich planach zawodowych i potrzebach rozwojowych warto rozmawiać z przełożonym np. o w ramach spotkań dotyczących oceny pracowniczej. W naszej organizacji 90 procent menedżerów objęło te stanowiska w drodze awansu wewnętrznego. Jeśli poszukiwany jest na przykład zastępca kierownika sklepu, to ogłaszany jest nabór, każdy pracownik ma wgląd w ofertę, która jest publikowana na firmowym portalu. Kompetencje i kwalifikacje są sprawdzane podczas rozmów z kierownikiem oraz przedstawicielem działu personalnego. Różne czynniki decydują o awansie, jednym z nich jest poziom motywacji. Od potencjalnego menedżera oczekuje się predyspozycji do zarządzania zespołem, a proszę pamiętać, że często są to zróżnicowane zespoły – pod względem wieku, płci, wykształcenia, ambicji zawodowych i celów życiowych.

Co wpływa na wysokość wynagrodzenia kasjerów? Jakie warunki zatrudnienia oferuje Państwa firma?

W przypadku kasjerów ważna jest przede wszystkim obecność w pracy, która zapewnia nagrodę, czyli dodatkowe pieniądze doliczane do pensji. Kasjerzy otrzymują też premie, których wysokość jest uzależniona od wyników sprzedaży całego sklepu. Branża sprzedażowa oferuje też różne świadczenia pozapłacowe. W naszej firmie są to m.in. świadczenia socjalne (program badań profilaktycznych, paczki z okazji świąt czy wyprawki dla dzieci pracowników) i karta Multisport. Proponujemy umowę o pracę – wymiar godzin jest dostosowany do potrzeb pracownika, więc to może być np. umowa na pół etatu, na trzy czwarte itd. Jest też możliwa praca tylko w weekendy. Praca w sklepie odbywa się w systemie zmianowym, zwykle są to dwie zmiany.

O czym warto powiedzieć początkującym kasjerom i sprzedawcom?

Na początku, tak jak w każdej pracy, może nie być łatwo – trzeba oswoić się z charakterem pracy i z tym że w sklepie cały czas coś się dzieje i przychodzi dużo klientów, a nie każdy z nich jest cierpliwy i uprzejmy. Nie należy się jednak zniechęcać. Z każdym tygodniem nabywa się wprawy, czynności wykonywane w pracy są powtarzalne, więc dzięki temu można je szybciej opanować. Warto pomyśleć o czynnikach motywacyjnych takich jak na przykład stabilność zatrudnienia, renoma firmy czy możliwości dalszego rozwoju. Wpis w CV, mówiący o tym, że przeszliśmy drogę od kasjera do np. zastępcy kierownika sklepu, dużo mówi o naszych kompetencjach i nastawieniu do pracy. Świadczy o tym, że potrafiliśmy odnaleźć się w różnych zespołach, samodzielnie zapanować nad różnymi aspektami i nauczyć się nowych rzeczy.

Źródło: Pracuj.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  28 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytury groszowe z ZUS wciąż problemem

  Emerytury groszowe z ZUS stanowią coraz częstszy problem. Czy planowane są zmiany dotyczące świadczeń niższych niż minimalne?

  Oszczędzamy mniej, ale regularnie [BADANIE]

  Z danych zebranych przez Intrum wynika, iż 80 procent konsumentów stara się oszczędzać każdego miesiąca. Czy to pozytywny skutek pandemii?

  Reklamacja po wakacjach - jak i kiedy?

  Reklamacja po wakacjach może dotyczyć np. usługi turystycznej, opóźnionego lotu czy noclegu. W jakim terminie należy ją wysłać?

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.? Podpowiadamy dla kogo przewidziano nowy rodzaj wsparcia.

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.