REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Choroba, Zasiłek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Grypa w szkole - dyrektorzy poinformują sanepid

Dyrektorzy szkół i przedszkoli mają informować sanepid o panującej w ich placówkach grypie. Takie zalecenia wystosowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Jak uzyskać zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego, czyli w okresie trwania stosunku pracy.

Kiedy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy?

Zasiłek chorobowy przysługuje każdemu pracownikowi, który stał się niezdolny do pracy. Istnieją jednak pewne szczególne warunku, które należy spełnić, aby uzyskać zasiłek chorobowy.

Jak złożyć wniosek o zasiłek chorobowy

Jak otrzymać zasiłek chorobowy. Gdzie i komu złożyć zaświadczenie lekarskie. Czy oprócz zaświadczenia ZUS wymaga jeszcze innych dodatkowych dokumentów.

REKLAMA

Kiedy można umieścić osobę chorą psychicznie w domu opieki?

Może zaistnieć sytuacja, że osoba chora psychicznie lub upośledzona umysłowo nie jest w stanie normalnie funkcjonować, ale jej stan nie jest na tyle poważny aby skierować ją do szpitala psychiatrycznego. Rozwiązaniem może być umieszczenie jej w domu pomocy społecznej.

Jak wypłacane są zarobki za czas choroby

Pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie na 10 dni od 27.12. do 5.01, wcześniej był już na zwolnieniu lekarskim łącznie 25 dni. Czy za 5 dni, które przypadają już w styczniu otrzyma wynagrodzenie od pracodawcy czy z Zus-u?

Wysokość zarobków w czasie niezdolności do pracy

Niezdolną do pracy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.

Nowe wzory kontraktów socjalnych

Od 23 grudnia 2010 r. obowiązują nowe druki kontraktów socjalnych. Wyróżniamy dwa ich typy ze względu na to czy kontrakt socjalny zawierany jest z osobą znajdującą się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy czy w celu przezwyciężenia trudności życiowych.

REKLAMA

Na jak długo można otrzymać zasiłek dla bezrobotnego

Okresy pobierania zasiłku są limitowane. Oznacza to, że po upływie okresu wskazanego w ustawie (okresu zasiłkowego), bezrobotny traci prawo do zasiłku. Długość okresu zasiłkowego zależy m.in. od obszaru działania PUP, na którym bezrobotny ma miejsce zamieszkania.

Kiedy bezrobotny utraci prawo do zasiłku

Bezrobotny traci prawo do zasiłku jeśli upłynie okres, na który został on przyznany bądź też, jeśli odmówi bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji zatrudnienia. Utrata prawa do zasiłku wiąże się jednak przede wszystkim z utratą statusu bezrobotnego.

Jak złożyć wniosek o zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy należy się osobie, która pokryła koszty pogrzebu. Aby go uzyskać należy złożyć wniosek w jednostce ZUS właściwej według miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o zasiłek. Zasiłek nie zostanie przyznany, jeżeli wniosek będzie złożony za późno.

Jak ubiegać się o zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy przysługuje członkowi rodziny, który pokrył koszty pogrzebu zmarłego. Aby otrzymać zwrot poniesionych kosztów należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami.

Jak złożyć wniosek o zasiłek wyrównawczy?

Mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy pracownik musi się poddać rehabilitacji. W tym czasie, jego pensja ulega zmniejszeniu. W ramach rekompensaty może on ubiegać się o zasiłek wyrównawczy.

Jak ubiegać się o zasiłek opiekuńczy w związku z opieką nad zdrowym dzieckiem?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko w razie konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem, ale także w związku z potrzebą opieki nad zdrowym dzieckiem. Kiedy przysługuje taki zasiłek i jak się o niego starać.

Jak uzyskać zasiłek za opiekę nad chorym członkiem rodziny?

W związku z koniecznością sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny pracownik ma prawo ubiegać się o zasiłek opiekuńczy. Wniosek o zasiłek składany jest do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub do pracodawcy.

Jak otrzymać zasiłek opiekuńczy na chore dziecko?

Pracownik, który opiekuje się chorym dzieckiem i w związku z tym nie może pracować, może liczyć na zasiłek opiekuńczy. Podpowiadamy gdzie złożyć wniosek i jakie dokumenty dołączyć do wniosku.

Jak otrzymać dodatkowy zasiłek macierzyński?

Pracownica, która bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim złoży wniosek o dodatkowy urlop macierzyński może liczyć na zasiłek macierzyński.

Jak uzyskać zasiłek macierzyński za okres urlop ojcowskiego?

Pracownik, który korzysta z urlopu ojcowskiego ma prawo do zasiłku macierzyńskiego. Aby otrzymać zasiłek ojciec musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu. Jak otrzymać taki zasiłek?

