Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kasjer - zarobki 2018

Ile zarabia kasjer? Jakie jest przeciętne wynagrodzenie kasjera, a jakie najwyższe? Czy pracujący na kasie otrzymują premie? Na jakie benefity mogą liczyć? Co wpływa na wysokość pensji i awanse? Jakie są plusy i minusy pracy kasjera? /fot. Shutterstock
Ile zarabia kasjer? Jakie jest przeciętne wynagrodzenie kasjera, a jakie najwyższe? Czy pracujący na kasie otrzymują premie? Na jakie benefity mogą liczyć? Co wpływa na wysokość pensji i awanse? Jakie są plusy i minusy pracy kasjera? /fot. Shutterstock
fot. Shutterstock
Ile zarabia kasjer? Jakie jest przeciętne wynagrodzenie kasjera, a jakie najwyższe? Czy pracujący na kasie otrzymują premie? Na jakie benefity mogą liczyć? Co wpływa na wysokość pensji i awanse? Jakie są plusy i minusy pracy kasjera? Na wszystkie pytania odpowiedzi znajdą Państwo poniżej w raporcie "Kasjerzy na rynku pracy" grupy Pracuj.pl.

Rozdział 1. Portret i portfel kasjera

Według danych ekspertów serwisu zarobki.pracuj.pl, zdecydowana większość kasjerów wykonuje swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę. Taką formę zatrudnienia deklaruje 85% ankietowanych, na innych zasadach pracuje niewiele więcej, niż co dziesiąty. Więcej, niż co trzeci z nich (36%) deklaruje, że co miesiąc otrzymuje premie za osiągane wyniki.

Zespoły kasjerów w Polsce są silnie sfeminizowane. Jak podają eksperci serwisu zarobki.pracuj.pl, 8 na 10 kasjerów to kobiety. Co ciekawe, panie dominują także wśród kierowników sklepów spożywczych (61%) oraz ich zastępców (66%).

Praca kasjera - kobiety, <a class=umowa o pracę, premie."/>

Praca kasjera - kobiety, umowa o pracę, premie.

Pracuj.pl

Na jakiej wysokości pensje mogą liczyć kasjerzy? Według danych serwisu zarobki.pracuj.pl ich przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosi 2000 zł netto. Natomiast najlepiej opłacani specjaliści otrzymują pensje o blisko połowę wyższe – wynoszące 2900 zł netto.

 • 2000 zł netto – wynosi przeciętna pensja kasjera
 • 2900 zł netto - osiągają najlepiej opłacani kasjerzy

Polecamy: Jak wypowiadać umowy o pracę. Procedura i wzory dokumentów.

Kasjerzy należą zazwyczaj do mniej doświadczonych pracowników niż np. sprzedawcy – doradcy klienta, przedstawiciele handlowi czy menedżerowie – co przekłada się na wysokość zarobków. Jednocześnie jednak ich pensje – szczególnie w największych sieciach handlowych – od kilku lat rosną. Kasjerzy coraz częściej otrzymują także benefity pozapłacowe. Zdecydowanie najpopularniejsze są bony towarowe (38%). Według wypowiedzi pracowników, firmy nieco rzadziej decydują się na świadczenia socjalne (28%), ubezpieczenia na życie (25%) czy dostęp do prywatnej opieki medycznej (18%).

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Praca kasjera - benefity.

Praca kasjera - benefity.

Pracuj.pl

Praca kasjera a inni <a class=pracownicy z branży."/>

Praca kasjera a inni pracownicy z branży.

Pracuj.pl

Rozdział 2. Co wpływa na pensję i awanse

Kasjer to jeden z najniższych szczebli pracy w handlu B2C. Regularny wzrost wynagrodzeń i benefitów zwiększa atrakcyjność pracy kasjera m.in. dla kadr z mniejszym doświadczeniem zawodowym czy niższymi kwalifikacjami. Jak podkreślają jednak ekspeci Pracuj.pl, to stanowisko może również pełnić rolę dobrego punktu startowego do rozwoju kariery w sprzedaży. Zarówno rozumianego jako osiąganie awansów, jak i podwyżek pensji.

Eksperci serwisu zarobki.pracuj.pl podają, że na wysokość pensji kasjera wpływają przede wszystkim trzy czynniki: skala i lokalizacja firmy, staż pracy i doświadczenie, a także rodzaj sprzedawanych dóbr.

Co wpływa na pensję?

Wskazują eksperci Pracuj.pl

 1. LOKALIZACJA: Duże sieci handlowe korzystają z efektu skali, kształtując rozbudowane i zintegrowane programy rozwoju pracowników. Jak pokazują także raporty płacowe Pracuj.pl dotyczące regionów, na wyższe przeciętne zarobki mogą liczyć pracownicy w największych miastach czy najsilniej rozwiniętych regionach.

 2. STAŻ PRACY: Ze względu na stosunkowo dużą rotację wśród kasjerów, duże firmy doceniają osoby, których czas pracy w jednym miejscu przekracza 2-3 lata. Taki staż oznacza często pensję wyższą o kilkaset złotych oraz możliwości awansu.

 3. SPECJALIZACJA: Wyższe wynagrodzenia oferują np. sklepy informatyczne, motoryzacyjne czy RTV-AGD oraz wszelkie inne,  w których kasjerzy powinni posiadać bardziej specjalistyczną wiedzę o specyfikacji sprzedawanych produktów.

Rozdział 3. Kasjerzy i inni – oczekiwania

Kasjerzy to jedna z najbardziej charakterystycznych grup pracowników fizycznych. W odniesieniu to tego segmentu kandydatów eksperci coraz częściej zwracają uwagę na fakt niedoboru kadr i wykwalifikowanych specjalistów, a także rosnących oczekiwań kandydatów. Jak w praktyce samych siebie widzą pracownicy fizyczni, do których należą kasjerzy?

Szacunek – to słowo, w którym skupiają się potrzeby większości osób, których opinie znalazły się w raporcie Pracuj.pl „Na tropie dobrej pracy”. Pracownicy fizyczni oczekują stabilnych i jasnych zasad zatrudnienia. Chcą wygodnej i szybkiej rekrutacji, uczciwych relacji z szefami oraz zdrowego środowiska pracy.

Jak pokazał raport Pracuj.pl, pracownicy fizyczni zwracają przede wszystkim uwagę na wysokość wynagrodzenia, a rozwój kariery nie zawsze musi dla nich oznaczać awans w strukturze. Tylko 35% badanych chciałoby zmienić stanowisko na wyższe, ale już 77% zmieniłoby pracę, jeśli w nowym miejscu otrzymaliby wyższe wynagrodzenie.

Praca kasjera - plusy.

Praca kasjera - plusy.

Pracuj.pl

Praca kasjera - minusy.

Praca kasjera - minusy.

Pracuj.pl

Rozdział 4. Okiem eksperta – Jeronimo Martins

Kinga Jagiełło Kulesza, Jeronimo Martins

Kinga Jagiełło Kulesza, Jeronimo Martins

Pracuj.pl

Praca na stanowisku kasjera – to zajęcie tymczasowe, dorywcze, wakacyjne? Czy też może stanowi duży krok w karierze i jest ważnym punktem na ścieżce zawodowej?

To zależy od celów i potrzeb osoby, która decyduje się na taką pracę. Może to być wyłącznie praca dorywcza, traktowana jako coś na chwilę, lub podjęta na niepełny etat, po to, żeby sobie tylko dorobić. Ale może też wiązać się z rozbudowaną ścieżką awansów.

Jakie są możliwości rozwoju?