Kiedy ojciec ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Zgodnie z nazwą zasiłek macierzyński przysługuje matce, która urodziła dziecko. Jednak w określonych sytuacjach prawo do zasiłku może otrzymać również ojciec dziecka.

Zasiłki - jaka pomoc dla rodziców?

Wychowanie dziecka wiąże się z wielkimi wydatkami. By pomóc rodzicom w wychowaniu ich pociech Państwo przewiduje wiele świadczeń oraz dodatków, o które należy zabiegać.

Czy wynagrodzenie przysługuje tylko za pracę wykonaną?

Pracodawca poinformował mnie, że będzie wypłacał pensje tylko gdy będę w pracy, czy pracodawca może tak postąpić?

Dodatek pielęgnacyjny do emerytury

Emerytowi pobierającemu świadczenie przysługuje dodatek pielęgnacyjny, jeśli jest niezdolny do pracy lub do samodzielnej egzystencji. Z urzędu natomiast dodatek otrzyma emeryt, który ukończył 75 rok życia.

Jakie uprawnienia emerytalne przysługują kombatantom

Osoby, które uzyskały zgodnie z przepisami prawa status kombatanta nabywają w tym momencie trzy podstawowe uprawnienia. Jednym z nich jest uprawnienie emerytalne.

Jakie ulgi taryfowe przysługują kombatantom?

Wraz z statusem kombatanta dana osoba uzyskuje również prawo do określonych ulg. Są one określone w ustawie o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji.

Jakie świadczenia przysługują kombatantom?

Status kombatanta wiąże się z pewnego rodzaju uprawnieniami, takimi jak pierwszeństwo w dostępie do opieki zdrowotnej, czy socjalnej. Kombatanci mogą również otrzymywać pomoc finansową.

Jak uzyskać miejsce w domu pomocy społecznej?

Osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej. Osoba, która chce otrzymać miejsce w domu pomocy społecznej musi spełnić określone warunki.

Świadczenia z pomocy społecznej – wystarczy oświadczenie o dochodach

Według planów Ministerstwa Gospodarki do uzyskania świadczeń z pomocy społecznej wystarczy złożenie oświadczenia, a nie jak dotychczas – zaświadczenia o dochodach.

Tylko miesiąc na wniosek o zasiłek pogrzebowy

W stanie prawnym obowiązującym do 21 maja 2009 r. prawo do zasiłku pogrzebowego wygasało w razie niezgłoszenia wniosku o jego przyznanie w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje. Przepis ten jest niezgodny z Konstytucją. Co z osobami, którym w przeszłości odmówiono wypłaty zasiłku?

Czym jest zasiłek przedemerytalny

Zasiłek przedemerytalny jest świadczeniem pieniężnym finansowanym ze środków Funduszu Pracy. Jego wypłatą zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Warunki nabywania i utraty prawa do zasiłku reguluje ustawa o świadczeniach przedemerytalnych.

W 2011 r. niższy zasiłek pogrzebowy

Od marca 2011 r. kwota zasiłku pogrzebowego wyniesie 4 tys. zł. Obecna wysokość zasiłku to 6.395,70 zł.

Świadczenia rehabilitacyjne podczas ciąży

Pracownice w ciąży mają prawo do zasiłku rehabilitacyjnego, który przysługuje po wyczerpaniu zasiłku chorobowego, jeśli kobieta jest nadal niezdolna do pracy, a dalsze leczenie rokuje odzyskanie zdolności do pracy. Świadczenie rehabilitacyjne wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

W jakiej wysokości przysługuje zasiłek wyrównawczy dla kobiety w ciąży

Zasiłek wyrównawczy jest świadczeniem z ubezpieczenia społecznego. Przysługuje on m.in. pracownicy , która w czasie ciąży lub w okresie karmienia dziecka wykonuje pracę szkodliwą i uciążliwą dla zdrowia. Wysokość zasiłku stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem, a miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

Przekroczone kryterium dochodowe – czy otrzymam zasiłek

Nie w każdej sytuacji przekroczenie kwoty uprawniającej do otrzymania zasiłku rodzinnego powoduje odmowę przyznania świadczenia. Przy obliczaniu dochodu rodziny bierze się pod uwagę dochód utracony, a w przypadku osób pobierających wcześniej świadczenie również to, czy przekroczona kwota nie przekracza 68 złotych.

Zasiłek chorobowy jednakowy dla wszystkich pracowników

Za pierwsze 33 dni choroby w roku kalendarzowym pracodawca płaci pracownikowi, który nie ukończył 50 lat, pozostałym zaś – za pierwsze 14 dni. Rząd chce, by wszyscy ubezpieczeni mieli wyliczany zasiłek według takich samych zasad.