W zależności od przedsiębiorstwa i branży może to różnie wyglądać. Zwykle zaczyna się od stanowiska kasjera czy też sprzedawcy-kasjera, a później można awansować na starszego sprzedawcę – kasjera i zastępcę kierownika sklepu. Można wybrać ścieżkę specjalistyczną albo menedżerską. W sieci Biedronka kierownik sklepu może awansować na kierownika sprzedaży produktów świeżych, na kierownika operacji i sprzedaży, później na starszego menedżera, nadzorującego pracę kilkudziesięciu sklepów, następnie – dyrektora centrum dystrybucyjnego, aż na stanowisko dyrektora operacyjnego regionu. Taka pozycja też wiąże się z różnymi możliwościami – można na przykład zmienić specjalizację, zostać dyrektorem w dziale zakupów itd. Dużo zależy od tego, jak wygląda struktura firmy lub aktualne potrzeby biznesowe. Praca na stanowiskach związanych ze sprzedażą pozwala uzyskać kompetencje, które można wykorzystać także w innych obszarach, m.in. w marketingu. Taka osoba może przejść np. do działu personalnego albo zostać trenerem wewnętrznym i prowadzić szkolenia.

Czego pracodawcy oczekują od kasjerów? Jakie kompetencje są szczególnie cenne?

Na początku najważniejsza jest chęć do pracy i motywacja. My nie stawiamy wymagań co do wykształcenia i doświadczenia. Wielu rzeczy należy się nauczyć w praktyce – sprzedawcy i kasjerzy nie tylko pracują na kasie, ale też wykładają towar, sprzątają sklep, uzupełniają ceny, dbają o czystość. Są to więc różne zajęcia, a praca ma bardzo dynamiczny charakter, dlatego liczy się otwartość i elastyczność. Przede wszystkim odnajdą się tutaj ci, którzy lubią pracę z ludźmi.

Tak zwana smykałka, żyłka do handlu – jest potrzebna?

Nie, niekoniecznie. Nie trzeba być urodzonym handlowcem, żeby pracować przy kasie. Na takim stanowisku nie są kluczowe umiejętności negocjacyjne i znajomość technik sprzedaży, istotne w sytuacji, gdy reklamujemy jakiś produkt albo usługę, pozyskujemy nowych klientów itd. Ważne są natomiast umiejętności komunikacyjne i organizacyjne, kultura osobista, cierpliwość, opanowanie oraz dokładność.

Jak można zadbać o swój rozwój? Co ułatwia wykonywanie obowiązków?

Warto korzystać z oferty szkoleniowej. Początkujący sprzedawca – kasjer zapoznaje się ze specyfiką pracy i poszczególnymi zadaniami. W naszej firmie takim osobom oferujemy szkolenia dotyczące trudniejszych fragmentów pracy, np. wypiekania pieczywa czy opieki nad stoiskiem z owocami i warzywami. Pomocne mogą być też szkolenia i warsztaty dotyczące kompetencji miękkich, obsługi klienta, współpracy w grupie czy komunikacji. Tylko w ubiegłym roku zrealizowaliśmy 2,7 mln godzin szkoleniowych. Na kolejnych szczeblach kariery, w przypadku stanowisk kierowniczych, istotne jest rozwijanie umiejętności związanych z zarządzaniem zespołem. Można też korzystać z kursów e-learningowych i w ten  sposób poszerzać wiedzę.

Kto ma szansę zostać menedżerem?

Kierownik sklepu obserwuje, którzy kasjerzy są najbardziej zaangażowani, dobrze sobie radzą, wykazują własną inicjatywę, są samodzielni, pomysłowi, odpowiedzialni. O swoich planach zawodowych i potrzebach rozwojowych warto rozmawiać z przełożonym np. o w ramach spotkań dotyczących oceny pracowniczej. W naszej organizacji 90 procent menedżerów objęło te stanowiska w drodze awansu wewnętrznego. Jeśli poszukiwany jest na przykład zastępca kierownika sklepu, to ogłaszany jest nabór, każdy pracownik ma wgląd w ofertę, która jest publikowana na firmowym portalu. Kompetencje i kwalifikacje są sprawdzane podczas rozmów z kierownikiem oraz przedstawicielem działu personalnego. Różne czynniki decydują o awansie, jednym z nich jest poziom motywacji. Od potencjalnego menedżera oczekuje się predyspozycji do zarządzania zespołem, a proszę pamiętać, że często są to zróżnicowane zespoły – pod względem wieku, płci, wykształcenia, ambicji zawodowych i celów życiowych.

Co wpływa na wysokość wynagrodzenia kasjerów? Jakie warunki zatrudnienia oferuje Państwa firma?

W przypadku kasjerów ważna jest przede wszystkim obecność w pracy, która zapewnia nagrodę, czyli dodatkowe pieniądze doliczane do pensji. Kasjerzy otrzymują też premie, których wysokość jest uzależniona od wyników sprzedaży całego sklepu. Branża sprzedażowa oferuje też różne świadczenia pozapłacowe. W naszej firmie są to m.in. świadczenia socjalne (program badań profilaktycznych, paczki z okazji świąt czy wyprawki dla dzieci pracowników) i karta Multisport. Proponujemy umowę o pracę – wymiar godzin jest dostosowany do potrzeb pracownika, więc to może być np. umowa na pół etatu, na trzy czwarte itd. Jest też możliwa praca tylko w weekendy. Praca w sklepie odbywa się w systemie zmianowym, zwykle są to dwie zmiany.

O czym warto powiedzieć początkującym kasjerom i sprzedawcom?

Na początku, tak jak w każdej pracy, może nie być łatwo – trzeba oswoić się z charakterem pracy i z tym że w sklepie cały czas coś się dzieje i przychodzi dużo klientów, a nie każdy z nich jest cierpliwy i uprzejmy. Nie należy się jednak zniechęcać. Z każdym tygodniem nabywa się wprawy, czynności wykonywane w pracy są powtarzalne, więc dzięki temu można je szybciej opanować. Warto pomyśleć o czynnikach motywacyjnych takich jak na przykład stabilność zatrudnienia, renoma firmy czy możliwości dalszego rozwoju. Wpis w CV, mówiący o tym, że przeszliśmy drogę od kasjera do np. zastępcy kierownika sklepu, dużo mówi o naszych kompetencjach i nastawieniu do pracy. Świadczy o tym, że potrafiliśmy odnaleźć się w różnych zespołach, samodzielnie zapanować nad różnymi aspektami i nauczyć się nowych rzeczy.

Źródło: Pracuj.pl

Zestaw arkuszy egzaminacyjnych z odpowiedziami i punktacją do zadań
Zestaw arkuszy egzaminacyjnych z odpowiedziami i punktacją do zadań.

Język polski, Matematyka, Język angielski.


Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Babciowe - jest pomysł na nowe świadczenie. Dla kogo 1500 zł?

  Babciowe - to pomysł na nowe świadczenie. Ma wynosić 1500 zł miesięcznie. Jego wprowadzenie zapowiedział Donald Tusk podczas spotkania w Częstochowie.

  Pierwsze trzynastki dla emerytów i rencistów jeszcze przed Wielkanocą

  Tradycyjnie 13. są wypłacane razem z kwietniową emeryturą lub rentą. Gdy termin płatności wypada w sobotę, niedzielę lub święto - ZUS przelewa pieniądze tak żeby trafiły do adresata jeszcze przed dniem wolnym. Poniedziałek Wielkanocny, który w tym roku jest 10 kwietnia to jeden z dni, w których seniorzy dostają swoje wypłaty. Nie muszą jednak czekać aż skończą się święta gdyż 13. trafi do nich jeszcze przed Wielkanocą. 

  500 tys. podpisów pod projektem ustawy ws. refundacji procedury in vitro

  Refundacja in vitro. Posłanki KO poinformowały, że zebrano pół miliona podpisów pod obywatelskim projektem ustawy ws. refundacji procedury pozaustrojowego zapłodnienia metodą in vitro, który złożyły w czwartek w Sejmie. Podkreślały, że projekt stanowi test dla PiS, czy faktycznie chce walczyć z bezpłodnością w Polsce.