Czy mama studenta otrzyma zasiłek rodzinny

Ośrodki pomocy społecznej odmawiają wypłacania zasiłku rodzinnego w momencie, gdy dziecko rozpoczyna naukę na wyższej uczelni. Czy takie działanie jest uzasadnione?

Zmiany w przepisach dotyczących ratownictwa medycznego

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji przepisów dotyczących ratownictwa medycznego. Do 2013 r. nie ulegnie zmianie skład osobowy karetki.

Pomoc materialna dla uczniów

Najbiedniejsi uczniowie mogą skorzystać z pomocy materialnej na opłacenie zajęć, książek, niezbędnych przyborów szkolnych ze środków przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa lub budżecie właściwej jednostki samorządu terytorialnego. Pomoc materialna ma na celu zmniejszenie różnic w dostępie do edukacji wynikających z trudnej sytuacji finansowej ucznia.

Kiedy ubezpieczonemu rolnikowi przysługuje zasiłek macierzyński

Zasiłek macierzyński jest przyznawany i wypłacany przez placówki terenowe i oddziały regionalne KRUS, na podstawie złożonego wniosku (na druku KRUS-SR 24), wraz ze skróconym aktem urodzenia dziecka albo z zaświadczeniem sądu stwierdzającym wystąpienie do sądu o przysposobienie dziecka.

Wymiar i podstawa zasiłku macierzyńskiego

Większość jednostek jest uprawnionych do wypłaty zasiłków macierzyńskich swoim pracownikom. Poznaj, jakie obowiązki wynikają z tego dla pracodawcy, jak ustalić prawo do tego zasiłku i jego wysokość oraz jakie dokumenty należy składać do ZUS za osoby pobierające ten zasiłek.

Czy osoba chora może sporządzić ważny testament

Co do zasady, osoba u której stwierdzono chorobę psychiczną, nie może sporządzić ważnego testamentu, ale kiedy taka osoba znajduje się w okresie, kiedy choroba cofnęła się, to wówczas testament przez nią sporządzony będzie ważny.

Czy świadczenie pielęgnacyjne przysługuje małżonkowi

Od wyroku Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2008 roku pozostaje otwarta kwestia problemów z wypłacaniem świadczeń pielęgnacyjnych. Aktualnie przedmiotem sporu jest zniesienie warunku niepozostawania osoby wymagającej opieki w związku małżeński.

Kto może otrzymać świadczenie pielęgnacyjne

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobom, które rezygnują z zatrudnienia w celu sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną.

Zasiłek pielęgnacyjny 2010/2011 – jak otrzymać świadczenie

Przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego nie jest uzależnione od osiąganych dochodów. Kwota pomocy to 153 złote miesięcznie. Zasiłek przyznaje się na czas nieokreślony, chyba że na czas określony zostało wydane orzeczenie o niepełnosprawności.

Czy pacjent zapłaci za wezwanie karetki

Jeżeli Ministerstwo Zdrowia nie przygotuje w terminie nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, to od stycznia wezwanie karetki może być płatne.

Dla jakich chorób przepisuje się leki bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością

Wykaz chorób oraz leków i wyrobów medycznych, które ze względu na te choroby są przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością znajduje się w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 8 grudnia 2009 r.

Kto może ubiegać się o zasiłek rodzinny

Zasiłek rodzinny wypłacany jest najbiedniejszym rodzinom. Ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka.

Jak uzyskać pomoc medyczną w krajach UE?

Planując wyjazd do krajów Unii Europejskiej warto uzyskać w NFZ tzw. europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) . Karta uprawnia do zwrotu kosztów leczenia na terenie państw UE i Szwajcarii.

Kiedy pracodawca jest obowiązany udzielić urlopu w terminie późniejszym

Przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego zachorowałem. Od lekarza otrzymałem zwolnienie na 10 dni tj. w okresie kiedy przebywałbym na urlopie wypoczynkowym. Co się stanie z moim urlopem?

Na jakie wydatki przyznawany jest zasiłek celowy

Zasiłek celowy przyznawany jest tym, którzy chcą zaspokoić niezbędną potrzebę bytową, ale nie mają na to środków finansowych. Pieniądze można więc otrzymać na zakup leków czy żywności. Pomocy finansowej nie otrzyma jednak ten, kto chce kupić bilet do kina czy gazetę.

Rodzice muszą zwrócić zasiłek rodzinny, gdy jedno z nich pracuje za granicą

Gdy jedno z rodziców pracuje w Unii Europejskiej, a drugie nie pracuje i pozostaje w Polsce, krajem właściwym do wypłaty świadczenia jest kraj pracy rodzica. Rodzice, którzy mimo takiej sytuacji pobierają świadczenia w Polsce, muszą liczyć się z tym, że będą musieli je zwrócić.

REKLAMA