  Przedterminowe wybory w Michałowie. Mieszkańcy wybiorą wójta według znowelizowanego Kodeksu wyborczego

  Przedterminowe wybory wójta Michałowa zostaną przeprowadzone 7 maja – tak postanowił premier. Kandydaci mogą zgłaszać się do 12 kwietnia. Wybory zostaną przeprowadzane po wejściu w życie nowelizacji Kodeksu wyborczego.

  Opiekun medyczny. Kto może nim zostać? Ile zarabia?

  Opiekun medyczny – kto może nim zostać? Zawód opiekuna medycznego został stworzony w 2007 z inicjatywy ówczesnego Ministra Zdrowia. To odpowiedź na niewystarczającą infrastrukturę opiekuńczą – w szpitalach brakowało i brakuje pielęgniarzy, i pielęgniarek, a ludzi chorych i niesamodzielnych było i jest coraz więcej. Czym zajmuje się opiekun medyczny? Jakie kryteria należy spełnić, by nim zostać? 

  Wydziedziczenie. Kiedy spadkobierca nie dostanie nic

  Wydziedziczenie polega na pozbawieniu uprawnionych spadkobierców prawa do zachowku. Spadkodawca może to zrobić, ale jego swoboda w tym zakresie jest ograniczona przepisami Kodeksu cywilnego. W jakich sytuacjach spadkodawca może wydziedziczyć spadkobiercę? Jak dokonuje się wydziedziczenia? Jakie są skutki wydziedziczenia?

  Ubrania w sklepach coraz gorszej jakości? Polacy narzekają

  Polacy narzekają na jakość ubrań. Prawie połowa badanych konsumentów skarży się, że ubrania, kupowane w sklepach w ostatnich 6-12 miesiącach, są produkowane z coraz to gorszych materiałów. Według znawców tematu, problemy zaczęły się już podczas pandemii, gdy zostały zaburzone łańcuchy dostaw. Do tego doszła wysoka inflacja. Widać również, że gorszą jakość wymusza polityka klimatyczna. Jak dodają eksperci, powrót do wysokogatunkowych towarów może być dość trudny i trwać długo, bo producentom cała ta sytuacja jest raczej na rękę.

  Wybory parlamentarne. Pierwsze propozycje daty

  Termin 15 października jest bardzo dobry – powiedział wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki, pytany o możliwą datę wyborów parlamentarnych. 

  Nowelizacja Prawa o notariacie. Minister zaprowadzi dyscyplinę wśród notariuszy

  Kolejna nowelizacja Prawa o notariacie niebawem trafi do Sejmu. Resort sprawiedliwości chce zwiększyć kontrolę nad notariatem. Twierdzi jednak, że w porównaniu z projektem nowelizacji odrzuconej przez Sejm w grudniu złagodzono propozycje dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej i zawieszania notariuszy. 

  Ile można dorobić do emerytury lub renty od 1 marca 2023 r.? Kogo dotyczą limity?

  Przez najbliższe 3 miesiące, licząc od 1 marca 2023 r. obowiązują nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Pracujący mogą dorobić 177 zł więcej. Limity te dotyczą tyko wcześniejszych emerytów. Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, czyli kobiety 60 a mężczyźni 65 lat, nie muszą ograniczać się przy dorabianiu żadnymi limitami.

  Czy spotkania w pracy to strata czasu? BADANIE

  Spotkania w pracy. Prawie połowa Polaków podczas spotkań w pracy zajmuje się czymś innym, a 27% w ogóle nie widzi ich sensu. Nie znaczy to jednak, że wyjątkowo nie cierpią spotkań — 62% przyznaje, że je lubi. Z drugiej strony ⅓ sądzi, że są one stresujące (w tym ponad połowa najmłodszych badanych) i nudne, a 23%, że są przez nie mniej produktywni.

  WIRON. Czy wiązać z nim nadzieje?

  O tym, że wskaźnik WIRON nie zmieni wiele w wysokości rat kredytów hipotecznych, pisaliśmy już w połowie lutego. Dziś na ten temat piszą kolejne media. Bańka oczekiwań całkowicie pękła, gdy o przejściu z indeksu WIBOR na WIRON wypowiedział się sam premier. Przyznał, że przeliczył się co do tej zmiany i doradził, aby nie wiązać z nią zbytnio nadziei. Jak powiedział - to nie będzie żaden “game changer”.

  UODO nałożył administracyjną karę pieniężną na wspólnotę mieszkaniową

  Kilka naruszeń przepisów RODO było powodem nałożenia kary pieniężnej na wspólnotę mieszkaniową.

  Prezes ZUS: ostatnie dni na wykorzystanie bonu turystycznego

  To już ostatnie dni na wykorzystanie polskiego bonu turystycznego - przekazała PAP prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Do kiedy i gdzie można wykorzystać Polski Bon Turystyczny?

  Przemoc domowa. Jakie zmiany przynosi najnowsza nowelizacja

  Nowelizacja ustawy antyprzemocowej została opublikowana w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie za trzy miesiące. Jakie zmiany wprowadzi?

  Posłowie PiS chcą ustanowić nowe święto państwowe

  Nowe święto państwowe. Posłowie PiS chcą ustanowić 10 września Narodowym Dniem Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny. Jak ocenił wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk, będzie to ważny gest dla całego pokolenia. "Myślę, że ten projekt powinien być jak najszybciej przyjęty w formule aklamacji" - powiedział PAP.

  Zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy. Ile kosztuje? Dla kogo?

  Zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy przeznaczony jest dla osób mających określone problemy zdrowotne, istotne deficyty w samoopiece, a także wymagających intensywnej pielęgnacji. Jakie są zasady przyjęcia do placówki? Ile kosztuje pobyt?  

  Raiffeisen Bank ukarany przez UOKiK. Chodzi o kredyty hipoteczne

  Raiffeisen Bank International jednostronnie zmienił treść umów o kredyty hipoteczne ze swoimi klientami. W jakim zakresie? Jaką otrzyma za to karę?

  Uwaga kierowco - "Łapki na kierownicę". Wzmożone kontrole policji do końca marca

   "Łapki na kierownicę" to akcja policyjna, która ma na celu zwrócić uwagę na zagrożenie, jakie niesie prowadzenie auta i jednoczesne przeglądanie treści z telefonu komórkowego, bądź rozmawianie z telefonem w ręku. Jaka grozi kara za prowadzenie auta z telefonem w ręku?

  Żołnierze zawodowi. Przeciętne uposażenie w górę

  Przeciętne uposażenie żołnierzy zawodowych wzrosło w porównaniu z rokiem ubiegłym o ponad 880 zł. W jaki sposób oblicza się przeciętne wynagrodzenie żołnierzy?

  Bony turystyczne – Małopolska zarobiła najwięcej, liderem jest Zakopane

  Największymi beneficjentami programu Polski Bon Turystyczny są przedsiębiorcy z Małopolski. Łącznie przyjęli płatności za pomocą bonu o wartości prawie 647 mln zł. W samym Zakopanem przy użyciu bonów zapłacono 262 mln zł.

  Bilet na darmowe przejazdy kolejami po Europie przez miesiąc. Dla kogo?

  Trwa kolejna edycja konkursu DiscoverEU organizowanego przez Komisję Europejską i skierowanego do osiemnastolatków z Unii Europejskiej.

  Centralna Informacja Emerytalna. Projekt ustawy przyjęty przez rząd

  Rząd chce utworzyć Centralną Informację Emerytalną. System będzie zawierał kompleksową informację o świadczeniach emerytalnych, bez względu na ich źródło.

  Wycinka drzew. Jakie są aktualne przepisy?

  Jak złożyć wniosek o zezwolenie na wycinkę drzewa i czy zawsze jest on konieczny? Jakie zmiany weszły w życie w 2023 r.? Co z okresem lęgowym ptaków? 

  Rząd przyjął stanowisko w obronie polskich lasów

  Rząd przyjął stanowisko w obronie polskich lasów; lasy to nasze dobro narodowe i to leśnicy wiedzą, jak o nie zadbać - przekazała w mediach społeczniościowych minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.